dikiş dikmek isteyenler, bilenler, yeni öğrenmek isteyenler burda toplanalım...

Ben makinayı aldım dikişi pek iyi bilmiyorum ama kullanan varsa birşey soracağım bu makinada dikişi daha sık yada daha seyrek yapabilen düğmeden yok sanırım doğru mu yoksa ben mi bilmiyorum?

merhaba arkadaslar simdi size bir sorum var cevaplarsaniz cok sevinirim. ben kismet olursa terzinin yaninda ise baslayacam düz dikis ve bazi terimlermaya baslayacam
haricinde pek bisey bilmiyorum bunu belirttim bastan ve bana isi ögretmeyi kabul etti ama iste korkularim var dikis cok zevkli ama ögrenmek zormudur cünkü ögrendikten sonra para alacam insallah nelere dikkat etmem lazim yada böyle ögrenmek iyi bir yöntemmi yurtdisinda oldugum icin kurs falan yok burda herkes fikrini belirtirse cok sevinirim simdiden tesekkürlerEn Büyük TÜRKİYE

merhaba bende dikişe merak sardım janome TR1018, 1008, 2039, 3022 modellere bakıyorum birde jr 1012 varmış kullananlardan yorumlarını alabilir miyim? ben dikişin yanında birkaç modelde piko yapsın istiyorum bilgi verirseniz sevinirim

bence elbiseden önce etekle başla zaten. ama dikişe yeni başlayacaksan ev tekstiliyle başla daha önce de yazmıştım. masa örtüsü runner falan dik elin dikişe ve makinaya alışsın. bir de öncelikle evde elinde olan düz eteklerden mesela bak. onlardan dikmeye çalış.

basit dikiş örneği olarak, mesela bu sene de uzun etekler moda. eteklik kumaş sor kumaşçıya. uzun etek dikmek istiyorum de onlar gösterir kumaşları. bir ön ve bir arka olmak üzere sadece iki parçan olacak mesela. zorluk çekmezsin. belini de lastikli yap mis gibi. kısaca anlatayım bak, öncelikle belinden eteğin uzunluğunu istediğin yere kadar ölç. mesela 1 metre çıktı diyelim. bunu boy yap. hafif çan olacak şekilde kalıp kağıdına çizimini yap. uç kısmını dümdüz çizme hafif verevli yap. kalıbını hazırladıktan sonra kumaşını ikiye katla. kalıbı üstüne koy ve iki katı aynı anda kes yoksa eşitliği ayarlaman zor olur. kesimi de yaptıktan sonra kenarları dikmeye geliyor sıra. kenarlarını dikiş paylarından düz dikişle dik. belini lastiklemeye geliyor sıra. dikeceğin lastik ölçüsünü beline sararak ayarlayabilirsin. tabi lastikli etek dikerken eteğin bel ölçüsünü direk bel ölçüne göre almayacaksın. lastiğin gerdirme payını da hesaba katman lazım. biraz bol kes. yani boru gibi bir parça olacak elinde kenarları diktiğinde. tam boru değil de, alt kısmı biraz daha geeniş bir boru düşün. belini lastiğinin kalınlığında kıvırarak dik. bu sana içinden lastiği geçirmen için bir kemer gibi olacak. lastiği sokabileceğin kadar bir genişliği dikme tabi. sonra içine lastiği sok. bunu yaparken çengelli iğne kullanmanı tavsiye ederim. bu da bittikten sonra etek uçlarını kıvırmaya geliyor sıra. eteğini yere ser, belinden aşağıya ölçe ölçe muntazam bir şekilde kıvırıp iğnele. teğel yapıp ütü bas ki kat yeri belirginleşsin dikerken kumaş dönmesin. sonra da düz dikişle dik gitsin. sürfile ayağın varsa dikiş yaptığın tüm yerlere de çarpraz dikiş modunda sürfileni çek kumaşın atmasın.

sormak istediğin bişey olursa sor yine :KK3:

tesekkur ederim canim…cok iyi bilirim genelde hangi kumasa hangi model gider…ama iste pratikte zorluk cekiyorum..masa ortusu dikmisligim var…kirlent vs…

yani duz dikis isi gerektiren seyleri yaptimda…iste etek vs pek beceremiyorum…sanirim basina gecmem gerekecek…

buarada klos etek diktim zamaninda ama yardim almistim…o fermuar ve bel kismi deli ediyor beni cunku…

bi kez daha deneyecegim ama cesaretimi toplayinca :KK1:

arkadaşlar bende yuki'nin bir serisini aldım ama acayip tecrübesizim :KK43: öğrencem inş :KK70: çok deli planlarım var yoksa küçük bir butik açmak gibi :KK70:

kendime dikiş makinesi almak istiyorum ama 300 lirayı geçmesin.önerilerinizi bekliyorum.

janomenin ve yukinin serileri genelde o fiyatlar arasın da değişiyor canım mesela sana acayip güzel ve çok kullanışlı 25 kat dikebilen bir makina önermem gerekirse janome tr 1018 derim gerçekten çok kullanışlı fiyatı 298 tl şu an imkanın varsa git ara bul ve al derim :))) kredi kartı kullanıyorsan da 12 taksit ve 3 ay erteleme olasılıkları da var :)

dikiş bölümü terkedilmiş galiba...hayalet bölüm sanki...kimse uğramıyor.dikiş makinası tavsiyesi istedim ama tavsiye yazanda yok.

dikiş bölümü terkedilmiş galiba...hayalet bölüm sanki...kimse uğramıyor.dikiş makinası tavsiyesi istedim ama tavsiye yazanda yok.

ben yeni başladım dikiş olayına..janome kullanıyorum..şimdilik makinemden çok çokkkkkkkkkkkk memnunum...maşallah hiç sorun çıkarmadı ve çok güzel dikiyor....tavsiye ederim....

merhaba arkadaslar simdi size bir sorum var cevaplarsaniz cok sevinirim. ben kismet olursa terzinin yaninda ise baslayacam düz dikis ve bazi terimlermaya baslayacam
haricinde pek bisey bilmiyorum bunu belirttim bastan ve bana isi ögretmeyi kabul etti ama iste korkularim var dikis cok zevkli ama ögrenmek zormudur cünkü ögrendikten sonra para alacam insallah nelere dikkat etmem lazim yada böyle ögrenmek iyi bir yöntemmi yurtdisinda oldugum icin kurs falan yok burda herkes fikrini belirtirse cok sevinirim simdiden tesekkürlerEn Büyük TÜRKİYE

Eger terzin iyiyse ve sana ogretecekse cok iyi bir firsat. Ben de yurtdisindayim, burada bir paca yaptirmak bile oyle pahali ki. Kafama cok vurdum zamaninda dikis kursuna gitseydim Turkiye'de, burada iyi bir meslegim olmus olurdu :KK19: Dikis makinasi aldim yakinda kursa basliyorum, yani terzimiz yeterince katilimci bulursa yapacak kursu. Sen buraya yazali bayagi olmus, simdi ilerlemissindir biraz. Merak ettim nasil gidiyo?

kızlar merhaba bende dikiş öğrenmeyi çok istiyorum çünkü piyasada hiç kıyafett bulamıyorummm çok mutsuzum aklımda çok güzl kıyafet örnekleri varrr siz dikiş dikmeyi nerden öğrendinizzz benim şimdi ünv açılck ancak yaza öğrenebilirm yazında kurslar açık olmuyorr :KK43:(((( kızlarr bana yardımcı oluck biri var mıı :26:

sabahtan beri topiği okuyorum tek tek. bi sonuna geldimki 2013/08 den beri kimse yok.
dikiş naskış böyle saman alevi mi dersiniz. şayet eşime okkalı iki makine aldırıyorum.
janome mc660 ve janome e350. tutturdum. her lafı buna bağlıyorum sıkıldı alacak yaza kadar inşalah.
ben hem çalışan hemde ikinci bebeğini bekleyen bir bayan olarak çok ama çok yapmayı düşündüğüm şeyler var.
dikiş nakış yazdan kışlık yapma kıştan yaza yiyecek yapma. doğal ürünler ev yemekleri. çok ama çok şeyler.
böyle hararetle başlayan topik 8-9 ayda sönmüş görünce panikledim.
hadi çıkıp biz burdayız sobe diyin...

sabahtan beri topiği okuyorum tek tek. bi sonuna geldimki 2013/08 den beri kimse yok.
dikiş naskış böyle saman alevi mi dersiniz. şayet eşime okkalı iki makine aldırıyorum.
janome mc660 ve janome e350. tutturdum. her lafı buna bağlıyorum sıkıldı alacak yaza kadar inşalah.
ben hem çalışan hemde ikinci bebeğini bekleyen bir bayan olarak çok ama çok yapmayı düşündüğüm şeyler var.
dikiş nakış yazdan kışlık yapma kıştan yaza yiyecek yapma. doğal ürünler ev yemekleri. çok ama çok şeyler.

Kimsecikler sobeeee dememis.
Bende üzüldüm
Makine istiyorum bende.
Janome en iyisiymis

kızlar merhaba bende dikiş öğrenmeyi çok istiyorum çünkü piyasada hiç kıyafett bulamıyorummm çok mutsuzum aklımda çok güzl kıyafet örnekleri varrr siz dikiş dikmeyi nerden öğrendinizzz benim şimdi ünv açılck ancak yaza öğrenebilirm yazında kurslar açık olmuyorr :KK43:(((( kızlarr bana yardımcı oluck biri var mıı :26:

kursa gitme imkanın yoksa, biraz parça kumaş al. makinen var mı bilmiyorum, ben singerin en alt modelini almıştım. fazlasıyla işimi görüyor. düz dikiş dikmeyi öğrendikten sonra, bir dergi al. Burda'nın basit modelleini dikmeye çalışmakla başlayabilirsin. Ancak sakın yılma, çünkü bazen burdanın kalıplarında hata çıkabiliyor.
ancak unutma ki herkesin dikişi, tekniği farklıdır. En azından ilk başlarda hep teğelleme yap, sonra makineyle dik. ne kadar çok şey dikersen, o kadar çok öğrenirsin.
internette de çok güzel videolar var, takip edebilirsin. tabi şu youtube ı açarlarsa..:KK47:

Kimsecikler sobeeee dememis.
Bende üzüldüm
Makine istiyorum bende.
Janome en iyisiymis
kendi başımızın çaresine bakıcaz galiba.
herkes singer ve basit bişi alıyor ama araştırmalarıma göre plastik ayaklar hiç te hoş durmuyor. bendeen iyisinden bi kere alıyım diyorum o yüzden janome bakıyorum. dikiş nakış bi arada pahalı oluyor o yüzden arı ayrı alcam. bıde y.dışında daha UCUZ. burda kalıpları da buldum 50 tane. hiç dikiş bilmiyorum ama bakarak öğrencem. kızlarıma elbise diksem yine ii. en minik sey 30 tl. birde ara boy elbiseleri seviyorum.
dikiş forumlarını oku. manyak gaza geliyor insan.
kendik dik
laçin tenel
bu ikisi güzel. diğerlerini de takipçilerinden bulursun.
youtubeden videolara bak
pintarest ten model bak.

ben bi alışveriş listesi yaptım. onları alıcam.
çokişimiz var ama başarıcam.
hem anne hem çalışan hemde hobilerime zaman ayırcam inşallah.
yemek temizlik yetişirim inş. :)

kendi başımızın çaresine bakıcaz galiba.
herkes singer ve basit bişi alıyor ama araştırmalarıma göre plastik ayaklar hiç te hoş durmuyor. bendeen iyisinden bi kere alıyım diyorum o yüzden janome bakıyorum. dikiş nakış bi arada pahalı oluyor o yüzden arı ayrı alcam. bıde y.dışında daha UCUZ. burda kalıpları da buldum 50 tane. hiç dikiş bilmiyorum ama bakarak öğrencem. kızlarıma elbise diksem yine ii. en minik sey 30 tl. birde ara boy elbiseleri seviyorum.
dikiş forumlarını oku. manyak gaza geliyor insan.
kendik dik
laçin tenel
bu ikisi güzel. diğerlerini de takipçilerinden bulursun.
youtubeden videolara bak
pintarest ten model bak.

ben bi alışveriş listesi yaptım. onları alıcam.
çokişimiz var ama başarıcam.
hem anne hem çalışan hemde hobilerime zaman ayırcam inşallah.
yemek temizlik yetişirim inş. :)
Haklisin canim. Bende janome almak istiyorum ama bu aralar degil biraz daha beklemem gerek ona sira gelmwsi icun sanirim :)
Bende cok hevesliyim dikis islerine. Sitelere bende bakicam teşekkür ederim.
Hadi bakalım kilay gelsin:)))))

Haklisin canim. Bende janome almak istiyorum ama bu aralar degil biraz daha beklemem gerek ona sira gelmwsi icun sanirim :)
Bende cok hevesliyim dikis islerine. Sitelere bende bakicam teşekkür ederim.
Hadi bakalım kilay gelsin:)))))
ben galiba mc9700 alıyorum. ama y.dışından. burdan 1/3 ucuz. bende bekliycem gelmesini.
valla alacak eşim. doğum içinde yuku para lazım . kredı ceksın napıyım. yıllrdır kendim için istediği yegane tek şey :) hemde kıyak yapıp y. dışından geluo yine uygun oluyo :)

X