dikiş dikmek isteyenler, bilenler, yeni öğrenmek isteyenler burda toplanalım...

bende yeni başlayacam dikişe, çalıştığımdan dolayı malesef kursa gitme imkanım yok ama çok hevesim vr
öğrendiklerini paylaşırsan bende çok memnun olurum, blogunuda gönder bize burdan yada özelden takip edelim seni

Özel mesajını cevapladıktan sonra gördüm bu mesajını cnm, sen zaten keşfetmişsin bu dikiş topiğini :) bende burayı tarif etmeye çalışıyordum sana :KK9: fotoğraflayıp paylaşmaya başladığımda haber veririm inşallah cnm :KK16:

Buda benim acemice diktigim takimim umarim begenirsiniz kizLar:* $me.jpg $me.jpg

Kızlar merhaba...Arkadaşım bana singer 1301 almış sağolsun.İlkkez dikiş yapıcam.Çok hevesliyim.Yapıcağıma inanıyorum.Bu topikteyim demek ki bundan böyle :) Ya bir şey soprucam.seslimi çalışır bu makina daha elime gelmedi.Merak ettimde...Kızım var hani uyuunca yaparım bişeyler diyorum olur mu?

merhaba arkadaşlar, ben de dikiş heveslisiyim de makina alsam ne alsam?? alınca nasıl yapsam?? ben de işten kursa gidemeyenler kategorisindeyim malesef. bi makina alsam diyorum kendi kendime öğrenebilir miyim acaba???

Ama hic öğretici değil, diyer bir konu ile cok benzetme olmuş. Maksat bilmeyenlere, yada bir birimize bir şeyler öğretmek degilmiydi?
baya bir göz attım ama, daha cok herkez bir seyler dikmiş ve resim eklemiş. Keşke kalıpları ekleyip, nasıl yaptığınızıda açıklasaymişsiniz.

merhaba :) bende böyle kendi istediklerimi dikmeye meraklı biriyim burda dergisinin kalıplarını alıyorum takip ediyorum 3 aydır ve elimde bir sürü kalıp var annemden kalanlar falanda var baya ama hem cesaret edemiyorum hemde öğrenmek istiyorum öğrenci olunca zamanımda olmuyo ama bugün bi liste çıkartıp hafta sonu alacağım inşallah başlarım :)

Kızlar bende yardım istiyorum güzel bir makinam var kocam sağolsun aldı singer ama çok istememe rağmen hiç başın aturmadım ( eşim biraz anlıyor söküğümüz o dikiyor) ama bende öğrenmek istiyorum kursa gitme imkanım yok çünkü kurslar tam gün genellikle benim 1 çocuğum sabahçı bir çocuğum öğlenci bir yere çıkamıyorum bu yüzden evde öğrenebilirmiyim
singeri alırken bize dikiş kitabını hediye vermişlerdi. ona bakıyyorum şu an için ama nerden nasıl başlamılıyım bilmiyorum tavsiye edebileceğiniz siteler ve vidolar varsa verirmisiniz eğer link vermek yasaksa özel mesaj atabilirmisiniz

tavsiyelerim

1)giyimden önce ev tekstili dikmeye başlamanız hanımlar. çok daha basit ve pratik. runner, mendil, amerikan servis, sepet, çanta, kırlent vs.
2)gaza gelip kumaşçılara dalıp önünüze geleni almayın :)
3)kumaş alma sürecinizi şöyle geliştirin, önce dikmek istediğiniz şeyi belirleyin. dikmek istediğiniz şeye uygun nitelikte ve ölçüde kumaş almak üzere kumaşçıya gidin ve sadece onu alın :)
4)ilk etapta düz dikiş nedir, çapraz dikiş nedir ve en önemlilerinden biri sürfile nedir öğrenin.
5)her parçayı dikerken örneğin sürfile dikişi yapmadan önce atık bir parçayı makinede deneyin. denemeden sonra esas parçayı dikin.
6)kumaş olarak da dikiminin daha basit olması açısından likralı, esneyen kumaşları ilk etapta tercih etmeyin. daha çok gömleklik kumaşları ya da ev tekstili için ince döşemelik kumaşları tercih edin. kumaş pazarlarında duck kumaş olarak geçen bir kumaş var desenleri de çok güzel tavsiye ediyorum.

merhaba a dostlar :KK1:

simdiii elimde triko guzel bir kumas var...bunu pantolonla giyilebilecek sekilde uzun bir elbise dikmek istiyorum..yani diz altina kadar...
boyle hani basit elbiseler oluyor ya...bol elbise ve kollari uzun..nasil anlatsamki?? son yillarda cok moda oldu bu tarz tunikler elbiseler..oyle birsey dikmek istiyorum...ama nasil yapicam hic bir fikrim yok :KK14:

yardimci olabilecek biri var mi bana? varsa fotograf filan yukleyebilirim demek istedigim modelin :KK9:

Son düzenleme:
Merhaba kızlar bende dikiş dikmek için delirenlerden ama yapamayanlardanım. 1 yaşında kızım var ve ona ciciler dikmek istiyorum kalıp bulamadım bana yardımcı olurmusunuz.. Sizleri seviyorum... :21:

Osmanli tokadı diye bir film varya arkadaşlar, ordaki kızın üstünde pempe bir etek vardı,
Dün kumaş aldım ve o türden, iki ayrı renkten oluşan iki etek yapacağım insallah:)) birde gömlek yapacağımmm:KK8:

selam kızlar bende yeni gördüm bu konuyu dikişi çok sveerim ama artık pekte zamanım yok 2 yaşına yakın bi kızım var cok cadı ama dikiş makinamda olsun istiyorum çok para veresim yok ama çünkü vaktimklamayabilir a101 e bu hafta simnger promise geliyomuş 5 zigzag modeli var aramızada bunu kullanıpta öneren var mı yada neyi önerirsiniz

merhaba a dostlar :KK1:

simdiii elimde triko guzel bir kumas var...bunu pantolonla giyilebilecek sekilde uzun bir elbise dikmek istiyorum..yani diz altina kadar...
boyle hani basit elbiseler oluyor ya...bol elbise ve kollari uzun..nasil anlatsamki?? son yillarda cok moda oldu bu tarz tunikler elbiseler..oyle birsey dikmek istiyorum...ama nasil yapicam hic bir fikrim yok :KK14:

yardimci olabilecek biri var mi bana? varsa fotograf filan yukleyebilirim demek istedigim modelin :KK9:

canım hiç dikiş biliyor musun? ya da kalıp?
eğer elinde istediğin modele benzer bir elbisen varsa, ya da bir tanıdığında falan, al onu kumaşına güzeeelce ser çiz kenarından ve kes. al sana kalıp.

eğer yoksa, modeline göre kalıp çıkartman lazım muntazam olması için. kalıp bilmiyorsan da kendi kendine kalıbını çıkartabilmen çok zor.elbise diyorsun, pens yerleri vs olacak. ayarlaman zor olur.

bir de burda dergilerini yokla. belki istediğin modele yakın kalıplar vardır. ama yine dikiş ve kalıp çizmeyi öğrenmen gerek. o kalıpları kalıp kağıdına ya da gazeteye koyup çiziceksin. daha sonra da kestiğin parçaları kumaşının üzerine koyup kumaşı keseceksin ve birleştireceksin. yani hem zor hem kolay.
yardımcı oldum mu bilmiyorum ama inşallah işine yarar yazdıklarım :KK9:

canım hiç dikiş biliyor musun? ya da kalıp?
eğer elinde istediğin modele benzer bir elbisen varsa, ya da bir tanıdığında falan, al onu kumaşına güzeeelce ser çiz kenarından ve kes. al sana kalıp.

eğer yoksa, modeline göre kalıp çıkartman lazım muntazam olması için. kalıp bilmiyorsan da kendi kendine kalıbını çıkartabilmen çok zor.elbise diyorsun, pens yerleri vs olacak. ayarlaman zor olur.

bir de burda dergilerini yokla. belki istediğin modele yakın kalıplar vardır. ama yine dikiş ve kalıp çizmeyi öğrenmen gerek. o kalıpları kalıp kağıdına ya da gazeteye koyup çiziceksin. daha sonra da kestiğin parçaları kumaşının üzerine koyup kumaşı keseceksin ve birleştireceksin. yani hem zor hem kolay.
yardımcı oldum mu bilmiyorum ama inşallah işine yarar yazdıklarım :KK9:

canim benim cok tesekkurler bilgiler icin...simdi bir kac seyi yapabiliyorumda...gerisini getiremiyorum sanirim sorunum orda.. :KK50:

mesela kalip cikartabiliyorum kumasida igneleyip ciziyorum ve kesiyorum 1-2 cm fazlalikla...kesiyorummm..ama kestikten sonra birlestirme isini hic beceremiyorum yaa :KK14: hangisini nerden basliycam dikemeye bilmiyorum..burda dergilerim vardir benim icinde bir suru kiyafet var hayallerimi susleyen, ama maalesef cok beceriksizim yaaa ): nerden baslayacagimi bilmiyorum kisaca...

aslinda istedigim bir kac etek dikmek ve boydan elbiseler..renk renk cesit cesit aahhhh :KK53:

sende var mi boyle ornek gosterebilecegin etek ve basit dikimli elbiseler???

canim benim cok tesekkurler bilgiler icin...simdi bir kac seyi yapabiliyorumda...gerisini getiremiyorum sanirim sorunum orda.. :KK50:

mesela kalip cikartabiliyorum kumasida igneleyip ciziyorum ve kesiyorum 1-2 cm fazlalikla...kesiyorummm..ama kestikten sonra birlestirme isini hic beceremiyorum yaa :KK14: hangisini nerden basliycam dikemeye bilmiyorum..burda dergilerim vardir benim icinde bir suru kiyafet var hayallerimi susleyen, ama maalesef cok beceriksizim yaaa ): nerden baslayacagimi bilmiyorum kisaca...

aslinda istedigim bir kac etek dikmek ve boydan elbiseler..renk renk cesit cesit aahhhh :KK53:

sende var mi boyle ornek gosterebilecegin etek ve basit dikimli elbiseler???

bence elbiseden önce etekle başla zaten. ama dikişe yeni başlayacaksan ev tekstiliyle başla daha önce de yazmıştım. masa örtüsü runner falan dik elin dikişe ve makinaya alışsın. bir de öncelikle evde elinde olan düz eteklerden mesela bak. onlardan dikmeye çalış.

basit dikiş örneği olarak, mesela bu sene de uzun etekler moda. eteklik kumaş sor kumaşçıya. uzun etek dikmek istiyorum de onlar gösterir kumaşları. bir ön ve bir arka olmak üzere sadece iki parçan olacak mesela. zorluk çekmezsin. belini de lastikli yap mis gibi. kısaca anlatayım bak, öncelikle belinden eteğin uzunluğunu istediğin yere kadar ölç. mesela 1 metre çıktı diyelim. bunu boy yap. hafif çan olacak şekilde kalıp kağıdına çizimini yap. uç kısmını dümdüz çizme hafif verevli yap. kalıbını hazırladıktan sonra kumaşını ikiye katla. kalıbı üstüne koy ve iki katı aynı anda kes yoksa eşitliği ayarlaman zor olur. kesimi de yaptıktan sonra kenarları dikmeye geliyor sıra. kenarlarını dikiş paylarından düz dikişle dik. belini lastiklemeye geliyor sıra. dikeceğin lastik ölçüsünü beline sararak ayarlayabilirsin. tabi lastikli etek dikerken eteğin bel ölçüsünü direk bel ölçüne göre almayacaksın. lastiğin gerdirme payını da hesaba katman lazım. biraz bol kes. yani boru gibi bir parça olacak elinde kenarları diktiğinde. tam boru değil de, alt kısmı biraz daha geeniş bir boru düşün. belini lastiğinin kalınlığında kıvırarak dik. bu sana içinden lastiği geçirmen için bir kemer gibi olacak. lastiği sokabileceğin kadar bir genişliği dikme tabi. sonra içine lastiği sok. bunu yaparken çengelli iğne kullanmanı tavsiye ederim. bu da bittikten sonra etek uçlarını kıvırmaya geliyor sıra. eteğini yere ser, belinden aşağıya ölçe ölçe muntazam bir şekilde kıvırıp iğnele. teğel yapıp ütü bas ki kat yeri belirginleşsin dikerken kumaş dönmesin. sonra da düz dikişle dik gitsin. sürfile ayağın varsa dikiş yaptığın tüm yerlere de çarpraz dikiş modunda sürfileni çek kumaşın atmasın.

sormak istediğin bişey olursa sor yine :KK3:

X