Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

yaa arkdaslar cok tuhaf bı durumnla karıslasrtım ben bundan bı sure once cene amelıyatlarını arastıryorm hep doktrum bana amelıyat olablırsın demıstı bnm cok kafama yatmamasına p,rağmen hep arastırdım aslında ve bugun arkdasımın kontrolne gıııtk bende gosterek,ve fıkır almak amaclı gıttım.dr bana hayır cok sacma kesınlıkle amelıyat olma sen gerek yok ztnn sana dedı.vcok tuhaf oldum.neyın varkı bı sorun yok dedı telle halledımeyece sorun değil bu flaan dedı cok kotu oldum bıe bole farklı durumlr soz konusu anlamadım ussten ıkı dıs cekerek hallolur dedı senın problem. kı bende bı turlu kabullenemıyordum amelıyatı cunku gozle gorunen barız bı bızukluğum yoktur bnm.bana resımler gosterdı işte amelıaytlarına gırdığı ksılerın resımlerını bız boylelerıne amelıyatt dıorus ve yapıyoruz dedı.sen bnm kardesım olsan dedı sana asla bu amelıayt yaptırmazdım dedı.amelıyatı kotulemek ıcın değıl sadece sana lazım değil dedı anlayacağınız kafa cok karısıkk
hadi ya şaşırdım, Mesut Saraça kontrole gitmiştin, o seninle ameliyat olacağın yönünde konuşmamış mıydı?
dişlerinin fotoğrafını görmeyi isterdim. bu konuda çok araştırdım yardımım olur belki. sağlam 2 dişinden olmayasın sonra..

aynı bnm durumum :))

bana da bir iki kişi ameliyat dedi.baya baya ameliyatı araştırdım psikolojimi falan ona gore hazırladım arada birkaç doktorla daha goruşeyim dedim.bir tanesi diş çekelim dedi ne ameliyatı kendi kızım olsan asla yapmazdım dedi.sonra iki doktorda damağında yeteri kadar yer var dedi toparlanır baya dedi çekime de gerek yok falan filan belki cok az biraz ust damak onde kalabilir ama o da cok onemli değil dedi.işte bende çekimsiz başladım tedaviye.ameliyat diyenlerden biri marmara uni ortodonti bolum başkanı idi.yine marmaradan başka bir araştırma gorevlisi de gerek yok dedi.bence sen bir kaç doktora daha git.iyice emin ol

bu arada bende gormek isterdim dişlerinin resmini

Son düzenleme:
bu çekilen dişimin yeri nasıl dolcak çok merak ediyorum:KK70: sanki hiç değişmeyecekmiş gibi geliyor.

oyle valla sanırım marmara unıv menzunu olanlar amelıyata daha cok yatkınlar yanı amelıyatla bırlıklte bı tedavı yontemı bnm dr da marmara menzunu cunku diğer gıttığım 2doktor capa menzunu onların ıkısıde amelıyata gerek yok dedıler.yalnız bırı 1dıs ceker hallederız dığerıde 2dıs ceker halleders dedı gene sasıyorum cunku dişlerım ırıcedır 2dıs cekılen yerın acığını nasıl kaparlar hiç bılmıyorum.bnm hiç diş vektırmıcem ve bu sekılde tedavıme devam etcem duselıyoo nasıl olsa bu surec içinde cok sıkıldım msj sayım 50 olmadan resım ekleyebılrmuyum bılmıyorum ama nsl ekleyeceğımıde bılmıyorum kıslarr

salı gunu randevum var bakalım hayırlısı :) ilk takıldığı ay nisanı da sayarsam aralıkla berber 9 ay olmuş oluyor.tahmini ne zmn cıkar diye sorucam.16 ay demişti ama şoyle mayıs gibi cıksalar super olucak

geçer güzelim geçer tum randevular bir biri sıra hemen geliyor ben onceki randevuma daha yeni gitmişim gibi geliyor.tek sıkıntı bir düzine randevu olması :KK70:

salı gunu randevum var bakalım hayırlısı :) ilk takıldığı ay nisanı da sayarsam aralıkla berber 9 ay olmuş oluyor.tahmini ne zmn cıkar diye sorucam.16 ay demişti ama şoyle mayıs gibi cıksalar super olucak

bende salı gidiyorum kontrole:) sen yine ayları saymaya devam ediyorsun :KK70: saydıkça geçmek bilmez akışına bırak:KK66: eninde sonunda çıkıcak nasılsa sana böyle diyorum ama biliyorum ki ne dersem diyim hepsi boş.benimde içim kıpır kıpır o güzel haberi duymak istiyorum o gün dersler nasıl geçicek hiç bilmiyorum:KK70:

bende salı gidiyorum kontrole:) sen yine ayları saymaya devam ediyorsun :KK70: saydıkça geçmek bilmez akışına bırak:KK66: eninde sonunda çıkıcak nasılsa sana böyle diyorum ama biliyorum ki ne dersem diyim hepsi boş.benimde içim kıpır kıpır o güzel haberi duymak istiyorum o gün dersler nasıl geçicek hiç bilmiyorum:KK70:

ah ahh bencede saymak cok kotu:KK43: ama elimde değil. daha da kotusu 4 yıllık erkek arkadaşim askere gidiyor bir kaç gune kısmetse inş. kısa donem olur.onda da gun gun saymak istemiyorum:KK43: şafak sayan arkadaşima diyorum ben ya 10ar 10ar ya da ay ay sayıcam ama işte gonlume hangisini geçirirsem artık demekle olmuyor gerçekten:KK43:

inş. guzel haberlerle geliriz dişçiden :KK70: şu yukseltici olayına da bir cozum olsun artık :KK43:

inş cnm:) senin de işin zormuş ne diyim allah sana bol sabır versin:)) günlük hayata kaptır kendini o zaman daha kolay olur belki birşeyler..
olur canım o da olur senin düşündüğün gibi 5-6 ay kaldıysa olur
benim aslında o kadar acelem yoktu ama etrafımdakilerden o kadar çok ne zaman sorusu duyuyorum ki ister istemez bende de öyle bir beklenti oluştu:KK70:

ah ahh bencede saymak cok kotu:KK43: ama elimde değil. daha da kotusu 4 yıllık erkek arkadaşim askere gidiyor bir kaç gune kısmetse inş. kısa donem olur.onda da gun gun saymak istemiyorum:KK43: şafak sayan arkadaşima diyorum ben ya 10ar 10ar ya da ay ay sayıcam ama işte gonlume hangisini geçirirsem artık demekle olmuyor gerçekten:KK43:

inş. guzel haberlerle geliriz dişçiden :KK70: şu yukseltici olayına da bir cozum olsun artık :KK43:

Canım yükseltici de bisey yok ki bende suanda varlar hissetmiyorum bile :) hatta gecen gün cıktı taktırdım dilini geri cekiyosun oraya ışık tutuyo yarım dk falan o kadar yani. Söylemistim sadece ilk hafta boşa cigniyomussun gibi geliyo sonradan alışıyosun hic bisey yok onda

Bende yarın damagımı yardırıyorum 5te randevum var cerrah yarıcak ortodontistim icine braket takıcak falan insallah acımaz ya strese girdim dualarınıza ihtiyacım var mafoldumben

merhaba arkadaşlar.. uzun yıllar süren ve hala devam eden bir ortodonti hayatım var :sinifsinif: ama bu yükseltici dediğiniz şeyi hiç duymadım.. nasıl bişe oluyo? ne işe yarıyo?

Canım yükseltici de bisey yok ki bende suanda varlar hissetmiyorum bile :) hatta gecen gün cıktı taktırdım dilini geri cekiyosun oraya ışık tutuyo yarım dk falan o kadar yani. Söylemistim sadece ilk hafta boşa cigniyomussun gibi geliyo sonradan alışıyosun hic bisey yok onda

Bende yarın damagımı yardırıyorum 5te randevum var cerrah yarıcak ortodontistim icine braket takıcak falan insallah acımaz ya strese girdim dualarınıza ihtiyacım var mafoldumben

şimdiden geçmiş olsun canım sana:) her zaman sana söylediğim gibi rahat ol gerisi kolay inan bana:)bütün dualarım seninle operasyonu geçirdikten sonra bi yerlerden ben iyiyim diye yaz da aklım sende kalmasın:)

benimde dişlerim telli kızlar kaydirigubbakcemile2
benim problemim 2 dişimin daha önde olması daha doğrusu üst çenem alt çeneme göre biraz daha önde olması gibi bi durum var 2 dişimi çektiler ki 20 lik dişlerde çıktığında aynı problem tekrarlanmasın diye
yaklaşık 2-3 hafta oluyo sanırım tellerimi taktıralı , ilk başta çok tuhaf geliyo ama gün geçtikçe alışmaya sevmeye çalışıyorum :)

kızlar çooookkkkkk mutluyumm bulutların üstündeyim adetasırnaşık şey tellerim 30unda çııkıyor:dance: ben mart-nisan gibi bir tarih beklerken o bi dahaki gelişinde tellerini çıkartıyorum dedi:sm_cool:eek: zamana kadar soldaki lastiğimi sürekli sağdakini de geceleri takıcakmışımkaydirigubbakcemile2 randevuyu da benim beklediğimden çok daha erken bi zamana verdi.o gün sadece benim için gelicekmiş.1,5-2 saat sürer işimiz dedi braketlerin tek tek sökülüp dişlerin temizlenmesi o kadar uzun mu sürüyor?
iremcim sen naptın yardırdın mı dişini?acıdı mı?

canım hayırlı olsun çok sevindim kaydirigubbakcemile5 . nekadar durmuş olacak şimdi tellerin? darısı başımıza.

Ortodonti tedavisi için üstten ve alttan 2şer diş çektirdim, alttaki dişlerimin kökleri düz olduğu için rahatlıkla çekildi fakat üstteki 2 dişimin çekiminde diş köklerim kırıldı ve kökler damağımda kaldı.

Daha sonra damağımdaki yara kapanmaya az kalmışken cerrahi operasyon ile kırılan kökler çıkarıldı ...

Arkadaşlar işin özü, köklü dişler çekilirken kırılma riski gerçekten çok fazla ki zaten doktorla konuşuyorduk bu konuyu ve bana "senden önce bir çekimim daha vardı o da kırıldı ama bu gün inşallah kırılmayacak dişler" dedi yani genelde kırılırmış ...

X