Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

anladım canım benimde kırıldı işte sonra iğneyle böyle onu cıkardı galiba bişeyler yaptı ama ufaktı heralde sonra filmini aldı işte sorun yok tamam dedi. bende şuanda şüphelendim ama sorun olsa ole bırakmazlardı heralde dımı bıde ortodonti tedavisi başladı yani :S

canım hayırlı olsun çok sevindim kaydirigubbakcemile5 . nekadar durmuş olacak şimdi tellerin? darısı başımıza.

inş cnm herkesin başına:)) üsttekiler 17 ay alttakiler 14 ay durmuş olucak canım bir de başlangıçta 3 ay gibi üst damağıma dar olduğu için genişletme amaçlı bi aperey taktı damağıma o hızlandırdı sanırım tedaviyi..

inş cnm herkesin başına:)) üsttekiler 17 ay alttakiler 14 ay durmuş olucak canım bir de başlangıçta 3 ay gibi üst damağıma dar olduğu için genişletme amaçlı bi aperey taktı damağıma o hızlandırdı sanırım tedaviyi..

uzun suren emeklerin sonunda cıkarıosun ne guzel cnm:) pekiştirme tedavinde cok dikkatli ol.ince gibi kalsunlar emeğine değsin.benmde cok farklı birşey yapılmadı:) lastikler teller değişti biraz daha sıktılar:) bir daha ki ay için not alındı alt 6.diş tüp diye artık ne oluyorsa:)) 9.ayı da geçirmiş olduk :eek:

irem naptı acaba inş rahat geçmiştir operasyonu

kızlar çooookkkkkk mutluyumm bulutların üstündeyim adetasırnaşık şey tellerim 30unda çııkıyor:dance: ben mart-nisan gibi bir tarih beklerken o bi dahaki gelişinde tellerini çıkartıyorum dedi:sm_cool:eek: zamana kadar soldaki lastiğimi sürekli sağdakini de geceleri takıcakmışımkaydirigubbakcemile2 randevuyu da benim beklediğimden çok daha erken bi zamana verdi.o gün sadece benim için gelicekmiş.1,5-2 saat sürer işimiz dedi braketlerin tek tek sökülüp dişlerin temizlenmesi o kadar uzun mu sürüyor?
iremcim sen naptın yardırdın mı dişini?acıdı mı?

çok sevindim, çıkınca resmini de çek göster :) bizimde sabrımız artar :))

merhaba arkadaşlar.. uzun yıllar süren ve hala devam eden bir ortodonti hayatım var :sinifsinif: ama bu yükseltici dediğiniz şeyi hiç duymadım.. nasıl bişe oluyo? ne işe yarıyo?

Bi önceki yorumda bende yükselticiden bahsetmistim okusaydınız keşke :) Onda bisey yok gercekten agrıdır sızıdır. Sadece ilk günlerinde boşa cigniyomus gibi geliyo insana o kadar sonradan alışıyosun zaten ben 2 aydır falan takıyorum heralde yükselticileri hicte hissetmiyorum bile yemek yemede de sorun yapmıyor

kızlar çooookkkkkk mutluyumm bulutların üstündeyim adetasırnaşık şey tellerim 30unda çııkıyor:dance: ben mart-nisan gibi bir tarih beklerken o bi dahaki gelişinde tellerini çıkartıyorum dedi:sm_cool:eek: zamana kadar soldaki lastiğimi sürekli sağdakini de geceleri takıcakmışımkaydirigubbakcemile2 randevuyu da benim beklediğimden çok daha erken bi zamana verdi.o gün sadece benim için gelicekmiş.1,5-2 saat sürer işimiz dedi braketlerin tek tek sökülüp dişlerin temizlenmesi o kadar uzun mu sürüyor?
iremcim sen naptın yardırdın mı dişini?acıdı mı?

Canım vallahi cok sevindim ya sonunda cıkıyo desene :) Zaten dişlerinin resmini koymustunda dümdüzdü, ne güzel cıkıyolar şimdi :) Ohh beyazlatcaklarda valla yaşadın

İğne cokk acıdı ya zaten iğne acıcak yaparken hissetmiceksin demisti cerrah gercektende
öyle oldu. İğnede gözlerim doldu desem o derece 4-5 kere vurdu bide damağımın önüne de arkasına da. O yarcağı şeyi görünce ödüm patladı cok keskindi ama hic acı hissetmedim onda cünkü uyuşmuştu. Neyse yarıldı işte ortodontistim icine braket taktı boslugumda yay var onu telle bağladı falan filan. Sonra da dikiş atıldı yanlız dikerken hissettim acıdıgını söylemeye calıstım cerrahta uyuşuklugu biraz gecmis olabilir dedi bitiyo dedi hissettim ipleri cekiştirmesini falan acıdı da ama dayanmıcak kadar degildi dogrusu.
Dün tampon vardı agzımda dilim değdiginde biraz acıyodu cünkü ama suanda konusabiliyorum acımıyo. ilk yapıldıgında agırdı sadece ama agrı kesici icince agrısı gecti simdi de agırmıyor ama damağım cok hassas dişlerimi fırcalarken cok korkuyorum degcek diye.

uzun suren emeklerin sonunda cıkarıosun ne guzel cnm:) pekiştirme tedavinde cok dikkatli ol.ince gibi kalsunlar emeğine değsin.benmde cok farklı birşey yapılmadı:) lastikler teller değişti biraz daha sıktılar:) bir daha ki ay için not alındı alt 6.diş tüp diye artık ne oluyorsa:)) 9.ayı da geçirmiş olduk :eek:

irem naptı acaba inş rahat geçmiştir operasyonu

Canım cok tesekkur ederim melteme anlattıgım gibi işte korkulcak bisey yokmus iğne haricinde ama Allaha şükür suanda hic agrım yok :)

yükseltici bana da 15 gün kadar önce takıldı, üstte arkadaki bir sağ bir sola 2 tane dişe birşey yapştırdı ağzın tam kapanmasın dişler tam kapanmasın diye bozukluk olmasın diye....

çok sevindim, çıkınca resmini de çek göster :) bizimde sabrımız artar :))
saol cnm bi çıksın da çekerim bol bol sizlere de gösteririm:) en kötü doktorumun sitesinden onun çektiği resimlerimi çalarım:p bende hiç sabırlı değildim öle deme geçen ay gittiğimde doktorum o kadar iyi gelişmeler var lastiklerini takmayıp niye tedavini uzattın demeseydi lastikleri sadece geceleri takıcaktım kararlıydım da takmamakta o randevuya kadar:))
9.aya geldiysen sen artık doktorun 1,5 sene dedi demiştin diye hatılıyorum seninde güzel haberlerini yaza kadar alıcaz o zmn :) cnm benim pekiştirme tedavim kolay bi arkadaşımla doktorlarımız onun telleri benden çok daha önce çıktı dişlerin arkasına ince tel gibi bişiler yapıştırıyor adının ne olduğunu bilmiyorum ama hiçbir rahatsızlık vermediğini biliyorum.bana da aynı şeyi yapar herhalde.bana tellerini çıkartıcam şu saatte burda olabilir misin dediğinde tmm ben o derse girmem sonra da rahat rahat yemeğimi yer dersime girerim dediğimden ne dersi 1,5-2 saat sürcek işimiz dediakannehirinş dişlerim bozulmaz bi daha da sürekli 32 diş sırıtırım:))şu anda öleyim gerçi:))

Canım vallahi cok sevindim ya sonunda cıkıyo desene :) Zaten dişlerinin resmini koymustunda dümdüzdü, ne güzel cıkıyolar şimdi :) Ohh beyazlatcaklarda valla yaşadın
I]

cnm çok geçmiş olsun.doktorunun dediklerini tam olarak yaptığın sürece 2-3 gün sonra hiçbişeyin kalmıcak merak etme:) en zor kısmını atlattın artık o gerginlik geçti ya rahatsın gerisi de hallolur:))
öyle mi diyorsun cnm ya çıkartıcam dediğinden beri ben acaba biraz daha dursa mıydı deyip duruyorum kendi kendimekaydirigubbakcemile3 ilk defa böyle bi şeyde kontrolümü kaybettim.dün çıktığımda direk annemi aradım ağlıyorum bana bişi oldum zannetmiş:eek:

cnm çok geçmiş olsun.doktorunun dediklerini tam olarak yaptığın sürece 2-3 gün sonra hiçbişeyin kalmıcak merak etme:) en zor kısmını atlattın artık o gerginlik geçti ya rahatsın gerisi de hallolur:))
öyle mi diyorsun cnm ya çıkartıcam dediğinden beri ben acaba biraz daha dursa mıydı deyip duruyorum kendi kendimekaydirigubbakcemile3 ilk defa böyle bi şeyde kontrolümü kaybettim.dün çıktığımda direk annemi aradım ağlıyorum bana bişi oldum zannetmiş:eek:

Cok saol canım. Gargara verdi işte yemeklerden sonra yapcakmısım bide antibiyotik mi ne verdi bi hap yani. Evet üstümden yük kalktı vallahi yanlız 6-7 ay sürcekmis dişimin cıkıp düzelmesi :S cok uzun bi zaman söyledi ya 6-7 ya daha boş dişle gezcem :S ama yaza düzelmiş olcak rahat rahat acabilcem agzımı :) uzun bi zaman dedi ama zamanda cabuk geciyo yahu..

anladım canım benimde kırıldı işte sonra iğneyle böyle onu cıkardı galiba bişeyler yaptı ama ufaktı heralde sonra filmini aldı işte sorun yok tamam dedi. bende şuanda şüphelendim ama sorun olsa ole bırakmazlardı heralde dımı bıde ortodonti tedavisi başladı yani :S
Eğerki kırılacak kadar sağlam bir köke sahipsen ve kırıldıysa bu kök iğneyler falan çıkmaz mutlaka cerrahi operasyon gerektirir ilginç açıkcası ...

çıkardı demedim canım çıkardı galiba bişeyler yaptı dedim.sonra sorun yok ama her ihtimale karşı röntgen çekelim dedi sonra röntgen çekti sorun olmadığını söyledi eğer sorun teşkil edecek olsa bu riskle tedaviye başlarmıydı bilemiyorum.

çıkardı demedim canım çıkardı galiba bişeyler yaptı dedim.sonra sorun yok ama her ihtimale karşı röntgen çekelim dedi sonra röntgen çekti sorun olmadığını söyledi eğer sorun teşkil edecek olsa bu riskle tedaviye başlarmıydı bilemiyorum.
Damakta kalan diş kökleri ortodontik tedaviye engel olur sonuçta o boşluklara diğer kökler yerleşecektir ve haliyle sorun olacaktır yanılıyor muyum?

kafamçokkarıştıBenim bu cumartesi kontrolüm var ama hiç bir değişiklik olmadı bu kez, doktorun değişmesini problem etmiyordum ya sanırım bu cumartesi sorun edeceğim bunu ve söyleyeceğim. kızlar birşey soracağım gitmeden önce cevap gelir umarım:)) önde sağ tarafta bir dişim içeriye doğru demiştim onu nasıl öne doğru getirirler?
benim o dişime plastik lastik gibi çapraz biçimli ufacık birşey taktı ama o sağa sola kayıyor oynuyor nasıl öne çekmeyeye gücü yetecek zavallı lastiğin?

cnm benimde öyle bir dişim vardı da sanırım damağımı düzeltmek için taktığı aperey sayesinde düzeldi.normalde nasıl yaparlar bilmiyorum:)
doktorla ilgili kararını daha önce de söylediğim gibi destekliyorum:)

cnm benimde öyle bir dişim vardı da sanırım damağımı düzeltmek için taktığı aperey sayesinde düzeldi.normalde nasıl yaparlar bilmiyorum:)
doktorla ilgili kararını daha önce de söylediğim gibi destekliyorum:)

destekle beni arkadaşım zemuszemus

Kızlar ben daha öncede oğlum için size danışmıştım..opheliaa beni aydınlatmıştı sağolsun....Salı günü takıldı oğluma aparatları..ben nası açıklıyım bilemiycem..şimdi oğlumda alt çene büyüme sorunu var..alt ön dişleri üstdekileri kapatıyo..damağında demir,üst arka dişlerinde şeffaf plastik geçirmiş,akşam yemekden sonrada yatana kadar dış aparatını takmak zorunda..çenenin büyümesini engelleme için..Çok karışık anlatdım anladınızmı bilmiyorum ama..beni üzen üst dişlerdeki kaplı olan dişlerle çocuğun yemeği yiyememesi..akşam çok ağladı çıkaralım diye..
Aynı olan varmı aranızda ne olur cevap verin alışılıyomu oğluşum daha on yaşında bile olmadı...nası geçiricez zamanı duadan başka bişey yapamıyom.. anne olarak çaresizim:çok üzgünüm:

Son düzenleme:
X