Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

merhaba ben 26 yaşındayım dişlerime tel taktırcam doktor en az 2yıl kalır dedi dişlerim çürürmü agrı ve acı oluyor mu çok korkuyorum daha tam karar veremedim ortalama fiyat ne oluyor acaba ben daha fiyat almadım haftaya randevumuzda kesinleşecek yetişkinlerde önden tek bir çizgi şeklinde gözüken telleri kullandıgını söyledi doktor bu tel hakkında bilginiz var mı?

öncelikle merhaba ben yeni üyeyim.. tellerden bahsedilince bende yazmak istedim. bir aydır braket kullanıyorum fakat daha ince ara teller takılmadı yani şuan hiç bir etkisi yok ocak ayı içinde takılcak teller. sebebi üstten bir diş çekilmesi gerekiyordu yer açılması için onu çekerkende kök içinde kaldı.. kökü çıkarmak için bayağı uğraştı bende ince telleri taktırmak istemedim ağrı yapcağını bildiğim için iki ayrı ağrı çekmek istemedim. gelişmelerden haber vericem sizlere şimdilik hoşçakalın...

merhaba ben 26 yaşındayım dişlerime tel taktırcam doktor en az 2yıl kalır dedi dişlerim çürürmü agrı ve acı oluyor mu çok korkuyorum daha tam karar veremedim ortalama fiyat ne oluyor acaba ben daha fiyat almadım haftaya randevumuzda kesinleşecek yetişkinlerde önden tek bir çizgi şeklinde gözüken telleri kullandıgını söyledi doktor bu tel hakkında bilginiz var mı?

düzenli fırçalarsan ve diş ipi kullanırsan çürüme olmaz ilk başlarda ağrı hissedeceksin tabiki çünkü telleri sıkıp yerine oturtuyolar yavaş yavaş ilerleme oluncada diğer kontrolünde tekrar sıkma yapıcaklar oda bir hafta ağrı yapıyomuş sanırım sonra düzene giriyomuş.. ben bi üniveristenin ortodonti uzmanına yaptırdım kendisi profösör oldu şuan 3500 tl fiyat verdi ve 2 sene kalır dedi.. tabii dişlerin ilerlemesine bağlı kısa da olabilir uzayabilirde tedavi.. çizgi şeklinde dediğin tel normal tellerin süresi bittikten sonra bir sene takılan tek çizgi şeklinde ince teldir. doktorum kendi kızından göstermişti. tedavi bitince sende böyle takıcaksın dedi..

cevaplarınız için teşekkürler benim dedidiğim tek çizgi şeklinde görünen tel sanırım beyaz olan breketler onlarda sadece ortasından geçen tel gözüküyor onların fiyatı ne kadardır acaba çok fark var mı?

cevaplarınız için teşekkürler benim dedidiğim tek çizgi şeklinde görünen tel sanırım beyaz olan breketler onlarda sadece ortasından geçen tel gözüküyor onların fiyatı ne kadardır acaba çok fark var mı?

senin dediğin şeffaf tel oda diğer tele göre biraz pahalı ama tabi bazı yerlerde fiyat farkı oluyo kimi yerde ucuza kimi yerde pahalıya geliy..benim normal metal tel alt üst toplam 3500 tl ye yaptırıyorum.. bi arkadaşım şeffaf teli sadece alt dişine taktırdı bi klinikte 1500 tl ye.. benim dişlerimi profösör yapıyo o yüzden güveniyorum dişçime... geçmiş olsun

canım bende 26 yasındayım zor karar verdım ama bu cumartesı bende taktırıyorum 2 hafta önce 2 diş cektırdım gel bana sor..cok zordu gercekten,ama sonu güzel olcak inş.ben cok fıyat arastırması yapamadım bulundugum ilde ortodondist yok baska ılden ayda bır gelıyr,cevre ıllerede sordum daha uygundu ama gıdıs geliş benm ıcın zor olurdu .metele 4000 bın dedı şeffafa 4500.fıyat fazla ama nıyet ettım bıkere.öğretmen oldugumdan da şeffafe karar verdım.hepimiz için ıyı olur inşşş.:21:

merhaba, ortodontis tarafından konulan teşhişle çapraz kapanış,üst çene darlığı ve üst ön dişlerimde bozukluk vardı.
bunun sonuçunda 4.azı dişlerimin ikisi çekildi,braketler takıldı alışabilmem için .
1gün oldu daha ama 3 braket çıktı bile,hemde dikkat ettiğim halde yemek bile yemiyorum,yersem diğerlerininde hepsi elimde kalıcak diye korkuyorum,aradım bu cuma randevum vardı olur ilk günlerde dediler o gün geldiğinizde takılır dediler ama aklımda soru ?? işaretleri oluştu ben 16 ay boyunca kimbilir kac defa braket kopmasından dolayı gidicem doktora,kaybolduğundada ücret alıyorlar bana 3200 den daha pahalıya mal olucak sanırım :S

normal mi bu kadar sürede pat pat diye dökülmeleri braketlerin ya bendemi bi sorun var acaba ?

mrb bende üst dişlerim önde olduğu için tel taktırmak istiyorum aslında uzun zamandır isteyipde cesaret edemediğimden hep erteledim..24 yaşındayım :KK43: geç kaldığımın farkındayım bir arkadasım taktırdı kesin kararımı verırısem önümüzdeki ay bende taktırıcam.üstden 2 dişim cekilecek ve 1.5 2 yıl arası surebılır dedı doktor ama korkuyorum diş eti uzaması vs cok yorumlar yapılmıs..benım gibi üst dişleri önde olup taktırıp memnun kalanlar varmı?

bantların kenarındaki çıkıntıları dişine takmadan önce banda yapıştrabilirdi, yani pense gibi bi aletle sıkıştırarak. benim üsttekileri öyle yapmıştık. ama yine de dilimi zaman zaman acıtıyor..
dilin için en mantıklısı mum kullanman gibi geliyor bana.
benim altlarım da bi iki haftaya kadar takılacak. tam bilmiyorum ne olacağını. ama kapanma sıkıntılarından korkuyorum ben de.
yanlış hatırlamıyorsam, kapanırken braketlerde temas olmasını, azı dişlerin yüzeyine yerleştirdikleri bi maddeyle engelleyebiliyorlarmış. tabii o madde de yine dişlerin tam kapanmasını engelliyor... yapılabilicek daha iyi bişey var mıdır bimiyorum canım.
ama bilgilerini paylaşırsan sevinirim. ben de ilerde paylaşırım....

Kabus gibi geçen bir haftadan sonra kendimi biraz toparlayıp geldim.Hala tam olarak birşey yiyemiyorum azı dişlerim birbirine denk gelmediği için,kapanma sorunu büyük bir problem birde gece uyurken diş gıcırdatma problemim var resmen çenem ağırıyor dişlerim denk gelmesin biribirine diye yani bir hafta gece uykularım bile yoktu,bant olan dişlerimde sürekli mum kullandım ,dişlerimi fırçalarken çıkarttığım anda bile jilet gibi kesiyordu neyse kesikler geçti hemen mumları bıraktım yoksa asla alışılmıyor ,şimdi daha rahatım ufak tefek çizikler oluyor ama olacak o kadar,yükseltici olsa bencede çok iyi olur hiç olmazsa çenemiz ağırmaz :KK43:
ama gerçekten tel takmak alt ve üst braketlerle anlaşılıyormuş asıl,tek sıkıntım bantlarım sallanıyor ben bile uzman olmama rağmen büyük bant taktığını anlayabiliyorum içini yapışkanla doldurmuş ama tabiki onlar fırçaladıkça filan çıkıyor umarım kontrollere kadar bantları yerinden çıkarmam :KK43:

merhaba, ortodontis tarafından konulan teşhişle çapraz kapanış,üst çene darlığı ve üst ön dişlerimde bozukluk vardı.
bunun sonuçunda 4.azı dişlerimin ikisi çekildi,braketler takıldı alışabilmem için .
1gün oldu daha ama 3 braket çıktı bile,hemde dikkat ettiğim halde yemek bile yemiyorum,yersem diğerlerininde hepsi elimde kalıcak diye korkuyorum,aradım bu cuma randevum vardı olur ilk günlerde dediler o gün geldiğinizde takılır dediler ama aklımda soru ?? işaretleri oluştu ben 16 ay boyunca kimbilir kac defa braket kopmasından dolayı gidicem doktora,kaybolduğundada ücret alıyorlar bana 3200 den daha pahalıya mal olucak sanırım :S

normal mi bu kadar sürede pat pat diye dökülmeleri braketlerin ya bendemi bi sorun var acaba ?

bu cumartesı bende taktırıyorum ve benım doktorm ayda bır gelıyr.braketler böyle cıkarsa 1 ay beklemek zorunda mı kalıcam.bırde sızınkı metal mi şeffaf mi?şeffafler daha hassa oluyr ondan mı kaynaklanıyor acaba..

Kabus gibi geçen bir haftadan sonra kendimi biraz toparlayıp geldim.Hala tam olarak birşey yiyemiyorum azı dişlerim birbirine denk gelmediği için,kapanma sorunu büyük bir problem birde gece uyurken diş gıcırdatma problemim var resmen çenem ağırıyor dişlerim denk gelmesin biribirine diye yani bir hafta gece uykularım bile yoktu,bant olan dişlerimde sürekli mum kullandım ,dişlerimi fırçalarken çıkarttığım anda bile jilet gibi kesiyordu neyse kesikler geçti hemen mumları bıraktım yoksa asla alışılmıyor ,şimdi daha rahatım ufak tefek çizikler oluyor ama olacak o kadar,yükseltici olsa bencede çok iyi olur hiç olmazsa çenemiz ağırmaz :KK43:
ama gerçekten tel takmak alt ve üst braketlerle anlaşılıyormuş asıl,tek sıkıntım bantlarım sallanıyor ben bile uzman olmama rağmen büyük bant taktığını anlayabiliyorum içini yapışkanla doldurmuş ama tabiki onlar fırçaladıkça filan çıkıyor umarım kontrollere kadar bantları yerinden çıkarmam :KK43:

Bantlar o kadar keskin oluyor mu canım ya??
benim bantlar kesmiyor, fazla sürtünme oldugunda tahriş oluyor, o kadar... mesela dilimle bandın etrafında kalan yemekleri temizlemeye çalışırsam, hemen dişlerimi fırçalayamadıım zamanlarda, o zaman mesela dilimin ortası bile tahriş olabiliyor. ama kesme olayı korkutucu geliyor kulaga. acaba bantların benimkinden farklı mı...
benim sadeceüst braketlerimde bile kapanma sorunu yaşıyorum. zaman zaman oluyor, randevulardan hemen sonra özellikle. bandın takıldıgı azı dişelrin yerinden oynaması çok zor aslında dimi? onların milimetreden bile az kıpırdaması diğer azılarla teması etkiliyor bence. şimdi benim ön üst dişlerim geri çekiliyor, 2 ay kadar oluyor. muayenenin ilk günü hemen o dişlerde kapanma sorunu oluyor, sonra ne oluyorsa düzelior. o dişler tedavinin dayanagı, herşeyi o dişler yönetiyor :KK66:
yani, kapanma sorunu altların takılmasıyla ilgili değil bence pek, alt da üst de bu sorunu yaratıyor.
benim de soldaki bant takıldıgında 2 kez kırıldı, biri tofita yerken çıktı. neden çıktıgını anlıyamadı doktor sanırım ki, ben alt dişime temas ediyor dememle, yöntemi değiştirip farklı bişeyler yaptı, ondan sonra da allaha şükür bi daha çıkmadı. sert şeyler bile yiyorum ama sağlam çok şükür:) en başta benim işim zor demiştim ben de senin gibi...
senin de üst azı dişine değiyor olabilir bandın, o zaman kırılıyor çabukça. bi de buna dikkat edin bakalım...

çok emin olmamakla birlikte, tamamen şeffa olan braketleri tavsiye etmiyorum. sağlam olmamasından dolayı değil.

ben de şeffaf kullanıyorum. allaha şükür 9 aydır çıkma kırılma sorunu yaşamadım. şimdilik sadece üst dişlerimde takılı, ama haftaya altlara da takılıyor.

şimdi, bahsetmek istedigim şey, şeffaflar tedaviyi uzatır denmesi. birincisi evet uzatır, çünkü telle braketler arasında daha fazla sürtünme oluyor, metal braketlere göre... dolayısıyla dişler daha yavaş hareket edebilir.

yalnız, benim braketlerimde telin geçtigi yuva, metal bi yatak şeklinde yapılmış. bu yataklar yarım mm kalınlıgında, telin arkasında kalıyor, tamamen şeffaf bi görüntü olmasını engelliyor tabii, ama metallerden çok daha estetik bi görüntü oluyor orası kesin.

doktorunuzla konuşun, eğer tercih edebiliyorsanız, metal yuvası olan braketlerden kullanın.

ben alt üst 1800 $ a yaptırıyorum, konyada.

şimdiden kolay gelsin diyorum..

Bantlar o kadar keskin oluyor mu canım ya??
benim bantlar kesmiyor, fazla sürtünme oldugunda tahriş oluyor, o kadar... mesela dilimle bandın etrafında kalan yemekleri temizlemeye çalışırsam, hemen dişlerimi fırçalayamadıım zamanlarda, o zaman mesela dilimin ortası bile tahriş olabiliyor. ama kesme olayı korkutucu geliyor kulaga. acaba bantların benimkinden farklı mı...
benim sadeceüst braketlerimde bile kapanma sorunu yaşıyorum. zaman zaman oluyor, randevulardan hemen sonra özellikle. bandın takıldıgı azı dişelrin yerinden oynaması çok zor aslında dimi? onların milimetreden bile az kıpırdaması diğer azılarla teması etkiliyor bence. şimdi benim ön üst dişlerim geri çekiliyor, 2 ay kadar oluyor. muayenenin ilk günü hemen o dişlerde kapanma sorunu oluyor, sonra ne oluyorsa düzelior. o dişler tedavinin dayanagı, herşeyi o dişler yönetiyor :KK66:
yani, kapanma sorunu altların takılmasıyla ilgili değil bence pek, alt da üst de bu sorunu yaratıyor.
benim de soldaki bant takıldıgında 2 kez kırıldı, biri tofita yerken çıktı. neden çıktıgını anlıyamadı doktor sanırım ki, ben alt dişime temas ediyor dememle, yöntemi değiştirip farklı bişeyler yaptı, ondan sonra da allaha şükür bi daha çıkmadı. sert şeyler bile yiyorum ama sağlam çok şükür:) en başta benim işim zor demiştim ben de senin gibi...
senin de üst azı dişine değiyor olabilir bandın, o zaman kırılıyor çabukça. bi de buna dikkat edin bakalım...

Alt braketlerim takılmadan kapanma sorunum yoktu hiç,bantların kesmesinede gelince bence gereğinden büyük olduğu için daha çok etkileniyorum ve umarım seninki öyle olmaz,olacağınıda sanmıyorum zaten ,acımasız bir doktorum var, gereksiz yere braketlere geçirilen telleri uzun bırakıp bir ay canımı yakabiliyor gittiğimdeyse aaa ben onları kesmemişmiyim getir keseyim diyor dalga geçer gibi...

Alt braketlerim takılmadan kapanma sorunum yoktu hiç,bantların kesmesinede gelince bence gereğinden büyük olduğu için daha çok etkileniyorum ve umarım seninki öyle olmaz,olacağınıda sanmıyorum zaten ,acımasız bir doktorum var, gereksiz yere braketlere geçirilen telleri uzun bırakıp bir ay canımı yakabiliyor gittiğimdeyse aaa ben onları kesmemişmiyim getir keseyim diyor dalga geçer gibi...
doktorların çoğu aynı cnm ya.. ben de yaşadım uzun kalan telle sıkıntı.. bi sonrakinde kesiyor falan.. yapcak bişey yok, herşeyi öğrenemiyoruz...

bu cumartesı bende taktırıyorum ve benım doktorm ayda bır gelıyr.braketler böyle cıkarsa 1 ay beklemek zorunda mı kalıcam.bırde sızınkı metal mi şeffaf mi?şeffafler daha hassa oluyr ondan mı kaynaklanıyor acaba..

mutlaka yanında çalışan elemanı vardır baraketlerin takılmasıyla ilgilenen...
Seramik benimkiler janım,takıldığı akşam dil harketimden koptu biri, ve kaybolması durumda ücret alıyorlar(55tl),maliyetin içinde olması gerekiyor diyorlar bi kaç dişçiye sordum şaşırtıcı :44:
şeffaflar hassas ama sonucta küçük cocuk değiliz diikkat ettiğimiz sürece kopma,kırılma ne derece oluabilir düşüncesiyle yaptırdım ama bakalım bu akşam randevum var sorucam iyice,tellerimde takılıcak,biraz tedirginim çok ağrı oluyor diyorlar yorumlarda :18:

meraba bende tel taktırtım ama suan sadece braketler takılı be o kadar sert fırçalamama rağmen dişlerimi hiç birşey olmadı çok sağlam yani senin braketlerinin düşmesi bence normal değil. ayrıca ücret alınması çok garip.. ortodonti uzmanım bana istedigin özel bi günde çıkartıyoruz parada almıyoruz demişti. sen nerde yaptırıyosun dişlerini merak ettim

nerde yaptırıyosun dişlerini bilmiyorum ama braketler çıkarsa bu onların sorunu çünkü iyi yapmamışlar demek.ben o kadar sert şeyler yememe rağmen hiç bi sorun olmuyo..parada verme bence çünkü bu onların sorunu

ALt braketlerim takıldı bikaç saat önce.
Ağzımda 9 aydır 8 olan braket sayısı 18 e çıktı. azı dişlerime bant yerine tüp takıldı, kapanışlarda sorun oldugu için.

alt dudağımın biraz hacim kazanması bana yakıştı :) ama alt dişlerimi biraz içeri itecekmiş, üstlerle kapanırken sorun olmaması için.

ama ben dişlerimin içeri girmesini istemiyorum, dışarı çıkmalarını istiyorum :KK43:
içeri girince ağzım ninelerinkine benzicek diye korkuyorum :KK43:

bu arada 4-6 ay kadar sonra çıkıcak gibi duruyor dedi :)

alt braketlere 0.16 lık tel taktı. ve teli brakete ince tellerle sabitledi. birraz fazla metal bi görüntü oldu, ama böylelikle tedavi hızlanacak sanırım..

şimdilik ön dişlerim alt braketlere değiyor, inşallah kırılmaz... :KK43:

ALt braketlerim takıldı bikaç saat önce.
Ağzımda 9 aydır 8 olan braket sayısı 18 e çıktı. azı dişlerime bant yerine tüp takıldı, kapanışlarda sorun oldugu için.

alt dudağımın biraz hacim kazanması bana yakıştı :) ama alt dişlerimi biraz içeri itecekmiş, üstlerle kapanırken sorun olmaması için.

ama ben dişlerimin içeri girmesini istemiyorum, dışarı çıkmalarını istiyorum :KK43:
içeri girince ağzım ninelerinkine benzicek diye korkuyorum :KK43:

bu arada 4-6 ay kadar sonra çıkıcak gibi duruyor dedi :)

alt braketlere 0.16 lık tel taktı. ve teli brakete ince tellerle sabitledi. birraz fazla metal bi görüntü oldu, ama böylelikle tedavi hızlanacak sanırım..

şimdilik ön dişlerim alt braketlere değiyor, inşallah kırılmaz... :KK43:

bir adım daha ilerlemişsin :)

ben bu üst dişlerin braketlere değmesini tam olarak anlayamadım ; üst dişlerin altların üzerine mi kapanıyor ? ben de hiç öyle bir durum yok da... gerçi bende de open bite ( dikey açıklık ) oluştu belki de ondandır... şimdi onu kapatmaya çalışıyoruz...

dün netten bir sürü video izledim neler yapıyorlar öyle... çene kemiklerini kesip vidalar ve metal yaylarla nasıl değiştiriyorlar... ama benim son halim hiç o videodakiler gibi olmayacak sanki... yani üst dişlerin hepsinin alt dişlerden 1-2mm daha önde olup kapatması olmayacakmış gibi... dişçim herkesin diş yapısı birbirine benzemez diyor ama yine de ikna olamadım ben... :44:

bir adım daha ilerlemişsin :)

ben bu üst dişlerin braketlere değmesini tam olarak anlayamadım ; üst dişlerin altların üzerine mi kapanıyor ? ben de hiç öyle bir durum yok da... gerçi bende de open bite ( dikey açıklık ) oluştu belki de ondandır... şimdi onu kapatmaya çalışıyoruz...

dün netten bir sürü video izledim neler yapıyorlar öyle... çene kemiklerini kesip vidalar ve metal yaylarla nasıl değiştiriyorlar... ama benim son halim hiç o videodakiler gibi olmayacak sanki... yani üst dişlerin hepsinin alt dişlerden 1-2mm daha önde olup kapatması olmayacakmış gibi... dişçim herkesin diş yapısı birbirine benzemez diyor ama yine de ikna olamadım ben... :44:

merhaba anladığım kadarıyla sizin alt çeneniz normalden ileride.. Benimde öyle üst ve alt dişlerim üst üste geliyor yani altın biraz geride olması lazım. 18 yaşındayım ve doktor geç kalmışsın telle düzeltemeyiz ameliyat olman lazım dedi yani o izlediğiniz kesip vidalama olayı :KK37: Ben başka doktorlarada gitmek istiyorum belki telle düzeltebiliriz derler :KK59: Sizin doktorunuz kim acaba:KK17:?

X