Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

lastik yok canım bende şuan o açıklık az biraz açıldı ön dişlerimin arası için demişti 1 ayda kapanır diye dediğim gibi bi gece brleşti de bakalım kontrole gidince sorucam pff

arkadaslar bende bahsetmıstım ıkı doktora gözuktum dıye,bu hafta sonu bı doktorla daha görustum bulundugum ilde oldugu ıcın buna karar vermek durumunda kaldım.ıkı dısımı 11 aralıkta cekecek ve 25 aralıkta tellerı takacak.ben öğretmen oldugum ıcın şeffaf taktırmak istiyorum ama metale göre daha yavaş ılerlıyor dıye söyledı doktorum,kararsız kaldım ama 2 sene takıcam sonucta az bellı olması benım ıcın daha önemlı dıye düşünüyorum.şeffaf tellerın cabuk kırıldıgını duydum bı de,şeffaf takan arkadaslardan yardım istiyorum arastırıyorum haftaya doktora şeffaf yada metal ıstedıgımı söylemem lazım...fıyatına 4 dedi şeffat olursa 4,5 ...cok degılmı sızce...

ben karamanda yaşıyorum. doktorum konyada. üstten iki dişim çekildi, 8 ay önce de şeffaf takıldı üste. toplam tutar 1800$. 650$ peşin, sonrasını taksitle ödüyorum. bence 4500 fazla..

doktorum başlangıçta 2 sene demişti. ama tahmin ettiğinden daha hızlı ilerledi. Benim bozukluğum orta seviyeli bozukluktu. 8 ayda hayli ilerleme kaydettik. bi hafta sonra altlara da takılıyor. bi seneye kalmadan tedavim biter diye düşünüyorum.

Kırılması ve yavaş ilerlemesiyle ilgili de şunları söylicem: doktorum da kırılganlıklarından baya rahatsız. teli sıkıştırırken falan baya tedirgin oldugunu söylüyor. eşine de şeffaf takmıştı. şimdi, ben gayet dikkatli kullanıyourm. hiçbişey ısırmıyorum ve sert şeyleri yerken dikkatli olmaya çalışıyorum. kola gibi asitli içecekler de zararlı. onları da içmiyorum. kırılma riskini bunlara dikkat edersen azaltabilirsin diye düşünüyorum. Ne yazık ki evet, metaller gibi sağlam değil. Ama bi sorun yaşamadım şimdiye kadar ben.
Yavaşlıkla ilgili benim soruşturmalarımdan şöyle bi sonuç çıktı. bazı şeffaf braketlerde telle sürtünme çok oldugu için dişlerin ilerlemesinin de yavaş olacagı söyleniyor. benim doktorum yavaşlama olmaz dedi. çünkü kullandıgı braketler telin geçeceği yerde metal yuva olacak şekilde üretilmiş. böyle bi braket kullanılırsa tel-metal sürtünmesi tıpkı metal braketlerdeki gibi oluyor, yani aynı. diğer doktorlar da aynı görüşteydi...

Görüntü itibarıyla gerçekten çok rahatlatıcı. braketlerim takıldı, muayenehaneden çıktım, ve kendimi iyi hissettigimi farkettim. içten içe sevindim. çünkü yıllardır istedigim şeyi yapmıştım ve hiç de fena görünmüyordu. ben de çok dikkat eden biriyim görüntüme. bu iş yapılacaksa en iyi yol bu. o yüzden kesinlikle tavsiye ediyorum.

ben karamanda yaşıyorum. doktorum konyada. üstten iki dişim çekildi, 8 ay önce de şeffaf takıldı üste. toplam tutar 1800$. 650$ peşin, sonrasını taksitle ödüyorum. bence 4500 fazla..

doktorum başlangıçta 2 sene demişti. ama tahmin ettiğinden daha hızlı ilerledi. Benim bozukluğum orta seviyeli bozukluktu. 8 ayda hayli ilerleme kaydettik. bi hafta sonra altlara da takılıyor. bi seneye kalmadan tedavim biter diye düşünüyorum.

Kırılması ve yavaş ilerlemesiyle ilgili de şunları söylicem: doktorum da kırılganlıklarından baya rahatsız. teli sıkıştırırken falan baya tedirgin oldugunu söylüyor. eşine de şeffaf takmıştı. şimdi, ben gayet dikkatli kullanıyourm. hiçbişey ısırmıyorum ve sert şeyleri yerken dikkatli olmaya çalışıyorum. kola gibi asitli içecekler de zararlı. onları da içmiyorum. kırılma riskini bunlara dikkat edersen azaltabilirsin diye düşünüyorum. Ne yazık ki evet, metaller gibi sağlam değil. Ama bi sorun yaşamadım şimdiye kadar ben.
Yavaşlıkla ilgili benim soruşturmalarımdan şöyle bi sonuç çıktı. bazı şeffaf braketlerde telle sürtünme çok oldugu için dişlerin ilerlemesinin de yavaş olacagı söyleniyor. benim doktorum yavaşlama olmaz dedi. çünkü kullandıgı braketler telin geçeceği yerde metal yuva olacak şekilde üretilmiş. böyle bi braket kullanılırsa tel-metal sürtünmesi tıpkı metal braketlerdeki gibi oluyor, yani aynı. diğer doktorlar da aynı görüşteydi...

Görüntü itibarıyla gerçekten çok rahatlatıcı. braketlerim takıldı, muayenehaneden çıktım, ve kendimi iyi hissettigimi farkettim. içten içe sevindim. çünkü yıllardır istedigim şeyi yapmıştım ve hiç de fena görünmüyordu. ben de çok dikkat eden biriyim görüntüme. bu iş yapılacaksa en iyi yol bu. o yüzden kesinlikle tavsiye ediyorum.

tesekkur edıyorum arkadasım fiyat bana da fazla geldı ama bulundugum ılde bı tek bu doktor var,ayda bır malatyadan gelıyor...bu olmasa kayserıde ıkı doktorla görusmustum onlarda 3500 cıvarı söylemıslerdı.sımdı bu fıyata kayserıye gıtsem ayda bır yol parasıyla 4500 bıle gececek bırde 2 yıl yol derdı falan da cabası.cok kararsız kalıyorum ya,yenı evlendım ılerde bebek falan da olursa kayserı zor olacakk.4500 e seffaf mı yoksa 4000 ne metal mı taktırayımm.öğretmenım bırde cocuklara alıstırmak ıcın bahsettım bugun bıraz...şeffatle daha rahat edecegımı düşünğyorum..offff bana bi yardımmmm

tesekkur edıyorum arkadasım fiyat bana da fazla geldı ama bulundugum ılde bı tek bu doktor var,ayda bır malatyadan gelıyor...bu olmasa kayserıde ıkı doktorla görusmustum onlarda 3500 cıvarı söylemıslerdı.sımdı bu fıyata kayserıye gıtsem ayda bır yol parasıyla 4500 bıle gececek bırde 2 yıl yol derdı falan da cabası.cok kararsız kalıyorum ya,yenı evlendım ılerde bebek falan da olursa kayserı zor olacakk.4500 e seffaf mı yoksa 4000 ne metal mı taktırayımm.öğretmenım bırde cocuklara alıstırmak ıcın bahsettım bugun bıraz...şeffatle daha rahat edecegımı düşünğyorum..offff bana bi yardımmmm

o zmn taktır tatlım. en mantıklısı o. gecikmesin daha fazla..

diş çekiminden korkma bence. ben ne ağrı ne sancı hissetmedim, ne çekilirken ne çekildikten sonra. sadece çekimden sonra yaraları temiz tutmak çok önemli. pek bişey yiyemedigin için 3 5 gün zorlanabilirsin. hatta kilo verirsin. sonra teller takılınca ilk sefer ağrı sızı olurr. o da bi haftaya kadar geçer, alışırsın.. burda meşhur bi söz vardır, ağrımasını severiz, çünkü yer değiştiriyolardır :)

ya kızlar bende diş telinin fiyatını 3.000-4.000 tl arası duymuştum geçen gün teyzemle görüştüm 10 yıldır dişçide çalışıyo 1.500 tl ye takıyoruz dedi gel takalım dedi şaşırdım o kadar fark nasıl olur anlamadım ama bi gidip görücem

arkadaşlar,
benim gömülü 20'liklerim güzelim dişlerimi çarpık yaptı. önce gömülüleri aldırıcam sonra da tel taktırmak istiyorum. 25 yaşındayım. hiç çevrenizde bu yaşta telli kızlar dolaşıyor mu? bunun başka çözümü yok mu, 2 sene geçmeden evlendiğim gün bile çıkaramazmışım. ne bu şmdi bir tel hayatımı mı kısıtlıcak? bana akıl verin

arkadaşlar,
benim gömülü 20'liklerim güzelim dişlerimi çarpık yaptı. önce gömülüleri aldırıcam sonra da tel taktırmak istiyorum. 25 yaşındayım. hiç çevrenizde bu yaşta telli kızlar dolaşıyor mu? bunun başka çözümü yok mu, 2 sene geçmeden evlendiğim gün bile çıkaramazmışım. ne bu şmdi bir tel hayatımı mı kısıtlıcak? bana akıl verin

canım ben 22yaşındayım yakında 23 olcak 7senedir tel kullanıyorum tam düzelmeden çıkarmıyorlar zor bi süreç ve benmkini biraz abarttılar sana yine 2sene demşler şükret bence

arkadaşlar,
canım ben de 24 e giricem ama tel taktırıcam düğünümden önce çıksın istiyorum bende yapacak birşey yok güzel dişler için mecburuz :KK50:

arkadaşlar,
Birincisi, etrafımda yok, ona rağmen, hiç de umursamadan ben 27 yaşımda taktırdım. yaşını hiç dert etme, aksine sakın daha da gecikme, çünkü hep aklında kalacak taktırmazsan... ilerde daha da pişman olabilirsin. çok samimiyim.
ikincisi 1500 liraya çok ucuz. şeffaf taktır, o da 2000 falandır çok çok. ben 2700 e taktırmıştım 8 ay önce. şeffaflar fazla belli olmuyor, ama hiç yok gibi de değil tabii ki. istersen lingual braketleri incele, onlar dişin arkasından takılıyor, ama her doktorda bulunmayabilir malzeme, ayrıca baya pahalı ve her hasta için de uygun olmuyor...

neden ne kadar oldu?
8.aydayım bi arkadaşım benden sonra taktırdı başka bi doktora.Onunkilerde belirgin düzelme var çarpıklıklar düzeldi baya da kötüydü onunki.Bende hiçbir değişim yok görünürde. önde iki eksik dişim var,gömük dişlerim var.Hiçbirine birşey yapmadı daha.Durum böyle oldukça moralim bozuluyor belki biraz düzelme olsa tamam düzeliyor diyip rahatlıycam ama yok:KK43:

8.aydayım bi arkadaşım benden sonra taktırdı başka bi doktora.Onunkilerde belirgin düzelme var çarpıklıklar düzeldi baya da kötüydü onunki.Bende hiçbir değişim yok görünürde. önde iki eksik dişim var,gömük dişlerim var.Hiçbirine birşey yapmadı daha.Durum böyle oldukça moralim bozuluyor belki biraz düzelme olsa tamam düzeliyor diyip rahatlıycam ama yok:KK43:

o zaman bunu doktorunla konuşmalısın. tabii uygun bi dille. neden bu aşamada oldugunu anlatır o sana. belki senin kemik yapın daha farklıdır arkadaşınınkinden. kimininki çabuk ilerliyor. benim de 8 ay oldu. demek yakın taktırmışız.

dişler düzelmeden önce gömük olan dişlerin dışarıya sürmesini beklenir.. hepsi oluştukran sonra hızla düzelir.

gömük dişlerin yükselmesi biraz zaman alıyor... o da tam çıkmadan birşeylerin yapılması çok da anlamlı olmayabiliyor çünkü diş yükseldiğinde ister istemez diğer dişlerin de konumunu etkiliyor... o yüzden şu anda pek birşey yapılmaması normal...

ama sana tavsiyem eğer gömük dişlerin alttaysa ve yeterince yer yoksa yükselirken diğer dişlerinin dışarı doğru fırlayıp fırlamadığını kontrol et... ben de böyle bir sorun oldu ; alt dişlerim dışarı fırladı ve kapanış bozukluğu oluştu... şimdi onu düzeltmeye çalışıyoruz... üstteyse nasıl bir durumla karşılaşabilirsin bilemiyoru...

gömük dişlerin yükselmesi biraz zaman alıyor... o da tam çıkmadan birşeylerin yapılması çok da anlamlı olmayabiliyor çünkü diş yükseldiğinde ister istemez diğer dişlerin de konumunu etkiliyor... o yüzden şu anda pek birşey yapılmaması normal...

ama sana tavsiyem eğer gömük dişlerin alttaysa ve yeterince yer yoksa yükselirken diğer dişlerinin dışarı doğru fırlayıp fırlamadığını kontrol et... ben de böyle bir sorun oldu ; alt dişlerim dışarı fırladı ve kapanış bozukluğu oluştu... şimdi onu düzeltmeye çalışıyoruz... üstteyse nasıl bir durumla karşılaşabilirsin bilemiyoru...

bugün doktorumdaydım.
alt braketleri takıcaktı, bi sonrakine aldı. üstleri biraz daha gerdi, arkaya çekliyodu benim üstler. hem alt hem üst aynı anda baskı uygulamasın diye, altları bikaç hafta sonra takıcak.
benim üstteki ön iki dişim tel takılmadan önce aynı hizadalardı, sadece içe doğrulardı. tel takıldı, ilk hafta sağdaki biraz öne çıktı, sekiz aydır da önde. doktora diyorum, kalınlık farkı vardır diyor. ama olabilir mi? önceden yoktu? bi hamur ısrttı bana, bak dedi aynı hizadalar. ama benim içime sinmiyor. ayrıca yandaki kesici dişelrden biri de hala en baştaki gibi hafif çarpık!!! neden düzelmiyor bunlar??? üstelik de, braketleri lastik değil telle sıkıştırdı... ve köşeli telim var bi buçuk aydır...
köpek dişlerimden de biri gömük gibi. ona da doktor, biri sivri diğeri daha düz dedi. ama dedim, açıtım gösterdim, kökleri de birinin yukarda. demek ki dişim yukarda dedim. sonra düzeli diyor... :KK43: :KK43: :KK43: :KK43: :'(

yine de sevindirici haber 6 ay kadar sonra tellerimden kurtuluyorum inşallah :)

X