Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

15dmnv5.png

İlginç bi soru olacak belkide zor bende çene darlığı va hem üst hem alt çene de muhtemelen aparey mi herneyse çene genişletmek için ondan olacak acaba çene yada damak genişleyince yüz ifadesinde bir değişme oluyormu?? Yani oval yüzse kare mi oluyo :S

Resimde verdiğim gibi yüzüne bakarsanız acayip değişmiş:))

Yoksa kız şişmaladığı için mi öle gözüküyo

:KK43:(( :《 cevap yok mu

:KK43:(( :《 cevap yok mu

tatlım bende tel tedavisi görmüş biri olarak cevap vermek istedim. Yüzde herhangi bir değişime neden olmuyor çene yapısının düzelmesi sonucunda yüzünün yapısı değişmiyor. Resimdeki kız kilo almış o yüzden yüzü dolmuş korkmana gerek yok..

merhabalarrr..şimdi benim sorunum büyük teldaşlar..15 aydır tel davisi görüyorum çenem genişletildi çeneme bişeyler takıldı belki bilen bilr zigoma ankreje yapıldı faln da filan bin tür olay..kardeşim ağzımla dalga geçiyor küçük çaplı tesisat var ağzında diye:KK70::KK70:sorunum şu çok sıkıldımmmm:KK43:(orta hat bir türlü yerine tam gelmedi Allh szi inandırsın 2-3 cm bir yer var tam oturması için 5 aydır banamısın demedi ya aynı kaldı yürümüo sanki diş fenalk bastı:KK43:geçen üst çeneme bakarken bir diş kökünün hafif çıkıntı yaptığını fark ettim önemli midir acaba bilmem ama takasım da yok okadar sıkıldım şunlardan iki dişim (köpek ve lateral)eksik olmasa okadar da mühim değil ama..nese..aranızda dişin tam anlamıyla düzelmesi için yani orta hattının yerine gelmesini bekleyen vatandaşlar varmı..ne kadar beklediniz allasenn ya bitipte düzelen yada tedavi aşamasında olan herkesten cevap bekliyorum..birde teltedavisi görürken implant yaptıran arkadaşlarımm acaba doktorunuz dişin tam olarak düzelmesini mi bekledi yoksa bir yerden implantlarınzı yaptımı nedir sizdeki durum.???.cevaplarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürlerrr...:):)

merhabalarrr..şimdi benim sorunum büyük teldaşlar..15 aydır tel davisi görüyorum çenem genişletildi çeneme bişeyler takıldı belki bilen bilr zigoma ankreje yapıldı faln da filan bin tür olay..kardeşim ağzımla dalga geçiyor küçük çaplı tesisat var ağzında diye:KK70::KK70:sorunum şu çok sıkıldımmmm:KK43:(orta hat bir türlü yerine tam gelmedi Allh szi inandırsın 2-3 cm bir yer var tam oturması için 5 aydır banamısın demedi ya aynı kaldı yürümüo sanki diş fenalk bastı:KK43:geçen üst çeneme bakarken bir diş kökünün hafif çıkıntı yaptığını fark ettim önemli midir acaba bilmem ama takasım da yok okadar sıkıldım şunlardan iki dişim (köpek ve lateral)eksik olmasa okadar da mühim değil ama..nese..aranızda dişin tam anlamıyla düzelmesi için yani orta hattının yerine gelmesini bekleyen vatandaşlar varmı..ne kadar beklediniz allasenn ya bitipte düzelen yada tedavi aşamasında olan herkesten cevap bekliyorum..birde teltedavisi görürken implant yaptıran arkadaşlarımm acaba doktorunuz dişin tam olarak düzelmesini mi bekledi yoksa bir yerden implantlarınzı yaptımı nedir sizdeki durum.???.cevaplarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürlerrr...:):)

orta hattın düzelmesi için lastik vermiştir doktorun onları düzenli olarak takman gerekiyor canım benimde problemliydi dişlerim 4 tane dişim eksikti o yüzden orta hattım 5-6 cm kaymıştı lastikleri gece gündüz hep takman gerekiyor yoksa çok zor benim tellerim çıktı ama orta hat tam oturmadı doktorda bu kadar oluyo eksik dişlerinden dolayı daha fazla hareket etmiyor dedi.. implant tedavisi için öncelikle tel tadavisinin bitmesi gerekiyor tellerle implant yapılacak yerler iyice açılıyor ve teller çıkınca implant yapılıyor.. umarım yardımcı olmuşumdur :))

orta hattın düzelmesi için lastik vermiştir doktorun onları düzenli olarak takman gerekiyor canım benimde problemliydi dişlerim 4 tane dişim eksikti o yüzden orta hattım 5-6 cm kaymıştı lastikleri gece gündüz hep takman gerekiyor yoksa çok zor benim tellerim çıktı ama orta hat tam oturmadı doktorda bu kadar oluyo eksik dişlerinden dolayı daha fazla hareket etmiyor dedi.. implant tedavisi için öncelikle tel tadavisinin bitmesi gerekiyor tellerle implant yapılacak yerler iyice açılıyor ve teller çıkınca implant yapılıyor.. umarım yardımcı olmuşumdur :))

ah ah nerdeydin sen ya çok sağ ol gerçekten çok sağ ol :)evet lastik verdi sürekli takıyorum yemek yerken bile ağzımda o denli bi iki gün boşladım ama aldım hemen kendimi hizaya sen nekadar kullandın acaba bu lastikleri??.. bence benimkide tam oturmucak ya nese işte ozaman o doktorun elimden çekeceği var...teller çıkınca dedin ama implant için ben tel ağızdayken diye biliyorum o ameliyatı sen nasıl oldun şimdi???implantın nasıl oldu dişin doğal diş gibi oldu mu.???bi de hani tam oturmadı dedin ya çok belli oluyor mu acaba tam oturmadığı?? resim ekler misin desem çok mu çok olurum..:)......cevapların için çok sağ ol minnettarım sana :)

kızlarr bi sorum var lütfen cvp. şimdi benim tellerim yaklaşık 2 3 ay sonra planda bir değişiklik olmazsa çıkıyor inş. ben daha önce doktoruma pekiştirme tedavisinde dişin arkadasına tel takacaksınız değilmi diye sorduğumda evet dedi. bu son kontrolumde konuşurken tekrar lafı geçti ve sadece alt çeneye takacağını üst dişlerime takılmayacağını söyledi. üst çene uygun değil diyor ?? ama ben bu kadar çabanın çöpe gitmesini istemem sanki retainer üstte de olursa daha sağlam olacak gibi geliyor bana v bu iş hiç hoşuma gitmedi :KK43: ne yapayım kızlar bi yöntemi varmıdır bunun yada sizlerde nasıl oldu bilgi verin lütfen :18::18::18::18::18::18::18:

kızlarr bi sorum var lütfen cvp. şimdi benim tellerim yaklaşık 2 3 ay sonra planda bir değişiklik olmazsa çıkıyor inş. ben daha önce doktoruma pekiştirme tedavisinde dişin arkadasına tel takacaksınız değilmi diye sorduğumda evet dedi. bu son kontrolumde konuşurken tekrar lafı geçti ve sadece alt çeneye takacağını üst dişlerime takılmayacağını söyledi. üst çene uygun değil diyor ?? ama ben bu kadar çabanın çöpe gitmesini istemem sanki retainer üstte de olursa daha sağlam olacak gibi geliyor bana v bu iş hiç hoşuma gitmedi :KK43: ne yapayım kızlar bi yöntemi varmıdır bunun yada sizlerde nasıl oldu bilgi verin lütfen :18::18::18::18::18::18::18:

üst kısma retainer yerine sabitlemek için damaklık mı kullanılacak :44::44: benim tellerim de 1-1.5 ay sonra çıkacak doktorum ya damaklık ya da retainer kullanmam gerektiğini söyledi... sendede bir şekilde sabitlenmesi sağlanacaktır... doktoruna tekrardan nedenini sor nesi uygun değilmiş sana bi açıklasın ayrıca birazda ısrar edebilirsin... emeklerinin boşa gideceğini sanmıyorum merak etme

üst kısma retainer yerine sabitlemek için damaklık mı kullanılacak :44::44: benim tellerim de 1-1.5 ay sonra çıkacak doktorum ya damaklık ya da retainer kullanmam gerektiğini söyledi... sendede bir şekilde sabitlenmesi sağlanacaktır... doktoruna tekrardan nedenini sor nesi uygun değilmiş sana bi açıklasın ayrıca birazda ısrar edebilirsin... emeklerinin boşa gideceğini sanmıyorum merak etme

bana ilk sorduğumda ikiside olacak demişti. şidmi retainerin sadece alt çeneye uygulanacağını söylüyor ayrıca da şeffaf plak verecekmiş . ama ben üstede retainer istiyorum galiba garanti olsun diye korkuyorum sonradan bozulurlarsa diye. :KK43:

Merhaba kızlar dişlerim hareket etmeyi bıraktılar. iki tane azı dişim çekildikten sonra köpek dişler arkaya kaydırıldı. sonra öndeki dört dişin arkaya doğru kayması ve boşlukların kapanması için çok değişik bir tel takıldı. o kadar değişik ki anlatamam. kimsede görmedim bundan. çok çirkin. bu tellere çok zor katlanmam yetmiyormuş gibi bir aydır hareket etmiyorlar. iki haftada bir doktora gidiyorum, çalıştıracağız dişlerini dedi. lastikler felan takılı arkalarda. her iki tarafta iki tane vida takılı.
köpek dişleri arkaya geç gitiği için bir sürü zaman kaybettim. şimdi de ön dişler yüzünden zaman kaybediyorum. 1,5 yıl demişti doktorum ama bu gidişle 2,5 yıla çıkacak tedavim.
moralim çok bozuk.
zaten ön çenemin önde oluşu ameliyat olmak ile tel tedavisi arasında biryerlerdeymiş.
tel tedavisi sonrasında bile yüzde yü verim alamayacakmışım beni tatmin edici sonuç alacakmışım :KK43:
ne yapacağım ben.
dişlerimin beyazlığını çok beğenirdim, şimdi ise beyazlıktan eser kalmadı. aralara sürekli bir şeyler giriyor. tedavimin uzayacağını ön görseydim şeffaf taktırırdım. çok pişmanım.
neden bu kadar inat ediyorlar hareket etmek için anlamış değilim.
keşke elimden birşey gelse de hareket ettirebilsem.

bana ilk sorduğumda ikiside olacak demişti. şidmi retainerin sadece alt çeneye uygulanacağını söylüyor ayrıca da şeffaf plak verecekmiş . ama ben üstede retainer istiyorum galiba garanti olsun diye korkuyorum sonradan bozulurlarsa diye. :KK43:

seffaf plak verecekse sorun olmaz ama nasıl olsa dişlerim düzeldi deyip düzgün bir şekilde takmazsan sorun olabilir.... ama dediğim gibi biraz ısrar et nedenlerini sor?

Son düzenleme:
bugün pazartesi meraklaa bekliorumm senii :)

Eveet sordum.Böylr farklılıklar olabilirmiş.Tedavi bittikten sonra fonksiyonu çok etkilemezmiş.Bende yay var ve yayın yanındaki diş diğer eşine göre uzun duruyor.Yay çıkınca düzelir diyor.Ama bendeki durum tatmamen anatomik asimetri yani tedavi bitince gerekirse çok rahatız olursam bonding gibi uygun olan başka şeyler yaptırıcam.sende durum nasıl?

Eveet sordum.Böylr farklılıklar olabilirmiş.Tedavi bittikten sonra fonksiyonu çok etkilemezmiş.Bende yay var ve yayın yanındaki diş diğer eşine göre uzun duruyor.Yay çıkınca düzelir diyor.Ama bendeki durum tatmamen anatomik asimetri yani tedavi bitince gerekirse çok rahatız olursam bonding gibi uygun olan başka şeyler yaptırıcam.sende durum nasıl?

bonding??? benm bildiğin baya uzun diğer eşinden beni rahatsız etmeye basladı doktorum zaten bittkten sonra bi operasyon saglayacak gülüş dizaynı için diş etlerim fazla görünüolar o seklde aynı boyda gösterirz dedi ama bnce olmaz öle yani dişin boyunun kısaltılması daha mantıklı..yani şimdi senin aslında uzun değilde sadece öle mi görünüo yaydan?? umarım törpüler sevmedim cnkü bu halinii

öncelikle merhaba,yeni katıldım ben de aranıza :)
diş teli için belli bi yaş aralığı gerekmiyor önce onu söyleyeyim, etrafımda ilkokul çocukları da lise öğrencileri de çalışan insanlar da diş teli tedavisi yaptırıyor. yani dişlerinizden şikayetçiyseniz hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. tedavi süresini uzatır veya kısaltır o da pek önemli değil,önemli olan çene yapısı ve çapraşıklığın boyutu. bunlar tedavi süresini etkiliyor. yaklaşık 2 hafta önce tel taktırmaya başlamak için dişçi koltuğuna oturdum tabi önce bu işin hazırlıkları oluyor. çene yapınıza bakıyorlar bazen diş çekimi gerekiyor ki benim gibi dar çeneli insanlar için 28 diş bile yetiyor.çürük var mı yok mu o da önemli. önce bu detaylar hallediliyor,ağız filminiz çekiliyor vs.. bu hazırlıklardan sonra başlayacak tel tedavisi. ben sadece işin bu aşamasına gelebildim, çünkü diş çekimi deyince biraz ürkmüştüm ve sadece 1 dişçiden değil birçok dişçiden çekimli tedavi sözünü duyunca el mahkum ikna oldum. bulunduğum şehirdeki sağlık merkezine istanbuldan ortodontistler geldiği için 2 hafta sonra da telleri takacaklar :)
gelelim süresine, doktorun dediği şey şu "çapraşıklıklar 4-5 aya düzelmeye başlıyor önemli olan doğru dizilimi yapabilmek, doğru kapanışı ayarlamak" bu söz üzerine önce 4-5 ay diye gayet mutlu olan ben, 2 seneyi bulur demesiyle yerdeki fayansları incelemeye başlamıştım. fakat, bir arkadaşım da tel tedavisi görüyor ve nerdeyse 3.senesi olacak.
ha bi arkadaşım da 3-4 ayda takıp çıkarmıştı ama dediğim gibi eğer çene yapısından darlığından kaynaklı bi çapraşıklık varsa minimum 1 buçuk sene..
fiyatına gelince eğer metal olursa 3.500 tl estetiğe kaçıp şeffaf istiyorsanız 4.000 -4.500 tl yi gözden çıkarmanız gerekiyor. onun dışında sadece sabır.
zamanla gelişmeleri gördükçe sizlerle paylaşırım,sevgiler :)

bonding??? benm bildiğin baya uzun diğer eşinden beni rahatsız etmeye basladı doktorum zaten bittkten sonra bi operasyon saglayacak gülüş dizaynı için diş etlerim fazla görünüolar o seklde aynı boyda gösterirz dedi ama bnce olmaz öle yani dişin boyunun kısaltılması daha mantıklı..yani şimdi senin aslında uzun değilde sadece öle mi görünüo yaydan?? umarım törpüler sevmedim cnkü bu halinii

diş etleri için pembe estetik yada diş eti manikürümü ne diyorlar,süper sonuçlar ortaya çıkıyor.bondinglede dişler arasındaki boy farklılıklarını,ufak aralıkları dişi kesmeden filan özel ince şekillendirilebilen bi tabaka ile (aynı dişin renginde) gideriyorlar.tüm bunlar estetik diş hekimliği adı altında.yani başka doktorlara gözükmemiz gerekebilir.yani tedavi bittikten sonra.

diş etleri için pembe estetik yada diş eti manikürümü ne diyorlar,süper sonuçlar ortaya çıkıyor.bondinglede dişler arasındaki boy farklılıklarını,ufak aralıkları dişi kesmeden filan özel ince şekillendirilebilen bi tabaka ile (aynı dişin renginde) gideriyorlar.tüm bunlar estetik diş hekimliği adı altında.yani başka doktorlara gözükmemiz gerekebilir.yani tedavi bittikten sonra.

cuma gnü bnde sorayım bakalım kontrole gidincee bi arkadasım var o ilgilenecek demişti diş etlerimin kesimiyle alakalı..demekki dedğin gbi baska doktorlara gtmek gerekioo

slm,kızlar..fırlaklık tedavisi gören veya daha önce görmüş olan var mı? tedavi ne kadar sürüyor benim yaklaşık 11 ay oldu. 1 buçuk sene falan sürer diye düşünüyordum taa ki geçenlerde bi arkadaşın ,çok da önemli bi sorun yokken, 3 sene tel taktım dediğini duyana kadar :S doktoruma süreyi sormayı korkuyorum açıkçası..

X