Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

slm,kızlar..fırlaklık tedavisi gören veya daha önce görmüş olan var mı? tedavi ne kadar sürüyor benim yaklaşık 11 ay oldu. 1 buçuk sene falan sürer diye düşünüyordum taa ki geçenlerde bi arkadaşın ,çok da önemli bi sorun yokken, 3 sene tel taktım dediğini duyana kadar :S doktoruma süreyi sormayı korkuyorum açıkçası..

fırlaklık dediğin dişleklik yani üst dişlerin normalden önde olması dimi canım. bnde o tedaviyi görüyorum benmde ortalama tedavi sürem 1.5 yıl öyle dedi ortodontistimm :KK31:

Teller çıktıktan sonra ön dişlerin arkasına daimi kalacak tel takılıyormuş tekrar bozulma açılma olmasın diye tedavisi bu şekilde olan var mı

Teller çıktıktan sonra ön dişlerin arkasına daimi kalacak tel takılıyormuş tekrar bozulma açılma olmasın diye tedavisi bu şekilde olan var mı

benim tedavimin o şekilde olma olasılığı var... 1 aya kadar netleşecek... doktorum diş bozukluğu çok olan hastalara tekrardan bozulma olmaması için bu yönteme başvurduklarını söylemişti

Merhaba arkadaşlar uzun bir zamandan sonra tekrardan yazıyorum. Benim tedavim başlayalı 8 ay oldu. Şeffaf tel ile sadece üst çenemi 2000 ytl ye yaptırıyorum. Doktorum şeker gibi bir insan ve tedavim çok başarılı ilerliyor. Damakta çıkmış olan dişim yerine yerleşti ve çekilen dişimin yerine azı dişlerim yanaştırıldı. Sizlere bittiğinde eski ve yeni haliyle fotoğraflarımı atacağım. Umarım sizlerin de iyi gidiyordur. Benim tek sorunum kelepçe geçmiş olan dişim ve bir yanındaki dişte ne kadar da temizlesem yine de ortaya çıkan siyah lekeler. Artık onu da 3-4 ayda bir temizleteceğim doktora. Tellere çok alıştım, çıkmasalar da olur demeye başladım:)

Ya siz?

:21:

benim tedavimin o şekilde olma olasılığı var... 1 aya kadar netleşecek... doktorum diş bozukluğu çok olan hastalara tekrardan bozulma olmaması için bu yönteme başvurduklarını söylemişti

benim dişlerim çok bozuk değil sadece ön dişlerimin arası acık kapansada tekrar acılırmış daha önce muayene olduğum yerde böyle bişe sölememişlerdi bende anlamadım genellikle öle oluyormuş bu yüzden daimi telleri takıyorlarmış

benim dişlerim çok bozuk değil sadece ön dişlerimin arası acık kapansada tekrar acılırmış daha önce muayene olduğum yerde böyle bişe sölememişlerdi bende anlamadım genellikle öle oluyormuş bu yüzden daimi telleri takıyorlarmış

en başta banada böyle birşey söylememişlerdi... ama düzgün dişler istiyorsak yapacak birşey yok mecburen kullanacağız... umarım benim takmamıza gerek kalmaz

2. muayeneden gelıyorum teller dırencı dahada arttırıldı
ve fecı agrı var gecen ay bıle 2 3 gun sonra agrımıstı ama bu sefer daha ılk dakıkadan
ve yemek yemekte zorladı karpuz ıle oruc tuttum ..
alt dıslere takılınca tel napıcam dusunemıyorum :KK43:

fırlaklık dediğin dişleklik yani üst dişlerin normalden önde olması dimi canım. bnde o tedaviyi görüyorum benmde ortalama tedavi sürem 1.5 yıl öyle dedi ortodontistimm :KK31:

evet canım aynen öyle..üst dişler normalden çok öndeydi.diş çekimi de olmadı..inşallah dediğin gibi 1.5 yıl sürer...aslında alıştım alışmasına da.yaş itibariyle ister istemez çabuk çıksın istiyorum.

diş tellerimle 4. ayı bitirmeme 1 hafta kaldı. damağımda 2 tane gömülü köpek dişim olduğu için operasyon geçirdim 1 ay önce.
şimdi onların yerine gelmesini bekliyorum. dişler çekilince çok rahatsız olurum gibi gelmişti ama sorun olmadı.
konuşmam dişler çekilip takılan zımbırtılardan sonra biraz bozuldu. gömülü köpek dişi konusunda araştırma yaptığımda pek bişey bulamamıştım.
onun için anlatıcam biraz belki birilerine faydası olur.
cerrahım sadece iğne yapılırken canımın acıyacağını söylemişti ama benim canım acımadı pek,tabi acı eşiğiyle alakalı olabilir bu.
zaten iğneden önce uyuşturucu krem sürmüştü. işlemde gömülü dişlerin üstü açıldı.
ortodontistim gelip tel yapıştırdı üstlerine. sonrasında çekilen dişlere ve yaraya dikiş atıldı.
iğnelerin etkisi geçtikten sonra ilk 1 saat ağrıdan duramayıp uyumuştum.doktorun verdiği ağrı kesici sağolsun uyandığımda geçmişti ağrım.
ilk birkaç gün yemek yeme konusunda sıkıntı çektim sonrasında kolaylaştı. 1 hafta sonra dikişler alınınca tamamen normale döndüm.
diş teli maceram böyle de güzel gidiyo :KK8:

ben de 1984 lüyüm 2011 in kasım ayında taktırdım telleri. öyle çok bozukluk yoktu sıkışıktı. 2 tane de eksik dişim vardı alt çenede. 1,5-2 yıl dedi 3500 e anlaştım. Daha vakit var ama dişlerim düzeldi benim :KK70: her seansta bir kalın tel taktı. acaba şekilleri tam düzeldikten kaç seans sonra teller çıkıyor. son seansta boy ayarlaması yapacakmış. Hemen çıksın istiyorum :KK43:

Arkadaşlar tel takıldığı andan itibaren kaç günde bir gidiyorsunuz kontrole? 15 gün mü 1 ay mı yoksa farklı mı oluyor kontrol zamanları?

zamanından sonra gitmeniz sorun yaratmıyor mu acaba? ya da doktor bir dahaki randevu tarihini size söylemiyor mu şu gün gelin diye?

genelde her ayın 3. haftası bir günde sözleşiyoruz. dişte gerekli değişiklik olmamışsa teli değiştirmiyor zaten. anlayacağın bazen gidiyorum sadece kontrol edip geri yolluyor. dişler düzeldikçe telimi kalınlaştırıyor.
8. ayım düzeldi son dişte çıkar artık diye hayal ediyorum ama okuduğum kadarıyla daha lastik takılacakmış :KK43:
yarın gidince soracağım.

X