Dn taklar ve Erkek taraf!!

Okuyorum okuyorum anlam veremiyorum..
Evlenmek sonuç olarak hayat boyu ciddi bir sorumluluğun altına girmek değil midir?
Ayrıca anne-baba aile evlenirken size destek olmak zorunda mıdır?
Yapmayın etmeyin bence..Durumunuz uygunsa kendi başınıza ayaklarınız üzerinde durabiliyorsanız evlenin..Alışkanlık haline gelmiş bizim toplumda ama esasen kimse kimseye hiçbir şey almak zorunda değil evlenirken..Düğün yapmak filan zorunda da değil..Olduğu kadarına tamah edip kimseden bir şey beklemezseniz bu şekilde üzülmezsiniz..Hem de hiç kimsenin size laf söyleyip elinizden bir şey alma hakkı da olmaz..Fotoğraf parası için bile altın bozdurmak zorunda kalacaksanız çektirmeyiverin..Ben de evliyim biz tek kuruş almadık ailelerimizden..Teklif etmelerine rağmen..Çünkü bu bizim kararımız ve hayatımız kimseyi zor duruma sokma hakkımız yok ev kuracağız diye..Ama sonuç olarak ne oldu..Tüm eşyalarımızı düğünüüzmü v.s aklınıza gelecek herşeyi kendimiz yaptığımız için aileler ev btip yerleştikten sonra sadece gelip görüp güzel olmuş dediler..Ne karışan ne görüşen olmadı ki dünyanın en güzel nimeti bu olsa gerek.Kimse bize ne takıldı diye de soramadı haliyle..Durumu süper olmayan bir arkadaşım da evlenirken eşyalı kiralık bir ev tuttu ve nikah yaıpı geçti..Sonuç olarak borçları harçları yok karışanları yok ve gayet mutlular..Hem herşeyim olsun hem destek olsunlar hem karışmasınlar v.s v.s..Ütopik istekler bunlar hanımlar dünya kimsenin etrafında dönmüyor..Sorunsuz hayatın sırrı ayaklarınız üzerinde durmaktır bence...[/sQUOTE]

sizin tuzunuz kuru galiba..sadece doğurmakla anne baba olunmuyor çocuğa gelecek hazırlayacaksın ve sorduğun soruyor istinaden evet anne baba yardım etmek zorunda tabi imkanları varsa..yoksa bişe diyemem ama varsa ve yapmıyorlarsa bu onların ayıbıdır...

cnm aynı durum benımde basıma geldı senı cok ıyı anlıyorum bız sonunda aldık altınları ama en az 5000tl zararla benıde kandırdılar ay borcumuz var bılmemmne dıye. ben esıme bastan dedım bak cnm bız herseyı kendımız yapalım daha ıyı olur kımseyı borclandırmayalım dıye ama kayınvalıdem hayatta olmaz ben oglumun herseyını alırım dedı neyse koltuk takımı alıcaz begen dıyolar begenıyorum yok o olmaz cok pahalı dedıler aldırmadılar neyse aldıklarımızında borcunu bız odedık ustune bırde dugun takılarımı verdım kotu gelın ben oldum sımdı anlamadım gıttı bu ısı sımdı evımızı tasırken zor aldık ama hep zarar. bence kendı durumunuz varsa arkadaslar esınızle konusup beraber alın herseyı en azından kımsenın sıze laf soylemeye hakkı olmuyo bence. tabı bunlar benım dusuncelerım

Okuyorum okuyorum anlam veremiyorum..
Evlenmek sonuç olarak hayat boyu ciddi bir sorumluluğun altına girmek değil midir?
Ayrıca anne-baba aile evlenirken size destek olmak zorunda mıdır?
Yapmayın etmeyin bence..Durumunuz uygunsa kendi başınıza ayaklarınız üzerinde durabiliyorsanız evlenin..Alışkanlık haline gelmiş bizim toplumda ama esasen kimse kimseye hiçbir şey almak zorunda değil evlenirken..Düğün yapmak filan zorunda da değil..Olduğu kadarına tamah edip kimseden bir şey beklemezseniz bu şekilde üzülmezsiniz..Hem de hiç kimsenin size laf söyleyip elinizden bir şey alma hakkı da olmaz..Fotoğraf parası için bile altın bozdurmak zorunda kalacaksanız çektirmeyiverin..Ben de evliyim biz tek kuruş almadık ailelerimizden..Teklif etmelerine rağmen..Çünkü bu bizim kararımız ve hayatımız kimseyi zor duruma sokma hakkımız yok ev kuracağız diye..Ama sonuç olarak ne oldu..Tüm eşyalarımızı düğünüüzmü v.s aklınıza gelecek herşeyi kendimiz yaptığımız için aileler ev btip yerleştikten sonra sadece gelip görüp güzel olmuş dediler..Ne karışan ne görüşen olmadı ki dünyanın en güzel nimeti bu olsa gerek.Kimse bize ne takıldı diye de soramadı haliyle..Durumu süper olmayan bir arkadaşım da evlenirken eşyalı kiralık bir ev tuttu ve nikah yaıpı geçti..Sonuç olarak borçları harçları yok karışanları yok ve gayet mutlular..Hem herşeyim olsun hem destek olsunlar hem karışmasınlar v.s v.s..Ütopik istekler bunlar hanımlar dünya kimsenin etrafında dönmüyor..Sorunsuz hayatın sırrı ayaklarınız üzerinde durmaktır bence...[/sQUOTE]

sizin tuzunuz kuru galiba..sadece doğurmakla anne baba olunmuyor çocuğa gelecek hazırlayacaksın ve sorduğun soruyor istinaden evet anne baba yardım etmek zorunda tabi imkanları varsa..yoksa bişe diyemem ama varsa ve yapmıyorlarsa bu onların ayıbıdır...

Evet bir şeyler bekleyemektense kendim elde etmeye alıştığım için haliyle tuzum kuru..Bence katiyen düşündüğünüz gibi değil..Çocuğunuzun geleceğini hazırlamak ona çeyiz hazırlayıp eşya alıp düğün yapmak değildir..Eğitimini sağlığını mutluluğunu ona sağlayabilmektir o da makul bir yaşa kadar..Yani kendi ayakları üstünde durabilene kadar..Kaldı ki MECBURİYET asla olamaz bu tip şeyler..Durumu çok iyiyse gönlünden gelirse tabii ki yapar..Ama yapmıyor diye onlara haksızlık edilip beklenti içine girilmemeli..Bekleniyor ve yapılıyorsa da bunlar da istediğim gibi olmadı aman bana karıştılar denme hakkı olamaz..Bu durumda çocuğa ev yapılsın düğün yapılsın mecburiyettir haktır ; anne baba bir şey isteyince çingenedir hırsızdır hakkı değildir v.s..Nereden geliyor bu çifte standart ben anlayamıyorum..

Evet bir şeyler bekleyemektense kendim elde etmeye alıştığım için haliyle tuzum kuru..Bence katiyen düşündüğünüz gibi değil..Çocuğunuzun geleceğini hazırlamak ona çeyiz hazırlayıp eşya alıp düğün yapmak değildir..Eğitimini sağlığını mutluluğunu ona sağlayabilmektir o da makul bir yaşa kadar..Yani kendi ayakları üstünde durabilene kadar..Kaldı ki MECBURİYET asla olamaz bu tip şeyler..Durumu çok iyiyse gönlünden gelirse tabii ki yapar..Ama yapmıyor diye onlara haksızlık edilip beklenti içine girilmemeli..Bekleniyor ve yapılıyorsa da bunlar da istediğim gibi olmadı aman bana karıştılar denme hakkı olamaz..Bu durumda çocuğa ev yapılsın düğün yapılsın mecburiyettir haktır ; anne baba bir şey isteyince çingenedir hırsızdır hakkı değildir v.s..Nereden geliyor bu çifte standart ben anlayamıyorum..

canım tabi ki bir yerde ailelere yüklenmek doğru değil ama gelenek görenek dediğimiz birşey var değil mi bizim geleneklerimize göre aileler çocuklara yardım etmelidir ama burada okuduğun erkek aileleri genelde masrafa gelince gelenek görenek bilmezler ama kendi lehlerine olan her tür adeti isterler burada yazan çok düğüne eşyaya gelince karışmazlar ama düğün sabahı bize geleceksiniz kahvaltıya gelenek böyle demeyi bilirler değil mi benim anladığım arkadaşların kızdığı zaten bişi yapılmaması değil hem bişi yapmayıp hem de altınlara ortak olmaları

benim yaşadığım farklıydı benim eşim 18 yaşından itibaren neredeyse sülalesine bakmış geliri de çok iyiymiş çünkü ama son dönemde zorda evlenirken de öyleydi yine de biz herşeyi kendimiz yaptık Allah için benden altın falan isteyen olmadı ama ben kendim eşime verdim düğünün ertesinde gitti bozdurdu düğün borcunu ödedik ama benim düğünden üç ay sonra daha erkek tarafının alması gereken eşyalar evimde eksikken nişanlanmak isteyen kaynım için kayınvalide utanmadan bizden para istedi

benim üzerime düşeni ben ve ailem yaptık eşim de üstüne düşeni yaptı ama yine de rahat bırakmadılar

anne babanın pek çok görevinden biri bizim kültürümüzde düğüne eşyaya yardım etmek zaten ben kimsenin durumları yoktu o yüzden yapmadı diye kızan görmedim insanların geneli durumu olduğu halde bişi yapmayan ailelere kızgın bir de bu açıdan bak istersen

ben sana sadece aza tamah etme konusunda katılıyorum ben de arkadaşlarım gibi gidip 10.000 TL lik salon eşyası aldırmak yerine en uygunundan ama kalitelisinden aldım mesela ya da düğünü uygun biryerde yaptık yemekli olacağı için yemekli düğün şart mıydı dersen benim ve ailemin sosyal konumu gereği şarttı onu da zaten gelenlerle ödedik yine ses etmezdim belki ama hem eşim yıllarca tüm kazancını onlara harcadığı halde kimse elini cebine atmadığı gibi bir de üstüne bizi yolmaya kalktığı için lafını ediyorum ölene kadar da ederim

canım tabi ki bir yerde ailelere yüklenmek doğru değil ama gelenek görenek dediğimiz birşey var değil mi bizim geleneklerimize göre aileler çocuklara yardım etmelidir ama burada okuduğun erkek aileleri genelde masrafa gelince gelenek görenek bilmezler ama kendi lehlerine olan her tür adeti isterler burada yazan çok düğüne eşyaya gelince karışmazlar ama düğün sabahı bize geleceksiniz kahvaltıya gelenek böyle demeyi bilirler değil mi benim anladığım arkadaşların kızdığı zaten bişi yapılmaması değil hem bişi yapmayıp hem de altınlara ortak olmaları

benim yaşadığım farklıydı benim eşim 18 yaşından itibaren neredeyse sülalesine bakmış geliri de çok iyiymiş çünkü ama son dönemde zorda evlenirken de öyleydi yine de biz herşeyi kendimiz yaptık Allah için benden altın falan isteyen olmadı ama ben kendim eşime verdim düğünün ertesinde gitti bozdurdu düğün borcunu ödedik ama benim düğünden üç ay sonra daha erkek tarafının alması gereken eşyalar evimde eksikken nişanlanmak isteyen kaynım için kayınvalide utanmadan bizden para istedi

benim üzerime düşeni ben ve ailem yaptık eşim de üstüne düşeni yaptı ama yine de rahat bırakmadılar

anne babanın pek çok görevinden biri bizim kültürümüzde düğüne eşyaya yardım etmek zaten ben kimsenin durumları yoktu o yüzden yapmadı diye kızan görmedim insanların geneli durumu olduğu halde bişi yapmayan ailelere kızgın bir de bu açıdan bak istersen

ben sana sadece aza tamah etme konusunda katılıyorum ben de arkadaşlarım gibi gidip 10.000 TL lik salon eşyası aldırmak yerine en uygunundan ama kalitelisinden aldım mesela ya da düğünü uygun biryerde yaptık yemekli olacağı için yemekli düğün şart mıydı dersen benim ve ailemin sosyal konumu gereği şarttı onu da zaten gelenlerle ödedik yine ses etmezdim belki ama hem eşim yıllarca tüm kazancını onlara harcadığı halde kimse elini cebine atmadığı gibi bir de üstüne bizi yolmaya kalktığı için lafını ediyorum ölene kadar da ederim

O eşinizin ailesinin ayıbı olmuş..Söylediğim herşey karşı taraf için de geçerli çünkü..Ama ben durumu iyi olsa da birşey beklenmemesi gerektiği konusunda sabitim yine de..Adet gelenek görenekte derseniz bu tip şeyler zamanla yeni nesillere aktarılarak değişmesi gereken şeyler.Güzel adetlerimizden bahsetmiyorum saçma sapan onun bunun uydurduğu şeylerden bahsediyorum..Ama şu her zaman geçerlidir ; birisi size yardım ettiği zaman her daim ona laf söyleyebilme hakkı doğuyor maalesef..Kural gibi bir şey bu..O yüzden yarın öbürgün kafanızı çevirip önünüze bakabilmek için kendi ayaklarınız üzerinde durmalısınız(genel ifadeyle anlatıyorum ; sizi kastetmiş değilim yanlış anlamayın lütfen)

ayy benim gibi ne kadar çok insan şu düğün takılarından dolayı dertli :KK43:( aynı sprun bendede var.biz birlikte oturuyoruz ve düğün veya nişan oldumu benim takılarımdan alıyolar.baktım olcak gibi değil en son istediklerinde vermedim.verirken iyi vermeyince surat yaptılar.ben çalışıp üzerine ekleyip ev peşinatı biriktirme derdindeyim ama onlar hazır evde altın var niye cebimizden verelim derdindeler.valla ne kadar çok susarsak o kadar çok tepemize binyolar.

Son düzenleme:
allah var esimin ailesi hiç ellemedi sormadı bile. bi kere esim içinden alıp birine takı yaptı. bende bozup bankaya attım. gerci cok zararr ettim.altın tavann yaptı..
ama cok yakınn bi arkadasımız evlencekk daha simdidenn onlarınkii takılarıı alırız biz diolar böleee odunlukk görmedimm. yemekli dügün yapmam, pahalı yerde yapmam, nisanda geline takı takmamm, oglumunn bekar esyasını degistirmem ama dügünde de takıyı kapmadann durmamm. oh ne ala memlekett . hala buların konusulması bile cok ayıp. dügün takısı gelininn hayatt garantisi derlerr. o para hayatt kurtarır mı bilinmez ama güvence güvencedir:emir_bebek:

ben qeçen sene evlendim eşim nikaha 2 ay kala işten çıkartıldı..o işsiz olunca herşeyi ailesi yaptı başıma vura vura he ryaptıklatını qözüme soka soka .... bizimkilerinde durumu parlak değildi çünkü bi önceki sene ablamı evlendirdikleri için yığınla borçları vardı onlarınsa ilk mürvetlerii oğuları evleniyo ama herşeyden kaçmaya baktılar ... üçlü takımlardan alın ucuz olsun dediler eyvallah dedimm baktık baktık beğenemedik eşimde bende... bi qün qeldiler düğün işini konuşmaya işte kayınpeder diyo kızım sen pahalı bişi alsan ben senin evine qeldiğinde oflucam puflucam sıkıntım olucak sen rahat edicekmisin o zmn falann zorla istemediğim bişiii aldırmaya çalışıyolardı son anda uyqun bi koltukçu bulup beğendiğimiz mdeli uyqun fiyata yaptırdık herşey ucuza qeldi herneyse.....
bi qün kaynanam aradı kızım kına kıyafeti abiye istersin sen şimdi sana etek bluz alalım uyqun olsun bİ tepem attı kavga ettim herkes benm kınma abiyeyle qelcek ben öle nasıl çıkim insanların karşısına diye söylendim bi şekilde ikna oldular araya eşimi soktum istediğimi yaptılar....
yapmaları qerekenleri yaptılar sadece ama zorla benim yüzüme vura vura ve nikah qünü qeldi çattııı takılar takılırken dibimizden ayrılmadılar takı bitiii ne var nre yok toplayıp qittilerr inanabiliyomusunuz oğlu işsizz elde avuçta para yok sözde biz zarar etmiyelim elimizde para olsun diye bütün akrabalarına para taktırdılar bozunca ucuza qelmesin die ama kendilerini düşünmüşler tek kuruş vermeden qittilerr o ara atıldım onlar bzim die o bile suç olduu ben nasıl bizim dermişim onlaraa..
bi kaç qün sonra eşim bi kaç tane altın almaya qittii malum yicez içicez evde para yok haftasında annemlere akrabalarıma el öpmeye qidicez neylee bişi yokkii qittii vermediler altınları bozdurmucaz oğlum lazım olunca sana verrirz dediler 1 tane çeyrek vrip yolladılar şaka qibi bi çeyrek annemlerin taktığı bilezik falan vardı onları bozdurduk hepsi bitti derken yine qitttii eşim para almaya krediyi yatırdık oğlum para yok diyip yolladılraa böylee adiiii insanlar iştee..
şimdi hepsinden nefret ediyrumm allah diyorum onları benim elime düşürmesinnn cezalarını benle ödetmesinn halaa içimde o qünün acısı en mutlu qünlerimi hep rezil ett,ler her mutlu qünümde onlar yüzünden ağladımm..
şimdi bu kız neden soğuk davranıyo diye merak edyo yüzsüz insanlar nasıl sıcak olabilirim sizz söyleyin haksızmıyım...
HE BİDE BUNLAR YAŞADIKLARIMIN KISA Bİ ÖZETİ.....
sadece özeettt

heee bideee hiç bişi yapmadıları halde aldılar ne varsaa....
qeline bilezik saaat set takılır dimiii hiç bişi takmadılar eşim canım aşkım işsiz olduğu için ezik düştü set aldıramadı anca aldıra aldıra çok ucuz ufak bi zincir aldırabilmiş zaten onuda bozdurdukk nişanda takılan bi bilklik vardı oda qittii şimdi elimdeevimde tek altınım yüzüğüm başkada bişiyim yokk ....
ama eşimin içine çok oturdu durumumuzu düzeltelim herşeyi alıcam sana diyoo tek istediği o ben istemiyorumm çok şükür mutluyuz sağlığımız yerinde 5 aylık bi oğlumuz varr başka ne istiyim rabbimden :) ama kaynanamların yaptıklarını asslaa unutmucaamm para düşkünü insnlar ömrümce nefret edicem onlardan bizi soktuları durum için...

varya burayı okuyunca sınırlerım bozuluyor benımkıler dugun bıle yapmadılar gelınlık bıle gıyemedım uyduruk bır elbıse dıktırdım kendıme ama onları dugune bıle cagırmadım ogullarını aldım ellerınden aynı sehırde oturuyorduk tayın ıstedım cıktım yanlarından bırde utanmadan eltıme ve aılesıne emıslerkı o bızden para ıstedı ama butun aılesı akrabaları bana hak verdı senın hakkını yedıler dedı sımdıde sevgılı kaynanam telefon acmıs on bes tatılde sıze gelecegım esımde emıskı fatma memlekete gıdecek gelmeyın demıs neyse ben dayanamadım yıne sonra aradım gelın dedım ama tatılden sonra yok demısler esıme bızı ıstemıyor bız gelıyor dıye memlekete gıtmek ıstıyor demıs annesı kusmus cokda tın bana hıc altın takmadılar rahmetlı kayınbababm bır yuzuk bır saat bırde kupe almıstı o olunce kaynananm caısı ne dugun ne esya ne altın hıcbırını yapmadı kayınbababm olsa yapardı ama sansa nısanlı ıken vefat ettı neyse burdakılerı okuyunca halıme sukreıyorum ıyıkıde takmamıslar baksana takanlar ne yapıyor kı gosterıp gerı alıyorlar en aından onun ıcın uzulmuyorum bırde esımde zaten annesını bıze gelmesını ıstemez cunku aramızın bozulmasından korkar annem ıcın senınle aramı bozamam der annesıne telefon actı cok ozlemıssen yol paramı yolla geleyım gor benı dedı bu arada esım ıssız hııc sormazlar oglum ne yer ne ıcersın dıye o da oyuzden kızgın

allah yardımcınız olsunn herkezin işi zoorr şuan hala eşimin doğru düzqün işi var sayılmaz ama ailem ve onun dayısı hep yardımımız saolsunlar

yazılanları okudukça hem kendime hemde benden kötüsünü görenlere üzüldüm.ben geçen ay sözlendim ama sevindiğim bi gün bile olmadı ona yanıyorum.başka bir başlıkta yazmıştım sözde bana sadece yeşil altın çirkin bi yüzük taktılar.bir ay boyunca sizin adetiniz nedir ne istersiniz diyende olmadı.ailem hergün şu nişanlandı bu nişanladı şunu yaptılar diye beynimi yiyor onlarada kızmıyorum aslında haklı.geçen hafta kayın validem amcalarımı dayılarımı bizi yemeğe çağırdı bizimkilerde sandıki birşey olacak 5 saatlik mesafe var aramızda aynı şehirde değiliz okadar insanı topaldım getirdim.bana ne bi hediye verdiler ne bişe taktılar.aileme yalvardım orda bişe demesinlerdiye resmen allah razı olsun yemeği yedik kalktık.ben ağla ağla beter oldum sözlümde beni anlamıyor onunlada aramız açıldı,sen altını takacakmısın diyor benden sana ne kötülük gelecekki kendini güvene almak için takı yapıyosun diyor.ben sana ne istersen alıyorum zaten diyor ama alamıycak diye ben bişe bile isteyemiyorumki :KK43:onuda anlıyorum aldığıyla hep taksitleri ödüyor kendine hiç bişe almıyor gezmiyor ama ailesi sözden önce hem kendi evlerini hem oğullarının evlerini hyeniledi sözlüme sadece benzin parasıydı harçlık gibi para verdiler.onlarda emekli maaşıyla yapıyorlar ama sırası değildi çok görmüyorum yapsınlar kendilerine evlatlarıdır çocuklarınada yapsınlar ben bunun lafını etmem ama banada yazık bi kez evlenicem herşey içimde kalıyor :KK58:o bir an önce düğün yapalım diyor 3 ay sonrasından bahsediyor,ailem kesinlikle olmaz diyor.kredi çekip yapacak sonra biz ödeyeceğiz ben işten ayrılıp başka şehre gidicem ya orda iş bulamazsam diye kendimi yiyorum resmen. bende istemiyorum çabuk olsun hatta artık evlenmek istiyormuyum onuda bilmiyorum

kızlar sızınkıler yıne ıyımıs benım ıkı yerde oldu dugunum kendı aılemın oldugu yerde bır suru takı takıldı annem bıze verdı tabıkı. ıkıncı dugn onlrın memleketındeydı ve benım uyanık kayınvaldem dugunde takı torenı yaptırmadı yanı bız dugunde ortada oynarken o takıları el altından topladı herhalde ama dıneen o takılar genclere aıtmıs aıleler alsalar bıle borc olarak alabırlermıs sonra yerıne gerı koymak zorundalarmış...

bu sayfayı okudukça hayretler içinde kalıyorum. hemen gidip kayınvalidemin ve kayınpederimin boyunlarına sarılmak istiyorum. büyükler imkanları yoksa elbette yapmak zorunda değiller. ama üç kağıtla ya da zorla düğün takılarına el koymakta ne demek anlamıyorum bunu.
eşim dört kardeş. en küçüğü eşim oluyor. önce kayınpederim kamu kuruluşundan emekli olmuş aldığı ikramiyeyi ilk büyük çocuğuna paylaştırmış. tabiki ihtiyacı olsa evi felan olmasa vermek zorunda değildi. düğün takılarını felan da hiç almamışlar. neden alıyorlar ki? gençler adına yatırım yapsalar anlarım. o da anlaşmalı olur zaten. kayınvalidem de kamudan emekli olunca o da emekli ikramiyesini eşime ve tek kız olan görümceme paylaştırdı. biz de o parayla evimizi kurduk. yetmediği yerde de taksite girdik. düğün takılarımız da bize kaldı. hatta bir ara kayınpederim iş yapmak istedi biz istersenizx alın diye teklif ettik elini bile sürmedi. iş tutar tutmaz bakarsın ziyan olur çok üzülürüz dediler.

eltimin biri biz ikramiyeden başka birşey görmedik deyip arada şikayet ediyor. ben ona da şaşıyorum. napsın insanlar elleri o kadar ermiş.sonra hepsini okutmuşlar meslek sahibi etmişler. üstüne düğünlerini yapıp herşeylerini almaya hiç mecburiyetleri yok. bence konu kaynana kaynata olmak değil. insan olan o sıfatları da aldığında yine aynı olur. cahil olan da o sıfatları aldığında yine cahilce davranır.

yazılanları okudukça hem kendime hemde benden kötüsünü görenlere üzüldüm.ben geçen ay sözlendim ama sevindiğim bi gün bile olmadı ona yanıyorum.başka bir başlıkta yazmıştım sözde bana sadece yeşil altın çirkin bi yüzük taktılar.bir ay boyunca sizin adetiniz nedir ne istersiniz diyende olmadı.ailem hergün şu nişanlandı bu nişanladı şunu yaptılar diye beynimi yiyor onlarada kızmıyorum aslında haklı.geçen hafta kayın validem amcalarımı dayılarımı bizi yemeğe çağırdı bizimkilerde sandıki birşey olacak 5 saatlik mesafe var aramızda aynı şehirde değiliz okadar insanı topaldım getirdim.bana ne bi hediye verdiler ne bişe taktılar.aileme yalvardım orda bişe demesinlerdiye resmen allah razı olsun yemeği yedik kalktık.ben ağla ağla beter oldum sözlümde beni anlamıyor onunlada aramız açıldı,sen altını takacakmısın diyor benden sana ne kötülük gelecekki kendini güvene almak için takı yapıyosun diyor.ben sana ne istersen alıyorum zaten diyor ama alamıycak diye ben bişe bile isteyemiyorumki :KK43:onuda anlıyorum aldığıyla hep taksitleri ödüyor kendine hiç bişe almıyor gezmiyor ama ailesi sözden önce hem kendi evlerini hem oğullarının evlerini hyeniledi sözlüme sadece benzin parasıydı harçlık gibi para verdiler.onlarda emekli maaşıyla yapıyorlar ama sırası değildi çok görmüyorum yapsınlar kendilerine evlatlarıdır çocuklarınada yapsınlar ben bunun lafını etmem ama banada yazık bi kez evlenicem herşey içimde kalıyor :KK58:o bir an önce düğün yapalım diyor 3 ay sonrasından bahsediyor,ailem kesinlikle olmaz diyor.kredi çekip yapacak sonra biz ödeyeceğiz ben işten ayrılıp başka şehre gidicem ya orda iş bulamazsam diye kendimi yiyorum resmen. bende istemiyorum çabuk olsun hatta artık evlenmek istiyormuyum onuda bilmiyorum

hakkında hayırlıısı ne ise o olsun arkadaşım...hep böyle dua ett ben 1.5 sene nişanlı kaldım hattaa 2. sene dolcakt nerdeyse bana öyle şeyler yaşattılarkii annem aynı seninki qibi neler neler söyledi çok üstüme qeldi tepemde vırvırvır o dönemde hrkesten nefret ettim eşim hariçç çünkü oda benm qibi araya sıkışmıştı yapıcak bişi yoktu idare etmek zorundaydık çok zorlandıkk ..
annem hep dul karımı alıyolar neden sana değer vermiolar qelip qitmiyolar vs bi sürü şeyy sölenip durdu..
nikaha yakın qlinlik diktirmeye provaaya qidicem kaynanam bütün akrabasını almış qelmiş qelinlikçiy o bulup ayarladı ben satın almak istedim bu zamanda 600 e satılık qelinlik anlaştı o qün orda kıs kardeşi dilencilik yaptı rsmen durum yok falan filan 500 e indirtti çirkef insanlar...kaynanam annemle tartışmıştı daha önceden düğün işini konuşurlarken aileler qerqindi ama tartışma sonrası sorunsuz ayrılmıştık ..qelinlikçiye annemle qitmemi sorun yaptılar bana kavqa çıkıcağını biliyomuşum neden annemi almışım lafa bak kaynanam iki kız kardeşlerini iki küçük kız yeğenlerini bide kardeşinin karısını alıp qeliyo basit bi prova için ben annemle qidince suç oluyo..ordada bi qüsel kavqa çıkardı anneme ... annemi susturdu sen muhatabım deilsin diee anneme neler dedii biz ağlaya ağlaya ayrıldk ordan eve qittik zaman sona kayın peder aradı kısm bis seni artık istemiyorus bu iş biti sakın bisi aramayın dieee ..... oofffff eşimmmm duydu çıldırdı onlar kim oluyo onlara ne diyeee benden bi özür bile dilemediler arayıp qönlümü almadılar benim aramamı bekldiler aramadım ardan 1 ay qeçti kayınpederin anası öldü bnde başsağlığı için aradım kızım ben seni arıcaktım dedi yalana baakk 1 ay olmuş aklı nerdeymiş sonra kaynanama verdi teli bi qüsel tartıştık am ao sakin tatlı dile sokuyo lafını bana annemi suçluyoo verdim cvbını aramamışım onu söylüyo siz arasaydınız dedim e dedi koskoca 60 70 yaşında adam senden özürmi dilicek küçültcek kendini dedi şok oldummmm o bunu yapmakla küçülmes büyürdü özür dilemek büyüklüktür ya neyse dedimm sonra kapadık falann öle qeçti zamann...şimdi aileler kesinlikle konuşmyo qörüşmüyoo bense onlardan nefret ediyorum ama eşim benim ailemi çok sevioo buda bisimkilerin farkı iştee....
neyse yine uzattım :) o dönemlerde öle bunalımda öle mutsuzdumkiii çok seviyorum eşimii ağlıyorum allahıma yalvarıyorum hayırlısı neyse onu ver ama beni onsuz bırakma diyee bi ara evliliktende baya korkmuştum nasıl olucak bu insnlarla napıcam diye amaaa evlendim çok şükür evlenene kadar herşey ters qitsede artık herşey yolunda onlarıda hayatımdan uzak tutuyorum hiç bi söz hakkına sahip değiller mutluyumm allahıma şükürler olsunn...
dilerim sende atlatırsın herşey yoluna qirerr kafana takma üzülme dicem biliyrum boşşşş olucakk o yüzden hakkında hayırlıını diliyorum arkadaşım...

ya bide bişi sormak istiyorum takılar dinen qerçekten qelinemi aittir aldıklarında kesinlikle qeri ödemeleri zorunlumu ?
eğer öyleyse ben bunu bu çirkef insanlara söylemeliyim
bunlar namazlarını kılan sözde qünaha dikkat eden insanlar ( tabi işlerine qelen kısmıyla )
anladınız sizz :KK66:

düğün takıları bazı insanların işine gelmese de geline aitir canım. bu görenek olarak da böyledir aslında..

Müminler! Kendilerinden hoşlanmadığınız halde[1] kadınlara mirasçı olmaya kalkmanız size helal değildir. Onlara verdiğinizden herhangi bir şeyi geri almak için baskı da yapmayın; ispatlanabilir bir fuhuş yapmış olurlarsa o başka. Onlarla marufa uygun geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız bakarsınız ki, siz bir şeyden hoşlanmıyorsunuz ama Allah onda birçok hayırlar yaratacak olabilir." (Nisa 4/19)

düğün takıları bazı insanların işine gelmese de geline aitir canım. bu görenek olarak da böyledir aslında..

Müminler! Kendilerinden hoşlanmadığınız halde[1] kadınlara mirasçı olmaya kalkmanız size helal değildir. Onlara verdiğinizden herhangi bir şeyi geri almak için baskı da yapmayın; ispatlanabilir bir fuhuş yapmış olurlarsa o başka. Onlarla marufa uygun geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız bakarsınız ki, siz bir şeyden hoşlanmıyorsunuz ama Allah onda birçok hayırlar yaratacak olabilir." (Nisa 4/19)

hmmm tşk ederim canımm
ben bi yolunu bulup onlara iletirim kaynım eylülde evlendi onlar bir oturuyolar daha sonra çıkıcaklar ayrı eve bir oturdukları halde eltimede bişi takmadılar bide taktıkları bileziğin parasının bi kısmını ona ödettiler ayrıca ondanda altınların bi kısmı alındı eltimle konuşimdeee bunu iletirs biz onlara bakalım herşeyin helaline haramına bakan kaynanamlar buna ne dicek

bana eşim taktı ne taktıysa hepsı onun cebınden cıktı ailemde elınden gelenı yaptı ceyızımı bılezıgımı gorevlerını yerıne getırdıler..eşimin babası işsiz gucsuz adamın tekı zaten..dugunden sonra ev eşyalarını bilezikleri satıp aldık..altınlarımıza dokunmadı kımse ama kaynanam tutturdu o bileziklerı sana kaynatan yaptı dıye esim dio beni param kaynanam diyo benım param anlamadım gıttı..eşimde odeyecek bana ama ne zaman kım bılır arada soruom borcum borc dıo ama bakalım 5 yıl oldu evlenelı hala gormedık..

wallah benim esim okadar annasina duskunki yakinda artik annesinle yatar kalkar zaten tovbe tovbe..

dugunde 20 bilezik erkek tarafi takti annem gilde 10 takti, normalde takmayi sevmem boyle hava atarmis gibi, ama buzamana kadar dugun oldu olali takilar gidis o gidis,yakinda teyzesinin kizi evlenecek esimin, altinlari takarim diye dusundum, konu acildiginda esim bide demesinmi: ne altinlari lan kari, hepsini sattim ya? sana havadan dugunmu yaptigimi sandin??? okadar DUGUNE NE GEREK VARDI YA! toplamislar 2000 kisiyi, yarsinin yarisini bile tanidigim yok, sirf dillere destan olsun diye yaptilar, yoksa yok altiniymis parasiymisdan degil.. bidaha altinlar hakkinda ne daha konusuldu nede gosterildi, sordugumde uf puf cekiyolar, dugunde 70.000euro toplandi hepsi dugun masrafina gitti, sanki benmi istedim bana 70.000euroluk dugunu? benmi istedim allahin dandik (sanatcinin adini soylememim zaten dugunumu batirdi) bi nikah parasi bide duz beyaz elbise alsalarmis ben yine sesimi cikartmazdim, bu insanlarin sozde cevresi cok buyukmus gibi gozukuyor ama bir HIC olduklari burdan belli: her gitti yerde hava atarlar, cuzdanindan paralari cikartis durur durur sayarlar, heryerde para saymalari seviyorlar.. magdem o para onlar icin hicbirsey degil, yeri geliyo yuzume vuruyorlarki benim annem gil neyapmis diye? dost ve dusman dugunlerde,cenazede belli olur derler ya? aynende oyle, beklemedigim kisiler dunyanin parasini takti, bekledigim kisilerden bos zarf bile cikti! ama bunlar benim mutlulugumdan onemlimiydi? degildi? ama bunlarin hepsi donup dolasip : senin anan gil neyapti lan gelin hanim demeleri.. yani anliyacagin.. bi oh be guvencegim bi miktar altinim,nede param var desem inanirmisiniz daha 6 aylik geline bunlar deniliyor...

X