Dn taklar ve Erkek taraf!!

Evlendim.eşimin ailesi tarafından 1 tane evimde eşya yok,düğünde de kayınvalidem 1 bilezik birde kayınbabam 8 gr lık (hediyelik olanlar var ya) bilezik taktı.ailem elinden geldiği kadar düğünde takı taktılar,mutfak eşyaları,perdeler,bulaşık makinası vs. Aldı.geri kalan herşeyi (ikimizde çalışıyoruz)eşimle beraber aldık.onu bırakın eşimin ailesi bir kere bile düğün alışverişi yapılacak mı ihtiyacınız varmı demedi.hatta düğünde giydikleri kıyafetlerine kadar biz aldık.şimdi kendilerine de söylüyorum evimde hiçbir şeyiniz yok diye,siz kendiniz yaptınız (biz yaparız dediniz) diyorlar.ne kadar biz yaparız desekte alın bu da bizden hediye olsun denmezmi...çok kırıldım,biz kimseye sıkıntı vermek istemedik ama en azından sorulabilir di...eşim o konuda çok mükemmeldi sağolsun.ben ne zaman söylesem,sen ne istersen alalım hiç bir şey gönlünde kalmasın dedi.çok şükür şuan çok mutluyum eşimle.insan üzülüp kırılıyor ama önemli olan eşinizle huzurunuz.

huzurlu olsam bukadar terbiyesizliklerine ragmen sesimi cikarmazdim, artik esimi benden sogutuyolar,ki basardilarda zaten massallah..cunki evliligim asiri sallaniyo, yani koptu kopacak..

kendileri bilir, incelen yerdende kopsun zorla sevgi olmaz, ama eminim her kimse olsun bidaha o aileye gelin gelen anlar aileye bulasan mesafe istiyo , esimin abisinin 3cu karisi bu, hepside aynisini cekmis, bunu simdiki karisi soyluyor bana, ama simdiki yeni karisinida uzak tutuyor, burdan 30 km mesafelikte fazla uzak degil ama kaynanam icin dunyanin ubur ucu..... tabi simdi adamin kafasina dank etmiste yeni yeni annesini tanimaya basliyor..

inanin abartmiyorum bu kadin tam bi 1 numaralik CADI !!! disardan gorsen anlamazsiniz ama ! sirf cocuklarinla mesgul.. gorumcemin kocasinida hep giciklik veriyo.. yani kizim en sonunda dul kalacak korkuda yok.. cok kiskaniyor cocuklarini, hele bakislari gorsen !!!!!

offf bu bizim milletimizdeki gosteris merakimi yok mu iste her ocagi ayri yakiyor.Illa aileler birseyler yapmak zorunda degil,yapmazlarsa canlari sagolsun. Fakat biz sunu bunu yapicaz deyip borclanip o borcu one surerek altinlari isticeklerse ne kiz tarafi ne erkek tarafi birsey yapmasin daha iyi. Cunku zaten bisi yapmis olmuyorlar kendi paranlar almis oluyorsun.Etrafa sirf hava aticaz biz yaptik diycez diye dunya borca girerler sonrada altin isterler. Belkide insan kendi kesesine uygun olarak alacak olsa 7 milyarlik degil 4 milyarlik ev duzer birde insani fazladan borca sokarlar. Benim bildigim yapilabiliyorsa evlenen ciftlere durum el verdikce ne yapilabiliyorsa o derecede yardim yapilir. Iki tarafta girdigi borcu kendi oder ve evlenen ciftten istemez. Takilan altinlarla aldiktan sonra ne anlami kaldiki yardim etmenin onun adi ele gune rezil olmayalim gosteris yapalim dugun yaptik evlendirdik diyelim arsizligi.

Kesinlikle ben dugun takilarmi ailelerden birine vermedim. Hepsini bozdurdum esimle balahyina gittim kendi borclarimizi odedim. Zaten olmasida gereken bu millet kendi kesesine guvensinde alsin damatla gelinin takilari alinir miymis ne munasebet. Ben cingar cikarirdim valla asla vermezdim... naparlarsa yapsinlar madem borca girmisler odesinler , o da onlarin yardimi olur odeyemiceklerse hic almasinlar bisi tasima suyla degirmen donmezki. gelinle damatin parasiyla dugun hediyesi mi alinirmis pes dogrusu.

Ben 7 ay önce evlendim,eşimin tarafındanda bizim taraftanda epey takı aldık....Eşim 4 yıldır,bende 1 senedir çalışıyorduk,birikim yaptık.Çok şükür borçsuz evlendik,ailelerimizinde maddi manevi destekleri oldu...Düğünde takıları ben keseme koydum...Üstüme taktırmadım...Bilezikler falanda takıldı sonra hemen çıkarıp keseye koyduk. Annemle kayınvalidem yanımdaydı,onlara dedim alın biriniz kese kalsın sizde düğün bitince hallederiz dedim. Ne annem aldı ne kayınvalidem...Zorla kayınvalideme verdim. Düğünden hemen sonra otele giderken kayınvalidem elime tutuşturdu keseyi.Ben de anne sende kalsın balayında falan nerede taşıyalım dedim...Biz balayındayken annemle buluşmuşlar,altınları saymışlar,kutulamışlar. Biz gelincede kayınvalidem beni aldı benim adıma bankada kasa aldık oraya koyduk altınları...Bizde çok şükür hiç bi sorun yaşanmadı... Ben unuttum bile altınları verdim kendisine...:nazar:Sağolsun kayınvalidem çok harika bir insandır,bunuda etkisi büyük...

Ben 7 ay önce evlendim,eşimin tarafındanda bizim taraftanda epey takı aldık....Eşim 4 yıldır,bende 1 senedir çalışıyorduk,birikim yaptık.Çok şükür borçsuz evlendik,ailelerimizinde maddi manevi destekleri oldu...Düğünde takıları ben keseme koydum...Üstüme taktırmadım...Bilezikler falanda takıldı sonra hemen çıkarıp keseye koyduk. Annemle kayınvalidem yanımdaydı,onlara dedim alın biriniz kese kalsın sizde düğün bitince hallederiz dedim. Ne annem aldı ne kayınvalidem...Zorla kayınvalideme verdim. Düğünden hemen sonra otele giderken kayınvalidem elime tutuşturdu keseyi.Ben de anne sende kalsın balayında falan nerede taşıyalım dedim...Biz balayındayken annemle buluşmuşlar,altınları saymışlar,kutulamışlar. Biz gelincede kayınvalidem beni aldı benim adıma bankada kasa aldık oraya koyduk altınları...Bizde çok şükür hiç bi sorun yaşanmadı... Ben unuttum bile altınları verdim kendisine...:nazar:Sağolsun kayınvalidem çok harika bir insandır,bunuda etkisi büyük...

en güzelide bu zaten inş benimde böyle bir kaynanam olur.....

bende geçen yıl evlendim. zaten ikitane incecik bilezik takmışlardı. eltime bana taktıklarının 2 katını taktıklarını biliyrum ama hiç gözüm yok altında falan. düğünden sonra bankaya borcumuz vardı. hepsini verdim, hem hacizden kurtuldum hemde aile faciasından.... Bide sormazlarmı sanki çok bişey yapmışlar gibi :KK19: bildikleri halde durup durup soruyolar ama benim kocam cevabı yapıştırdı " bizim onlar naptığımız kimseyi ilgilendirmez" :KK70:

Aman biz düğün salonunun borcunu takılarla ödedik üstümden alıp hemen o gece düğün salonuna verdi kayınpeder olacak kişi

Aman biz düğün salonunun borcunu takılarla ödedik üstümden alıp hemen o gece düğün salonuna verdi kayınpeder olacak kişi

yani erkek evlat evlendiriyolar utanması lazım. benimkilerinde hep cebine akrep kaçmış gibi hep somurtuktular düğün boyunca. zaten mobilyalarımızı kendimiz aldık.eşimin cebinde hazır ettiği gelin alıcı parasından kendilerinden çıkacak sandılarda düğünü bozacaklardı. ah ben kocamı bu kadar sevmeseydim o olaylarda gösterirdim onlara yolun sonunu.... 1 haftada 5 kilo everdim. son gün gelinlik bol geldi bana. Çok mutlu olacağımı sandığım gün bir an önce bitsin diye bekledim... ama şimdi hiç yüz vermiyorum...

evet bayanlar.. gecenlere isin icinden cikamadigim icin sizin dusunduklerinizi merak edip yardim istedim..

ama uzerimden buyuk bir yuk dustu..
bugun ayrilmaya karar verdik..
dolabimda ne var ne yoksa hepsini doldurup annemin evine geri dondum.. babam cok rahatsiz ve sekeri bi turlu inmiyor hepimiz birer sakinlestiri ilac aldik yasamaya calisiyoz..

bugun son konusma yapildi kaynanamla annem gille.. inanilmaz bi iftira attilar.. affedersiniz beni hirsiz,orospu,yalanci yaptilar..
halen inanamiyorum.. hersey bi anda bitti.. hayal gibi.. 10 aydir bile evli degildik.. 2aylik evliykene bile kapima dayanarak ogullarini kiskandigini paylasamadigini bana soyledi ve ayrilmakla tehtit etti..ama mallesef esim annesinin bukadar kotu olduguna inanmak istemedi.. simdide istedikleri oldu .. bu sefer durum citti, bi kac kere beni kapinin onune koyduklari oldu ama bu sefer evi tanilmicak hale soktum.. dagitmadim.. aksine.. ev kaymak gibi.. annasinla mutlu yasar orda umarim :)

Ben düğünümüzde gelen butun gelen takıları eşime verdim işine destek amacıyla..
Ailemde doğrusunun bu oldugunu söylemişti ama suanki aklım olsa yapmazdım.
Kadının bankada ufakta olsa bir birikiminin olması çok önemli bence.

yani erkek evlat evlendiriyolar utanması lazım. benimkilerinde hep cebine akrep kaçmış gibi hep somurtuktular düğün boyunca. zaten mobilyalarımızı kendimiz aldık.eşimin cebinde hazır ettiği gelin alıcı parasından kendilerinden çıkacak sandılarda düğünü bozacaklardı. ah ben kocamı bu kadar sevmeseydim o olaylarda gösterirdim onlara yolun sonunu.... 1 haftada 5 kilo everdim. son gün gelinlik bol geldi bana. Çok mutlu olacağımı sandığım gün bir an önce bitsin diye bekledim... ama şimdi hiç yüz vermiyorum...

ay ne diyorsun cnm valla benimkiler kavgayıda çıkarttılar gelin alıcıda az bi parayı köpeğe atar gibi atmış kayınpederim bizimkilerde kızdı yürümüyor ben devreye girdim valla. sonra kaynana evine gitmeyecektim sözde fikir değiştirmişler eve girdik deli kaynana yere yatıp ayaklarını uzatmasınmı eşime baktım bu ne dedim ayaklarını öptürecekmiş bende öper gibi yaptımda ittiriverdim kaynana bozuldu gitti ama salondada yapacaklarını yaptılar. ne çirkeflere düşmüşüz vallahi.

ay ne diyorsun cnm valla benimkiler kavgayıda çıkarttılar gelin alıcıda az bi parayı köpeğe atar gibi atmış kayınpederim bizimkilerde kızdı yürümüyor ben devreye girdim valla. sonra kaynana evine gitmeyecektim sözde fikir değiştirmişler eve girdik deli kaynana yere yatıp ayaklarını uzatmasınmı eşime baktım bu ne dedim ayaklarını öptürecekmiş bende öper gibi yaptımda ittiriverdim kaynana bozuldu gitti ama salondada yapacaklarını yaptılar. ne çirkeflere düşmüşüz vallahi.[

yuhhhh ayakalrını öptürmek te nedemek miş bu bir adetmi canım anlamadım ben adetse hangi bölgenin ilk defa duydumda kusura bakma bende nişanlıyım ki marmaralı bir ailem güneydoğulu eşimin ailesi ondan merak ettim onalrdada varmıdır ki :2:

yuhhhh ayakalrını öptürmek te nedemek miş bu bir adetmi canım anlamadım ben adetse hangi bölgenin ilk defa duydumda kusura bakma bende nişanlıyım ki marmaralı bir ailem güneydoğulu eşimin ailesi ondan merak ettim onalrdada varmıdır ki :2:[/QUOTE]

bu arada eşimin ailesi demişim allahmı söyeltti ne nişanlımın ailesi dicektim:)

ay ne diyorsun cnm valla benimkiler kavgayıda çıkarttılar gelin alıcıda az bi parayı köpeğe atar gibi atmış kayınpederim bizimkilerde kızdı yürümüyor ben devreye girdim valla. sonra kaynana evine gitmeyecektim sözde fikir değiştirmişler eve girdik deli kaynana yere yatıp ayaklarını uzatmasınmı eşime baktım bu ne dedim ayaklarını öptürecekmiş bende öper gibi yaptımda ittiriverdim kaynana bozuldu gitti ama salondada yapacaklarını yaptılar. ne çirkeflere düşmüşüz vallahi.

o ne yaaaa... inanmıyorum hayatta yapmazdım onu, iyi atlatmışsın ayak krizini... dakka bir gol bir ezecekler gelini.. zaten bu tür adetler bence kaynanaların uydurması...:KK36:

Dinimizde kadin onlar mehir olarak isterse kadinin hakkidir diye biliyorum..

Türk kanunlarina göre kadinin hakki olmasi cok güzel ,cünkü cogu kadinimiz calismiyor,ayrilma hallerinde coluk cocuk anneyle oluyor en dogrusuda bu bence..

Ben almanyada yasiyorum malesef ki burda altin kadinin diye birsey yok,ayrilma hallerinde yari yariya paylastiriliyor.

bencede altin gelinin diye birsey yok, dügünde takilan takilarin hepi ortak gelin ve damata aittir, takilan paralari beraber harcayin, bizim deyin sonra altinlara gelince benim deyin olacak sey degil ...

bencede altin gelinin diye birsey yok, dügünde takilan takilarin hepi ortak gelin ve damata aittir, takilan paralari beraber harcayin, bizim deyin sonra altinlara gelince benim deyin olacak sey degil ...

altın kadının dır şeklinde yargıtay kararları vardır,kadın ülkemizde mağdur olduğu için bu kararlar alınmıştır,bencede altın kadının hakkı olmalıdır,eve birşey yapılmasına ortak karar verilir ,kadın gönlünden isterse verir.Heleki kadın çalışmayarak evlendiyse,ileride boşanırsa baba evinde ne kadar zor duruma düşecekiya da aldatılırsa....bence altın kadınındır,sizin yorumunuz ise kendi şartlarınıza uygun sanırım ya da kadın değilsiniz

benim de malesef evliliğim ilk yıllarını kabusa çeviren durum salonda takılar takıldı eve geldik kaynanam kolumdan 2 tanesini aldı sormadan ödünç takmışlar millete gösteriş olsun diye neyse dedim bir haftalık evliyken hergün eşim eve gelince bize geliyodu oğlum borcumuz çok diye ağlıyodu 15 gün dayanabildik eşimde erce bi tane bilezik verelim yoksa annem hergün gelcek bizde huzur kalmıcak dedi mecbur verdik 3 aylık evliken kaynım iş yeri açmak için bileziklerimi istedi hem de hepsini tabi o zamanlar 17 yaşındayım inandım verdim 16 sene geçti bi tanesi bile geri gelmedi malesef ne zaman yeni gelin görsem kolunda şıkır şıkır bilezik içim ezilir :KK5:

Bende evlenmeden önce eşime sürekli takılan altınlar ve düğün'de toplanan paralar bizim, kimseye vermem onları diye direttim. Çünkü; biz evlenirken sadece bilezik ve buzdolabı aldılar. Başkada hiç bir şey yapmadılar. Kına gecesi giydiğim elbisemi bile ben aldım. sonuç; altınlar ve para bizde kaldı ama ben kötü gelin oldum. Lafa gelince çok masraf yapmışlar ben ne masrafı yaptınız dediğimde kaynanam sadece susuyor bir şey diyemiyor. Hiç umurumda değil sanki takıları ve parayı verseydim iyi gelin olacaktım. O zamanda bir kusurumu bulup yine laf söyleyecekti.

benim eşimde 8 yıllık çalıştığını olduğu gibi ailesine vermiş bir insan,tabii düğündede bişeylerini görmedim.eşimin yaptığı iki bileziği taktılar utanmadan nişanda,düğündede yine eşimden aldıkları 50 lirayı taktılar karı koca bi de utanmadan demişlerki,nişanda takılan bilezikleri vereymişimde onları takaymışlar.oldu dedim. nasılsa onlarıda onlar yapmadı.vermedim bende.ben bir rezil oldum onlar 1000 rezil oldu.anlayacağınız 2 bileziğe gelin oldum,allah cezalarını versin inşallah

Nişanda olsun düğünde olsun bu takılan paralara gelin ve damat dışında kişilerin el koyması ne kadar çirkin. O zaman bütün anne babalar karşılık gelecek diye çocuklarına iyilik yapıyor ev kurmalarına yardım ediyorlar. Sonuçta evlatları evleniyor anne babalar da ellerinden geldiğince yardım ediyor bunu karşılık bekleyerek yapıyorlarsa iyilik için yapmıyorlarsa hiç yapmasınlar daha iyi. Şimdi zaten iki tarafta çalışıyor genelde çiftler çoğu ihtiyaçlarını kendileri alıyor ailelere noluyor ki harcama bile yapmadan hazır paraya konmaya çalışıyolar. Çok çirkin davranışlr bunlar. Hele millete gösteriş olsun diye takılan sonra geri alınan ya da damadın ya da gelinin parası ile alınan ama sırf takı takmak için boy gösteren aileleri de anlamıyorum. Almıyorsan alma takmıyorsan takma kardeşim. Bir de bizim aldığımız bileziği bize takıcaklar bu ne saçmalıktır yahu.:KK19:

Son düzenleme:
X