Doğru Karar mı Veriyorum?

Yaşım büyük olduğu için, düğünlerde kimseyi memnun edemeyeceğimiz, nişanlımın da talebi üzerine nikah a okey demiştim. Annemde sen nasıl mutlu olacaksan öyle olsun ama bu evden gelinlikle çıktığını görmek istiyorum diyordu. Altın talebi de karşı tarafa yük olmamak için annem talep etmedi. Karakter olarak da birşeyler isteyebilecek biri de değil. Annem bu yaşanılanlardan ve konuşulanlardan dolayı mutsuz. İşyerindeki herkes nişanlandığımı biliyor, herkese ayrı ayrı izahat vericem. İçim sıkılıyor resmen...
Böyle güzel iyi niyetli anneler hep üzülüyor şöyle çirkef yat kat para şatafat isteyen bir kaynana lazım nişanlınıza o zaman görür nişanda ev alıp kredi odetmeyi bence çakallık peşindeler yaşınıza takılıp panik yapıp asla evlenmeyi dolandırıcılık resmen hiç iyi niyet yok

Şu an ağlıyorum resmen gözyaşıma yazık bunu da öğrendim. Dedikleriniz de o kadar haklısınız ki... İnşallah yarın yüzyüze çok da muhatap olmadan daha da üzülmeden bitiririm teyzesiyle. Söyledikleriniz ve bu zamana kadar yanımda olduğunuz için teşekkür ederim. Paylaşmak çok iyi geldi. Eşyalarını teslim ettikten sonra, onu ve tüm sülalesini her yerden engelleyeceğim...
Hiç ağlamayın dua edin evlenip yıllarca ev kredisi ödeyip çocuklarla boşanmakta olabilirdi sonu annenize sarılın onun duaları kurtardı sizi belki de sadaka verin

Öncelikle bi b.k olduğu yok herife, ergen kızlar gibi acile yatıp sarı seron fotosu çekmiştir anca. Depresyondaki ergen veletler gibi içine gömülmesi hassas ruhundan değil, ailesi ve çirkef teyzesinin bir karar vermesi için zaman kazanıyor, s..çma deseler 2 haftada bir ameliyatla aldırır bağırsağındaki b.ku bu. Emzikli bu be, bırakın emsin anasını, yazık günah.🫂
En güzel yorum,her bir kelimenin alnından öperim.Bu tarz adamlar anca komutla hareket eder,gel gel ,otur otur, nişanı at hemen atar.sokma akıllı işte.....

Size tafsiyem çok ama çok iyi düşünmeniz. Gerekirse nişan süresini uzatın. Benzer durumları maalesef ben de yaşadım. Ve inanın şuan hiç bir şey istemediğinizi sadece mutlu huzurlu bir yuvanız olmasını istediğinizi, ve evlilikle ilgili bir çok isteğiniz ve hayalinizden sırf nişanlınız öyle istediği için huzurunuz bozulmasın diye vazgeçtiğinizi tahmin edebiliyorum. Ama ilerde evlendiğinizde en çok bu durum ile karşı karşıya kalacaksınız ve eşiniz size asla teşekkür edip Allah razı olsun demicek. Ve siz keşke bunu isteseydim daha değerli olurdum gibi saçma sapan düşüncelere kapılacaksınız. Ve iş işten çoktan geçmiş olacak. Ev alınması ve eşyaları paylaşmaya çalışmaları konusu çok irite edici konular. Hele bir de nişanlınızın küsme huyu. İnanın evlenince de en ufak kavganızda size küsecek evde sessiz işkenceye dönüşecek bu durum. Kısacası kendinize şu soruyu sorun "ben böyle bir evlilik böyle bir eş istiyor muyum? Hayalimde ki o evlilik bu mu?" İstemediğiniz hayalinize dokunmayan hiç bir şeyi, durumu kabul etmeyin. Evlilik cidden çok zor ve şuan alamadığınız ayrılık gibi kararlar ilerde çok daha da zor oluyor. Unutmayın nişanlılık evliliğin fragmanıdır. Siz kendinizden ne kadar çok verirseniz verin asla değeriniz bilinip alnınızdan öpülmeyeceksiniz. Evlilik bizim topluluğumuzda gelenek örf ve adetlerle oluyor. Ben de sizin gibi düşünürdüm hatta örf adetler bana saçma gelirdi. Aileme tembih etmiştim “ çozuklar mutlu olsun biz başka bişey istemeyiz” demeleri konusunda. Ama şuan çok pişmanım keşke istemede aileme ne gerekiyorsa başta konuşun anlaşın deseydim. Yapacak güçleri yoksa da başta kötü olsaydık diyorum. Ama her şey bir yana konuşmak çözmek yerine en ufak şeye küsen adamdan da hayır gelmiyor. Unutmayın ki kadın olan sizsiniz gerektiğinde küsen naz yapan siz olmalısınız. Nişanlınızın sizden rol çalmasına izin vermeyin😊

Yaşım büyük olduğu için, düğünlerde kimseyi memnun edemeyeceğimiz, nişanlımın da talebi üzerine nikah a okey demiştim. Annemde sen nasıl mutlu olacaksan öyle olsun ama bu evden gelinlikle çıktığını görmek istiyorum diyordu. Altın talebi de karşı tarafa yük olmamak için annem talep etmedi. Karakter olarak da birşeyler isteyebilecek biri de değil. Annem bu yaşanılanlardan ve konuşulanlardan dolayı mutsuz. İşyerindeki herkes nişanlandığımı biliyor, herkese ayrı ayrı izahat vericem. İçim sıkılıyor resmen...

Merhaba,

Bu yıl yazın uzun zaman sonra birisi ile yemeğe çıktım. Frekanslar tuttu, bir kaç görüşme daha yaptık. Bu buluşmalardan sonra kısa bir süre sonra ailesinden birisi ile tanıştırdı. Hatta o aile ile de 2 kez görüştük.

Kendi ailesi (yaşımızın da büyük olması sebebiyle) süreci hızlandırmak adına benim ailem ile tanışmak istediler. Sonra bize tanışmaya geldiler. O gün aile büyüklerinden biri annemi kenara çekip bizim niyetimiz ciddi her hangi bir talebimiz olup olmadığını sordu. Annem de maddi olarak talebimizin olmadığını, kızımı üzmeyin, kızıma aile olun, sevin sayın dedi. O aile büyüğü bu konuşmadan sonra salona geçip annemden beni istedi. Annemde kızım seviyor ve istiyorsa hayırlısı olsun, mutlu olsunlar dedi.

Ertesi hafta biz onlara iade ziyaret yapacaktık. O aile büyüğü (anne baba değil) (sağlık sorunları sebepli) devamlı gelme gitme zor oluyor, gelmişken yüzük takalım adını koyalım dedi. Bizde tamam olur dedik. O hafta aile içinde yüzüklerimiz takıldı.

Sonra nişanlım kendi memleketinden bir ev satın almak istedi kredi ile. Evi kredi çekerek aldı, borcunu birlikte ödeyecektik. Ben kurumsal bir firmada uzun senelerdir çalışıyorum. Yol sebepli gidip gelmek zor olacağından işe biraz mola vermeyi düşünüyordum bu şartlarda.

Geçen hafta ailesi bizim evimize ziyarete geldi. Annem rahatsızdı. Anneme eşyaları nasıl yapalım? Yarı yarıya mı yapalım diye sordular. Annemde üzerimize ne düşüyorsa yaparız dedi.

Benim takıldığım nokta: Biz düğün takı vs hiç birşey talep etmedik, daha biz nişanlımla konuşmadan o aile büyüğünün annemden bu şekilde talepte bulunması beni rahatsız etti. Zaten ikimizde çalışan insanlarız, elbet destek olacağım. Ben nişanlımla bunu paylaştığımda, neden benimle bu konuyu konuşmadan aileleri konuşturduğunu öğrenmek istedim, kendisi bana kadınlar arasında sorunun hemen çözüldüğünü söyledi.

Nişanlım aramızda geçen en ufak gerginlikten sonra asla aramıyor, sormuyor, konuşmuyor, sessizliğe bürünüyor. Şu anda sessizliğe büründü.

Siz olsaydınız napardınız?
O aile büyüğü kim? bazilari iyi niyetli olmayabiliyor, dikkat edin.

ayrıcs oturun güzelce anlatın, yasınız büyük ve imkanınız da varsa kimseden maddi destek almadan kendiniz yapın. Azıcık otoritenizi koyun kocaman kadinin koltugunu esyasini niye konuşuyorlar

88 Doğumluyum evet. Temmuz'un ortasından beri görüşüyoruz. Eylül sonu apar topar yüzük taktılar. (Bulunduğumuz şehirler arasında kısa bir mesafe var ve ailelerde sağlık sorunu var diye) Çok uzun zaman sonra ilk kez kalbim çarptı. Annemden başka kimsem yok bu hayatta (babam ben küçükken vefat etti. Abi, abla, dayı, yeğen hiçkimsem yok hayatta. Canım dediğim candan yakın kız kardeşim 3 dostum var sadece.) Annem ver yüzüklerini gönder diyor. Onların yuva kurmakla alakası yok. Biz kimseyi yormazken kendisi bile konuşmadan teyzesinin para mevzuuna girmesi ve devamlı trilyondan mülkten bahsetmesi anneme bu şekilde hava atması annemi çok kırdı. Yarın öbür gün annem diyor ki ben varım yokum, sen onlarla birebir yaşayacaksın. Elbet bu konular çözülür. Sen bu insanlarla yapabilecek misin diye soruyor.

Anneme anacım anacım diye konuşarak büyük rol yapıyormuş nişanlım da. Hasta olduğunu bildiği halde onu da arayıp sormuyor.

Eşya eşya dediği zaten ben çalışan insanım, bu kadar atla deve birşey miydi? 3 gün ben iyi miyim değil miyim merak etmicek sormucak kadar ne oldu yani aramızda?
Emin olun siz bu kadar uzulurken bu kadar çakal bir aile kar zarar hesabı yapıyordur.

eger anne baba normalse diğer bir ihtimal teyzenin isi bozmaya çalışması olabilir.

sizin bi anneniz var, geniş aileden ziyade, size ve annenize sahip çıkacak birisi lazım

88 Doğumluyum evet. Temmuz'un ortasından beri görüşüyoruz. Eylül sonu apar topar yüzük taktılar. (Bulunduğumuz şehirler arasında kısa bir mesafe var ve ailelerde sağlık sorunu var diye) Çok uzun zaman sonra ilk kez kalbim çarptı. Annemden başka kimsem yok bu hayatta (babam ben küçükken vefat etti. Abi, abla, dayı, yeğen hiçkimsem yok hayatta. Canım dediğim candan yakın kız kardeşim 3 dostum var sadece.) Annem ver yüzüklerini gönder diyor. Onların yuva kurmakla alakası yok. Biz kimseyi yormazken kendisi bile konuşmadan teyzesinin para mevzuuna girmesi ve devamlı trilyondan mülkten bahsetmesi anneme bu şekilde hava atması annemi çok kırdı. Yarın öbür gün annem diyor ki ben varım yokum, sen onlarla birebir yaşayacaksın. Elbet bu konular çözülür. Sen bu insanlarla yapabilecek misin diye soruyor.

Anneme anacım anacım diye konuşarak büyük rol yapıyormuş nişanlım da. Hasta olduğunu bildiği halde onu da arayıp sormuyor.

Eşya eşya dediği zaten ben çalışan insanım, bu kadar atla deve birşey miydi? 3 gün ben iyi miyim değil miyim merak etmicek sormucak kadar ne oldu yani aramızda?
Ben sizi çok iyi anlıyorum aynı yaşlardayız bende bekarım uzun zaman duygusal boşluk yaşandıktan sonra gelen yoğun duygulardan sonra aklı karışabiliyor insanın... Yalnızlık korkusu belki de size yaşım ilerledi yalniz kalırsam gibi korkularla bilinçaltınız bir sürü sahne yazıyor çiziyor ama inanın hiçbiri gerçek değil...
Karşınızda iletişim kuramadığınız biri sizi bi ömür yalnız hissettirebilir. Bazen duygularımız korkularımız bizi yanıltabilir lütfen adım atmadan önce iyi düşünün derim... Bazen sorumsuz iletişimsiz bir adamla yaşamaktansa kaliteli bir yalnızlık sizin ruhunuza daha iyi gelebilir. Bilinçaltı oyunlarına gelmeyin.

Komedi son durum: teyzesi aradi aksam yemek yedikten sonra. Bana telefonda resmen bağırdı. Nişanlım olacak kişi günledir hastanede yatıyormuş, ben nerelerdeymişim hiç arayıp sormamışım. Annemde o gun bize geldiklerinde gereken neyse yaparız derken efelenmiş, sonra ben neden nişanlıma önce biz neden konuşmadık diye sormuşum... Bende benim muhatabım nişanlım dedim. Kadın ben böyle deyince çıldırdı. Ne demek senin muhatabin o, senin muhatabın hepimiziz diye çıldırdı. Sen topla çabuk eşyalari (1 tektas, 1 alyans, replika canta, nisanlimin bana hediyesi minik altin kolye ve istemeye gelirken aldiklari tahta tepsi) dedi. Yarin ben geliyorum aşağıda kapıdan alıyorum dedi. Bende size vermem uygun olmaz nişanlımla gelin ikiniz dedim. Hatta gelmeyin orta noktada buluşalım dedim. Yarin sabah 11 de esyalarini gelecekler teslim edicem. Hastaneye yatirdik dediler kimse bana gram haber vermedi, haberim olsa hepsi o hastaneye kosacagimi hepsi biliyor. Beni suçlamak için resmen yer arıyorlar. Bu süreç geçerken nişanlım olacak kişiyi aradım. Konuşcak yüreği olmadığı için telefonumu açmadı ve geri dönmedi. Sanki benim nişanlım teyzesi gibi ben çat çat onunla konuştum.
Tamam siliyorsun resimleri, bitirmeyi bile birebir iki insan olarak bitiremiyorsun, telefonuma çıkmıyorsun. Bu kadar iade talepleri nasıl hızlı gerçekleşti? Nasıl bir adama aşık olmuşum ben? Demekki evli olsam boşanmaya bile karşıma çıkamayacaktı adam? Yazdığım tüm mesajları teyzesine okutmuş, teyzesi sen nasıl sorarsın (önce neden biz konuşmadık dediğimi) diye beni azarladı. Hiç bir erkeğe güvenim kalmadı...
Konu sahibesi sizin adınıza çok sevindim . Gerçekten kötü bir aileye gelin olmaktan son dakika kurtulmussunuz .

Allahın sevgili kulusunuz şükredin ki gerçek yüzlerini sonuna kadar gösteriyor size. Hastane işi de bana inandırıcı gelmedi size manipülasyon yapıyolar kötü hissetmeniz için. Madem hayatta annenizden başka kimseniz yok hayatınızla ilgili atacağınız adımda iki kez düşünün derim. Allah yardımcınız olsun cidden zor dorumlar. Eşyaları verin bir daha da asla görüşmeyin böyle insanlarla. Nişanlınızın size manipülasyon yapmasına olanak dahi vermeyin büyük ihtimalle şuan blüf yapıyo veya durumun ciddiyetinde değil.

Merhaba,

Bu yıl yazın uzun zaman sonra birisi ile yemeğe çıktım. Frekanslar tuttu, bir kaç görüşme daha yaptık. Bu buluşmalardan sonra kısa bir süre sonra ailesinden birisi ile tanıştırdı. Hatta o aile ile de 2 kez görüştük.

Kendi ailesi (yaşımızın da büyük olması sebebiyle) süreci hızlandırmak adına benim ailem ile tanışmak istediler. Sonra bize tanışmaya geldiler. O gün aile büyüklerinden biri annemi kenara çekip bizim niyetimiz ciddi her hangi bir talebimiz olup olmadığını sordu. Annem de maddi olarak talebimizin olmadığını, kızımı üzmeyin, kızıma aile olun, sevin sayın dedi. O aile büyüğü bu konuşmadan sonra salona geçip annemden beni istedi. Annemde kızım seviyor ve istiyorsa hayırlısı olsun, mutlu olsunlar dedi.

Ertesi hafta biz onlara iade ziyaret yapacaktık. O aile büyüğü (anne baba değil) (sağlık sorunları sebepli) devamlı gelme gitme zor oluyor, gelmişken yüzük takalım adını koyalım dedi. Bizde tamam olur dedik. O hafta aile içinde yüzüklerimiz takıldı.

Sonra nişanlım kendi memleketinden bir ev satın almak istedi kredi ile. Evi kredi çekerek aldı, borcunu birlikte ödeyecektik. Ben kurumsal bir firmada uzun senelerdir çalışıyorum. Yol sebepli gidip gelmek zor olacağından işe biraz mola vermeyi düşünüyordum bu şartlarda.

Geçen hafta ailesi bizim evimize ziyarete geldi. Annem rahatsızdı. Anneme eşyaları nasıl yapalım? Yarı yarıya mı yapalım diye sordular. Annemde üzerimize ne düşüyorsa yaparız dedi.

Benim takıldığım nokta: Biz düğün takı vs hiç birşey talep etmedik, daha biz nişanlımla konuşmadan o aile büyüğünün annemden bu şekilde talepte bulunması beni rahatsız etti. Zaten ikimizde çalışan insanlarız, elbet destek olacağım. Ben nişanlımla bunu paylaştığımda, neden benimle bu konuyu konuşmadan aileleri konuşturduğunu öğrenmek istedim, kendisi bana kadınlar arasında sorunun hemen çözüldüğünü söyledi.

Nişanlım aramızda geçen en ufak gerginlikten sonra asla aramıyor, sormuyor, konuşmuyor, sessizliğe bürünüyor. Şu anda sessizliğe büründü.

Siz olsaydınız napardınız?
Birkaç nokta benim eski nişanlımla yaşadığımız şeylere çok uyuyor. Benim de ex nişanlım evlenmeden önce ev almaya kalktı, üstelik borcunu da evlendikten sonra ödeyecektik. Böylelikle kendi üzerine olacaktı ev hem de tek başına ödememiş olacaktı. Bunu onun yüzüne vurduğum zaman da çok bozulmuştu. Kavga etmiştik. Çünkü daha önce evlendikten sonra ev alırız, birlikte öderiz borcu, ev de ikimizin üstüne olur diye konuşmuştuk. Bir diğer durum da bana masraflardan kaçan, hazıra kolaya konmaya çalışan bir aile gibi geldiler. Tamam ekonomi çok kötü taraflar birbirini zorlamamalı ama bir şeyler de ölçüsünde yapılmalı. Maddiyata kaçıp hazıra konmaya çalışan çok insan var dikkat edin.
Ama burada bence en büyük sıkıntı -ki benim eski nişanlımda en çok şikayet ettiğim durum- sizin de nişanlınız konuşmak yerine belli ki surat asıp küsüyor. Bu çok kötü bir durum, sizi çok iyi anlıyorum. Aslında konuşup birkaç dakikada çözülecek mevzular büyür kavgaya dönüşür, araya birkaç günlük soğukluk girer. Siz de hevesinizin kaçtığı ile kalırsınız. Hiçbir ilişkide böyle bir iletişim olmamalı. Bu huyuna özellikle dikkat etmenizi öneririm. Bence biraz hızlı gitmişsiniz, daha iyi tanımanızı tavsiye ederim.

Ah ne kadar nahif düşünceler ama emin olun bazı insanlar bu iyi niyetli düşünceleri kullanıp sizi salak yerine koyarlar. Bence karşı tarafın durumu ölçüsünde düğün ya da takı istemek ayıp bir şey değil. Ölçüsünde olduğu sürece.

ay gözünüz aydın kurtulmuşsunuz, şimdi biraz üzücü olacak falan ama iyi ki bitmiş diyeceksiniz, insan içindeyken pek anlamıyor olayın vahametini.

bi süre sonra dışarıdan bakınca neler yaşamışım ben diyeceksiniz, emin olun.

Allah alevlerin içinden almış bacım seni hiç üzülme. İyi ki evlenmeden gördün gerçek yüzünü yat kalk şükret

En son güncelleme:

Cumartesi günü annemle birlikte yüzüklerini vermeye orta noktada vermek için yola çıktık. Biz yolda iken teyze kızı aradı, ex nişanlının işi çıkmış gelemeyecek diye.. Tamam dedim, biz oraya geliyoruz o zaman kapıdan vereceğim dedim. Oraya gelsin dedim 2 dk için. Bu sefer ex nişanlım yazdı. Ben bugün gelemeyeceğim, yarın geleyim konuşalım dedi. Ablası aradı bu arada beni. Sen patavatsız teyzeme baktı, bu kadar yedik içtik hatrımız var nolursunuz annenle gelin bize çıkan konuşalım dediler. Biz gittik annemle evlerine. Teyzesi hemen aradı ölüm sessizliğindeki yeğenini 2 dakika içinde burada oluyorsun diye. O da teyzesinin komutu alıp 2 dakika içinde eve teşrif etti. Ablası yapıcı konuştu, teyzesi bana cuma akşamı dedikleri için (pılını pırtını topla ben gelip yarın alıcam demişti.) pişman olmuş, hakkını helal et dedi. Öpün barışın dediler. Öptük barıştık.

Sonra buraya kadar geldiniz gidin eşyalarınıza bakın dediler. Gitmeden önce tartıştık, ben içimdekileri söyledim. O bir daha olmayacağına dair söz verdi. Tamam dedik. Eşyalara baktık. Ertesi günü de o teyzesi, teyze kızı ve ablasıyla beyaz eşya bakmaya gitti. 2023 bitmeden zamlanmadan almak için. Alel acele eşya işine girildi, hiç birşey içime sinmedi. Yılbaşı gecesi yalnız bıraktı, işim var dedi yanıma gelmedi. Ertesi günü akşama kadar evde bekletti. Akşam geldi. Konuştuk, yürüdük biraz.

Dün öğlen işteyken ben beni aradı. Açtım telefonu. Eşyalarımız 400 tutuyor, 250 sini ben vereceğim, 150 si sana düşüyor dedi. Tamam dedim ben halledeceğim. Ben anneme bana nikahımda takması için 2 bilezik yapmıştım. Bana telefonda dedi ki : annen bize nikahta takmasın, o 2 bileziği şimdi versin dedi. Ben de annemi karıştırmayalım, zaten çok para muhabbeti döndü ikimiz halledelim dedim, sen bana bırak dedim. İşyerim ile görüştüm. 150 bin sıfır faizli, 6 ay sonra ödemeli kredi vereceklerdi bana. İşyerimde uzun süredir çalışıyorum, herkes aile durumumu bildiği için sadece bana yardımcı olmak için. Sonra benimle pazarlığa oturdu akşam yemek saatinde. Annen bir tane bilezik versin, sende işyerinden 50 bin çek dedi. Ben halledeceğim sen para işini bırak dedim. Bilezik diye beni kemirdi. En sonunda dün akşam ben annemi alıp geliyorum, al yüzükleri dedim. Ben gelmem dedi. Yine kendisi çıkmadı karşıma. Teyzesi ve teyze kızını yolladı. Yine biz ayaklarına gittik. Bir de ben yoldayken bu işin dönüşü olmaz diye tehdit etti.

Teyzesi ve teyze kızı dün akşam siz kaybettiniz, bizim oğlumuz anneni denemek istedi. Kolundan bilezikleri çıkarıp, gerek yok dicekti deyip tekrar takacaktı dediler:) Sonra geri dönüş yolunda ablası belalı cezalı manas destanı yazıp, kardeşimin duygularıyla oynadın deyip şımarıklıkla suçladı. Anan şimdi taksın 2 tel bileziğini koluna gezsin yazmış :)

Bu süreçte hiçbir talepte bulunmazken, bana bilezik takmaları gerekirken, annemin kolundaki (bana takacağı) 2 bileziğe göz diktiler. Çok şaşkınım... Bu devir burada bitti.

Uzun yazdım, çok özür dilerim. Sanırım içimi dökmem gerekiyordu. Bu kadar yanımda olan tüm hemcinslerime çok teşekkür ediyorum. Biz biz olalım, kimseye sonsuz güvenmeyelim. Hayatımızı bir erkeğin lafına sözüne emanet etmeyelim. Günün sonun da herkes çekip gidiyormuş. Karmaşık duygular içindeyim. Şimdi herkese işyerinde, ailemde ayrı açıklama yapmak zorundayım...

Hakkınızı helal edin, Allah hepimizi güzel iyi karakterli insanlarla karşılaştırsın.

Sevgiler,

X