Doğuma Hazırlık Doğum izni hakkında!

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Benim kafam da çok karışık arkadaşlar, 32.hafta raporu ne zaman alınıyor tam olarak 31+0,31+6 olan haftadan herhangi bir günde mi yoksa 32+0,32+6 dan herhangi bir günde mi? 32+0 demek 32 bitti mi demek yoksa 32.nin başlangıcı mı?
Ben 1 hafta önce yani 14 Mayıs'ta dra gittiğimde 29+1 dediler, bugün kaç oluyorum 30+1 mi? Benim ne gün 32.hafta raporumu almaya gitmem gerek bir bileniniz var mı? 30+6 ne zaman oluyor 25 Mayıs mı? 28 Mayıs'ta da dr. kontrolüm var 31+2 oluyor o zaman gitsem bir sakıncası olur mu raporumu almak için? Doktor rapora günü de belirtiyor mu yoksa sadece hafta mı yazıyor yani 32.haftadır diyor o kadar değil mi? Ben sezeryan ile doğum yapacağım ve 38.haftada olacak, bu durumda 35.haftaya kadar çalışabilir raporu alacağım değil mi? 8+3=11 hafta kullanmış olacağım iznimi de öyle değil mi?

Bende dün çalışabilir raporu aldım 30+2 de çünkü sezeryan olacak 38.hafta. 35+0 izne ayrılacağım. dr a sezeryan olacağı için 32 haftaymış gibi gösterip çalışabilir raporu veriyor. Doğumdan sonra 8+5=13 hafta kullanacam 91 gün yani.

raporları siz takip etmiyorsunuz,
raporu aldığınız hastane sgk'ya bildiriyor,
aldığınız raporu işyerine vereceksiniz, gerekli yerlere bildirimi sgk'ya internet üzerinden işyeriniz yapacak.

ayın 7 sinde 37. haftaya kadar çalışabilir iznimi aldım iş yerinini muhasebesine faxladım ama bana geri dönüp bunun ssk ya bildirilmesine gerek olmadığını 37. haftada alacağım 3 haftalık d.önü raporunun ve d.sonrasında alacağım 8+5 haftalık raporun bildirilmesi gerektiğini söyledi yani bu 32.haftada 37. haftaya kadar çalışabilir yazısını iletmek gerekmiomuş doğrumudur yoksa beni salladılarmı

ben 32. haftamda 36 ya kadar çalışabilir raporu aldım iş yerine verdim gerisi nasıl olacak hiç bilmiyorum sonrasında da gidip çalışamaz raporu alacakmışım hastanden ondan sora izne çıkacakmışım.

ayın 7 sinde 37. haftaya kadar çalışabilir iznimi aldım iş yerinini muhasebesine faxladım ama bana geri dönüp bunun ssk ya bildirilmesine gerek olmadığını 37. haftada alacağım 3 haftalık d.önü raporunun ve d.sonrasında alacağım 8+5 haftalık raporun bildirilmesi gerektiğini söyledi yani bu 32.haftada 37. haftaya kadar çalışabilir yazısını iletmek gerekmiomuş doğrumudur yoksa beni salladılarmı

bildiğim kadarıyla bildirmek zorundalar yoksa doğumu belirtilen süreden önce yaparsan ssk dan doğum parasını eksik alıyosun..

doğru, çünkü sadece işgöremez raporları sgk ya bildiriliyor,
sizin şu an aldığınız çalışabilir raporu,
37. haftada alacağınız çalışamaz raporuyla bildirimlere başlanacak,

arkadaşlar ben 30 ağustosta doğum yapacağım daha erkende olabilir doğum öncesi iznim yaz tatiline denk geldiği için ben 5 haftayı doğum sonrasına aktaramayacak mıyım sadece doğum sonrası olan 8 haftayı mı kullanabilecem bilgisi olan olan lütfen yardımcı olsun

arkadaşlar ben 30 ağustosta doğum yapacağım daha erkende olabilir doğum öncesi iznim yaz tatiline denk geldiği için ben 5 haftayı doğum sonrasına aktaramayacak mıyım sadece doğum sonrası olan 8 haftayı mı kullanabilecem bilgisi olan olan lütfen yardımcı olsun
bende 30 eylülde doğum yapacağım.doğum öncesi iznim tatile geliyor aynı senin gibi.vali ile görüştüm.bana yönetmeliği okudu.öğretmnlerde aktarma olmuyr maalesef.yani iznimiz yandı güzelim.sen yine farklı bişey duyarsan haber ver ama durum bu..

Arkadaşlar bende 24 eylülde doğum yapacağım.Öğretmenim 32. haftada çalışabilir raporu aldım.
1 Eylülde göreve başlayıp 6 sında falan ayrılmayı düşünüyorum acaba kullanılmayan kısım aktarılamaz mı?

arkadaşlar daha önce doğum izni hakkında sorularım olmuştu şimdi doğum yaprtım ben ama bu seferde bu doğum parası kafamı karıştırdı kimi yerde vizite kağ. ve doğum raporunla ssk ya gidicen diyo kimide hayır iş yeri doğum önceside doğum sonrası da raporları bildirdiği için para yatınca havber verilcek diyo şimdi ben napıcam bilemedim bi bilen nolur anlatsın şunu kafam iyice bulandı

Merhaba,

Benim merak ettiğim bu doğum paralarını illa rapor dolduktan sonra mı alabiliyoruz ?

Mesela biz kredi ödüyoruz. Ücretli izin döneminde zor durumda kalmak istemiyoruz.

Acaba başka bir şekli varmı bunun ?

YArdımcı olursanız çok sevinirim.

birde kızlar diyelim ki doğumdan 3 hafta önce izne ayrıldık.ama doğum izne ayrıldıktan bi hafta sonra gerçekleşti..doğum öncesi 2 haftamız ölücekmi?çünkü beklenen tarihten 2 hafta önce doğdu bebek diyelim..o iki haftayı kullanabilecekmiyiz acaba doğum sonrası

Evet 0 2 haftayı da doğum sonrasına aktarabiliyoruz. Bana doktorum öyle söyledi. Yani toplam önceki aktardığımızla beraber 8+5+2=15 hafta oluyor.Ben 36 haftalık hamileyim. Haftaya iznim başlıyor ve muhtemelen yılbaşında olacak doğumum.

Evet 0 2 haftayı da doğum sonrasına aktarabiliyoruz. Bana doktorum öyle söyledi. Yani toplam önceki aktardığımızla beraber 8+5+2=15 hafta oluyor.Ben 36 haftalık hamileyim. Haftaya iznim başlıyor ve muhtemelen yılbaşında olacak doğumum.

doğum izni kullanan arkadaşlarım,o iki haftayı aktaramadıklarını söylediler doğum olduğu andan itibaren doğum sonrası izinler başlıyormuş,öncekiler yanıyormuş(son 3 haftaya kadarçalışanlar için)

yeni torba yasasına göre tarihinden önce doğum yapanlar kalan haftalarını doğum sonrasına aktarabilecekmiiş ama nasıl olacak bunu kurumu nasıl ispat edicez anlamadım nasıl olacak peki bilgisi olan varsa lütfen yardımcıolsunsaolun şimdiden:KK49:

doğum izni kullanan arkadaşlarım,o iki haftayı aktaramadıklarını söylediler doğum olduğu andan itibaren doğum sonrası izinler başlıyormuş,öncekiler yanıyormuş(son 3 haftaya kadarçalışanlar için)

evet bnde bu yorumu yazdıktan sonra yönetmeliği okudum,torba yasa ile kullanılamayan izinler sonraya aktarılıyormuş :KK34:

Arkadaşlar merhaba :)

Ben bir fabrikada çevre ve iş güvenliği mühendisi olarak çalışıyorum. Yasal mevzuatlarıda takip ediyorum.. Gebe ve emzikli kadınlar hakkında yönetmeliğe göre hamile ve çalışan kadınlar hamileliklerini doktordan aldıkları raporla işverene ispatlarlar. Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık izin verilir. Hamile kişi eğer devam etmek isterse hekim izniyle doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir ve kullanmadığı 5 haftayı doğumdan sonraki 8 haftalık izne ekleyebilir. Çoğul gebeliklerde bu süre iki katına çıkar. Doğumdan sonraki 6 ayda eğer çalışan isterse ücretsiz izne ayrılabilir. Ayrıca Gebe, yeni doğum yapmış ve emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.

Bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.. Türkiye de çoğu işveren hamileleri çalıştırmak, izin vermek yerine doğrudan işten çıkartıyorlar maalesef...

Bende hayırlı sağlıklı güzel bir bebek istiyorum banada dua edermisiniz sevgiler.:KK16:

arkadaşlar merhaba
bende yaklaşık 4 aydır çalışıyorum daha 12. haftamdayım 32 ye kadar bende calışmayı düşünüyorum ama
bir bebeğim daha var 11 aylık e bir bebek daha olacak 2 bebeğe birden annem bakamayacak onun için çalışmayı düşünmüyorum
pek her ne kadar paraya ihtiyacım olsada ve iş yerimden çok memnun olsamda
durum böyle olunca yaklaşık 3.5 aylık yardımı da almak istiyorum acaba doğum izni bittikten sonra çalışma şartı varmı o parayı alabilmek için

doğum sonrası çalışma şartı olayı hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ????

arkadaşlar merhaba
bende yaklaşık 4 aydır çalışıyorum daha 12. haftamdayım 32 ye kadar bende calışmayı düşünüyorum ama
bir bebeğim daha var 11 aylık e bir bebek daha olacak 2 bebeğe birden annem bakamayacak onun için çalışmayı düşünmüyorum
pek her ne kadar paraya ihtiyacım olsada ve iş yerimden çok memnun olsamda
durum böyle olunca yaklaşık 3.5 aylık yardımı da almak istiyorum acaba doğum izni bittikten sonra çalışma şartı varmı o parayı alabilmek için

doğum sonrası çalışma şartı olayı hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ????

37. haftada ayrıldığın zaman. diyelim 38, hafta doğum yaptın. ordaki 2 haftan yanmıyormuş bende yeni öğrendim dr um dedi.. ben 32 nin başında gitmiştim 32, hafta raporu almaya o da 5 gün sobnra gel verim dedi o 5 gün bile doğum sonrasına aktarılıyor.

yani erken doğumlarda yanmıyomuş izin günlerimiz..

arkadaşım kızını 39. haftada doğurmuş bi rapor verdiler dedi hastaneden erken doğdu 1 hafta diye.
oda doğum sonrası 13 haftanın üzerine eklenmişş

dogumdan önce 36. hafta diye biliyorum bi arkadaşımda öyle izin kullanabildi çünkü

X