Mutfak Püf Noktaları Domatesi Kışa Saklamak

yaaa ne maharetli kızlarsınız yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Merhaba.Kışlık menemenlik tarifi buldum.İlgilenenler olabilir.
menemenlikkonservews4.jpg

Malzemeler: (7 adet 250 kavanoz kavanoz çıkıyor)
1 kilo araka domates
yarım kilo ince körepe yeşil biber
Yapılışı

Domates iyice yıkanır ve kabukları soyularak yemeklik bir kaba doğranır. Yeşil biberde doğranır.
Kabın içindeki doğranmış olan 1 kilo domatese 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilip karıştırılır.
Kavanozlara istediğiniz miktar domates ve biber doldurularak (tepede 1 cm boşluk kalacak) kapağı sıkıca kapatılır.
Hazırlanan kavanozlar düdüklü tencerede 35 dakika süreyle kısık ateşte, düdüğü açık vaziyette kaynatılır.Kaynama süresi düdüğünden ses gelmeye başladıktan itibaren hesaplanır.
Tencereden çıkarınca kapaklarının üzerine çevirip dizin. 1 gün kadar bu vaziyette beklesin. Ertesi gün düzelttiğinizde kapaklarından bir sızıntı olmuyorsa kapaklar tutmuş demektir.
Yemek Tarifleri bölümüne ekleyecektim ama bilemedim hangisine eklenir.Bende denemek istiyorum bunu ama düdüklüde değilde bahçede büyük bir tencerede yapıcam. inşaallah.
canım sağol tarif için araka domates acaba yumurta domates gibi bişeymiki? eğer bahçede ateşte yapacaksan hazır ateş yanmışken tencerenin içine iki üç kavanozda şeftali kompostosu yap canım. kışın çok güzel oluyor tavsiye ederim.

Kızlar yapabiliyorsanız, biberleri kavurun ve ardından somatesleri dökün ve kaynatın, sonrada sıcakken kavanozlara doldurun ve ters çevirin bir gece beklesin ve dolaba koyun, kaynatamaya bile gerek yok.

Kızlar yapabiliyorsanız, biberleri kavurun ve ardından somatesleri dökün ve kaynatın, sonrada sıcakken kavanozlara doldurun ve ters çevirin bir gece beklesin ve dolaba koyun, kaynatamaya bile gerek yok.

bende aşk kırıntısının yaptığı gibi yaptım geçen sene, bu senede bu şekilde yapacağım hem basit hem pratik.

sıla1 ben senin dediğin gibi yapıyorum ama sonra ters çevirip tencerede kaynatmıyorum gerek yok bence..

Tekrardan bir daha kaynatmak çok zahmetli ve hiç gerek yok.Bozulur diye şüpheniz varsa kapaklarını kaynar suda 10 bekletin onların içi şişer ve hiç hava almaz. Kaynatmıyorsanızda güzenşte bekletin bişey olmaz.

evet arkadaşlar patlıcanlı yaptıklarımı sizin dediğiniz gibi yaptım. ters çevirdim kaynatmadım. patlıcansız olanları kaynatmıştım zaten dün. yanlız patlıcan közlemesi ile yaptığım yemeğin yanında çok güzel oldu özellikle kahvaltı da.

Patlıcanı nasıl yapıyorsun canım?
canım patlıcanı ocakta közledim kabuklarını soydum doğradım. kaynamakta olan domates kırmızı dolmalık biber karışımının içine attım biraz da öyle kaynadı. sevenler bir iki diş sarımsak ve acı da kullanabilir.

ben taze fasulyeleri de koyuyorum..doğranmış domates ve az yağ ile kavuruyorum 10 dk
poşete koyuyorum biraz soğuduktan sonra difrize

ben kabuklarını doğrayıp küp küp doğrayıp,
buzdolabı poşetleriyle dondurucuya atıyrum..
yemeklerde ve corbalarda cok sevdiğim için az az hazırlıyorum ve süper oluyor...
hem zahmetsiz ve kolay bir saklama türü...

bende aynen böyle yapıyorum kavanozda kaynatmak çok zahmetli kaydirigubbakcemile5

Valla ben domatesleri ne soyuyorum ne kaynatıyorum ne de doğruyorum.
Güzelce yıkayıp buzdolabı poşetine bütün halde koyup atıyorum dolaba.
Çok da güzel oluyor.

birde yeni bir tarif duydum onuda deneyeceğim,domatesler kaynar suya atıp haşlanıyor,daha sonra bir süzgeçe alıp suyunun süzülmesi sağlanıyor,akan sarı su ile domatesin bozulmasına neden olan asiti gidiyormuş,elinin dayanacağı sıcaklığa geldiğinde üzerlerine bastırılıp etli kısımları süzgeçten geçiriliyor ve kabukları süzgeçte kalıyor, alta geçen domatesler haşladığımız tencereye konulup içinede tuz atılarak biraz kaynatılıyor ve sıcak sıcak kavanozlara doldurulup tes çevriliyor salça niyetine kiışın yemeklere atılıyor,kavanoz açılmadan önce balkonda da dursa bozulmuyormuş açtıktan sora buzdolabında uzun süre dayanıyormuş ben deneyeceğim,zahmetsiz salça gibi sos.sositososito

kızlar menemenlik konserveleri buzdolabındamı saklamak gerekiyor? dışarda kalsa bozulurmu

Annemle kabuklarını soyuyoruz sonrada kaynatıyoruz sonrada kavanozlara koyup buzdolabına koyuyorz hatta soydugumuz kabuklarlada biber salçası yapıyoruz ki en güzel ve lezzetliside o oluyor.

Annemle kabuklarını soyuyoruz sonrada kaynatıyoruz sonrada kavanozlara koyup buzdolabına koyuyorz hatta soydugumuz kabuklarlada biber salçası yapıyoruz ki en güzel ve lezzetliside o oluyor.

o nasıl yapılıyor canım

kabukları tepsiye yayıyoruz.Sonra o kabukları güneşte tutuyoruz üzerine tuz koyup sonrada kırmızı birberler var ya onları dogruyoruz içine ve yine güneşte bekletiyoruz .Kendiliğinden eriyor onlar ve giderek koyulasıp salca olmaya baslıyor.Şişe domatesinin kabuklarını hep salça yaparız biz baya da bir çıkıyor.Eger denemek ıstersen daha detaylı bır sekılde ogrenıp annemden tarıfını tam olarak verebılırım.

teşekkür ederim canım.. bu sene geçti artık yaptım çünkü şişelerimi ama inşallah seneye yaparım

selcansın yemek sıralamasına gore bır tarıf olsun bu sıralama nasıl olacak ne zaman konacak:)

X