Dr Selenle İnsülin Direnci, Reaktif Hipoglisemi, Hashimato Troiditi vb sorunlar

Açlık ve tokluk kan şekeriniz nasıl ölçüldü? Yani kaç saat açlıktan sonra ve tokluk kan şekerinizin de ölçüm yöntemi nedir?
80 ile 95 arasında büyük fark var hangisi?

İkisi ayrı zamanlarda yaptığım ölçümler.Aile hekimi iki gün aç karnına ve birinci ve ikinci saatte ölç dedi.Daha yapmadım bakalım sonuç ne çıkacak?Ama benim genelde tok karnına 75-90 arası cıkıyor bu normal mi?

İkisi ayrı zamanlarda yaptığım ölçümler.Aile hekimi iki gün aç karnına ve birinci ve ikinci saatte ölç dedi.Daha yapmadım bakalım sonuç ne çıkacak?Ama benim genelde tok karnına 75-90 arası cıkıyor bu normal mi?

canım aile hekimi derken sağlık ocağında mı yaptırdın testleri......

bende ptesi gideceğim...acaba rica etsem doktor şeker ölçümü yaparmı......:KK3:

canım aile hekimi derken sağlık ocağında mı yaptırdın testleri......

bende ptesi gideceğim...acaba rica etsem doktor şeker ölçümü yaparmı......:KK3:

Eşim şeker hastası onun şeket chazı ile ölçüm yapıyorum.Doktor aç karnına gel kandanda bakarız dedi.Doktoruna sorabilirsin.

merhaba Selen hanım......

hipoglisemi ile ilgili yazdığınız belirtilerin hemen hemen hepsi bende var.....

peki bu rahatsızlığın tedavisi nedir....bazı doktorlar tedavisi yok sadece kontrol edilebilir diyor....ama ilim ilimden üstündür.....

sadece protein alımı ve sporla kontrol edilebilir mi......tarçınlı çay..vslerle......

yoksa ilaç kullanımı hangi aşamada gereklidir......sağlık ocağında açlık kan tahlili yaptıracağım bu tahlildede anlaşılır mı acaba.....sorularıma cevap verebilirseniz çok mutlu olacağım.....

Son düzenleme:
Selen hanım paylaştığını bu yazıyı okuyunca belirtileri kendimde buldum doğrusu......

Burada yapılması gereken tedavi edici faktör glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmek mi?......yoksa doktora gidip ilaçla beraber mi devam etmeli.....

tabi teşhisi koyacak doktordur ama belirtiler çok bariz......:KK3:

:) Hoşgeldin Lilruba,
Ben kendi tedavi ettiğim hastalarda reaktif hipoglisemisi olup tamamen iyileşen sadece 2 kişi gördüm (yaklaşık 500 civarı toplam hasta arasında). Dolayısyla uzun süreli uygulanabilecek ilk seçenek doğru beslenmek, hipoglisemiyi derinleştirecek yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden uzak durmak. Ancak beslenme ile kontrol edilemez olduğu durumlarda ilaç tedavisi kaçınılmaz. Kendim için konuşmam gerekirse, ah o katil çukulatalar yokmuuuuuu:KK56: kokusunu almam yetiyor!!! Eğer çalışma ortamınız müsaitse 1 bardak moka (nescafe+kakao+süt ten mamul agave şurubu veya tercih edilen bir tatlandırıcıyla tatlandırılmış, sıcak ya da soğuk hazırlanabilen hayat kurtarıcı içecek) işe yarıyor. Ama PMS vb dönemde isem ilaç kullanıyorum. Hangi yolu nasıl seçeceğinize doktorunuzla karar verebilirsiniz.

şifa ola:KK16:
Dr Selen

merhaba Selen hanım......

hipoglisemi ile ilgili yazdığınız belirtilerin hemen hemen hepsi bende var.....

peki bu rahatsızlığın tedavisi nedir....bazı doktorlar tedavisi yok sadece kontrol edilebilir diyor....ama ilim ilimden üstündür.....

sadece protein alımı ve sporla kontrol edilebilir mi......tarçınlı çay..vslerle......

yoksa ilaç kullanımı hangi aşamada gereklidir......sağlık ocağında açlık kan tahlili yaptıracağım bu tahlildede anlaşılır mı acaba.....sorularıma cevap verebilirseniz çok mutlu olacağım.....

Lilruba yalnız açlık kan şekeri ölçülerek reaktif hipoglisemi tanısı koyulamaz. İş başa düştü Açlık ve toklık kan şekeri nasıl ölçülür açıklayayım:)

Açlık Kan şekeri en az 8 saat açlıktan sonra (bunu kolaylaştırmak için gece 10dan sonra birşey yiyip içmeyerek, sabah tercihen yarım bardaktan fazla su içmeden) hemen tahlilin yapılacağı yere gidilerek kan verilerek ölçülür.

Tokluk kan şekeri:
Açlık kan şekerini ölçtüğünüz aynı gün (ölçüm şartlarını mümkün olduğunca eşit tutmak için) aşağıda yazacağım kahvaltının ilk lokması ağza atıkdıktan tam 120dk sonra kan verilerek yapılır. 110 veya 130.dk da olmaz!!!!!!!!

Tokluk Kan Şekeri için Kahvaltı Menüsü

1 tam simit
1dilim peynir
3-4 zeytin
1 yumurta
1 tatlı kaşığı reçel ya da bal
1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

ne eksik ne de fazla yenecek!!!! Portakal suyu sıkılarak hazırlanmış olması şart! hazır almak olmaz!!!! geceden sıkıp yanınızda götürebilirsiniz. İçine ek şeker vb konmayacak!!!!

Bu ölçümleri eminim bütün sağlık ocaklarında yaparlar. Eğer evinizde ya da bir yakınınızda ölçüm cihazı varsa siz de yapabilirsiniz. Eğer ölçümlerinizi bana söylerseniz sizlere yardımcı olurum arkadaşlar.
DİKKAT!!!! BU KAHVALTI MENÜSÜ ŞARTTIR!!!! DIŞINA ÇIKILAMAZ!!!!
Fazla geliyor olabilir 1 günlük zorlayınız!!!(Ben kendi ölçümümü yaparken öyle yapıyorum)

Bu ölçümü yaparken tercihen yanında açlık ve tokluk insülin değerlerinin yapılması da çok iyi olur.Bir çok insanda reaktif hipoglisemi insülin direnci ile birlikte seyrediyor. Onun tanısını koymanın tek yolu da insülin değerlerini ölçmek. Ancak bu ölçüm ne yazıkki sağlık ocaklarında genellikle yapılmıyor. Yine de sormakta fayda var.

Evet hanımlar kurtulalım şu salak şeyden. Sersem ediyor hepimizi. İradesiz diye günahımızı alıyorlar valla. Hakkımızı yiyorlar. :KK14:Hep birlikte çıkalım şu işin içinden:KK15:

Sağlıkla:KK16:
Dr Selen

Gülfurencim,
Eğer sen de yukarıda açıkladığım şekilde kan şekerini ölçer ve buraya yazarsan daha net bir yorum yapabilirim. Bu ölçümü tercihen regl olacağın zamana yakın bir kez bir kez de uzakken yaparsan iyi olur.

Sonuçlarını bekliyorum:KK16:

Dr Selen

Lilruba yalnız açlık kan şekeri ölçülerek reaktif hipoglisemi tanısı koyulamaz. İş başa düştü Açlık ve toklık kan şekeri nasıl ölçülür açıklayayım:)

Açlık Kan şekeri en az 8 saat açlıktan sonra (bunu kolaylaştırmak için gece 10dan sonra birşey yiyip içmeyerek, sabah tercihen yarım bardaktan fazla su içmeden) hemen tahlilin yapılacağı yere gidilerek kan verilerek ölçülür.

Tokluk kan şekeri:
Açlık kan şekerini ölçtüğünüz aynı gün (ölçüm şartlarını mümkün olduğunca eşit tutmak için) aşağıda yazacağım kahvaltının ilk lokması ağza atıkdıktan tam 120dk sonra kan verilerek yapılır. 110 veya 130.dk da olmaz!!!!!!!!

Tokluk Kan Şekeri için Kahvaltı Menüsü

1 tam simit
1dilim peynir
3-4 zeytin
1 yumurta
1 tatlı kaşığı reçel ya da bal
1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

ne eksik ne de fazla yenecek!!!! Portakal suyu sıkılarak hazırlanmış olması şart! hazır almak olmaz!!!! geceden sıkıp yanınızda götürebilirsiniz. İçine ek şeker vb konmayacak!!!!

Bu ölçümleri eminim bütün sağlık ocaklarında yaparlar. Eğer evinizde ya da bir yakınınızda ölçüm cihazı varsa siz de yapabilirsiniz. Eğer ölçümlerinizi bana söylerseniz sizlere yardımcı olurum arkadaşlar.
DİKKAT!!!! BU KAHVALTI MENÜSÜ ŞARTTIR!!!! DIŞINA ÇIKILAMAZ!!!!
Fazla geliyor olabilir 1 günlük zorlayınız!!!(Ben kendi ölçümümü yaparken öyle yapıyorum)

Bu ölçümü yaparken tercihen yanında açlık ve tokluk insülin değerlerinin yapılması da çok iyi olur.Bir çok insanda reaktif hipoglisemi insülin direnci ile birlikte seyrediyor. Onun tanısını koymanın tek yolu da insülin değerlerini ölçmek. Ancak bu ölçüm ne yazıkki sağlık ocaklarında genellikle yapılmıyor. Yine de sormakta fayda var.

Evet hanımlar kurtulalım şu salak şeyden. Sersem ediyor hepimizi. İradesiz diye günahımızı alıyorlar valla. Hakkımızı yiyorlar. :KK14:Hep birlikte çıkalım şu işin içinden:KK15:

Sağlıkla:KK16:
Dr Selen

Selen hanım çok teşekkür ederim......
Açıklayıcı ve uzunca anlatımınız için....
Size merakla sormak istediğim şu aslında yarın sabah doktoruma gideceğim ve size anlattığım gibi şikayetlerimi ifade edeceğim.....
Açlık kan tahlilide yapılacak....ancak doktorumdan tokluk kan şekeri tahlili istemelimiyim.....yoksa açlık kan şekeri neticesinde şüphelenirse mi doktorum sonuçta gerekli görürse mi yaptırmam gerekiyor......malum bazen biz hastalar istekde bulununca doktorlarımız haklı olarak rahatsızlıklarını ifade edebiliyor......

selen ben annemi diyabetten kaybettim....bi kaç gün önce kardeşim için kan tahlili yaptırdık....unutkanlığım var dedi aile hekimine....sabah aç olarak kan testi yapıldı ve b12 eksikliğ çıktı ama yanında piyango gibi bide diyabet çıktı....hb a1c değeri 6,2 çıktı....açlık şekeri 109 çıktı... bi ilaca bağlamadı ama diyabetsin teşhisi koydu....anneden ırsi geçmiş dedi dr...

bu hastalığın ilerlememesi için ne yapılır....ilaç kullanacak seviyeye gelmemek için ne yapılır....diyabete bir kurban daha vermek istemiyorum...

Selen hanım çok teşekkür ederim......
Açıklayıcı ve uzunca anlatımınız için....
Size merakla sormak istediğim şu aslında yarın sabah doktoruma gideceğim ve size anlattığım gibi şikayetlerimi ifade edeceğim.....
Açlık kan tahlilide yapılacak....ancak doktorumdan tokluk kan şekeri tahlili istemelimiyim.....yoksa açlık kan şekeri neticesinde şüphelenirse mi doktorum sonuçta gerekli görürse mi yaptırmam gerekiyor......malum bazen biz hastalar istekde bulununca doktorlarımız haklı olarak rahatsızlıklarını ifade edebiliyor......

Lilruba,
Kesinlikle kibarca israr edin, içim rahat etsin lütfen dersiniz. Ya da şöyle diyelim: Bir doktor arkadaşım şüphelendi, tahliller için size yönlendirdi. Sizden rica ediyor. Ayrı şehirlerdeyiz ondan konsültasyon notu gönderemedi dersiniz:) :KK9:

Eğer kabul etmezse ki bu durumda bence eder, sonra başka bir çözüm düşünürüz. Ancak tokluk kan şekerinin ölçülmesi ihtimaline göre kahvaltınızı yanınızda götürün lütfen.

Sağlıkla
Dr Selen:KK16:

Lilruba,
Kesinlikle kibarca israr edin, içim rahat etsin lütfen dersiniz. Ya da şöyle diyelim: Bir doktor arkadaşım şüphelendi, tahliller için size yönlendirdi. Sizden rica ediyor. Ayrı şehirlerdeyiz ondan konsültasyon notu gönderemedi dersiniz:) :KK9:

Eğer kabul etmezse ki bu durumda bence eder, sonra başka bir çözüm düşünürüz. Ancak tokluk kan şekerinin ölçülmesi ihtimaline göre kahvaltınızı yanınızda götürün lütfen.

Sağlıkla
Dr Selen:KK16:

çok teşekkür ediyorum......bu içten samimi davranışınızın sadece mesleğinizde değil, hayatınız boyunca size başarı mutluluk getireceğine inanıyorum......

Sağlıkla,huzurla,sevgiyle kalın......:KK16:

selen ben annemi diyabetten kaybettim....bi kaç gün önce kardeşim için kan tahlili yaptırdık....unutkanlığım var dedi aile hekimine....sabah aç olarak kan testi yapıldı ve b12 eksikliğ çıktı ama yanında piyango gibi bide diyabet çıktı....hb a1c değeri 6,2 çıktı....açlık şekeri 109 çıktı... bi ilaca bağlamadı ama diyabetsin teşhisi koydu....anneden ırsi geçmiş dedi dr...

bu hastalığın ilerlememesi için ne yapılır....ilaç kullanacak seviyeye gelmemek için ne yapılır....diyabete bir kurban daha vermek istemiyorum...

109 la Diabet tanısı??????? eminmisiniz Diabet dediğine????

Acil yaptıracağınız tahlil Açlık insülin değeri olur bu durumda. Bence kardeşiniz diabet değil. Prediabetik olabilir belki (Diabete 1 durak kalmış diye açıklanabilir). Ama onu da açlık insülin değeri ni tahlil ettirmeden bilemeyiz!!!!!. Bu değeri söylersen ne yapacağınızı söylerim.

Geçmiş Olsun

Dr Selen

Merhabalar;
Yıllardır bilimum sorun ve konu için Kadınlar Kulübüne danıştım. Fosfatsız şampuanlardan aldığım Simbo elektrikli düdüklümü nasıl çalıştıracağıma kadar Kadınlar Kulubünden öğrendim. Çoğunlukla okudum, ne yazıkki hiç katkım olamadı. Birçok geçerli bahane sıralayabilirim. Ama artık daha fazla paylaşım fırsatım olacağını umuyorum.

2004 yılında eğitim için yurtdışına gittim. Ve yemek yapmayı bilmiyordum. Çok yoğun çalışma temposu, eve akşam yarı baygın dönen ben, yemek yapmayı bilmeme durumuyla birleşince zaten kilolu 69kg gittiğim yerden 4 yılda 20kg falzasıyla döndüm. Çevredeki bilimum sandviççi, pizzacı vb fast foodcu evimin yolunu arkadaşlarımdan daha iyi biliyordu kesin!!!! Yazları TR ye geldiğimde check uplarımı yaptırıyordum ama nafile! Endokrinolog arkadaşlar; sonuçların harika kilo almana bir neden yok. E gayret biraz az yiyiver diyorlardı. E ben zaten çok yiyen biri değilimki. Yani 1 dilim pizza beni öğlen ya da akşam doyurmaya yeter. İştahla doldurduğum tabağımı bitirebildiğim olmamıştır. Yemeğe başladıktan 5 dk sonra daha tabağımın dörtte birini yemişken doyarım. Herkes şaşırır sen yemiyorsunki nasıl kilo alıyorsun diye. Peki nasıl oluyor da su içsem yarıyor???? yarım kurabiye yiyip ertesi gün tartıda 2kg fazlasını görüyorum?????? Bu arada ne sigara ne de alkol kullanırım. Milletin kadehleri boş kalmıyor ama benden zayıflar???????

Tam burada başlıyor işte "İşin Aslını" keşfetme yolculuğum. Onca diyet şu bu ama nafile madem olmuyor derken kendi söküğümü dikmek durumunda kaldım. Nedenlerin cevaplarını buldum. O 20 kilonun 10 u gitti. Kalanı ve hatta fazlası için çabalıyorum. Deneyimlerimi, yaşadıklarımı, öğrendiklerimi hekim filtresiyle ve biraz da espriyle aktarmaya çalışırken kendi konumu açıp gerektiği kadar detay aktarabilmek istedim.

Adım Selen. Dokuz Eylül Tıp Mezunuyum. 15 yıldan fazla olmuş mezun olalı. Birilerinin çıkıp, kendine hasta bulmaya çalışıyor (ki TR çalışmıyorum) yok şunun yok bunun adamı,yok çıkar için yapıyor (ki gördüm daha önce yapılmış) denmesini istemediğim içinde ne ismimim tamamını ne de yaşadığım şehri söyleyeceğim.

Ben kısmete çok inanırım. Eminim burada aktaracaklarım birilerinin çok işine yarayacak. Sağlıklarına kavuşmalarına vesile olacak. Kimin kısmetiyse artık:KK3: Cuma akşamından itibaren düzenli yazabilmek niyetindeyim.

Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. Elimden , dilimden geldiğince yanıtlarım. Benim çektiğim dertten kimi kurtarabilirsem kardır:)

Hepinize :KK16:

Selen

Merhaba, yazınızı tesadüfen okudum ve sevindim bende hashimato hastasıyım vede kilolarımdan muzdaribim...Boğazımı tutamıyorum hergün diyet yapmaya niyetleniyorum ama boğazıma sahip çıkamıyorum sizi takip edeceğim vaktim oldukça...

Hoşgeldin NurseHülya:KK16:

Hashimato Troiditi için ben öğrenciyken çok nadir görülen bir hastalıktır denirdi. Her ne olduysa son 5 yıldır özellikle hanımlarda olmak üzere patlama yaptı. İlginç olanı şişmanlık dışında klasik hipotroidi semptomlarını da görmez olduk. Sırası geldiğinde bunlara tek tek değineceğiz.

O güne dek Açlık ve tokluk kan şekerini kontrol ettirir misin lütfen?

Sağlıkla
Dr Selen:KK3:

109 la Diabet tanısı??????? eminmisiniz Diabet dediğine????

Acil yaptıracağınız tahlil Açlık insülin değeri olur bu durumda. Bence kardeşiniz diabet değil. Prediabetik olabilir belki (Diabete 1 durak kalmış diye açıklanabilir). Ama onu da açlık insülin değeri ni tahlil ettirmeden bilemeyiz!!!!!. Bu değeri söylersen ne yapacağınızı söylerim.

Geçmiş Olsun

Dr Selen

cevabın için teşekkür ederim selen...3 aylık açlık şeker tahlili yaptırıcaz....bide tokluk şeker testi....sonuçları sana yazarım....rahmetli annemde diyabet olduğu için ırsi muhakkak kardeşlerden birine geçermiş doğrumu bu....ama babamda ve sülalesinde yok...bide şu hb a1c değeri nedir....o yükselmiş diye muhakkak diyabetmiş...

bu değer stres ile yükselebilir mi...kardeşim bu ara kpss ye hazırlanıyor be biraz stres yaptı....

cevabın için teşekkür ederim selen...3 aylık açlık şeker tahlili yaptırıcaz....bide tokluk şeker testi....sonuçları sana yazarım....rahmetli annemde diyabet olduğu için ırsi muhakkak kardeşlerden birine geçermiş doğrumu bu....ama babamda ve sülalesinde yok...bide şu hb a1c değeri nedir....o yükselmiş diye muhakkak diyabetmiş...

bu değer stres ile yükselebilir mi...kardeşim bu ara kpss ye hazırlanıyor be biraz stres yaptı....

Yerimde tepinerek söylüyorum diabete 5 kala olabilir. 3 aylık şeker tahlili yaptırmadan önce AÇLIK İNSÜLİN DEĞERİ lazım. HbA1c kanda yükseldiğinde uzun dönem yüksek kan şekerine maruz kaldığını gösterir! Bu durum bazen insülin direncinde de görülebilir. Bu hafta içinde yaptırın gecikmeden (ben olsam koşa koşa yarın sabah aç karnına gider yaptırırım. 2 saatte sonuç verirler. Ben de sana durumu net olarak söyleyebilirim.

DİABET, multifaktöriyel bir hastalıktır. Yani hastalık kalıtılmaz, yatkınlık kalıtılır. Eğer beslenmesine, egzersizine vb dikkat etmezse diabet ortaya çıkabilir. Yani öyle "mutlaka" geçmez. Yalnızca ailesinde olmayanlara göre daha fazla risk altındadırlar.

Önümde masa olsa masayı yumruklayacağım AÇLIK İNSÜLİN DEĞERİ ŞART:KK55:

Bu tahlili yaptırırsanız durumunuzu netleştiririm.
Geçmiş olsun
Dr Selen

Hoşgeldin NurseHülya:KK16:

Hashimato Troiditi için ben öğrenciyken çok nadir görülen bir hastalıktır denirdi. Her ne olduysa son 5 yıldır özellikle hanımlarda olmak üzere patlama yaptı. İlginç olanı şişmanlık dışında klasik hipotroidi semptomlarını da görmez olduk. Sırası geldiğinde bunlara tek tek değineceğiz.

O güne dek Açlık ve tokluk kan şekerini kontrol ettirir misin lütfen?

Sağlıkla
Dr Selen:KK3:

Teşekkür ederim...yılda bir hemoglobin A1c mede baktırıyorum hep normal geldi...açlık toklukta baktırırım o zaman...

X