Dr Selenle İnsülin Direnci, Reaktif Hipoglisemi, Hashimato Troiditi vb sorunlar

Yerimde tepinerek söylüyorum diabete 5 kala olabilir. 3 aylık şeker tahlili yaptırmadan önce AÇLIK İNSÜLİN DEĞERİ lazım. HbA1c kanda yükseldiğinde uzun dönem yüksek kan şekerine maruz kaldığını gösterir! Bu durum bazen insülin direncinde de görülebilir. Bu hafta içinde yaptırın gecikmeden (ben olsam koşa koşa yarın sabah aç karnına gider yaptırırım. 2 saatte sonuç verirler. Ben de sana durumu net olarak söyleyebilirim.

DİABET, multifaktöriyel bir hastalıktır. Yani hastalık kalıtılmaz, yatkınlık kalıtılır. Eğer beslenmesine, egzersizine vb dikkat etmezse diabet ortaya çıkabilir. Yani öyle "mutlaka" geçmez. Yalnızca ailesinde olmayanlara göre daha fazla risk altındadırlar.

Önümde masa olsa masayı yumruklayacağım AÇLIK İNSÜLİN DEĞERİ ŞART:KK55:

Bu tahlili yaptırırsanız durumunuzu netleştiririm.
Geçmiş olsun
Dr Selen

biraz içim rahatladı....kilosuna ve spora, yemesine çok dikkat eden biri.....pek problem yapmamaya çalışıyor...bide yaptırdığımız kan testi sabah aç karnına yapıldı...bizim aile hekimi şeker, meyve gibi şeylerden yemicen sen şeker hastasısısn diyince başımdan aşağı kaynar sular indi....yüreğime biraz su serptin yinede sağol....

Gülfurencim,
Eğer sen de yukarıda açıkladığım şekilde kan şekerini ölçer ve buraya yazarsan daha net bir yorum yapabilirim. Bu ölçümü tercihen regl olacağın zamana yakın bir kez bir kez de uzakken yaparsan iyi olur.

Sonuçlarını bekliyorum:KK16:

Dr Selen

Şu an reglim bitmek üzere dediğiniz gibi ölçüp bildireceğim.

Evet hanımlar sorular sorular:KK31:

Kendimi Efsane Avcısı gibi hissettim:)

Doğru bilinen yanlışlara cevaplar burada buyrunnnnnn:KK52:

İşini sevmek bu olsa gerek.Ne mutlu Selen.

selen hanım canan karatay ve diyeti hakkındaki görüşünüzü öğrenebilirmiyim acaba birmahzuru yoksa:KK17:

Seylagazi tabiki bir mahzuru yok. Zaten ilk 3 yazımda da konudan bahsetmiştim. Anlaşılan daha çok detaya ihtiyaç var. Bu sorun üzerine çok güvendiğim bir diyetisyen arkadaşımın da görüşünü rica ettim. Bizim için bir yazı hazırlayacak ben de sizinle burada paylaşacağım:). Yani benimkilere ek olarak uzman görüşü alalım arkadaşlar. Bu nedenle 1-2 gününüzü rica ediyorum.

Hepinizi çookkk öpüyorum. :KK16:

Hep birlikte hep sağlıkla:nazar:

İnsülin direnci ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim Selen Hanım...:KK43:

Hoşgeldin Ebedaa.
İnsülin direncinden kendim de muzdaribim. Memnuniyetle detaylı bilgi veririm. Her cmt yeni yazı paylaşmak niyetindeyim bir aksilik olmazsa. Bu cmt de onu paylaşalım. O güne dek çok taktir ettiğim bir diyetisyen arkadaşımın yeni yazmaya başladığı blog undan bir resim alıntılamak istiyorum.
$Carbs_Are_Killing_You_parkdiyet.blogspot.jpg
(Not: bu arkadaşım da bir yerde çalışmıyor. Yani hasta bulma derdinde değil. Yalnızca yalnışları görmekten bıktığı için yazılarıyla kendi blogunda yazarak düzeltmeye çalışıyor. Bu nedenle buraya alıntılamaktan çekinmedim. )

Reaktif Hipoglisemiyle ilgili sorularınızı bekliyorum arkadaşlar
:KK16:

Eklentiler

• $weight-loss-2-300x235.jpg
    $weight-loss-2-300x235.jpg
    16,3 KB · Görüntüleme: 495
Son düzenleme:
Hoşgeldin Ebedaa.
İnsülin direncinden kendim de muzdaribim. Memnuniyetle detaylı bilgi veririm. Her cmt yeni yazı paylaşmak niyetindeyim bir aksilik olmazsa. Bu cmt de onu paylaşalım. O güne dek çok taktir ettiğim bir diyetisyen arkadaşımın yeni yazmaya başladığı blog undan bir resim alıntılamak istiyorum.
Eki Görüntüle 1161632
(Not: bu arkadaşım da bir yerde çalışmıyor. Yani hasta bulma derdinde değil. Yalnızca yalnışları görmekten bıktığı için yazılarıyla kendi blogunda yazarak düzeltmeye çalışıyor. Bu nedenle buraya alıntılamaktan çekinmedim. )

Reaktif Hipoglisemiyle ilgili sorularınızı bekliyorum arkadaşlar

İnceledim ve dikkatimi çeken karbonhidratlı bir yiyecek düşündüğümüz an insülin salgılanmaya başlıyor.Ağzımıza koymadan yani.Bir şey daha öğrendim.Arkadaşınızada sevgiler.

İnceledim ve dikkatimi çeken karbonhidratlı bir yiyecek düşündüğümüz an insülin salgılanmaya başlıyor.Ağzımıza koymadan yani.Bir şey daha öğrendim.Arkadaşınızada sevgiler.

Sevdiğimiz bir yiyeceği düşündüğümüzde ağzımızın suyunun akması gibi, ne yazıkki KH lı yiyecekleri düşününce de insülin salgılıyoruz. Hayalin gücü bu olsa gerek:):KK30:

Diyetisyen arkadaşıma sevgilerinizi ilettim. O da sizlere sevgilerini gönderiyor:KK16:

Buralardayım ben arkadaşlar , sorularınızı ne zaman isterseniz sorabilirsiniz.:13:

Cumartesi İnsülin Direnci yazısıyla yine burada olacağım.

:KK54:

Merhaba ..çok güzel bilgilee eklemişsiniz yine ..ben şeker ölçümü uzundur yaptırmadım ama babam şeker hastalığına bağlı kangiren oldu ve tüm vücuduna yayıldığı için vefat etti ..annemde de olduğu için adayım aslında ..ölçüm yaptırmadım dedim ama bahsettiğiniz belirtilerin hepsi mevcut bende ..öyle çok kilolu değilim ama hiçbirzaman da istediğim kiloda olamadım ..doğumlardan sonrada üstüme yapışanlar cabası ..peki hem öğrensek gem sağlıklı beslensek bu arada kilo da versek birlikte güzel olmaz mı ne dersiniz ..siz bize ne yemeliyiz yada ne yememeliyiz bu konuda yönlendirme yapsanız çok şey mi istemiş oluruz

Merhaba ..çok güzel bilgilee eklemişsiniz yine ..ben şeker ölçümü uzundur yaptırmadım ama babam şeker hastalığına bağlı kangiren oldu ve tüm vücuduna yayıldığı için vefat etti ..annemde de olduğu için adayım aslında ..ölçüm yaptırmadım dedim ama bahsettiğiniz belirtilerin hepsi mevcut bende ..öyle çok kilolu değilim ama hiçbirzaman da istediğim kiloda olamadım ..doğumlardan sonrada üstüme yapışanlar cabası ..peki hem öğrensek gem sağlıklı beslensek bu arada kilo da versek birlikte güzel olmaz mı ne dersiniz ..siz bize ne yemeliyiz yada ne yememeliyiz bu konuda yönlendirme yapsanız çok şey mi istemiş oluruz

Merhaba MercanFunda,
Aslında tüm bu yazı dizisi fikrinin ardında bu niyette var. Yani önce yanlışları düzeltelim. Eğer varsa kendimizdeki metabolik bozuklukları tanıyalım ve düzeltmek için bir hekime başvuralım. Ve beraberinde de birlikte kilo verelim.

Benim çok inandığım birşey var: Hastalıklar ortaya çıkmadan engellemeye çalışmak. Bunun adı aslında "Koruyucu Hekimlik"tir. Ne yazıkki buna pek önem verilmemeye başlandı Türkiye'de. Hasta ol öyle tedavi edeyim düsturuyla gidiyor herşey. Bu ilaç firmaları dışında hiçbirimizin yararına değil. Ülkemizin kaynaklarını doğru kullanmak hepimizin sorumluluğu. Sağlık alanında bunu yapmanın yolu da danışanlarınızı eğitmekten geçer. Sizler iyiyi seçmeyi öğrendiğinizde ve bunu talep eder hale geldiğinizde size hizmet sunanlar bir süre sonra bu talebe cevap vermek zorunda kalır. Çünkü bilirki aksi halde tercih edilmeyecek ve sonuç olarak gelirleri düşecek.

Evet çok konuştum şimdi sıra İnsülin direncinde tam hız:KK55:

Merhaba MercanFunda,
Aslında tüm bu yazı dizisi fikrinin ardında bu niyette var. Yani önce yanlışları düzeltelim. Eğer varsa kendimizdeki metabolik bozuklukları tanıyalım ve düzeltmek için bir hekime başvuralım. Ve beraberinde de birlikte kilo verelim.

Benim çok inandığım birşey var: Hastalıklar ortaya çıkmadan engellemeye çalışmak. Bunun adı aslında "Koruyucu Hekimlik"tir. Ne yazıkki buna pek önem verilmemeye başlandı Türkiye'de. Hasta ol öyle tedavi edeyim düsturuyla gidiyor herşey. Bu ilaç firmaları dışında hiçbirimizin yararına değil. Ülkemizin kaynaklarını doğru kullanmak hepimizin sorumluluğu. Sağlık alanında bunu yapmanın yolu da danışanlarınızı eğitmekten geçer. Sizler iyiyi seçmeyi öğrendiğinizde ve bunu talep eder hale geldiğinizde size hizmet sunanlar bir süre sonra bu talebe cevap vermek zorunda kalır. Çünkü bilirki aksi halde tercih edilmeyecek ve sonuç olarak gelirleri düşecek.

Evet çok konuştum şimdi sıra İnsülin direncinde tam hız:KK55:

Sizin gibi düşünen hekimlerin çoğalması lazım.Çoğu bilgiyi internetten öğreniyoruz.Bilinçli isen bir ölçü şanslısın yada diğer kesim ne olacak?Yazınızı bekliyorum.Sevgiler.

Merhabalar

Bundan 2,5 yıl önce İnsülin Direnci tanısı aldım. Bir hekim olarak adını duymuştum ama tam nedir neden olur vs bilmiyordum. Ne yazıkki okulda eğitimini almadığımız bir durumdu. Ve bugünkü gibi tombiklikten muzdarip insanların aslında insülin direnci geliştirmiş ya da geliştirmekte olduğunu bilmediğimiz günlerdi o günler. Sonra birden çok kısa sürede 10 kilo aldım. Diyet , beslenme vs hiç kar etmedi. Öylesine acıkıyordumki zaten diyet filan yapamıyor, 3. günü en olmayacak tuzaklara düşüp sonra da çok pişman oluyordum. Meğer beni o tuzaklara düşüren Reaktif Hipoglisemi-ki atak sırasında akıl tatile çıkıyor, önüne ne konursa yiyor insan, ve bana o kısa sürede 10 kiloyu hediye eden de ( ki sonrasında ona bir 10 daha eklendi) İnsülin Direnciymiş. Su içsem yarıyor dendiğinde eskiden hocalarımız olmaz öyle şey ne kadar yemek o kadar kalori, yemeyen almaz derlerdi!!!!!!!!!. Buna şimdi eğer insülin direnciniz yoksa ibaresini ekliyoruz.
Çünkü gereğinden fazla salgılanan insülin yediğiniz herşeyi size yakma şansı vermeden yağ olarak depolar!!!!!!!

Eğer yapabilirsem bununla ilgili bir videoyu buraya eklemeye çalışacağım;
[video=youtube;sb8VdCAPW1k]http://www.youtube.com/watch?v=sb8VdCAPW1k[/video]

Bu video da gördüğümüz kısaca:

Ağzımıza aldığımız lokmayla birlikte sindirim sistemi çalışmaya başlıyor. Bu lokmanın içeriğine göre de pankreastan belirli bir miktarda insülin dediğimiz hormon salgılanır. Emilen karbonhidratların miktarıyla orantılı olan bu insülin, besinin hücre içine girmesini sağlayarak bundan faydalanmamzı yani enerji olarak kullanmamıza, kullanmamıza vesile olur. Ancak ihtiyaçtan fazla karbonhidrat kanda olduğunda bu fazlalık yağa dönüştürülerek depolanır. Bu ikinci basamağın da vesilesi insülindir.
Uzun süreler KH tan zengin beslenildiğinde veya başka nedenlerden dolayı KH metabolizması bozulduğunda siz az ya da çok KH yiyin hep fazla insülin salgılanmaya ve bu nedenle de yediklerinizin tamamı depolanmaya başlar. işte bu ani kilo alımı, hiç göbeğim yoktu ben göbek yaptım, Ömür boyu tahta gibi karnım vardı şimdi korse beğenemiyorum yakınmaları burada başlar.
Sağlık Bakanlığının rakamları çok çarpıcı aslında. Türkiye Nüfusunun %35’i Obez yani fazla kilolu. %25’inde ise İnsulin Direnci bulunmakta. Yani her 4 kişiden 1 i bu durumdan muzdarip!!!!

Düşününki az önce yemek yediniz, kısa süre sonra tatlı pasta börek gözünüzün önünden geçmeye başladı
Yemekten sonra yemek sıtması denen uyuklama, rehavet basması, halsizlik, yorgunluk hissediyorsunuz
Çok sakin tabiatlısınız aslında ama birden nereden geldiği bilinmeyen öfke krizleri yaşayıp siz bile kendinize şaşırıyorsanız
Gece uykudan uyanıp buzdolabına koşuyor ya da rüyanızda kremalı pasta görüyorsanız
Ya da sabahları 1 aylık açlıktan kalkar gibi kalkıyor, kahvaltı hazır olana dek bekleyemiyorsanız

Hani nasıl desem, üzerinize afiyet ama :26: Büyük olasılıkla insülin direnciniz var. Tetkiklerinizin yapılması gerekiyor:44:

Neden çok önemli:
Çünkü İnsülin direnci
- Karaciğer yağlanması sonucu Karaciğerin fonksiyon görememesine
- Şeker Hastalığına
-Kalp ve Damar hastalıklarına
-Yüksek tansiyona ve Beyin kanamasına
-Uzun dönem tedavi edilmezse Gut Hastalığına hatta Alzheimer a yol açıyor.

E biz iyiydik eş dost pasta börekle pek mutluyduk nolcak şimdi?:KK43:

Bir hekime gidip Açlık ve 2 saatlik Tokluk insülin ve kan şekeri değerlerinize baktırmanız gerekiyor arkadaşlar.

Açlık Kan şekeri ve insülin en az 8 saat açlıktan sonra (bunu kolaylaştırmak için gece 10dan sonra birşey yiyip içmeyerek, sabah tercihen yarım bardaktan fazla su içmeden) hemen tahlilin yapılacağı yere gidilerek kan verilerek ölçülür.

Tokluk kan şekeri ve insülin değeri:
Açlık kan şekerini ölçtüğünüz aynı gün (ölçüm şartlarını mümkün olduğunca eşit tutmak için) aşağıda yazacağım kahvaltının ilk lokması ağza atıkdıktan tam 120dk sonra kan verilerek yapılır. 110 veya 130.dk da olmaz!!!!!!!!

Tokluk Ölçümleri için Kahvaltı Menüsü

1 tam simit
1dilim peynir
3-4 zeytin
1 yumurta
1 tatlı kaşığı reçel ya da bal
1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

ne eksik ne de fazla yenecek!!!! Portakal suyu sıkılarak hazırlanmış olması şart! hazır almak olmaz!!!! geceden sıkıp yanınızda götürebilirsiniz. İçine ek şeker vb konmayacak!!!!

DİKKAT!!!! BU KAHVALTI MENÜSÜ ŞARTTIR!!!! DIŞINA ÇIKILAMAZ!!!!
Fazla geliyor olabilir 1 günlük zorlayınız!!!(Ben kendi ölçümümü yaparken öyle yapıyorum)

Hadi bakalım hanımlar İnsülin Direnci'nden şüphelenenler el kaldırsın!!!!!

Sizleri Seviyorum, Hepbirlikte Sağlıklı Olmak için
ŞİMDİ TAM ZAMANI!!!!

Sevgili Gülfuren,
Benim bu konuyu Sağlıklı Beslenme başlığı altına açmamın bir nedeni var aslında. Doğru beslenerek hastalıkların birçoğundan korunmak mümkün. Özellikle bizim gibi sebze ve meyvenin her çeşidinin bol bulunduğu bir ülkede, bu ne çok zor ne de çok pahalı. Sadece doğru seçimleri yapma meselesi. Yani bazı durumlarda yiyeceğe mi ilaca mı para vermeyi tercih edersiniz?
Eğitimim sırasında uzun dönem Amerika'da kaldım. Domatesle karpuzun hem kokusu hem tadı aynıydı!!!!!!! Biz hala cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Üretici pazarlarından alışveriş edebiliyoruz. Ve muhteşem bir mutfak kültürümüz var. Özetle bizim hala şansımız varken birbirimizi bilgilendirerek bu obesite salgınından kurtulabiliriz. Tüm bu yazıları yazarken sizlerden de yardım rica ediyorum. Lütfen çevrenize bu bilgilerden bahsediniz. Halkayı ne kadar genişletebilirsek hepbirlikte o kadar şanslı olacağız.

Dr Selen

Sevgili Gülfuren,
Benim bu konuyu Sağlıklı Beslenme başlığı altına açmamın bir nedeni var aslında. Doğru beslenerek hastalıkların birçoğundan korunmak mümkün. Özellikle bizim gibi sebze ve meyvenin her çeşidinin bol bulunduğu bir ülkede, bu ne çok zor ne de çok pahalı. Sadece doğru seçimleri yapma meselesi. Yani bazı durumlarda yiyeceğe mi ilaca mı para vermeyi tercih edersiniz?
Eğitimim sırasında uzun dönem Amerika'da kaldım. Domatesle karpuzun hem kokusu hem tadı aynıydı!!!!!!! Biz hala cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Üretici pazarlarından alışveriş edebiliyoruz. Ve muhteşem bir mutfak kültürümüz var. Özetle bizim hala şansımız varken birbirimizi bilgilendirerek bu obesite salgınından kurtulabiliriz. Tüm bu yazıları yazarken sizlerden de yardım rica ediyorum. Lütfen çevrenize bu bilgilerden bahsediniz. Halkayı ne kadar genişletebilirsek hepbirlikte o kadar şanslı olacağız.

Dr Selen

Emeğiniz için teşekkür ediyorum.Bilgileri tabiki paylaşmalıyız.Müsadeniz olursa yazılarınızı kopyalayıp facede paylaşmak isterim.

ben de konuya bayıldım, takipteyim. hipotroidim var. yurtdışındayım ve türkiye ye geldiğimde doktor haşhimato olabilir dedi. ancak bende kasıntı. sık alerji olmak gibi şeyler yok. sonra yurtdışına geri döndüm. tahlillerim yapıldı, dr yok öyle bir şey dedi. tabii ki benimde kafam karıştı.

velhasıl öncelikle şunu sormak isterim: açlık kan şekeri ve insülin tahlili demişsiniz (sanırsam yanlış bildiğimiz bir şey daha) insülin ve şeker aynı şey değil mi? 2 farklı tahlil mi yaptırıyoruz?

Sevgili Gülfuren,

Dr Selen

Selen hanım paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum....özellikle doğru beslenme ile ilgili paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.....

Sevgiler.......:KK16::KK16::KK16::KK16:

ben de konuya bayıldım, takipteyim. hipotroidim var. yurtdışındayım ve türkiye ye geldiğimde doktor haşhimato olabilir dedi. ancak bende kasıntı. sık alerji olmak gibi şeyler yok. sonra yurtdışına geri döndüm. tahlillerim yapıldı, dr yok öyle bir şey dedi. tabii ki benimde kafam karıştı.

velhasıl öncelikle şunu sormak isterim: açlık kan şekeri ve insülin tahlili demişsiniz (sanırsam yanlış bildiğimiz bir şey daha) insülin ve şeker aynı şey değil mi? 2 farklı tahlil mi yaptırıyoruz?

Hoşgeldin Lenarin,
Evet ve tabiki şeker ve insülin farklı şeyler.
Kandaki Şeker yediğimiz karbonhidratların en küçük birimlerine ayrılıp kana karışmış şekli.
İnsülin; Bu şekerin hücrelere girip kullanılmasını sağlayan sindirim hormonunun adı.

Dolayısyla evet 2 açlık (şeker+insülin) ve 2 tok (şeker+insülin) olmak üzere toplam 4 ayrı değere bakılıyor. 2 kez kan veriliyor.

Senden ricam İnsülin direnci yazısını tekrar okumanki bu bilgiler yerini bulsun.

Kaynak gösterdiğiniz sürece bu yazıları herkes her yerde paylaşabilir. Ne kadar çok kişinin işine yararsa o kadar memnun olurum.

Sevgi ve Sağlıkla:KK16:
Dr Selen

X