Duygusal yeme bozukluğu

yorguntosbik

Üye
Kayıtlı Üye
14 Mart 2023
176
194
34
İyi geceler hanımlar. Hayatımda beni en çok mutlu eden şey yemek sanırım. Hemen hemen her şeyi seviyorum. Çok iştahım var. Çok stresli bir hayatım var,bir sürü sıkıntılarım var. Kendi içimde aşamadığım ,bir şeylere yüklediğim anlamlarla kendime zehir ettiğim bir iç dünyam var. 3 ve 4 yaşlarında iki çocuğum o kadar yaramazlar o kadar beni yoruyorlar ki herkes söylüyor,tanıyan tanımayan kim görse Allah yardımcın olsun diyor. Annemi aşırı özlüyorum. Çok uzakta aylardir görmüyorum. Eşimin ailesi de gerçekten çok zor insanlar öyle böyle değil anlatmak çok uzun sürer, şu an bizim evdeler 1 aydır, önümüzdeki ay gidecekler inşallah 1 ayları kaldı simdilik ama seneye kış boyunca burda olurlar sanırım.o kadar zorlanıyorum ki çatlıyorum dayanamıyorum ama çare bulamıyorum. Artık hiç kimseye karşı hiç bir şeyi içime atmıyorum hangisinden ne rahatsızlığım varsa söylüyorum. O kadar yalnız olmak istiyorum ki evde kimsenin olmadığı an benim için düğün bayram sanki. Stresli sıkıntılı olduğum zamanlarda yiyecek bir şeyler aradığımı fark ettim. Bu çok fazla oluyor. Şu an 77-78 civarı kilom,boyum 170. Bel çevrem çok geniş özellikle. Aynada kendimi görünce inanmıyorum. Kendimi kabullenemiyorum ,bu halimden nefret ediyorum.bir ara aralıklı oruç denedim ,hemen kilo kaybetmeye başladım. Ama kv kp gelince gece yeme atakları başladı bende tıkınırcasına. Bir defa da 7 günlük su orucu yapmıştım. Şimdi hiç bir şekilde kendimi yememeye ,az yemeye ikna edemiyorum sanki. Kendimi frenlemek benim kontrolümden çıkmış gibi oldu ilk kez bu kadar. Bu halimden hoşnutsuzum, çok ama çok mutsuzum. Sizce az yemek konusunda kendimi nasıl motive edebilirim?

Kilonuz normal diyebileceğim bir seviyede yani kafanıza çok takmayın bence kilonuzu ama yeme ataklarını durdurmamız gerek. Ben kendinizi nasıl motive edeceğinizi bilmem ama diyetisyen olarak aşırı yemenizi engelleyecek tavsiyeler verebilirim. Tam olarak ne şekilde bir atak yaşadığınızı anlayamadım ama gece uykudan uyanarak yemek yemediğinizi varsayıyorum. Daha çabuk doymak için lifli besinler tüketmeniz lazım. Ekmeğin beyazını değil de tam tahıllısını, meyvenin suyunu değil de direkt kendisini, pilavı pirinçli değil de bulgurlusunu tüketin. her öğünde mutlaka yeşillikli salata yiyin sizi tok tutacaktır. ve çok fazla çiğneyin. normalde kaç saniye çiğnediğinizi hesaplayın ve onun en az 4-5 katı kadar uzun çiğneyin. yemek yerken yemeğin ortasında elinizdeki çatal kaşığı bırakın ve birkaç dakika sonra yemeğe devam edin. yeme sürenizi uzatın kısaca. bir de yemek yerken veya yemek öncesi su için.

Niye aylarca gelip kalıyorlar, niye müsade ediyorsunuz? Çocuklarınızın aşırı yaramaz olması normal çünkü çok başlılık var. Sadece siz yaşamıyorsunuz o evde, çocuklarınız küçük diye hakları yok mu? Evde devamlı başkaları var, kalabalık gürültülü bir ortama maruz bırakıyorsunuz. Siz yemeye vermişsiniz, çocuklar da arsızlığa yaramazlığa. Çocuğu olan insanın çaresizim deme lüksü yok bana göre. Çocuklarımın düzeni bozuluyor, onlarla yeterince ilgilenemiyorum, misafir ağırlamaktan parka dışarı götüremiyorum diyemiyor musunuz kocanıza? Kızmayın ama kocasına bu kadar sözünü geçiremeyen, ortak karar alamayanlar çocuk yapmasın. Anne baba çocuk dışında evde kimse yaşamamalı. Misafir dediğin gelir gider, en fazla 1 hafta kalır. Siz kabile gibi yaşıyorsunuz çocuklarınızı da buna maruz bırakıyorsunuz. O çocuklar dışarıda enerjilerini atamıyorlar çünkü anneleri evde misafir ağırlıyor götüremiyor. Aşırı duygusal yemenizin sebebi de bu. Acısını kendinden çıkarıyorsunuz. Önce sorunu tespit edin ve çözüm yolu belirleyin. Kimse evinize gelip aylarca kalmamalı. Böyle eşe eş ailesine boyun eğmeyin.

Kilo konusunda :Kişi kendini iyi hissetmiyorsa kişi kendini begenmiyorsa kişinin sağlığını etkiliyorsa sorundur.Önce kendi gözüme güvenirim ben.Boy aynasında gün ışığında bakın kendinize.Sonrada en eski formül dünya kuruldugundan beri kilo vermenin yolu irade boğazı tutmak disiplin.Nasil aldiysak bahane yok duygusal açlık sinir bozukluğu bu konuda yapacak birşey yok ben diyetisyene gitmeden diyet yapılmasını doğru bulmuyorum kişinin altında yatan kilo vermesini engelleyen bir sağlık sorunu varmı bu önemli.Sizin için en iyi haber şu ki daha dönülmez akşamın ufkunu gecmemissiniz verilemeyecek bir kilo değil tek gereken başlamak ve disiplin ve hareket .Az yemek konusunda sizi motive edecek tek şey sizsiniz yoksa bir ileri beş geri gider bu iş .İsteyenin kilo veremediğini hiç görmedim ben sağlık sorunu yoksa pekalada verir

Duygusal yeme bozukluğunun altındaki sebepler için bir uzmana danışabilirseniz daha kısa yoldan cozuyorlar bunu diyetisyen den yonlendirme rica edebilirsiniz onların bu durumlarda çalıştığı uzmanlar vardır siz çözersiniz bu işi

İyi geceler hanımlar. Hayatımda beni en çok mutlu eden şey yemek sanırım. Hemen hemen her şeyi seviyorum. Çok iştahım var. Çok stresli bir hayatım var,bir sürü sıkıntılarım var. Kendi içimde aşamadığım ,bir şeylere yüklediğim anlamlarla kendime zehir ettiğim bir iç dünyam var. 3 ve 4 yaşlarında iki çocuğum o kadar yaramazlar o kadar beni yoruyorlar ki herkes söylüyor,tanıyan tanımayan kim görse Allah yardımcın olsun diyor. Annemi aşırı özlüyorum. Çok uzakta aylardir görmüyorum. Eşimin ailesi de gerçekten çok zor insanlar öyle böyle değil anlatmak çok uzun sürer, şu an bizim evdeler 1 aydır, önümüzdeki ay gidecekler inşallah 1 ayları kaldı simdilik ama seneye kış boyunca burda olurlar sanırım.o kadar zorlanıyorum ki çatlıyorum dayanamıyorum ama çare bulamıyorum. Artık hiç kimseye karşı hiç bir şeyi içime atmıyorum hangisinden ne rahatsızlığım varsa söylüyorum. O kadar yalnız olmak istiyorum ki evde kimsenin olmadığı an benim için düğün bayram sanki. Stresli sıkıntılı olduğum zamanlarda yiyecek bir şeyler aradığımı fark ettim. Bu çok fazla oluyor. Şu an 77-78 civarı kilom,boyum 170. Bel çevrem çok geniş özellikle. Aynada kendimi görünce inanmıyorum. Kendimi kabullenemiyorum ,bu halimden nefret ediyorum.bir ara aralıklı oruç denedim ,hemen kilo kaybetmeye başladım. Ama kv kp gelince gece yeme atakları başladı bende tıkınırcasına. Bir defa da 7 günlük su orucu yapmıştım. Şimdi hiç bir şekilde kendimi yememeye ,az yemeye ikna edemiyorum sanki. Kendimi frenlemek benim kontrolümden çıkmış gibi oldu ilk kez bu kadar. Bu halimden hoşnutsuzum, çok ama çok mutsuzum. Sizce az yemek konusunda kendimi nasıl motive edebilirim?
İç sıkıntınızı, öfkenizi yemeye vermişsiniz. Yemeye yöneldiğiniz zaman hemen kendinize başka bir aktivite bulun.
EŞiniz bu rahatsızlığınızın farkında değil mi? Yani anne-babasının orda olmasından strese girdiğinizin. Birde başka çocuk yok mu neden sizde kalıyorlar? Bakımamı muhtaçlar?

kışı geçirmek için bu kadar süre kalmaları çok değil mi ? stresten yemek yıyorsunuz kreşe veremez misiniz çoçukları? Sizde çalışsanız kafanız dağılsa en azından sosyalleşsenız yürüyüş yapsanız günlük 1 saat o bile hem zayıflatır hem rahatlatır

Kayınvaliden sizde kalıyorsa çocukları ona bırakıp günde 1 saat yürüyüşe gitmeniz mümkün mü? Bu şekilde açık hava yürüyüşü hem bedenen hem ruhen size iyi gelecektir

X