Emanet ergenlik cagindaki cocuk

Bende mi anormallik var acaba 🙄 o yaştaki çocuğu tek başına yurt dışına gönderecekler ve begenirse belki de yıllarca sizinle kalacak.liseli çocuğumu arkadasina gondersem aklim kaliyor.ne cesaret?
Kesinlikle baştan iznim yok , burada lise eğitimi iyi değil birseyler söyleyin ve kabul etmeyin.bu çok büyük bir sorumluluk.
Yani dedigim gibi, abartip gunahlarini almis gibi olmayayim. Bir lise egitimi durumunda kendileri kalacak yeri falan ayarlayacaklarini soyledi. Ama suan egitim ve kalacak yer neresi olabilir konusunda cok sifirlar. Bide bana soruyor nedir ne degildir diye. Ama bende sifirim. Bana 'bir arastirir misin canim' dedi. Arastirmadim tabi. Ama onden cocuk ulkeyi ve yasami gorsun diye gondermek istiyorlarmis onda bende kalabilir mi diye sordu.Kizin burayi sevmeyecegini, aman ben istemiyorum diyecegini dusunmuyorum. Ona lise egitimi icin yer bile ayarlasalar yine omzuma bir yuk binecektir. 'haftasonu simdi, bulnalmis o da ablasi gezdirir misin', 'ablasi o da gelsin senin arkadaslarla, acilir ortami olur', 'ablasi bir konussan ilginlensen' diye diye benim ustume cok cokerler diye dusunuyorum. Zaten onun konusma tarzida boyle acindirikli 'ablasi, ablasi..' diye diye
Bu arada az cok bildigim kadariyla burada devlet okullari Katolik ve Ortodoks diye ayriliyor. Din egitimi yogunluklu cogu. Duydugum, ozel okullar (ama kralin falan cocugunun gittigi tarzdan) daha yansiz egitim veriyor, ama pahali (fiyatlari bilmiyorum). Bunu ona da soyledim zaten. Daha da bana 'bir arastirsan olur mu, cok istiyor' dedi. Ne arastiracaksam, banane yani, kendin arastir cocugunu nereye egitime yollayacaksan

Yatili lise degilse ; ailesi yaninda olmadan ve adrese dayali okul secimi oldugundan aile adres bildirimi sart oluyor kendi yasadigim ulkede. oyle kucuk yasta cocugu 1. derece aile olmayan veli ile zaten kabul etmezler muhtemelen.
Banada oyle geliyor acikcasi, bura icin kurallar hakkinda cok net bilgiye sahip olmasamda. Bencede ikametgah ve ebeveyn olmadan kabul etmezler. Cocuk zaten ozel devlet destekli gelebilecek basarida degil. O nedenle onlarinki birazda sadece hayal durumunda kaliyor

Peki asıl soru; İngilizcesi kime göre iyi. Mesela ben YDS sınavından 80 küsür puan aldım ama İngilizcem ÖSYM kriterine göre YL ve doktora için iyi ama şu an bana İngilizce konuş deseniz konuşamam. Yazamam ama akademik makaleleri çok iyi anlarım. Bu kime göre iyi? Bence o kızın dili de annesine göre iyi ama bahsettiğiniz tarzda bir çocuğun İngilizcesi bana göre pek de iyi değildir. Annesinin yurtdışına yollamak için abartarak övdüğünü düşünüyorum.
Ya simdi gencler suruyle ingilizce dizi film izliyor, oradan kapiyorlar herhalde, bir sekilde ingilizceleri bizim ilkokul, ortaokul seviyelerimize nazaran asiri iyi. Kuzenimin kizida zaten gecen yil okulun duzenledigi language-exchange gibi bir program ile Fransaya 4 gun icin o yuzden gitmis. Orda da bir roportaj yapmislar onla 30 saniye falan, bana videosunu atmisti. Gayet iyi konusuyor. Ama sorun su ki, benim yasadigim ulkede ingilizce konusulmuyor😬 O yuzden alakaya maydonoz

Selamlar herkese,
Bugun garip birsey oldu. Sikca konustugum ve yakin oldugum kuzenlerimden biri ile telefonda konusuyorduk bugun. Kendisi benden 8 yas buyuk, hatta direk ona 'abla' diye hitap ediyorum, kardes gibi. Hos gerci herseyimide bilmez ama, diger kuzenlere gore daha yakin bir iliskim var.
Evli ve bir kizi var 13-14 yaslarinda (liseye bu yil baslayacaksa tam kac yasinda olur?). Kiz kucuklugunden beri beni cok sever, ve benim gibide yabanci dile yatkinligi var. Hatta simdiden cok iyi ingilizce biliyor. Ben yurtdisinda yasiyorum 4 yildir.
Kizda, fazla gundemi takip eden buna psikolojisi bozulan, yurdisina simdiden ozenen biri; hatta gecen yil okulunun duzenledigi bir programla 4 gunlugune Fransaya falan gitti.
Bugun kuzenimle telefonda konusurken 'artik zaptetmek cok zor, liseyi yurdisinda okumak istiyor, hatta senin yasadigin ulkeye heves ediyor (alakasiz bir ulke), dil kursuna yazdirdik, orda lise egitimi nasil?, biz bi onu onden, senin isinden izinli oldugun bir zamana denk getirip 1 haftaligina gondersek, o da oralari gorup oyle karar verse nasil olur?' dedi. Cok sasirdim acikcasi.... 13 yasindaki cocuk gelip gorup karar verse ne olur? Kendi kararlarini verebilecegi bir yas mi? Bide tamam gecen yil Fransaya gonderdiler, ama 5 ogrenci, baslarinda okuldan 3 ogretmen vardi ve sadece 4 gunlugune. Simdi bana gonderecekler tek basina. Ayrica ben evli ve cocuk sahibi degilim, ve zapir zupur bir hayatim var. Isten izinli oldugum zamanda arkadaslarimla baska bir ulkeye tatile falan giderim zaten ve partili rahatlamali biz izin ayarlarim. Ben ergen cocuk nasil idare edilir bilmem ki. Cok buyuk bir sorumluluk degil mi?
Bu arada kuzenim devlette ogretmen eside bir kargo sirketinde calisiyor, bunu dusunurken zengin falanda degiller. Kizlarinin yasindan cok olgun oldugunu dusunup sonsuz guveniyorlar. Lisede bir yeri kazanamadigi icin ozel liseye yazdirmislar, masrafi ayniya gelir diye dusunuyorlar yurtdisinda okursa. 13 yasinda cocugunuzu lise egitimi icin yurtdisina gonderir miydiniz?

Hos kiz buraya okula gelse, nerde nasil kalacak? Benimle mi? Bende 31 yasinda genc bir insanim ve bir hayatim var burada 4 yildir, neden yanima cocuk alayim anlamadim, ne istiyor benden. Kizini olgun biri gibi gordugunden, onun istek ve kararlarini kabul ediyor ama kiz buraya gelse; burada kahvalti yerlerinde bile alkol satisi oldugu icin 18 yas altinin yalniz oturmasi yasak, kiz kendikendine yada arkadaslariyla disari ciksa oturacak yer bulamaz.

Bi garip geldi. Ve bayada ciddiler. Bana izinde olabilecegim tarihi sordu. Ne diyecegimi bilemedm cidden. Belki 5 gun idare ederim onu burda ama, koca lise egitimi icin basinda durmamam zaten.. Burada annelere bir sormak istedim.
Maddi manevi size külfet, benzer bir durum iki defa benim de başıma geliyordu. Ve kimsenin ne dediğini umursamadan hissettiklerimi konunun +/- yönlerini söyledim ve içinden sıyrıldım. Sakın kabul etmeyin ve kuzeninizle konuşun. Size mi güvenip yapmış çocuk.

Ben iznimde de kabul etmezdim. Ne münasebet ergen çocuğun sorumluluğunu alayım. Allah korusun başına bir iş gelse, bir şey olsa siz suçlu olursunuz. İzin zamanınız için önceden başka plan yaptığınızı kabul edemeyeceğiniz söyleyin.
Iznim bu haftaydi, ve gelecek haftasonuna kadar 😁 Iznimi kacirdilar zaten haberleri olmadan, daha da minimum 6 ay yeni izin almayi planlamiyorum. Ben yogum

Maddi manevi size külfet, benzer bir durum iki defa benim de başıma geliyordu. Ve kimsenin ne dediğini umursamadan hissettiklerimi konunun +/- yönlerini söyledim ve içinden sıyrıldım. Sakın kabul etmeyin ve kuzeninizle konuşun. Size mi güvenip yapmış çocuk.
Nasil acikladiniz peki bu durumun mantiksiz oldugunu ve kabul edemeyeceginizi? Benim kuzende azcik laf ebesi, normalde oyle konusmasa bile, bu kez isi dusmus gibi oldu sanki ondan 'aman ablasi soyle boyle, ablasi o soyle biliyorsun, ablasi cok olgun zeki, herkeste oyle diyor' falan diye gicigima gidecek sekilde konustu birazda. Bide aram bozulsun cok istemem. Mantikli, ikna edici nasil soyleyebilirim bilemedim (buradaki yorumlarim gibi konusmamaliyim, onlarin kararina yorum disinda, sadece kendimle alakali)

Nasil acikladiniz peki bu durumun mantiksiz oldugunu ve kabul edemeyeceginizi? Benim kuzende azcik laf ebesi, normalde oyle konusmasa bile, bu kez isi dusmus gibi oldu sanki ondan 'aman ablasi soyle boyle, ablasi o soyle biliyorsun, ablasi cok olgun zeki, herkeste oyle diyor' falan diye gicigima gidecek sekilde konustu birazda. Bide aram bozulsun cok istemem. Mantikli, ikna edici nasil soyleyebilirim bilemedim (buradaki yorumlarim gibi konusmamaliyim, onlarin kararina yorum disinda, sadece kendimle alakali)
Benim teyze kızıydı aramızda 10 yaş vardı. Öğretmen olduğum şehir büyük ve güzel, üni tercihi zamanı dedi ki senin olduğun yeri yazsın da senin evde kalır gider gelir aklımız da kalmaz demişti. Bende bekar ve tek yaşayan biriydim yıllardır da yurtta kaldığım için evime en arkadaşı bile aramamıştım. Dedim teyze yazsın tabi ama benim evde kalması sorun olur. Evin geliri- gideri onu hesaplamak zor. Bende gezen tozan biriyim takip edemem. Aynı konuyu anne ve babama da söyledim bana hak verdiler. Annem de kardeşiyle konuşmuş konu kapandı gitti. Bu yaz da eşimin teyze kızı üni okuyacakmış. Çocuk gelişimi, benim iki küçük evladım var bir de ikiz bebeyim eşim de dedi ki teyze kızım gelse bizde kalsa çocuklara da bakar yardım eder, okur da en azından biz de sevap işlemiş oluruz. ( kız 16 yaşinda ) bende kabul etmedim evim zaten 2+1 kuzenin okula mı yetecek staja mı çocuklara mı bir de parasını da biz vereceğiz her ay harçlık gibi ( 2-3 bin civarı) olmaz etmez dedim kayınvalideme de söyledim kabul etmedim çünkü olmaz bize maddi manevi sorun olur genç kız, başına bir hal gelse bizden bilirler. Kayınvalidem de hak verdi bana. Çünkü kız kendi annesinin evinde bile bulaşık kaldırmayan elinde telefon sabahtan akşama kadar reels izleyen biriymiş süslenip püslenip oturuyomuş ben bilmiyordum kızın bu yönünü tabi. İyi ki de kabul etmedin kabul etseydin bende engel olurdum dedi kayınvalidem. Eşime de konuştu oğlum olmaz öyle karın haklı diye konu kapandı. Yani aynı yaştayız sizinle akıl vermek değil niyetim ama içinizden geçenleri söyleyin açık açık. İster üzülsün ister kırılsın. Sizin düşüncenize değer vermiyorsa zaten ilişkinizi de gözden geçirin yani. TL nin diğer para birimleri karşısında ki değeri ortada olmaz yani.

Yani dedigim gibi, abartip gunahlarini almis gibi olmayayim. Bir lise egitimi durumunda kendileri kalacak yeri falan ayarlayacaklarini soyledi. Ama suan egitim ve kalacak yer neresi olabilir konusunda cok sifirlar. Bide bana soruyor nedir ne degildir diye. Ama bende sifirim. Bana 'bir arastirir misin canim' dedi. Arastirmadim tabi. Ama onden cocuk ulkeyi ve yasami gorsun diye gondermek istiyorlarmis onda bende kalabilir mi diye sordu.Kizin burayi sevmeyecegini, aman ben istemiyorum diyecegini dusunmuyorum. Ona lise egitimi icin yer bile ayarlasalar yine omzuma bir yuk binecektir. 'haftasonu simdi, bulnalmis o da ablasi gezdirir misin', 'ablasi o da gelsin senin arkadaslarla, acilir ortami olur', 'ablasi bir konussan ilginlensen' diye diye benim ustume cok cokerler diye dusunuyorum. Zaten onun konusma tarzida boyle acindirikli 'ablasi, ablasi..' diye diye
Bu arada az cok bildigim kadariyla burada devlet okullari Katolik ve Ortodoks diye ayriliyor. Din egitimi yogunluklu cogu. Duydugum, ozel okullar (ama kralin falan cocugunun gittigi tarzdan) daha yansiz egitim veriyor, ama pahali (fiyatlari bilmiyorum). Bunu ona da soyledim zaten. Daha da bana 'bir arastirsan olur mu, cok istiyor' dedi. Ne arastiracaksam, banane yani, kendin arastir cocugunu nereye egitime yollayacaksan

Cok olgun ve bilgiliyse bence kendi arastirsin. Sende net bi sekilde, Ben arastiramam malesef cok yogunum de Kes at.

Benim teyze kızıydı aramızda 10 yaş vardı. Öğretmen olduğum şehir büyük ve güzel, üni tercihi zamanı dedi ki senin olduğun yeri yazsın da senin evde kalır gider gelir aklımız da kalmaz demişti. Bende bekar ve tek yaşayan biriydim yıllardır da yurtta kaldığım için evime en arkadaşı bile aramamıştım. Dedim teyze yazsın tabi ama benim evde kalması sorun olur. Evin geliri- gideri onu hesaplamak zor. Bende gezen tozan biriyim takip edemem. Aynı konuyu anne ve babama da söyledim bana hak verdiler. Annem de kardeşiyle konuşmuş konu kapandı gitti. Bu yaz da eşimin teyze kızı üni okuyacakmış. Çocuk gelişimi, benim iki küçük evladım var bir de ikiz bebeyim eşim de dedi ki teyze kızım gelse bizde kalsa çocuklara da bakar yardım eder, okur da en azından biz de sevap işlemiş oluruz. ( kız 16 yaşinda ) bende kabul etmedim evim zaten 2+1 kuzenin okula mı yetecek staja mı çocuklara mı bir de parasını da biz vereceğiz her ay harçlık gibi ( 2-3 bin civarı) olmaz etmez dedim kayınvalideme de söyledim kabul etmedim çünkü olmaz bize maddi manevi sorun olur genç kız, başına bir hal gelse bizden bilirler. Kayınvalidem de hak verdi bana. Çünkü kız kendi annesinin evinde bile bulaşık kaldırmayan elinde telefon sabahtan akşama kadar reels izleyen biriymiş süslenip püslenip oturuyomuş ben bilmiyordum kızın bu yönünü tabi. İyi ki de kabul etmedin kabul etseydin bende engel olurdum dedi kayınvalidem. Eşime de konuştu oğlum olmaz öyle karın haklı diye konu kapandı. Yani aynı yaştayız sizinle akıl vermek değil niyetim ama içinizden geçenleri söyleyin açık açık. İster üzülsün ister kırılsın. Sizin düşüncenize değer vermiyorsa zaten ilişkinizi de gözden geçirin yani. TL nin diğer para birimleri karşısında ki değeri ortada olmaz yani.
Yani muhtemelen benden maddi destek beklemiyorlar, ama gerekince gordugumdede uc bes harclik veririm kiza.
Bence benden bu yakinligi bu derece gormelerinin sebebi; Ben TR de universitenin son yilina gectigimde (ama 8 yil once), tayinleri benim oldugum sehre cikti. Onlar kari koca cok iyiler benide cok severlerdi. O son yil beni ara ara disari yemege cikardiklari oldu. Kuzenimin esi persembe gunleri gece mesaili calisiyordu, her persembe beni cagirir ' gel laklak yapariz gece, bizde kal, beraber yemek yapar yeriz' derdi, bende hep gittim. Kizida daha kucuk o zamanlar tabi, cok tatliydi benide cok severdi, bende onu. Her persembe gidisimde ogrenci harcligimdan ya ona bi ufak hediye alirdim, hic olmasa sevdigi bir tatliyi alir giderdim.
O siralar bana sahip ciktigini, ve benimde suan onun kizina sahip cikabilecegimi dusunuyor olabilir

Ama bir daha ararsa yada sorarsa ' O daha bana gore cok kucuk, bende cok yogun calisiyorum zaten. Idare etmeye cesaret edemem kusuruma bakmayin' diyecegim

Yani muhtemelen benden maddi destek beklemiyorlar, ama gerekince gordugumdede uc bes harclik veririm kiza.
Bence benden bu yakinligi bu derece gormelerinin sebebi; Ben TR de universitenin son yilina gectigimde (ama 8 yil once), tayinleri benim oldugum sehre cikti. Onlar kari koca cok iyiler benide cok severlerdi. O son yil beni ara ara disari yemege cikardiklari oldu. Kuzenimin esi persembe gunleri gece mesaili calisiyordu, her persembe beni cagirir ' gel laklak yapariz gece, bizde kal, beraber yemek yapar yeriz' derdi, bende hep gittim. Kizida daha kucuk o zamanlar tabi, cok tatliydi benide cok severdi, bende onu. Her persembe gidisimde ogrenci harcligimdan ya ona bi ufak hediye alirdim, hic olmasa sevdigi bir tatliyi alir giderdim.
O siralar bana sahip ciktigini, ve benimde suan onun kizina sahip cikabilecegimi dusunuyor olabilir

Ama bir daha ararsa yada sorarsa ' O daha bana gore cok kucuk, bende cok yogun calisiyorum zaten. Idare etmeye cesaret edemem kusuruma bakmayin' diyecegim
8 yıl önceyle aynı şey değil yani bence, bahane üretmeye hiç gerek yok gencecik bir hatunsunuz sizin de bir özel hayatınız var. Bence de öyle söyleyin

Yerinizde olsam 1 haftalik gelme isini bile red ederim. Size guvenerek gondermeye calisiyorlar kizi bu da demekki yeri gelecek hem maddi hem manevi siz ilgilenmek zorunda kalacaksaniz. Eger cocuk bakmak isteseydiniz 13 yil once dogurur bakardiniz. Cok istiyorlarsa onlarda cocuklariyla beraber yurt disina tasinsinlar. Bakin 1 yil once amcam bana gelip kuzenim icin Davetiye istedi ( bende yurt disinda yasiyorum ). Amcama veremeyecegimi soyledim hem kuzenim saglam papuc degil hem niye basimi yakayim. Amcam bozuldu gitti ama banane ben aglayacagima onlar aglasin. Aman diyim asla kabul etmeyin

8 yıl önceyle aynı şey değil yani bence, bahane üretmeye hiç gerek yok gencecik bir hatunsunuz sizin de bir özel hayatınız var. Bence de öyle söyleyin
Aynen oyle. Bide benim amcamlar Ankarada yasiyordu ben universiteyi orada kazandigimda cok bozulduklarini hatirliyorum 😁 Gerci ikiside 50 yas ustu cocuklari evli barkli insanlardi ama benim sorumlulugumu alacaklarini dusunmuslerdi bir sekilde, cunku ailemin durumu hic iyi degildi.
Ama tr de de egitim sistemi farkli biliyorsunuz, ben yada ailem Ankaradaki o iyi universiteye puanim yeterken 'yok amca yenge orada' diye Kars'ta bir uni ye gitmeye niyetlenecek halimiz yoktu. Yengemin bunu ilk duydugunda iyi bir bozuldugunu hatirliyorum. Annemle normaldede samimi ve sikca konusan bir insandi, zaten ondan oncede ankaraya ailecek onlari gormeye yilda 3-4 kez giderdik onlarda gelirdi. Sonra bir kesildi hatta samimiyet bir sekilde.
Ben tabi gittigimde devlet yurduna yazdirildim ve rahat rahat orada yasiyordum, okuluma gidip geliyordum. Ama annem yengemi ne zaman arasa, yengem 'aaa bende Aurora yi aradim acmadi geride donmedi, ne yapiyor acaba' diyormus. Annemde beni arayip 'niye insanlari merakta birakiyorsun, arayan varsa ac, acamiyosan dersteysende sonra donus yap' diye kiziyordu. Bende yemin billah etsemde inandiramiyordum annemi kimsenin beni aramadigina 😁.
Iki ucu b.klu degnek gercekten bu akrabalik iliskileri.
Umarim kizlari buraya gelmez

Son düzenleme:
Yerinizde olsam 1 haftalik gelme isini bile red ederim. Size guvenerek gondermeye calisiyorlar kizi bu da demekki yeri gelecek hem maddi hem manevi siz ilgilenmek zorunda kalacaksaniz. Eger cocuk bakmak isteseydiniz 13 yil once dogurur bakardiniz. Cok istiyorlarsa onlarda cocuklariyla beraber yurt disina tasinsinlar. Bakin 1 yil once amcam bana gelip kuzenim icin Davetiye istedi ( bende yurt disinda yasiyorum ). Amcama veremeyecegimi soyledim hem kuzenim saglam papuc degil hem niye basimi yakayim. Amcam bozuldu gitti ama banane ben aglayacagima onlar aglasin. Aman diyim asla kabul etmeyin
Hayir bide beni kizlariyla denk tutuyorlar sanki. Su an bekar oldugum icin ve 31 yasina nazaran daha genc gosterip, daha genc yasadigim icin. Aslinda Almanyada bir amcasi var, onlarin cocuklarida var onun akranlari. Yada Londra da dayi var, esi daha ilk cocuguna hamile. O iki ulkede egitim ve sosyo ekonomik duzeyde buraya bin basar. Onlara gondersinler? Ama kiz ozgur olmak istedigi icin, ve bende ozgur oldugum icin, burayi istiyormus, onlarada mantikli geliyor. Cidden degisik

Bu arada bende tabiki annemle paylastim. 'Bu beni boyle aradi, ne oluyor, senin haberin var mi?' diye. O da 'haberim yoktu ama gormemezlikten duymamazliktan gel, oyle sey olmaz, sacmalamis, ben kizida biliyorum oyle idare edilebilecek bisey degil, sen ne dersen de ona da acik acik konus hatta cekinme asla, cok daha iyi olur, dikkate almiyosada senden bagimsiz ne istiyosa yapsinlar' dedi. Ki annem o kuzenimi en az benim kadar sever. Yine de bana rahatca 'acik acik soyle, ne hali varsa gorsun, isterse kirilsin farketmez' diyebildi. Bende aile iliskilerimizi etkilerim diye tedirgin oluyordum ama buna rahatladim. Sizin kayinvalidenizde iyi yapmis ve demis. Hos kiz bulasik, temizlik yapabiliyo olsa, olgun olsa ne olur. 20 yasin alti iyice cocuk bana gore. Idare etmesi cok zor olmali

Bu arada bende tabiki annemle paylastim. 'Bu beni boyle aradi, ne oluyor, senin haberin var mi?' diye. O da 'haberim yoktu ama gormemezlikten duymamazliktan gel, oyle sey olmaz, sacmalamis, ben kizida biliyorum oyle idare edilebilecek bisey degil, sen ne dersen de ona da acik acik konus hatta cekinme asla, cok daha iyi olur, dikkate almiyosada senden bagimsiz ne istiyosa yapsinlar' dedi. Ki annem o kuzenimi en az benim kadar sever. Yine de bana rahatca 'acik acik soyle, ne hali varsa gorsun, isterse kirilsin farketmez' diyebildi. Bende aile iliskilerimizi etkilerim diye tedirgin oluyordum ama buna rahatladim. Sizin kayinvalidenizde iyi yapmis ve demis. Hos kiz bulasik, temizlik yapabiliyo olsa, olgun olsa ne olur. 20 yasin alti iyice cocuk bana gore. Idare etmesi cok zor olmali
Patlamaya hazır bomba gibi, bir de eşimle olan ilişkimiz de evde yabancı biri varken etkilenir yani, kızın her şeye aklı eriyor. Anneniz de çok güzel söylemiş valla, doğuran kimse baksın. Kimse kimseye de güvenmesin yani

Ben şunu anlamadım: yurtdışındaki lise, kendi vatandaşı olmayan ve ülkesinde oturum izni olmayan bir çocuğa okulunda niye yer versin? Bu çocuğun uluslararası bir başarısı mı var?

Çocuk geldi beğendi eee sonra ne olacak? Sizin yavru bizi çok beğenmiş gelsin liseyi burda okusun mu diyecekler? Okula kayda gidince id numarası soracaklar.

Kaldı ki İngilizcesinin süper olması neyi değiştirecek? Örneğin Hintli genç bir arkadaşımız süper İngilizcesiyle Türkiyede bir liseye gitse ne yapacak? Sadece İngilizce öğretmeniyle konuşabilir.

Ben şunu anlamadım: yurtdışındaki lise, kendi vatandaşı olmayan ve ülkesinde oturum izni olmayan bir çocuğa okulunda niye yer versin? Bu çocuğun uluslararası bir başarısı mı var?

Çocuk geldi beğendi eee sonra ne olacak? Sizin yavru bizi çok beğenmiş gelsin liseyi burda okusun mu diyecekler? Okula kayda gidince id numarası soracaklar.

Kaldı ki İngilizcesinin süper olması neyi değiştirecek? Örneğin Hintli genç bir arkadaşımız süper İngilizcesiyle Türkiyede bir liseye gitse ne yapacak? Sadece İngilizce öğretmeniyle konuşabilir.
Aynen oyle! Bilmiyorum cidden lise cagindakileri ne sartlarla ulkeye ve okullara aliyorlar. Bana da mantikli gelmiyor. Ama demekki oluyor bir sekilde

abooo ,o ne öyle bacım
o yaştaki bir çocuk avrupada amerikada filan yalnız yaşar da,bizim kültürle büyümüş çocuk bi yerde ölür ayol:)
büyük cesaret ve büyük aptallık aileninki
demekki anne babanın da yaşı 13 ten fazla değilmişki böyle bir karar verebiliyorlar
çocuğu başlarından atma dertleri mi var yoksa,anlamadım
tam cahil işi bir karar

X