Endometriosis (Çikolata kisti)

gizems,
ben bu kistleri 2006 yılında öğrendim tam unv. son sınıftan mezun olduğum sıralar.. tetkikler filan derken oldum ameliyat .acık ameliyat oldum, 6 ay sonra malesef tekrarladı bidaa ameliyat oldum oda acık ameliyat sora da yıllardır doğum kontrol hapı kullanıyorum..bende cok arastırmıstım acık ameliyat daha cok öneriliyor ayrıca ameliyattan soraki 6 ay hamile kalma ihtimali cok yüksek oluomus o yüzden tereddüt etme.ilk ameliyatımı ankarada olmustum,2.yi antalyada bu sehirlerdeysen hastane ve dr tavsiye edebilirim coook memnun kalmıstım dr.larımdan yani bende cok inceler öle giderim..umarım yardımcı olabildim cok gecmis olsun ben yrn dr.a gidcem bakalım ne önercek ne diyecek..

öncelikle herkese geçmiş olsun diyorum.Bende 5 yıldır çikolata kisti tedavisi görüyorum 2 kez ameliyat oldum,2.ameliyat raporumda ilk ameliyattan kaynaklanan yapısıklıklar olduğu ve açıldığı yazılıyordu.Suan kistim yok ama her adet döneminden yaklasık 12 gün sora olusuo ve regl olduktan sora geçio.Bu arada 26 yaşındayım ,5 yıldır doğum kontrol hapı kullanmaktayım ara ara kontrollere mutlaka gidiyorum ama değişik bi tedavi uygulanamadı.Gelelim asıl soruma bu ameliyatlar filan hepsi bekarkendi suan 3 aylık evliyim doğum kontrol hapı kulladığım için zaten otomatik olarak korunuyoruz.Sizce hemen çocuk çalısmaları olmalı mı ertelemek tehlikeli mi..? Korktuğum nokta şu çocuk için ilacı ( yasmin ) bırakmam gerekiyor bırakınca kistler hemen nükseder mi buda çocuga engel olur mu ?? Bilgisi olan arkadaslardan cvp bekliom simdiden cok tskler...

benımde cıkolata kıstım var 2 yıl once ogrendım. sag ve sol yumurtalıgımda 2,5 ve 3,5 cm capındaydı. bende yasmın kullandım yaklasık 1,5 sene son 1 snedırde korunmuyorum esım krunuyor. cocuk senın gıbı bende dusunmuyordum ve enson kontrolumde sagdakı kıstım artık olmadıgını sadece soldakı 3,5 olan kıstımın kaldıgını ogrendım. Cıkolata kıstı olupta hamıle kalan cok kısı var. ancak hamılelıkte dusuk rıskının daha yuksek oldugu soylenıyor. Bu sebeple cokta gec kalmadan seneye yazın hamılelık calısmalarına baslamayı dusunuyorum.

çikolata kisti olup da hamile kalan hiç mi yok yani :KK43:((((((((((((((((

var canım ben bu sıtede bırkac kısıyle tanıstım. ama olamama olasılıgı cok yuksek. ancak kıst 5 cm ın uzerındeyse doktorlar (ılk hamıleleık olacaksa) acık amelıyatı onerıp amelıyattan 6 ıcerısınde hamılelıgın daha cabuk gelısecegını soyluyorlar.

Kızlar sızın kıstler cok mu buyuk

diablo benim sağda 2,5 cm kistim,yasmin kullanıyorum bende.doktor en az 3 ay dedi ama ben 1,5 ay oldu başlayalı.ben cumartesi kontrole gitcem

ah endometriozis ahhh bu kislerden kurtuluş yok hamile kal kurtul diyolar sanki öle kolay olsa daha ne istiyim dimi. sonuçta derdi veren Allah dermanında vercektir.kürlere devam bu arada soğan kürü kaşıntı yapmamış ben mantar olmuşum :) şükür geçiyoo.

benim de 5,5 cm lik çikolata kistim var ve 2 yıldır hamile kalamıyorum, ameliyat icin önerebileceginz doktorlar var mı? yaşım 33, ameliyat yumurtalıklara zarar verebiliyormuş

benim de 5,5 cm lik çikolata kistim var ve 2 yıldır hamile kalamıyorum, ameliyat icin önerebileceginz doktorlar var mı? yaşım 33, ameliyat yumurtalıklara zarar verebiliyormuş

Yumurta rezervlerınde dusukse acık onermıyor ancak tahlıllerınde rezervlerde sıkıntı yoksa acık yapıp 6 ay ıcındede hamıle kalmanı ıstıyor. Onerebılecegım doktor yok maalesef

Yumurta rezervlerınde dusukse acık onermıyor ancak tahlıllerınde rezervlerde sıkıntı yoksa acık yapıp 6 ay ıcındede hamıle kalmanı ıstıyor. Onerebılecegım doktor yok maalesef

diable teşekkür ederim, bir sorum olacak: yumurtalık rezevleri icin ne tür bir tahlil yapıldıgını biliyor musun?

Arkadaşlar merhabalar;
2 senedir bu kistlerle uğrasıyordum,10 aylık evliyim şuanda...
ağrılı cinsel ilişki,adet düzensizliği,yumurtalık ağrılar
ve haftanın 2'si 3'cü acile kaldırılmalar derken doktor doktor gezdim
ve hepsi acil ameliyat olmam gerektiğini söylediler...
22 yasındayım ve yeni evli olduğumdan dolayı doktorlar en azbenim kadar
endişeliydiler,çünkü yumurtalıklarımın zarar görmemesi gerekiyordu
önce Laparoskopi dediler fakat amliyat esnasında açık amelıyata geçmek
zorunda kalmıslar cünkü sağ yumurtalığımda birbirine yapışmıs 3 tane 8cm
büyüklüğünde kıstlerin olduğu ve etrafında da oldukça küçük kalıntılar olduğu görülmüş.
ben hangi özel hastaneye gittiysem hepsi prof.doktora gözükmemi istedi
ve Mersin üniversitesi tıp fakültesinde oldum amelıyatımı çok zor günler geçirdim
sonunda aldırdım kistlerimi,amelıyat olalı 3 hafta oldu ...

Şuanda psıkolojim hiç iyi değil,kurtulduguma sevınıyorum ama
yaşadıklarımı unutamıyorum şuanda bunları yazarken bile gözyaşlarıma
engel olamıyorum...Kontrole gitmem lazım korkumdan gidemiyorum.

hepimize geçmiş olsun rabbim birdaha yaşatmasın inşallah!

arkadaslar birde merak ettiğim birşey var
bu amelıyattan sonra nezaman adet olucam
bazıları 6 ay olmuyormus,kimisi hemen oluyormus
aklım iyice karıstı,birde hamıle kalamazsam dıyede cok korkuyorum..
benıde bilgilendirirseniz sevinirim

Arkadaşlar merhabalar;
2 senedir bu kistlerle uğrasıyordum,10 aylık evliyim şuanda...
ağrılı cinsel ilişki,adet düzensizliği,yumurtalık ağrılar
ve haftanın 2'si 3'cü acile kaldırılmalar derken doktor doktor gezdim
ve hepsi acil ameliyat olmam gerektiğini söylediler...
22 yasındayım ve yeni evli olduğumdan dolayı doktorlar en azbenim kadar
endişeliydiler,çünkü yumurtalıklarımın zarar görmemesi gerekiyordu
önce Laparoskopi dediler fakat amliyat esnasında açık amelıyata geçmek
zorunda kalmıslar cünkü sağ yumurtalığımda birbirine yapışmıs 3 tane 8cm
büyüklüğünde kıstlerin olduğu ve etrafında da oldukça küçük kalıntılar olduğu görülmüş.
ben hangi özel hastaneye gittiysem hepsi prof.doktora gözükmemi istedi
ve Mersin üniversitesi tıp fakültesinde oldum amelıyatımı çok zor günler geçirdim
sonunda aldırdım kistlerimi,amelıyat olalı 3 hafta oldu ...

Şuanda psıkolojim hiç iyi değil,kurtulduguma sevınıyorum ama
yaşadıklarımı unutamıyorum şuanda bunları yazarken bile gözyaşlarıma
engel olamıyorum...Kontrole gitmem lazım korkumdan gidemiyorum.

hepimize geçmiş olsun rabbim birdaha yaşatmasın inşallah!

arkadaslar birde merak ettiğim birşey var
bu amelıyattan sonra nezaman adet olucam
bazıları 6 ay olmuyormus,kimisi hemen oluyormus
aklım iyice karıstı,birde hamıle kalamazsam dıyede cok korkuyorum..
benıde bilgilendirirseniz sevinirim

Kontrole kesınlıkle gıt ve hcbır zaman kontrollernı aksatma canım. Amelıyattan sonra hıc bellı olmuyor tam zamanındada olabılırsın gecıkebılırde ancak kıstlerı tam temızledıklerınde adet gordugun zaman sancının olmaması (senı rahatsız edecek kadar agrı) gerekıyor

bende kısmi vajınusmus oldugu için jinekolojik muayeneden çok korkuyorum
gerçi doktorum amelıyat sırasında ufak bir operasyonla vajınusmus sorunumu
çözdüğünü söyledi ama henüz eşimle birlikte olmadıgım için denemedim
o agrıların yok olup olmadıgını bilmediğimden korkuyorum

ama kaçısım yok mutlaka gitmek zorundayım
sürekli kedimi kontrol ediyorum adet oldummu dıye
oldugumu görmek benı rahatlatacak sankı
offf bilmiyorum çok zor cok

bende kısmi vajınusmus oldugu için jinekolojik muayeneden çok korkuyorum
gerçi doktorum amelıyat sırasında ufak bir operasyonla vajınusmus sorunumu
çözdüğünü söyledi ama henüz eşimle birlikte olmadıgım için denemedim
o agrıların yok olup olmadıgını bilmediğimden korkuyorum

ama kaçısım yok mutlaka gitmek zorundayım
sürekli kedimi kontrol ediyorum adet oldummu dıye
oldugumu görmek benı rahatlatacak sankı
offf bilmiyorum çok zor cok

rahat olmalıdır. stres zaten olmamalı, stresın devamlı tetıkte beklıyor olman adteını ıyıce duzensız hale getırebılır. Vajı ıcın pek bır bılgım yok ama jınekolojık muayeneden bunları ogrenmen ve artık takıntı yapmaman ıcın gecmen lazım. rahat ol tatlım. kendını sıkma.

diablo
sanada acil şifalar diliyorum..3 ay önce 5 cmlik bi kistim vardı bugün dr.a gittim temiz dedi kist yok olmus:)))) Bu böle acaip bi hastalık dr.um hemen cocuk çalısmalarına basla dedi,bebe aspirin,folik asit ilacları verdi bakalım bidaaki sefere nolcak..Ayrıca doğum yapınca bi daa cok büyük ihtimalle kistler tekrarlamıomus bilginizeee

Son düzenleme:
mrblar cok gecmiş olsun.Bence üzülme bende 2 kez acık ameliyat oldum ve ağrıların biçoğundan kurtuldum.Ayrıca bebek konusunda olumsuz düşünme benim okuldan bi öğretmen arkadasım var oda 2 kez ameliyat olmus ama suan 2. çocuğuna hamile.Bu hastalık cok yaygın. Olmasa iyiydi ama cok daha ciddi hastalıklar olduğunu unutmayıp moral bozmayalım ok:)) Bu arada ameliyattan sonra normal vaktinde regl olmustum ama kişiden kişiye değişebilirmiş stres yapma.

brownim,
mrblar cok gecmiş olsun.Bence üzülme bende 2 kez acık ameliyat oldum ve ağrıların biçoğundan kurtuldum.Ayrıca bebek konusunda olumsuz düşünme benim okuldan bi öğretmen arkadasım var oda 2 kez ameliyat olmus ama suan 2. çocuğuna hamile.Bu hastalık cok yaygın. Olmasa iyiydi ama cok daha ciddi hastalıklar olduğunu unutmayıp moral bozmayalım ok:)) Bu arada ameliyattan sonra normal vaktinde regl olmustum ama kişiden kişiye değişebilirmiş stres yapma.

brownim,

Teşekkür ederim arkadaşım yorumun için
sana da çok geçmiş olsun
Allah hiçbirimize bir daha yaşatmasın
inşallah benimde bebeğim olur
tabii isteyen herkesin

diablo
sanada acil şifalar diliyorum..3 ay önce 5 cmlik bi kistim vardı bugün dr.a gittim temiz dedi kist yok olmus:)))) Bu böle acaip bi hastalık dr.um hemen cocuk çalısmalarına basla dedi,bebe aspirin,folik asit ilacları verdi bakalım bidaaki sefere nolcak..Ayrıca doğum yapınca bi daa cok büyük ihtimalle kistler tekrarlamıomus bilginizeee

tesekkurler canım. evet aslında olan kıstler bıranda yok oluyor sonra tekrarlıyor benımde sag taraftakı 2,5 cm lık olan sımdı yok :) sadece soldakı kaldı. aslında kıstlerın yok oldugunu soyle anlıyorum eger o ay adetım sancılı olmazsa anlıyorum cunku sagdakı kıstımın olmadıgını ogrendıkten sonrakı adetım cok az sancısız gectı. Sogan kurune baslayacagım sonra bırdah gıdecegım bakalım ne dıyecek

Ben 3 sene önce karın ağrısı şikayetiyle gittim acil ameliyat dediler ama 10 gün bekledim ve ameliyatı kendi şehrimde olmadım
Benimki de büyükmüş 9-10 cm civarıydı heralde açık ameliyat oldum kistlerin alındığı yeri yaktı doktor hiç bir daha tekrarlamadı
Benim doktorum iyiolduğu için ben 2 günde ayağa kalktım ama dikişten dolayı iyileşmem biraz uzun sürdü birde karın olduğu için wc sorunu oldu ama şimdiye kadar üşüttüğüm halde hiç dikiş yerimde sancı ağrı olmadı
Hala kanamam yoğun ve adet dönemim çok sancılı biraz düzelme var sadece

X