Jinekoloji Endometriozis ● Adenemyozis ● Çikolata Kisti

Tesekkür ederim tavsiyeniz icin ilk defa böyle oldu hayirlisi insallah kötü birsey yoktur..
Bol bol su için. Vajinayi su haricinde bir ürün ile yikamayin gerek yok florasi bozuluyor haliyle surekli enfeksiyon yasanabiliyor.
Ic camasirinizi ütüleyip giyin hijyene dikkat edin günlük ped kullanmayin pamuklu camasir giyin ki hava alsin genital, geçer illaki.
Birde şeker ve tatli tüketmeyin şu süreçte mantari azdirabiliyor, yapabiliyorsaniz hayatinizdan rafine şeker çıkartın.

Bol bol su için. Vajinayi su haricinde bir ürün ile yikamayin gerek yok florasi bozuluyor haliyle surekli enfeksiyon yasanabiliyor.
Ic camasirinizi ütüleyip giyin hijyene dikkat edin günlük ped kullanmayin pamuklu camasir giyin ki hava alsin genital, geçer illaki.
Birde şeker ve tatli tüketmeyin şu süreçte mantari azdirabiliyor, yapabiliyorsaniz hayatinizdan rafine şeker çıkartın.
Sagol canimm tavsiyelerin icin 😘 söylediklerine dikkat edicem 👍🏻

Evet doğru kist teshisi konulmuş işte, 7 cm cok büyük bir kist tedavi olarak ne önerdi ameliyat mi ?
çocuğum olmadığı için ameliyat önermedi. yumurtalık rezervlerimi etkileyeceği için, gebelik oluşumu sağlamamız lazım öncelikle dediler 3 doktora gittim hepsi aynı şeyi söyledi. hsg çekildim sıkıntı yok rahim ve tüplerde amh gayet iyidi 6 ay bir doğal yolla deneyeceğiz takip ediyoruz. ilaç vs. kullanmıyorum şuan. olmazsa tüp bebek tedavisi göreceğim.

Ben de endometriozis hastasıyım. 2016 da kistin çok büyük olması sebebiyle iç organlarıma bası yapması sonucu acil laporoskopik ameliyat kararı alındı (3 farklı doktora giderek ameliyat gerekliliğini teyit ettim) o dönemde eşimle çocuk planlamıyorduk ancak 2019 da evlat isteğimiz ortaya çıktığınca biraz geç kalmıştık. Hangi doktora kontrole gittiysem rezervin az olduğunu, hemen tüp bebeğe yönelmem gerektiğini söylediler.. (amh: 0,57) biz de başladık tedaviye.. şimdiye kadar toplam 5 deneme oldu; ilk 4 deneme hepsi 3. gün embriyosu ile negatif sonuçlandı, son denemede 5. Gün embriyosu ile pozitifi yakaladım ama o da 7. Haftada kayıpla sonuçlandı. Bu son denemede doktorum her şeyi denemişti: gebelik aşısı, bağışıklık baskılayıcı ilaç ve serum, embriyo glue bunların hepsi yapıldı, bir de transferden önce 1 aylık lucrin kullandım. Pozitifi bu uygulamalardan dolayı mı yoksa 5. gün embriyosu sayesinde mi gördüm bilmiyorum ama bundan sonra şansımı arttırmak için endometriozis hastası olarak bana uygun doktorlar hangi tedavi yönetimlerini önerirse kabul ederim. Şimdi 6. Denemede yumurta büyütme sürecindeyiz, hepimizin mutlu sona ulaşması dilekleriyle..

Bende endometriozis var laporoskopi de bağırsaklarımin rahime kadar yapışık olduğunu söyledi doktor ama odaklar dan bahsetmedi hic
Tamam işte onlar odaklar. Endometriozis rahim iç zarının rahim dışında bulunmasıdır. Bu zarın bulunduğu ve yapışıklık yaptığı kısımlara odak denir. Bence biraz araştırın endometriozisin ne olduğunu hem daha sağlıklı bilgi edinirsiniz hem de biraz bilginiz olur nasıl bir rahatsızlığa sahip olduğunuz konusunda.

2019 ekimden beri hamile kalmak için uğraşıyorum. Daha önceki konularımdan az çok bilenler vardır linkleri ekleyeceğim, endometriozis belasi ile uğraşıyorum. Şubat 2021 de tanisal laparoskopi histeroskopi operasyonu geçirdim endo odaklari varmış ve temizlenmiş dosyamda endo evresi 2. Olarak geçiyor (Enzian P2)
Ayni zamanda adenemyozis illeti ile de uğraşıyorum.
Almanyada yaşıyorum bütün tedavilerimi burda gördüm ve görüyorum.

Doktorum ile geçen haftalarda konuştuk dinlenmemi ara vermemezi söyledi ki ara vermek zorundayiz maddi manevi çok zarar gördük tedaviler ilaçlar hayal kırıklıkları vs..
İmkansız olmadığını, benim durumumda en iyi tedavinin çocuk doğurmak olduğunu söyledi. Bir diğer tedavi yöntemi de cocuk düşünmeyen kadinlar ilaç kullanılarak geçici menepoza sokuluyor haliyle regl kanaması olmayınca endo odaklari oluşmuyormuş, biz çocuk istedigimiz için zor olan yolu seçtik haliyle.
Belirteyim benim yumurtaliklarimda kist yok rahimde miyom yok sadece sol tüpüm kapalı.

●1. Aşılama Nisan 2021 negatif.
●2. Aşılama Mayis 2021 negatif.
●1. Tüp bebek 2021 Temmuz tek yumurtadan 2. Gün Embriyosu sonuç negatif.
●2. Tüp bebek 2021 kasım çift embriyo 3. Gün sonuç negatif.
●3. Tüp bebek 2022 Haziran çift embriyo 5. Gün negatif..

(Hiç ama hiç gebelik yaşamadım düşük kürtaj hikayem yok)

Geçtigimiz haziran ayında 3. Tedavimde negatif oldu haliyle ruhsal bi çöküntü yaşadım halen yaşıyorum toparlanamıyorum çok yorgunum...

Bu illet ile savaşan hanimlar gelin burda toplanalım, sorunlarımızı tedavilerimizi paylaşalım birbirimize yol arkadaşı olalım bizi bizden iyi anlayan olmaz yaşamayan bilmez maalesef..

Linke tıklayarak diğer konumu okuyabilirsiniz👇🏽
Thread 'Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨' Gebeliğe Hazırlık - Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨

Bilmeyenler için;
Nedir bu Adenemyozis? Link birakiyorum👇🏽

Nedir bu Endometriozis? Link bırakıyorum👇🏽
Teşekkür ederim inşallah
Hayıt otu tohumu lütfen deneyin cevremde bu hastalıktan muzdarip kime söylediysem hamile kaldı en yakınım ablam dört sene sonra hamile kaldı bir ay denemesine rağmen 16 sene çocuğu olmamış bi tanıdığımız önerdim oda üç ay içinde hamile kaldı Rabbim dermansız dert vermez ...

Akyarlar odası başkanı aynan ercan canlı yayında söylemişti hayıt otu tohumunu taze çekilmiş her gün bi kaşık balla yada bi kaşık bi su bardağı suya karıştırarak yada çay gibi demleyerek tüketim günlük bi tatlı kaşığı olacak 21 gün devam edin regl olunca bir hafta ara verin bitince tekrar devam edin hiç bi zararı yok kadın otu olarakta biliniyor adet düzenliyor miyom ,kist,kapalı tüpler yanı anlıyacağınız kadinlarda bütün hastalıkları onarıyor hamile kalmayı kolaylaştırıyor Allah'ın izniyle inşallah u teâlâ sizede derman şifa olsun kucaginiz dolsun

Aktarlar odası başkanı Ayhan ercan internette bisuru videoları var canlı yayınlara katılıyor araştırabilirsiniz bu hayıt otu tohumunu...

Merhaba bende kendi endometriozis hikayemi paylaşmak istiyorum. 29 yaşındayım 2 senelik evliyim. Evliligimin ilk yılında bebek düşünmüyorduk fakat bir süre sonra istedik. Ben öncelikle kadın doğum uzmanına görünmek istedim. İlk evlendigimde gittigim doktor bana adetlerin düzenli mi regl ağrısı ceker misin vs sorular sormustu evet duzenli agrim oluyor ama katlanabilir duzeyde demistim bunun üzerine doktor bana korunmazsam hemen hamile kalacağımı mutlaka korunmam gerektiğini söyledi. Ben sürekli hamile kalmaktan korkuyordum çünkü hemen olacağı bana söylenmişti. Herhangi bir kist vs yoktu. Tam bir sene sonra gittim kontrole bu defa hamile kalmak istedigim icin. Doktorun bana söylediği oo kocaman bi kist var sol yumurtaliginda neredeyse rahmin kadar. Ama endise etme adetle atılır basit kist bu önümüzdeki aya gecer hamile kalmana da engel değil dedi. Hastaneden bacaklarım titreyerek ağlayarak ama bir yandan da nasilsa gececekmis diye icim rahat bir sekilde çıktım. O sirada internetten yaptığım araştırmalar sonucu kist geciren bi masaj olduğunu öğrendim üç gun boyunca sogan suyu ictim ve bu masaji uyguladim. Sonuc olarak malesef kistim patladı. Şiddetli bir ağrı başladı normal regl sancısı ile kiyaslanamayacak kadar siddetli bir agriydi. Sicak su torbasi koydum ama agri gittikçe dahada şiddetleniyordu. En sonunda hastaneye gitmeye karar verdik ambulansla hastaneye kaldirildim. Acilen ameliyata alındım. Ameliyat öncesinde mr ve usg cekildi. Saat başı kan aliyorlardi ve kan degerlerim hizla düşüyordu. Doktorlar bekleyecek vaktim ve secenegim olmadığını bu ameliyati olmak zorunda olduğumu, kistin yumurtaliklarin etrafında dönmüş olabilecegini bu nedenle hemen mudahale ederek yumurtaligimi kurtarmalari gerektigini soylediler. Caresizce kendimi Allah'a teslim ederek kabul ettim ve girdim ameliyata. Kendime geldigimde siddetli agrilarim vardi, ameliyatı laparoskopik yapamamislardi sezeryan kesisi kadar dikislerim vardı. Ameliyata beni doğumhanede aldılar, o kapıda insanlar bebeklerini beklerken benim o ameliyathanede bir yumurtalığımı ve tüpümü aldılar. Ca 125 degerim çok yüksekti. Yumurtalik kanserinden supheleniyorlardi bu nedenle de kisti yumurtalikla beraber bütün halinde almislardi. 10 gün boyunca patoloji sonucunu bekledim şükürler olsun ki temiz çıkmıştı cok sevinmistim, ama doktorum gülmüyordu malesef endometriozis dedi. hayatimda ilk defa duymustum ne demekti bu endometriozis. Doktorum bana hastalığı anlattı, östrojen hormonuna bagli olarak ilerledigini, rahim icinde bulunmasi gereken dokunun rahim disina yerlestigini bu nedenle de her adet oldugumda bu odakların büyüdüğünü, tekrarlama ihtimalinin cok yüksek olduğunu, hemen gebelik düşünmem gerektigini ama ameliyatim açık oldugu icin 6 ay beklemek zorunda olduğumu anlattı. Bunada şükür vardır bir hayır dedim, ameliyat sonrasi ilac tedavisini bebek istedigim icin kabul etmedim. Ameliyat üzerinden 6 ay gectikten sonra hsg cektirdim diger tüpüm açık çıktı, şimdilik kistimde yok çok şükür ca125 degerimde yarı yarıya azalmış. Bu hastalık zor evet ama Rabbime şükürler olsun ki caresiz değiliz, rabbim kaldiramayacagimiz yükler yüklemesin omuzlarimiza. İnşallah hepimiz evlat sahibi olabiliriz, rabbim kimseyi sağlığıyla ve evlat hasretiyle sinamasin 🤲 ağlaya ağlaya anlattığım bu hikayeye bir gün gelip alintilayarak çok şükür zor günlerdi ama geçti şimdi bir bebeğim oldu diyeceğim günler de gelir inşallah 🥺🤲
Tiniminimavihanim Tiniminimavihanim bende sogan kuru falan yapsam diyordum böbrek taşı gibi agri yapiyor

Tiniminimavihanim Tiniminimavihanim bende sogan kuru falan yapsam diyordum böbrek taşı gibi agri yapiyor
Yanlis bilgilendirmek istemem ama bende malesef kötü sonuclandi internette faydasını gören de cok okumustum. Suan her türlü bitkisel karisimdan korkuyorum bence sizde risk almayin degmez zaten gececekse kendiliginden de gecer kist regl olunca tabi basit kist ise. Değilse zaten ne yapsaniz gecmeyecektir

Bu korunma surecimde doğum kontrol hapı kullansam diyorum aslında hem yumurtalıkları şaşırtmak için hemde çikolata kisti bı kere 1 ayda erimisti gene 1 ay kullansam zaten

Bu korunma surecimde doğum kontrol hapı kullansam diyorum aslında hem yumurtalıkları şaşırtmak için hemde çikolata kisti bı kere 1 ayda erimisti gene 1 ay kullansam zaten korunmam gerek 6 hafta
Merhaba dogum kontrol hapina baslayinca 6 ay kullanilmasi sart aksi halde hormonlar tamamen bozuluyormus ebe beni ozellikle uyarmisti

Merhaba arkadaşlar bende 12 yıllık hem çikolata kisti hemde adenomiyosiz hastayım
Ve çikolata kisti den dolayı 20 cm kadar bağırsağımdan oldum ama şükürler olsun şimdi çok iyiyim bu hastalık özel ilgi alanı olan doktorlar tarafından ancak tedavi edilebilir lütfen doktorunuz iyi seçin aşağıya tüm endo sürecimi ve ameliyatımı anlatan konumu bırakıyorum
HİÇ kimse benim kadar çekmesin dilerim

Merhaba arkadaşlar bende 12 yıllık hem çikolata kisti hemde adenomiyosiz hastayım
Ve çikolata kisti den dolayı 20 cm kadar bağırsağımdan oldum ama şükürler olsun şimdi çok iyiyim bu hastalık özel ilgi alanı olan doktorlar tarafından ancak tedavi edilebilir lütfen doktorunuz iyi seçin aşağıya tüm endo sürecimi ve ameliyatımı anlatan konumu bırakıyorum

Ben senin konunu okumuştum bu arada cnm kendim.gibi birini ararken karşıma çıktı tek tek okudum. geçmiş olsun benimde ileri dönemim senin geçirdiğin ameliyat gibi gözüküyo. Şimdilik günlük hayatımi etkilemedigi için o ameliyat askı da

Durumunuzu okudum çok geçmiş olsun . Malesef çok zor süreçler çok iyi anlıyorum . Peki ameliyatın sonrasında baya zaman geçmiş gebelik yaşadınız mı acaba ?

Durumunuzu okudum çok geçmiş olsun . Malesef çok zor süreçler çok iyi anlıyorum . Peki ameliyatın sonrasında baya zaman geçmiş gebelik yaşadınız mı acaba ?
Teşekkür ederim. Ameliyat sonrası hayata yeniden doğdum diybilirim
Henüz gebelik yok çünkü benim zateb amh 0.20

Merhaba simdi okudum konunuzu cok gecmis olsun. Ercan hocayi takip ediyorum 4. Denemeyi onda yapmayi düşünüyorum zamani gelince inşallah. Soylediginiz gibi gerçekten bu illete sahip olanlar alaninda ilgili doktor ile devam etmeli tedavisini görmeli.
Umarim gebe kalabilirsiniz ve endo tekrarlamasi yaşamazsınız. Adeno ya gelince o hep bizimle olacak maalesef:/

X