Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Endoskopi....

3 ay önce banada yapıldı endoskopi ve inanın ben çok nazlıyımdır kan alınırken bile ağlarımm tabi endoskopi olacağımı duyuncada günlerce ağladım korka korka gittim hastaneye ama işlem bittiğinde kendimi dövecektim korkulacak hiç bişey yokk herşeyden tiksinen ben o hortumu bi yuttum :KK70: bide boğazını uyuşturuyolar spreyle hiç anlamıyosun boğazdan geçişini, gerisi kolay zaten..bi iki kere kuscak gibi oldum öğürdüm ama doktorlar tmm bitti falan derken bi baktım çıkarıyolar...tedirgin olucak korkucak bişey yok hatta insanın tatması gereken bi deneyim diyebilirim :KK70:

çok korkulacak birşey değil ama çok kolay birşey de değil. kişiden kişiye değişiyor sanırım. ben de iki kere yaptırdım, ilkinde pek bir sorun yoktu. biraz öğürdüm falan ama rahat çıktım. ikincisi iki ay sonraydı ama, çok daha kötüydü. konuyu okuyunca aynı şeyi hissettim yine. o hortumu tüm yol boyunca ve midenizde hissediyorsunuz. ve çok mide bulandırıyor. yine de o mide ağrısını çekmektense 10 dk dayanın derim.

herkeze selam,bende bu perşembe günü izmir igemde endoskopiye giricem ve çooooooook korkuyorum. İzmir igemde endoskopi ye girenler bizahmet tek tek anlatabilirler mi neler yapıldı,nasıl oldu?
saygılar..
benim annem oraya abone gibidir:) çok memnundu o, sersemletiyorlar hiç bir şey hissetmiyorsun

3 ay önce banada yapıldı endoskopi ve inanın ben çok nazlıyımdır kan alınırken bile ağlarımm tabi endoskopi olacağımı duyuncada günlerce ağladım korka korka gittim hastaneye ama işlem bittiğinde kendimi dövecektim korkulacak hiç bişey yokk herşeyden tiksinen ben o hortumu bi yuttum :KK70: bide boğazını uyuşturuyolar spreyle hiç anlamıyosun boğazdan geçişini, gerisi kolay zaten..bi iki kere kuscak gibi oldum öğürdüm ama doktorlar tmm bitti falan derken bi baktım çıkarıyolar...tedirgin olucak korkucak bişey yok hatta insanın tatması gereken bi deneyim diyebilirim :KK70:

bende verilen sersemletici maddeye bayıldım:):) bana endoskopi yapan doktor aynı zamanda benim hocamdı utanmasam gidip isticem bi kaç doz diye espriler yaptım, hatta arkadaşlara walla hepsi böyle olcaksa ben gideyim bi daha yaptırayım demişim:) şaka maka allah kimseyi zorunlu kılmasın, dert vermesinde korkuyu bırakın o sedatifle eğlenceli hale bile gelebiliyor:)

herkese güzel sonuçlar:):KK71:

valla korkulacak bişe yok diyen arkadaşlara hiç katılmıyorum ben bugün gidip kolumda damar yolu açtırıp boğazıma da o iğrenç fısfıs tan sıktırıp vazgeçtim ki 2 kez yaptıracaktım öğürmekten ve öksürmekten nefesim kesildi nefes alamadım dr.geldi zaten bu halde yapamam dedi ve beni gönderdi şimdi özel hastane aramaktayım uyutularak yapılan en iyisidir diye düşünüyorum ben ilkinde bile hafif sersemleştirdikleri halde çoğu şeyi hatırlıyorum sürekli öğürüp geğiriyosun çok fenaydı ama miğde ağrısını çekmektense yaptırmak daha iyi yine yaptırıcam ama bu sefer özelde ve uyuyarak

Bende bıkaç kez yaptırdım.llkinde bayıltmadan yaptılar,Off çok kötüydü.

Spreyı ağzıma sıktıktan sonra ağzımın içi şişti sankı,peçete verdıler,yutkunamazsın bunla sıl dedıler.

Sonra yan yattım,ağzıma içi boş düdük tarzında bısı soktular,ısır dedıler,Hortumu ordan gecırıp soktular,tabı ağzımın altına tas gıbı bişi koydular,oraya aksın dıye.

Küçük dile kadar hıssetmıyorsunuz zaten,ama boğaza gelınce öğürmeye başladım,ayy cok kötüydü.bıran once bıtmesını ıstedım.

İkincisinde kolumdan iğne yaıpı bayılttılar,ama hatırlıyorum tabı,sadece gözlerımı acamadım.Sedyede çırpındım resmen,hemşire bağırdı bı rahat dur dıye..

Hepsindede mikrop çıktı,iltihapa neden olandan. :1no2:

Bunu okuduktan sonra daha da korkmaya başladım :KK5::KK5: Napcam bilmiyorum :KK43::KK43::KK43:

Bunu okuduktan sonra daha da korkmaya başladım :KK5::KK5: Napcam bilmiyorum :KK43::KK43::KK43:

canım inan ki korkacak bir olay yok ama seni uyutup iğne yapacak bir yerde yaptırman önemli sadece..5 dk sürüyor..bundan mı korkmuşum diyeceksin yaptırınca, babişkoya kızılayda yaptırdık,tavsiye ederim orayı..

canım inan ki korkacak bir olay yok ama seni uyutup iğne yapacak bir yerde yaptırman önemli sadece..5 dk sürüyor..bundan mı korkmuşum diyeceksin yaptırınca, babişkoya kızılayda yaptırdık,tavsiye ederim orayı..

arkadaşlar ben de yaptırdım 2 ay önce florance nightingalede zaten aşağı yukarı heryerde aynı yapıyorlar. Uyutuyorlar damardan ilaç yapıyorlar.Sonrasını zaten hatırlamıyorsunuz çok kısa sürüyor.Gerçekten hiç çekincek bişi yok, ki benim canım çok tatlıdır..Sadece bazı devlet hastaneleri uyutmadan yapıyor o biraz zor olabilir. Baştan sorun eğer uyutuyorlarsa sorun yok

arkadaşlar ben de yaptırdım 2 ay önce florance nightingalede zaten aşağı yukarı heryerde aynı yapıyorlar. Uyutuyorlar damardan ilaç yapıyorlar.Sonrasını zaten hatırlamıyorsunuz çok kısa sürüyor.Gerçekten hiç çekincek bişi yok, ki benim canım çok tatlıdır..Sadece bazı devlet hastaneleri uyutmadan yapıyor o biraz zor olabilir. Baştan sorun eğer uyutuyorlarsa sorun yok

ne şikayetiniz vardı sizlerin endoskopi istediler ?

mrblar arkadaşlarr...
ben de ankarada endoskopi yaptırabileceğim bir yer ariyorum.tavsiyelerinizi bekliyorum.yardımci olursanız sevinirim

arkadaşlar dün endoskopi oldum öncesi stressliydim. nasıl olacak diye.ama dün oldum ve hiçç bişi hissetmedim uyutulum tabii,diyeceğim sakın korkmayınn çok çok basit bir işlem hiç duymadımmm. olacak ark.lara moral olsun diye yazayım dedim

arkadaşlar dün endoskopi oldum öncesi stressliydim. nasıl olacak diye.ama dün oldum ve hiçç bişi hissetmedim uyutulum tabii,diyeceğim sakın korkmayınn çok çok basit bir işlem hiç duymadımmm. olacak ark.lara moral olsun diye yazayım dedim

ankem merhaba canım,
ben de 1 senedir kacıyorum yaptırmıyorum.
bana kısaca anlatabılır mısın?
benım yutarken sırtımın sol ust tarafına acı saplanıyor.
doktorlar hıc bır sey dıyemıyor.
artık endoskopı yaptırmam gereklı .
ama cok korkuyorum.

kızlaaaar
endoskopi olmam gerek daha dr la gorusmedım..emziriyorumm..emzirirken endoskopi anestezi altında oluyor mu? bilen var mııı?

ben iki kere yaptırdım hatta birinde biyopsi ile midemden parça alındı onu bile hissetmedim yani koluna sinek konmus gibi bi his öyle düşün :)korkulacak bir şey yok gönül rahatlığıyla yaptırabilirsin :) bu arada ilkini özelde ikincisini devlette yaptırdım birinde hiç sprey de sıkılmadı yine de korkulacak hiçbir şeyi yok

ben de bugün saat 17 de endoskopiye gireceğim.

5 sene önce uyutulmadan yaptırmıştım,çok zorlandım.evet acı duymuyorsunuz ama mide bulantısı çok kötü.bu kez uyutulmak istedim bakalım ne olacak.

aslında işlemden çok, çıkacak sonucu merak ediyorum.çünkü karın bölgemde yaklaşık 20 gündür şiddeti azalan ama tamamen geçmeyen bir ağrı var.safra kesesi taşım da var.

endoskopide birşey çıkmazsa sanırım safra kesemi alacaklar.gelişmeleri merak eden olursa yazarım.

Arkadaşlar bende çok korkuyordum endoskopiden senelerce mide ağrısı çektim ve artık son 3 gündür dayanamaz hale gelince doktora gittim endoskopi istedi, ertesi günü endoskopiye girdim
Bayıltıyorlar ve boğazına uyuşturucu sprey sıkıyorlar, narkozun etkisinden uyandığımda yanımda gelen arkdaşıma dedim ki; Doktor ne zaman gelecek, hortumla ne zaman mideme bakacak. Arkadaşım demez mi herşey bitti suan sonuçların elimde diye :) hiç korkmayın hatta bence ağrınız, bulantınız, yanmanız varsa bi an önce gidin endoskopiye girin. Bu arada İstanbul Sultangazide Özel bir hastanede oldum.:KK34:

herkese merhaba bende endoskopi randevusu aldım 15 dün sonra olucam :KK43: doktorumdan çok memnunum devlet hastanesinde yalnız kendisi ve orda uyutmadığını söyledi bende o zaman özelde yaptırayım sonuçları size getireyim ben uyutmadan dayanamam dedim, oda tedaviye beraber başladık mideni endoskopi esnasında benim görmem daha iyi olur istersen seni burda uyuturum benim için sorun olmaz ama ben endoskopide uyutmayı tercih etmiyorum dedi ve şöyle açıkladı ;yemek borusuyla soluk borusu yan yana oluyor endoskopide ağızdan yapılan bir işlem olunca uyutulan hastalarda soluk durma tehlikesi var, bugün annem yada babam bana gelse onları 5-10 dk zorlanmaya ikna eder asla uyutmam dedi .100 kişide 2-3 hastamda başıma geldi yoğun bakıma kaldırılanlar oldu nadirde olsa ,bu tehlikeyi göze almanı istemem dedi ama yine karar senin ben seni düşünen bir doktor olarak bunları söylemek zorundayım tercihi sana bırakıyorum o gün gelince kararını söylersin dedi... kafam çok karıştı,ben çok panik biriyim bi tamam uyumayım diyorum ama o anı hayal edince aklım başımda olarak o anı yaşayamam yutamam o hortumu o yatağa yatamam diye düşünüp uyumak istiyorum,sonra bu risk faktörü aklıma geliyor 10 dklık bir zorlanma için kendimi tehlikeye atmasam mı diyorum çok kararsız kaldım böyle riskleri sizede söylediler mi gerçekten soluğumun durması söz konusu olur mu ki ? birde uyutularak olanlara şunu sorucam o sırada burundan hortumla oksijen veriliyor mu? ve hasta bazı makinelere bağlanıp solunum, kan basıncı takibine falan alınıyor mu? böyle yapan bazı yerler duydum acaba hepsi mi böyle yoksa benim duyduklarım büyük özel hastaneler mi genelinde sadece iğneyle uyutulup bu takip ve oksijen verme olayı olmuyor mu?

uzun oldu ama bir karar vermem için yaptıranlarala konuşmam lazım..

Endoskopi Dergisi endoskopide ölüm riski bile varmış ben çok turstım :S:KK53: valla linke tıklarsanız ve 1987 -2003 arasında endoskopi olan 1500 küsür kişinin komplikasyon yaşadığı yani pankreas iltihabı veya mide yemek borusu delinmesi vs ve 55 ölümün olduğu bölümü okursanız benim gibi son anda endoskopiden vazgeçer misiniz artık bilemiyom :S:26::26::KK14:

X