Erkek kardeşimin sürekli para istemesi

Burhan Narsistoglu

🧿Hard Yorumcu🧿
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2022
9.481
41.665
Babam öyle kendini geliştirmiş biri değil ama annem kendini yetiştirmiş bir kadın. Eğitime hep önem verdi. Kiz kardeşimle beni en ufak şeyde kafamızı yardı. 😁 Bir kere bir çocuğun adını yazıp kalp içine almıştım beni güzel tokatlamıştı. 😁 Başarılı 🧿 Oğluna hep oğlum oğlum diye perişan oldu. Kız kardeşimle ben çalışarak bir yere geldik. Ama erkek kardeşim için her şey daha kolay oldu. Biraz da ailemin zor durumda olduğu zamanda okuduğumuz içindi. 5 liram olmadığı günler oldu. Erkek kardeşim lisede her ay binler harcadı. Özel okulda okulu bitirebildi. Ona sağlanan imkanların yüzde 2si bize yapılmadı. Sonuç: Okumadı. Lise mezunu. Askerliğini yaptı geldi. Uzman çavuş olacağım dedi sonra yok gitmeyeceğim dedi eve geldi. Şimdi de kuzenimden 150 bin TL borç para alıp AVM'de stand kiralayacakmış. Birikimi yok bir şeyi yok. Babam bana güvenme dedi. Aslında bir yerden de başlamasını istiyoruz, yaşı olmus 22. Bir yandan risk de almalı diyoruz ama ekonomi de belli yani. Bir şey desek kıyamet kopuyor. Sabah babam borç aldığın kişiye güven olmaz dedi her şeyi kafamıza fırlattı. Kız kardeşimi arıyor sürekli para istiyor. Benden sürekli istiyor. Genç çocuk , hevesi kalmasın diye veriyoruz, bişiler alıyoruz. Ama böyle de bir parazit mi yetiştiriyoruz bilmiyorum. En başta ailemde suç zaten. Sorumsuzca büyüdü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kız kardeşim de sabah aradı artık benden para istemesin dedi. Tabiki söyleyemedik. Parlıyor. Söylemesek istiyor. Çünkü parası yok. Adım atsa para. Stand kazançlı olur mu bilmiyoruz. Ay vallahi bilmiyorum ne yapacağız.

İlçede asgarî maaşla çalışacağı yerler var onları beğenmiyor. İlçede kalmak istemiyor. Anlıyorum ama bir anda çok zengin olayım kafası var. Valla ben de anlamıyorum
Olmayan parasıyla neden bir işe başlıyor burhan girsin maaşlı bir işe çalışsın. Siz istediğini verdikçe hep isteyecek.

İlçede asgarî maaşla çalışacağı yerler var onları beğenmiyor. İlçede kalmak istemiyor. Anlıyorum ama bir anda çok zengin olayım kafası var. Valla ben de anlamıyorum
Yapmak istediği şeyin de garantisi yok yarın öbür gün iş tutmayacak hadi borcumu ödeyin diye sizin başınıza gelecek yine.

Ne vasıfla asgariden fazlasını kazanacak ki?

Bana kalırsa bir işte çalışıp sebat ettiğini görmeden iş falan kurulmamalı. Onu da batırır çünkü.

Vallahi vermeyin Burhan'cığım, bu çocuk bu şekilde asla sorumluluk almaz ve ömür boyu size yük olur malesef.İyilik değil,kötülük yaparsınız ona.Yarın öbür gün aile de kuramaz böyle,siz onu askerlik, polislik gibi mesleklere yöneltmeye çalışın.Hiç olmazsa memur olur.Yaşı da daha çok ufak.Standla falan olacak iş değil bu ve 150000 lira da az para değil.

Babam öyle kendini geliştirmiş biri değil ama annem kendini yetiştirmiş bir kadın. Eğitime hep önem verdi. Kiz kardeşimle beni en ufak şeyde kafamızı yardı. 😁 Bir kere bir çocuğun adını yazıp kalp içine almıştım beni güzel tokatlamıştı. 😁 Başarılı 🧿 Oğluna hep oğlum oğlum diye perişan oldu. Kız kardeşimle ben çalışarak bir yere geldik. Ama erkek kardeşim için her şey daha kolay oldu. Biraz da ailemin zor durumda olduğu zamanda okuduğumuz içindi. 5 liram olmadığı günler oldu. Erkek kardeşim lisede her ay binler harcadı. Özel okulda okulu bitirebildi. Ona sağlanan imkanların yüzde 2si bize yapılmadı. Sonuç: Okumadı. Lise mezunu. Askerliğini yaptı geldi. Uzman çavuş olacağım dedi sonra yok gitmeyeceğim dedi eve geldi. Şimdi de kuzenimden 150 bin TL borç para alıp AVM'de stand kiralayacakmış. Birikimi yok bir şeyi yok. Babam bana güvenme dedi. Aslında bir yerden de başlamasını istiyoruz, yaşı olmus 22. Bir yandan risk de almalı diyoruz ama ekonomi de belli yani. Bir şey desek kıyamet kopuyor. Sabah babam borç aldığın kişiye güven olmaz dedi her şeyi kafamıza fırlattı. Kız kardeşimi arıyor sürekli para istiyor. Benden sürekli istiyor. Genç çocuk , hevesi kalmasın diye veriyoruz, bişiler alıyoruz. Ama böyle de bir parazit mi yetiştiriyoruz bilmiyorum. En başta ailemde suç zaten. Sorumsuzca büyüdü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kız kardeşim de sabah aradı artık benden para istemesin dedi. Tabiki söyleyemedik. Parlıyor. Söylemesek istiyor. Çünkü parası yok. Adım atsa para. Stand kazançlı olur mu bilmiyoruz. Ay vallahi bilmiyorum ne yapacağız.
Geri ödeyebilecekse alsın.Ama her zaman birine senet ile borç verme taraftarıyım.

Kuzenim alım satım yaparak zengin oldu ona özeniyor. Ama onun arkası sağlamdı. Dayımın durumu iyiydi.
Özenir de kuzen çalışkandır, ticarete yatkındır, babası iş öğretmiştir küçük yaştan itibaren öylece kazanmıştır. Bu herif belli ki tembel teneke. Becerebiliyorsa çalışsın biriktirsin, gerekirse ondan sonra destek olur iş kurarsınız. Ama hayatında hiç doğru düzgün çalışmamış adama iş kurulmaz. Elde avuçta olanı da yer muhtemelen.

Kardeşiniz 18 yaşında liseyi bitirip 22 yaşına kadar hiç çalıştı mı? Çalışmayı deneyip dikiş tutturamadıysa insan kardeşine yeni bir iş bulana kadar yardım eder elbette ama hiç çalışmayan insana para vermek bence doğru değil hazıra alışıyor. Yarın bir gün evlenmek istese nasıl olacak? Karısı mı evi geçindirecek yoksa siz ve kardeşiniz mi? Bence karar verirken biraz ileriyi de düşünün. Ailenizin yanında yaşıyorsa asgari ücret 11 bin lira eve biraz destek verir kendi harçlığını çıkarır ayağını yorganına göre uzatsın.

Avm için de stand açsa onun da muhakkak bir işleyişi yönetimi vardır, bunu yapabilecek durumda mı sizce? 150 bin lira da öyle az bir para değil 10-20 bin lira olsa denesin hadi derdiniz belki ama bu paranın size geri dönme olasılığı düşük görünüyor. Ben olsam artık iş aramasını herkesin çalıştığını söylerdim.

Özenir de kuzen çalışkandır, ticarete yatkındır, babası iş öğretmiştir küçük yaştan itibaren öylece kazanmıştır. Bu herif belli ki tembel teneke. Becerebiliyorsa çalışsın biriktirsin, gerekirse ondan sonra destek olur iş kurarsınız. Ama hayatında hiç doğru düzgün çalışmamış adama iş kurulmaz. Elde avuçta olanı da yer muhtemelen.
2 kere domates üretme işine girdi biraz da kuzenimin yanında çalıştı. Aslında kuzenim kardeşimden beter vizyonsuz. Ama o arkasına güvenerek bir yere geldi. İşte bizde onun zararını karşılayacak maddi imkan yok.

Doğru. Bişi diyemedim
Bir dayım var. Nenem zamanında çok yüz verdi. Yaşı 40 oldu evlendi barklandi hala çocuk gibi bir görsen... Kendi borcunu kendi ödeyemez hep yengeme ödetir. Hiçbir şeyi kendi yapamaz hep yanında birisini ister . Sağda solda düşünmeden konuşur falan filan... Nenem şimdi çok pişman ben buna niye bu kadar yüz verdim diye . Aynı sizin kardeşiniz gibi para pul yok hala inek dana almaya çalışır. Borcu çok ama bunu düşünmez. Onun borcunu kendinden başka herkes düşünür. Nenem oğlum borcun çok yapma dediği zaman da bağırır çağırır beddua eder. Eminim bundan 10 15 sene sonra da sizin kardeşiniz böyle olur . Beni yanlış anlamayın ben tecrübe ettiğimi söylüyorum.

Fizibilite calismasi yapmis mi Burhan? Yani o girecegi stand cok karlı da olabilir, 2-3 ayda milyonlarca borca da batabilir. Agzi laf yapan bir cocuk mu, standi ne üzerine acacakmis?

Kisisel fikrim, cocuk esyalari, sekerleme, burger king'in standlari gibi dondurma, su vb bir stand mi? Benim gozlemledigim o burger king standlari ozellikle de o katta baska burger king yoksa (ya da baska abur cubur alani) cok is yapıyor. Mesela haribo standlari is yapıyor hep onleri kuyruk ya da cep telefonu malzemesi standlari. Ben bunlar disinda kalan standlarin is yaptığına hic denk gelmedim.

Onun disinda kardeşe para yedirme konusunda agzimi acmak istemiyorum bizim de basimizda var bir tane. Allah kurtarsın, sizinki daha gencmis erken akillanir umarim.

X