Erkek kardeşimin sürekli para istemesi

O kadar aynı durumdayız ki… Ben lisede bile hafta sonları çalışıp kendi paramla servis paramı ödeyip ihtiyaçlarımı karşılıyordum ilk telefonumu bile kendim almıştım, kız kardeşim de aynı şekilde masrafsız biriydi. Ama annem erkek kardeşimi çok şımarttı şimdi baş edilmiyor maalesef. Artık babam onu dinlemeyip meslek lisesine yazdırdı bari işi olsun diye. Hiç laf söylenmiyor hep kendi haklı biz dünyanın en kötü ailesiymişiz gibi davranıyor.
Bence bi iş tutabilecek çocuk küçüklükten belli oluyor, sizinkinde de sanki o potansiyel yok gibi. Para vermemeniz gerektiğini düşünüyorum ama onlarla uğraşmanın ne kadar zor olduğunu da biliyorum. Allah yardımcınız olsun 🤷🏻‍♀️
Önceden şiddet eğilimi de vardı. Bir kere ayağıma sobanın demirini fırlattı ayağım şişti okula topallaya topallaya gittim. Ondan sonra askere falan gitti biraz toparlandı dedik şimdi de iş bunalımı yaşıyor.

Ay Birde erkek kardeslerimiz ayni yasta. Baya Yas farki var bizlerle arasinda. Babamda varlikli biri. Gecen yazsana beri 3-4 iste calisiyor part time hepsi. Subat da okula devam edecek tekrar. Babamdan para istememek icin hepsi..ki babam vermez 😂 hicbirimizi hazirda alistirmadi. Kendi iyiligi icin, yapmayin sizde
Kız kardeşimle ben hiç öyle değiliz. Üniversiteden beridir çalışıyoruz bu rahata alıştı.

Seni akıllı zannediyordum da burhan konu aile olunca söküğü dikemiyorsun heralde. Anne babana biz essek gibi çalışıyorsan o da girsin bir yerde çırak olsun işçi olsun. Pasama bak direk patronluk istiyor oh valla. Ben vermezdim kardeşin de haklı.
Genellikle para konusunda yumuşak yüzlü biriyim sonradan pişman oluyorum 😁

Sorun tamamen ailenizde siz kız kardeşler olarak istediğiniz kadar direnin Anneniz ve babanız her dediğine evet dediği sürece sizin yaptıklarınızın bir etkisi olmayacak. Bugün vermeseniz para iki gün sonra tekrar isteyecek. Anne ve babanız tavrını değiştirmediği sürece çok bir şey değişmicek hayatında hayatınızda. Şimdiki gençler de kolay yoldan para kazanma hayali de çok fazla. Çünkü nete bir giriyorsun herkes kolay yoldan köşeyi dönmüş gibi onlarda hevesleniyor doğal olarak. Umarım en yakın zamanda gerçek hayatla yüzleşir.

Yaşı küçükte değil. Muhtemelen kolay yoldan çok para kazanmak istiyor. Bunu yapabilir evet ama öncelikle düzenli olarak belli bi işte çalışır birikimini yapar kendine güvenir parasını da bankadan kredi olarak çeker okey. Ama başkasından erken yaşta daha doğru düzgün tecrübesi olmadan borç isteyerek risk aldığı işi kurma çabası biraz sıkıntılı ve riskli. Dayımda annemin merhametini, iyi niyetini sömürerek borcunu ödetti. Neler aldırttı kendine neler. Annemle en son çok kötü kavga ettim. Şuan eve bile gelemez benden korkusuna mesela çünkü nankörlüklerini yüzüne bir bir vurdum. Salağın evine icra geldi annem ödedi. Benim ki daha safta neyse. Valla ben böyle durumlarda cezasını çekmesinden yanayım. Keşke ödemeseydi de o ceza ona bi ömür ders olurdu. Erkek çocukların şımarıklığı bi kadının şımarıklığından maddi manevi büyük zarar oluyor.

Babam öyle kendini geliştirmiş biri değil ama annem kendini yetiştirmiş bir kadın. Eğitime hep önem verdi. Kiz kardeşimle beni en ufak şeyde kafamızı yardı. 😁 Bir kere bir çocuğun adını yazıp kalp içine almıştım beni güzel tokatlamıştı. 😁 Başarılı 🧿 Oğluna hep oğlum oğlum diye perişan oldu. Kız kardeşimle ben çalışarak bir yere geldik. Ama erkek kardeşim için her şey daha kolay oldu. Biraz da ailemin zor durumda olduğu zamanda okuduğumuz içindi. 5 liram olmadığı günler oldu. Erkek kardeşim lisede her ay binler harcadı. Özel okulda okulu bitirebildi. Ona sağlanan imkanların yüzde 2si bize yapılmadı. Sonuç: Okumadı. Lise mezunu. Askerliğini yaptı geldi. Uzman çavuş olacağım dedi sonra yok gitmeyeceğim dedi eve geldi. Şimdi de kuzenimden 150 bin TL borç para alıp AVM'de stand kiralayacakmış. Birikimi yok bir şeyi yok. Babam bana güvenme dedi. Aslında bir yerden de başlamasını istiyoruz, yaşı olmus 22. Bir yandan risk de almalı diyoruz ama ekonomi de belli yani. Bir şey desek kıyamet kopuyor. Sabah babam borç aldığın kişiye güven olmaz dedi her şeyi kafamıza fırlattı. Kız kardeşimi arıyor sürekli para istiyor. Benden sürekli istiyor. Genç çocuk , hevesi kalmasın diye veriyoruz, bişiler alıyoruz. Ama böyle de bir parazit mi yetiştiriyoruz bilmiyorum. En başta ailemde suç zaten. Sorumsuzca büyüdü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kız kardeşim de sabah aradı artık benden para istemesin dedi. Tabiki söyleyemedik. Parlıyor. Söylemesek istiyor. Çünkü parası yok. Adım atsa para. Stand kazançlı olur mu bilmiyoruz. Ay vallahi bilmiyorum ne yapacağız.
Bu ne böyle vahşi mi kardeşin yahu
Asla böyle birine kuruş vermem
Gitsin fabrikada çalışsın orda burda bir sürü iş var okumadıysa kusura bakmasın üni mezunları yl mezunları iyi iş bulamıyor
İş beğenmeden çalışsın birikim yapsın
Oldu olacak maaşlarınızı ona bağlayın.
Bu elvat ayrımı yapan insanlardan artık bana gına geldi Erzurumluyuz bizde de oğlan evladı çok önemlidir
Babam askerdi bizi hep erkek evlatlarından daha çok sevdi okumamıza daha masraf etti çünkü biliyordu 2 abimde okumayacağını, okumadılarda
Ben ablam kardeşim okuduk sadece
O yüzden bu erkeklere ayrımcılık yapan yarın öbür gün el koynuna girince değişen oğullarına ağlayıp kız çocuklarına bakılmak için geliyorlar
Çok üzülüyorum
Allah yardım etsin canım zor kardeş atsan atılmaz satsan satılmaz hanzo manzo ama kafasını yerine getirmek lazım bu böyle olmaz
Sermayesiz işe girilmez bir kere

Sen sakın para verme Burhancım. Yarın bir gün Allah’ın izniyle sen evlenirsin ve sana da para lazım olacak. Sen şimdi kardeşine iyilik yapmak için birikimini vereceksin ama ilerde neden eşine mahçup kalasın. Sen kadın halinle çalışıyorsun. Delikanlıysa o da kendi ayaklarının üstünde dursun. Sırtını size dayamasın.
Ticareti herkes beceremez. Pişmesi lazım önce. Şu an illa kendi işini kurması şart mı? Motor kurye olsun. Bizim tostcuda ki motor kuryeler ayda 21 bin tl kazanıyor. Esnaf kurye diye geçiyor.

Sen sakın para verme Burhancım. Yarın bir gün Allah’ın izniyle sen evlenirsin ve sana da para lazım olacak. Sen şimdi kardeşine iyilik yapmak için birikimini vereceksin ama ilerde neden eşine mahçup kalasın. Sen kadın halinle çalışıyorsun. Delikanlıysa o da kendi ayaklarının üstünde dursun. Sırtını size dayamasın.
Ticareti herkes beceremez. Pişmesi lazım önce. Şu an illa kendi işini kurması şart mı? Motor kurye olsun. Bizim tostcuda ki motor kuryeler ayda 21 bin tl kazanıyor. Esnaf kurye diye geçiyor.
Malum cenah gibi konuşmak istemiyorum ama iş beğenmiyor. 😁
Erkek kuzenim kayısı alım satım yaparak zengin oldu hatta o yapamıyordu benim kardeşim konuşkan ona çok yardım etti. Sonra buna bir güven geldi. Gelsin de tabiki ama zarar eder diye korkuyoruz. Babam zengin değil bizim aldıklarımız belli. Dediğiniz gibi yarın Allah kısmet eder de evlilik durumumuz olursa ne yapacağız

onun cebinin harçlığıda, işide gücüde ailenizi ilgilendirir sizi değil.
evde herkese okuma fırsatı tanınmış hatta bazılarına fazlasıyla tanınmış, e okuyup iş güç sahibi olsaymış oda bir zahmet.
bizim ailelerimiz maalesef kız çocuklarının hayatlarını kurmasınin daha önemli olduğunun farkında değil.
ellerinde ne var ne yok oğulcuklarına döküyor, kızlarda bir çaba bir şey olacağim diye uğraşıyor sonra o amip oğulcuklar bazen böyle şımartılmaktan bir halt olamayıp herkese dert oluyor.
şımartan anneniz babanız onlar düşünsün siz içinizden geliyorsa arada sırada harçlık verin ben olsam vermezdim.
belki o imkanlar size sunulsa her şey daha farklı olacaktı, hem şartlar eşitlenmemiş hem hala size yük.

Babam öyle kendini geliştirmiş biri değil ama annem kendini yetiştirmiş bir kadın. Eğitime hep önem verdi. Kiz kardeşimle beni en ufak şeyde kafamızı yardı. 😁 Bir kere bir çocuğun adını yazıp kalp içine almıştım beni güzel tokatlamıştı. 😁 Başarılı 🧿 Oğluna hep oğlum oğlum diye perişan oldu. Kız kardeşimle ben çalışarak bir yere geldik. Ama erkek kardeşim için her şey daha kolay oldu. Biraz da ailemin zor durumda olduğu zamanda okuduğumuz içindi. 5 liram olmadığı günler oldu. Erkek kardeşim lisede her ay binler harcadı. Özel okulda okulu bitirebildi. Ona sağlanan imkanların yüzde 2si bize yapılmadı. Sonuç: Okumadı. Lise mezunu. Askerliğini yaptı geldi. Uzman çavuş olacağım dedi sonra yok gitmeyeceğim dedi eve geldi. Şimdi de kuzenimden 150 bin TL borç para alıp AVM'de stand kiralayacakmış. Birikimi yok bir şeyi yok. Babam bana güvenme dedi. Aslında bir yerden de başlamasını istiyoruz, yaşı olmus 22. Bir yandan risk de almalı diyoruz ama ekonomi de belli yani. Bir şey desek kıyamet kopuyor. Sabah babam borç aldığın kişiye güven olmaz dedi her şeyi kafamıza fırlattı. Kız kardeşimi arıyor sürekli para istiyor. Benden sürekli istiyor. Genç çocuk , hevesi kalmasın diye veriyoruz, bişiler alıyoruz. Ama böyle de bir parazit mi yetiştiriyoruz bilmiyorum. En başta ailemde suç zaten. Sorumsuzca büyüdü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kız kardeşim de sabah aradı artık benden para istemesin dedi. Tabiki söyleyemedik. Parlıyor. Söylemesek istiyor. Çünkü parası yok. Adım atsa para. Stand kazançlı olur mu bilmiyoruz. Ay vallahi bilmiyorum ne yapacağız.

Annenizin kendini yetiştirdiğine eminmisiniz?
Kendini yetiştiren birinin vereceği tepkiler değil çünkü.
Ben olsam zırnık vermem. Siz iylik yapmamışsınız resmen sorumsuz bir birey yetiştirmişsiniz ailecek.

kardeşin dayak istiyo ama. sizlere yazık günah ya. küçücük yaşında garantisi olmayan bir işe borçla girmesin.

Anlattıkların o kadar benzer ki, erkek çocuk olunca kayırıp sorumluluk vermeyip şımartıyor aileler. Benim erkek kardeşim de lisede gezdi tozdu, sonra 2 yıllık bir bölüm okudu, oradan dikey geçiş yaptı 5 sene de orada okudu, üstüne yüksek lisans yaptı, toplam da liseden sonra 7 yıl üni 2 yıl yüksek lisans 9 yıl gezdi tozdu pardon okudu. Sonra evleneceğim diye tutturdu, kızı alacak annemin yanına yerleşecekler ikisi de çalışmıyor nasıl geçiniriz diye düşünmüyor. Biz o zaman kendiniz evleniyorsanız evlenin bizden destek beklemeyin dedik.

şöyle bir ailecek birleşip toplantı gibi bişey yapsanız kardeşinize para verilmemesi gerektiğine dair :KK70:
böyle bir bağlılığınız var mı ?
herkes sırtını dönerse sıkışır belki çalışmak zorunda oldugunu hisseder

tabi bunları tefeci vs kötü bir çevreye bulaşmayacak olan biri için söylüyorum

şöyle bir ailecek birleşip toplantı gibi bişey yapsanız kardeşinize para verilmemesi gerektiğine dair :KK70:
böyle bir bağlılığınız var mı ?
herkes sırtını dönerse sıkışır belki çalışmak zorunda oldugunu hisseder

tabi bunları tefeci vs kötü bir çevreye bulaşmayacak olan biri için söylüyorum
İşte o ihtimalden dolayı ailem veriyor. Arsız mı edelim kötüye mi itelim diyorlar. Sorumsuz insan çok zor ya

Malum cenah gibi konuşmak istemiyorum ama iş beğenmiyor. 😁
Erkek kuzenim kayısı alım satım yaparak zengin oldu hatta o yapamıyordu benim kardeşim konuşkan ona çok yardım etti. Sonra buna bir güven geldi. Gelsin de tabiki ama zarar eder diye korkuyoruz. Babam zengin değil bizim aldıklarımız belli. Dediğiniz gibi yarın Allah kısmet eder de evlilik durumumuz olursa ne yapacağız
Dedelersen kalma tarla falan var mı?baban orayı kaysı yapsın diyeceğim ama erkekler hemen sahipleniyor, babalar da erkeğin olsun istiyor

Şimdiki gençler böyle sorumsuz çoğu.kardeşimle bana aynı imkanlar sağlandı hatta belki ona daha çoktur ama kendisi 6 yıldır bölüm okuyor.onuda ite kaka yani bitirip bitiremeyeceği bile meçhul.halbuki bitirse işi hazır staj yaptığı yer diplomanı al gel dedi bu bile motive etmiyor anca oyun oynuyor kızıncada ortalığı dağıtıp kafam basmıyor üstümde çok baskı var diyor.bırak işe gir o zaman diyoruz o zamanda ben nasıl iş bulayım siz bulun çalışırım diyor 24 yaşında daha hiç çalışmadı,askere gitmedi,ehliyet almadı.kısacası çabası varsa mantıklıysa destekleyin yoksa para falan vermeyin gitsin çalışsın.ayda 1-1,5 veriyorum ben daha önce para isteyip isteyip oyuna yatırdığını görünce artık bakıyorum oyuna harcamadıysa veriyorum yoksa vermiyorum.okuldan atılırsa yada bırakırsa askere gitsin sonra iş bulsun artık napalım herkes kendinden sorumlu.

Anlattıkların o kadar benzer ki, erkek çocuk olunca kayırıp sorumluluk vermeyip şımartıyor aileler. Benim erkek kardeşim de lisede gezdi tozdu, sonra 2 yıllık bir bölüm okudu, oradan dikey geçiş yaptı 5 sene de orada okudu, üstüne yüksek lisans yaptı, toplam da liseden sonra 7 yıl üni 2 yıl yüksek lisans 9 yıl gezdi tozdu pardon okudu. Sonra evleneceğim diye tutturdu, kızı alacak annemin yanına yerleşecekler ikisi de çalışmıyor nasıl geçiniriz diye düşünmüyor. Biz o zaman kendiniz evleniyorsanız evlenin bizden destek beklemeyin dedik.
Aynısı bir tanıdık yaptı çocuk 10 yılda okulu bitirdi sonra ben bu işi yapmayacağım başka bir iş yapacağım dedi.asgari ücret civarı getiren düzensiz işler yaptı tabi aile desteği olmadan geçinemiyor.sonra evlendi kızın işi gücü vardı ama çok kazançlı değil yine iki ailede destek veriyor üstüne çocuk yaptılar.çocuk 3 yaşına girdi anca kafasına dank etti okuduğu bölüm çok iyi bir mühendislik bölümü oradan işe girdi hala aile desteği devam ediyor oturdukları evde çocuğun ailesinin evi buarada.çocukluk arkadaşımda çok iyi bir okuldan mezun ama yüksek lisans yapacağım dedi 6 yıl gezdi tozdu işe giriyor kısa çalışıp çıkıyor sürekli bir bahaneyle aileside bıktı ama maddi durumları iyi ondan çocuk sevgilisine pahalı hediyeleri bile ailesine aldırıyor.

X