Yöresel Tarif Erzurum Mutfağı

Yöresel Yemekler
Ay cok güldüm kartul diil kartol :)

evet kartolmuş ama laf arasında kartulda diyorlarmış
eşim öyle dedi :KK1:
banada çok komik gelmişti bu kartol lafı patatese taktığınız isme bak demiştim...

Son düzenleme:
Şimdi daveti geri çevirmek olmaz demi ,erzurumda yaşıyorsaniz böreklerinize talibim ,peşine de bir diimcik kadayif dolma alabiirim , ertimek için de bana katılın beraber spor yapalım: )

evet davet geri cevrilmez... sana ne zaman gelcem :KK52: istanbuldayim ben :KK5: ama ben sana burdanda gonderirim sen hic endiselenme hemserim :) bu arada kartula ben de guldum :KK9:

YALANCI LAHANA DOLMASI
$DetayResimHandler.jpg
Malzemeler:
1 adet beyaz lahana
2 adet kuru soğan
2 adet patates
1 kase orta bulgur
1 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı karabiber
1 avuç reyhan

Yapılışı:
Beyaz lahana yaprakları ayrılır ve yumuşayana kadar haşlanır. Yumuşayan lahanalar soğuk sudan geçirilip şoklanır, dolma içi hazırlanana kadar süzülmesi sağlanır.
Dolma içi için; yemeklik doğranmış 2 adet kuru soğan 1 yemek kaşığı tereyağında kavrulur. Kavrulunca üzerine 2 kase su dökülür, 1 çay kaşığı tuz serpilip 1 kase yıkanıp süzülmüş bulgur eklenir. 1 silme tatlı kaşığı karabiber, 1 avuç reyhan eklenir. Patateslerin kabukları soyulur,yıkanıp rendenin iri dişli kısmıyla rendelenir. Rendelenmiş patatesler de bulgura ilave edilip dolma içi pişmeye bırakılır.
Lahana yaprakları büyükse ikiye ayrılır. Yapraklar dolma içiyle birlikte sarılıp tencereye yerleştirilir. Bir tutam tuz serpilir, üzerlerine yarım çay bardağından da az sıcak su konulup kısık ateşte pişirilir. Pişen dolmalar servis tabağına alınıp üzerlerine biraz kızgın tereyağı gezdirilir. Arzuya göre yoğurt da konulabilir.

Yalancı Dolma servise hazırdır.
ALINTIDIR...

KIRMACI KÖFTESİ

$erzurumkrmackftesiaj8.jpg

MALZEMELER:
750 gr. yağsız kıyma
2 tatlı kaşığı kimyon
6 ad. yumurta
2 kahve fincanı pirinç
kızartmak için sıvıyağ
un
tuz
karabiber
HAZIRLANMASI:
1-İlk önce küçük bir teflon tencerede pirinçleri, üzerlerini 2 parmak geçecek kadar su ile suyunu iyice çekinceye kadar haşlayın.(Lapa kıvamında olmalı)Daha sonra el blenderı ile yada kaşığın tersiyle pirinçleri iyice ezin.
2-Kıymayı,kimyonu,yumurtaları ve lapa haline gelmiş pirinci mutfak kabınıza aktarıp bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın.Mutfak kabınızın ağzını aliminyum folyo ile kaplayarak buzdolabında 30-45 dk. dinlenmeye bırakın.
3-Mutfak tezgahınıza fırın tepsisi büyüklüğünde yağlı kağıt serin ve üzerine biraz un serpin.Köfteden bir yemek kaşığı büyüklüğünde alıp unun üstüne bırakın ve elinizle ileri geri yuvarlayarak 10 cm. uzunluğunda köfteler hazırlayın.Yağlı kağıdın ucunu kıvırarak köftelerin tezgahın ucundan tabağa düşmesini sağlayın.Bu köftenin kıvamı, ele alıp şekillendiremeyecek kadar yumuşaktır.Bu nedenle bu işlemler yapılır.
4-Tavanıza bol sıvıyağ ekleyip kızdırın.İçerisine tabağa aktardığınız köfteleri ekleyip kızartın.
NOT : Yanında pilav ve püre ile servis yapmanızı öneririm.
ALINTIDIR...

evet kartolmuş ama laf arasında kartulda diyorlarmış
eşim öyle dedi :KK1:
banada çok komik gelmişti bu kartol lafı patatese taktığınız isme bak demiştim...
Gercekten ne hikmetse erzuruma gelen herkesi bu kartol kelimesi çekiyor :)

evet davet geri cevrilmez... sana ne zaman gelcem :KK52: istanbuldayim ben :KK5: ama ben sana burdanda gonderirim sen hic endiselenme hemserim :) bu arada kartula ben de guldum :KK9:
Himm tüh bu kötü oldu ama cok uzaktasiniz :KK43: , ben çok fazla yemek bilmiyorum ama bildigimin en iyisini yapip kapılarımi açıyorum buyrunn :)
Hıngel yapiim ben de :) , erzurumluyum ama mantiya hiç Hıngel demiyorum :)

Gercekten ne hikmetse erzuruma gelen herkesi bu kartol kelimesi çekiyor :)

Himm tüh bu kötü oldu ama cok uzaktasiniz :KK43: , ben çok fazla yemek bilmiyorum ama bildigimin en iyisini yapip kapılarımi açıyorum buyrunn :)
Hıngel yapiim ben de :) , erzurumluyum ama mantiya hiç Hıngel demiyorum :)

bayilirim hingele :))) bol sarimsakli yogurt offfff :))))) ben de hic hingel demem

ben hep açım 24 saat :KK52:
emzirdiğim için sık acıkıyorum heralde...
ay burayıda geyik yaptık mahsuru varmı acep ?

Allah anali babai büyütsün :)
Bi sorun olur mu bilmiyorum yemekler kısmına ilk kez yazıyorum, konu sahibimiz yönelendirir sanırım bizi

MANTI
$552997_112389035624885_1787195796_n.jpg

Malzemeler
2 yumurta
4 çay bardağı su
Aldığı kadar un
Tuz

İç harcı için
250 gr. orta yağlı kıyma
1 orta boy soğan
Karabiber-tuz
Üzeri için
Sarımsaklı yoğurt

Sos için
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı tereyağı
Pul biber, kuru nane, tuz

Yapılışı

Yumurta, su ve tuz yoğurma kabına alınır. Yumuşak kıvamlı bir hamur haline gelene kadar, azar azar un ilave edilir. Daha sonra tezgah üzerine bol un serpilir ve hamur burada yoğurulmaya devam edilir. Hamur, sert ama esnek bir hal alınca, üzeri nemli bir bezle örtülerek, 15-20 dakika dinlenmeye bırakılır. Bu sırada iç harcı hazırlanır. Soğanlar olabildiğince küçük doğranır. Tuz ve karabiber eklenerek, kıymayla karıştırılır. Dinlenen hamur, dört bezeye ayrılır. Her beze, çok ince olmayacak şekilde açılır. Açılan hamur, yaklaşık 2X2 cm olacak şekilde karelere bölünür. İç harç, bolca karelerin üzerine paylaştırılır.
Üçgen şekilde kapatılır yada dört ucu birleştirilerek bohça şekli verilir... İsteğe göre fırında ya da oda ısısında kurumaya bırakılır. ( Ben fırınlamıyorum ). Tencerede kaynayan tuzlu suda haşlamaya bırakılır. Domates salçası, tereyağında kavrulur. Çok az su eklenir. Karabiber, kuru nane ve tuz serpilerek, koyu kıvamlı bir sos hazırlanır. Haşlanıp, süzülen mantılar servis tabağın alınır. Üzerine, sarımsaklı yoğurt ve hazırlanan sosdan gezdirilir. İsteğe göre sadece eritilmiş tereyağı da gezdirilebilir.

Son düzenleme:
Mantiya nane o kadar lezzet veriyor ki ,denemeyenler için mutlaka nane kullanmanizi öneriyorum

Bir de üçgen seklinde kapatılır yazmışsiniz , ben dört köşesini de birleştirip yıldız yapıyorum ,aynı şey kastedilmis sanirim dimi :)

Bir deee püf noktasi olarak şunu söyleyebilirim, sosun icerisine mantinin suyundan ekleyince daha lezzetli oluyor :)
Ay çok konustum :)))

X