Eşime hem kızgınım hem kırgın. Sizce tepkim ne olmalı?

Merhaba arkadaşlar
Ben daha önce burda konu açtım aslında 24 ayar gram altının bilezige çevirmek istiyorum diye. Şimdi şöyle ki benim eşim işten çıkarılmıştı tazminat verildi 80bin civarı. Eşim o an işte kredi kartı borcu vardi işte bin TL kadar birikmiş aidat borcu vardı araba tamir istiyordu çocukların ve kendimizin giyim ihtiyacı vardi 10gram altın borcumuz vardı derken bı anda 30bin TL uçtu gitti.
Eşimde harcamayı sever kapı çalıyo bı bakıyorum tatlı sipariş etmiş ertesi gün işte dışardan yiyelim demeler baktım para harcanıyor iş hemen buldu ama bide o maaşı bekleyeceğiz derken 1 buçuk iki ay cepten yenecek ben dedim hemen altın alalım yani bitecek para boşa harcanacak. Ben bilezik almak istiyordum hem takmayida seviyorum ama öyle görgüsüz gibi ışıldasın aman çok çok gözüksün kafasında sevmiyorum en incesinden olsun ama benim olsun yani.
Eşimi pandemi yüzünden çıkardılar bı kaç arkadaşıyla toplu. yani arkadaşı olanlar arayıp altın alma konusunda fikir veriyorlar işte biri diyor ben bilezik aldım biri diyor ben gram aldım en iyisi o imiş falan diye. Eşim hem bana diyor sen ne istiyorsan onu yapalım diye hemde arkadaşıyla irtibatta işte hangi altını alırsak zarar yapmayiz falan. Ben söyledim işte bilezik istiyorum diye sonra eşim dedi 24 ayar gramda zarar edilmiyormus..
resmen tam kuyumcuya gidiyoruz beyfendi kararını vermiş gram alacak. Çok kızdım ağzımı açmadım zaten gittik kenarda oturdum 90 gram almış bütün parayla. Biz alırken 545tl gram ertesi gün damat istifa etti hop altın düştü. Bir hafta içinde 420leri gördü zaten snra eşim dedi maaşa kadar çok harcadık işte 20 gram bozmamiz lazım para yok gramini zarar ede ede 423ten 20grami bozdurdu.
Kaldı 70 gram işte 545i görmeden bozdurmam bidaha demeler.. Şimdide diyor zamanında kurban ayarla diye adamlara laf ettik ortada kurban parası yok işte yine krediye açıldık o birikti bı yakinimizin düğünü var çeyrek takılacak bilmem ne diye yine 20 gram bozacakmis. Ben bu süreçte yine diyorum tabi onları bilezige çevireceğim diye. Geçen en son konusu açıldı. Bende dedim bari kalan 50 gramla 5 tane ince bilezik alayım. Snra ertesi gün bana diyor ki ben kuyumcuyu aradım işte zarar edersin 24 ayarı 22 grama geri çekme dedi...
Ee ben bu bileziği alınca hemen yinemi bozacaksin. Araba İstiyorum diyip duruyorsun dururlar bı kaç yıl hem değer kazanır şuan yaptığım zarari karşılar kaldı ki sen bozarken zarar ediyoruz sorun yok ben bilezik al diyince niye bukadar dert oluyor. Dediğim gibi aslinda cimri biri değildir bana para vermemezlik gezdirmemezlik yapmaz. Öle kafasına estimi arada çiçek falan alır getirir. Ama bu altın takı meselesi oldumu neden böyle yapıyor anlayamıyorum yahu 7yildir hep soylemisimdirde her ay 100tl at kenara yıl dönümü hediyesi isimli kolye yaptır bana yada nebilim bı künye bı yüzük al. Aklıma tek gelen şey kolumda görecekler bozmak istediği zaman eksilince annesi ablası sordumu bozduk demeyemi çekiniyor ama sonuçta onlarda meraklı melehat ben milletin evinde ne yediğini içtiğini ne borcu olduğunu ne birikim yaptığını sormam onlar öyle değil ne yaptınız ne aldınız kaça aldınız 🤦🏻‍♀️ of bilmiyorum geçen yüzüm düşünce işte dedi almayacağız bilezik demedikki falan diyor e ben bilezik konusu açılınca gerildiğini görüyorum zaten hayır demene gerek yokki istemediğini belirtmek için dedim diye yine bozuldu bana. Ben artik zarar ettik etmedik kafasında değilim edeceğimizi ettik zaten ediyoruzda yani durdurma imkanım yok altını ellemeyin demeyin taktı kafaya bozacak çünkü yeni iside düşük maaşlı olduğu için bırakın kenara para atmayı daha kredi kartindan alışveriş yapılıyor mutfağa yetmedimi maas.
Ben aman ne yaparsan yap diyip karismamalimiyim yoksa bilezik alacaksin en azından hevesimi almış olurum onlarida bozana kadar diyip aldirmalimiyim. Milletin kocası cimri olur birikim peşinde olur bizimkide harcama derdinde elinden gelse bozdurup Trabzon'u Antalya'yi gezelim diyor.
O altın çarçur olup gidecek kocanız kafasına koymuş belli.
Aslında 80.000 hiç az bir para değil, bir anda toplu nakit geçmiş elinize, keşke bir eve filan girseydiniz, bu fırsatlar bir daha geçmiyor ele.
Bilezik yaparsa kolundan çıkar ver demeyi göze alamıyor, kendini de biliyor illa bozduracak, o yüzden saçmalıyor bence

O altın çarçur olup gidecek kocanız kafasına koymuş belli.
Aslında 80.000 hiç az bir para değil, bir anda toplu nakit geçmiş elinize, keşke bir eve filan girseydiniz, bu fırsatlar bir daha geçmiyor ele.
Bilezik yaparsa kolundan çıkar ver demeyi göze alamıyor, kendini de biliyor illa bozduracak, o yüzden saçmalıyor bence
Aynen öyle dediğiniz gibi. Bende çok isterdim eve girmeyi dusundukte hatta ama üstüne ekleyecek başka para yoktu kredi çeksek odeyemezdik kaldı öyle🤦🏻‍♀️

Tek tek gram almak yerine birazını acil durumlarda bozmak için gram çeyrek gibi küçük altınlar kalanı da yüksek gramlı külçe alsaydınız öyle ha diyince bozulmadı. Çevirme imkanınız varsa külçeye çevirin.

Ben altinciyimdir hem faizde yok temiz yatırımdır eline iki kuruş geçse biriktirir çeyrek yapardım . benim bosandigim adam olmadık eve sehpa bile alınacak olsa altın boz derdi hatta bu altın bozmadigim için çok kavga etti benimle a sla ve asla bozmadım taksit Felan öderdim kendimce .kadın için altın guvencedir hayatın ne getireceğini kimse bilmiyor illaki boşanma olur demiyorum ölüm olur hastalık olur iflas olur altın bir kenarda guvencedir zor günler için . o zor günlerde başıma geldi ve o birikimlerin bir işe yaradiki yoksa şimdiye sokaklarda kalmistim iyimi aklımı kullanmışım da har vurup harman savurmamisim diyorum.sizin için altın hesabı olmaz çünkü eşinizin eli durmaz dakikaya bir telefondan uygulamaya girer yukseldimi alcaldimi der az yüksekse hemen bizdurmaya kalkar bence sizin için en iyisi altini bizzat alıp saklamak . Her ufak defek şey için istediğinde de vermemek.

Ha sizin bir takma isteğiniz var şu zamanda çok tehlikeli ama bir süre takip hevesinizi alabilirsiniz .TV haberlerde neler görüyoruz 80 kadındaki neneyi torunu öldürmüş iki bilezik uğruna Allah'ım esirgesin.

Siz neden ağırlığınızı koymadiniz ki bu meselede ben onu anlamadım. Adam gram daha kârlı demiş siz hayır bilezik diye konuştuk bilezik alicaz sözünün arkasında dur dememissiniz, sonra tribe girmissiniz. Sokma akılla hareket eden bi eşiniz var maalesef o zaman kontrolü siz ele alicaksiniz, itiraz ediceksiniz, tatlı mi aliyo aldırmayacaksiniz. Öbür konunuzda da gorumcenize "benim evime gelen yiyeceği götüremezsin" demeye yanasmamistiniz, neden net bi duruş sergilemekte bu kadar zorlaniyosunuz? Böyle pasif agresif tavırlarla sizi kimse ciddiye almaz ki eşiniz alsın. Hala da hiç karismayayim mi diye soruyosunuz yani hayret bişey

Anlatmak istediğinizi anladım. Ki daha önceden bilezigim olduğu için biliyorum islicik ücreti kısımlarını bozdururkende elime ne geçeceğini. Ben 15 yaşımdan beri çalışan bı insanim sonradan görme banami deniyor aynı tabiri çevrenizdekilerede yapın lütfen burdan görmediğiniz birine sallamak gayet güzel. Ben bekarken bir sürü çalışıp aldığım kunyelerim var kimsede demedi yani sonradan görme bilezik meraklısı diye. Evlenince neden bu durum böyle karşılanıyor. Takmayan neden takmiyorsun yokmu yoksa istemiyormusun diye sorulmadigi gibi takanada görgüsüzmu demek gerekiyor. Evet hırsızlar değil on bilezik bir bilezik içinde kol keser. Haksizsiniz demiyorum ama tabirleriniz hoş değil sadece
Ben sadece buradan atip tutabilen biri degilim. Su an karsimda da olsan yine ayni seyi soylerdim. Fikrim bu cunku. Sormussun ben de fikrimi soyledim. Soyleneceklere tahammulun yoksa konu acmasaydin keske. Madem bildigini yapan bir yapın var, neden konu actin o zaman?
Tek calisan da siz degilsiniz. 48 yasindayim. Ben de yillardir calisiyorum. Hepimiz kötü gunler icin, evlatlarimizin gelecegi icin karınca kararınca birikim yapiyoruz. Ama birikim icin bilezik alip koluma takmak hic aklimdan gecmez benim. Zaten altin bilezigi de hic sevmem. Pek de bilezik takan kalmadi zaten. Kolye kunye kupe tamam da bilezik takan pek yok.
Evde altin tutmak hirsiza davet cikarmaktir. Annemin bir arkadasi anneme anlatirken duymustum yillar once. Komsusu kolundaki tek bilezik icin alisveristen donerken takip edildigi biri tarafindan apartmana girdiginde agzi kapatip bilezigi vermeye kadin direnince öldürülmüs apartman girisinde oylece kanlar icinde. Tek bilezik icin. O gunden beri annem evde, uzerinde hic altin bulundurmadi, biz de öyle. Ben de takı takmayi cok sevmem zaten. Bankada kasa kiralayip orada muhafaza etmisti annem. Biz evlenince de altinlarimizi anneme vermistik zaten annemin bankada kasasi var orada muhafaza edilir diye, tum kardesler. Hepimizinkini ayri kutulara koymustu annem karismasin diye. Kimin nesi varsa bir kagida yazip kutuya bir kopyasini, bize de diger kopyasini vermisti kagidin saklayin diye. Ölursem kasadaki altinlar karismasin, hangi kutu kime ait bilin demisti. Takmak isteyen gereken kadarini almisti. Ben altini sevmedigim icin hepsini kasada muhafaza etmeyi tercih ettim. Oglumun sunnetinde, dogumunda takilanlari da koymustum. Neyse tum kardeslerin altinlari annemin kasasinda durdu yillarca. Ben ev alirken bozdurdum. Simdi bir altin hesabim var. Uc bes elime ne gecerse orada biriktiriyorum, oglum buyuyunce evlenirse diye. Altin uzun vadeli bir birikim aracidir zaten. Kisa sureli alip bozdurmak zarar ettirir. Neyse siz bizden daha cok biliyorsunuz. Cunku ne denirse kabul ettiginiz yok. Belli ki buraya da bizden onay almak icin konu actiniz bilemiyorum. Ne diyelim, bildiginizi yapin, bilezik alin, takin, herkese de gosterin. Ne diyelim simdi.

Son düzenleme:
Ben altinciyimdir hem faizde yok temiz yatırımdır eline iki kuruş geçse biriktirir çeyrek yapardım . benim bosandigim adam olmadık eve sehpa bile alınacak olsa altın boz derdi hatta bu altın bozmadigim için çok kavga etti benimle a sla ve asla bozmadım taksit Felan öderdim kendimce .kadın için altın guvencedir hayatın ne getireceğini kimse bilmiyor illaki boşanma olur demiyorum ölüm olur hastalık olur iflas olur altın bir kenarda guvencedir zor günler için . o zor günlerde başıma geldi ve o birikimlerin bir işe yaradiki yoksa şimdiye sokaklarda kalmistim iyimi aklımı kullanmışım da har vurup harman savurmamisim diyorum.sizin için altın hesabı olmaz çünkü eşinizin eli durmaz dakikaya bir telefondan uygulamaya girer yukseldimi alcaldimi der az yüksekse hemen bizdurmaya kalkar bence sizin için en iyisi altini bizzat alıp saklamak . Her ufak defek şey için istediğinde de vermemek.

Ha sizin bir takma isteğiniz var şu zamanda çok tehlikeli ama bir süre takip hevesinizi alabilirsiniz .TV haberlerde neler görüyoruz 80 kadındaki neneyi torunu öldürmüş iki bilezik uğruna Allah'ım esirgesin.
Yok ya hevesim vardı ama öle aşırı değil vazgeçtim zaten külçeyi bozdurmayacagim eşimede söyledim vermeyecegimi çok coook sıkışirsak veririm ama öle kredi kartına yüklenme dedim onuda elinden aldım maaş nerde bitiyor ne kadar yetiyorsa bı bakalım dedim

Siz neden ağırlığınızı koymadiniz ki bu meselede ben onu anlamadım. Adam gram daha kârlı demiş siz hayır bilezik diye konuştuk bilezik alicaz sözünün arkasında dur dememissiniz, sonra tribe girmissiniz. Sokma akılla hareket eden bi eşiniz var maalesef o zaman kontrolü siz ele alicaksiniz, itiraz ediceksiniz, tatlı mi aliyo aldırmayacaksiniz. Öbür konunuzda da gorumcenize "benim evime gelen yiyeceği götüremezsin" demeye yanasmamistiniz, neden net bi duruş sergilemekte bu kadar zorlaniyosunuz? Böyle pasif agresif tavırlarla sizi kimse ciddiye almaz ki eşiniz alsın. Hala da hiç karismayayim mi diye soruyosunuz yani hayret bişey
Haklısıniz. Bu huyumu değiştiremiyorum ben evlenmeden önce asla böyle biri değildim. Çalışan kendi paramı kendim kazanan istediğimi alan istediğim saatte eve giren çıkan biriydim annem babam çok guvenirdi istemediğim şeye hayır derdim. Ama eşimle bir yıl içinde evlendim okadar bastirildimki ilk bir yıl kayınvalidem psikologlardan çıkamadı oğlu evlendi diye (askere gittiği zamanda aynısı olmuş benimle alakalı değil) yani bana ağlaması falan sürekli bizimle olmak istemesi biryere gidemezsin diyip atılıp bayilmalar bir anda nereye düştüm dedim çok cebellestim herkes bana çok şaşırdı sen nasıl sustun nasıl katlandın diye bilmiyorum gerçekten kendimi çok kötü hissediyorum. Ben eşime illada o bilezik alınacak desem alacak bunu biliyorum ama inanın hiç içimden gelmiyor diretmek öylece karışmamak istiyorum maddi özgürlük olmaması beni çok yıpratıyor eksiklik yaşamıyorum yani istediğimi söylerim eşim fazla fazla verir ama insanın kendi kazandığı gibi olmuyor ben benimseyemiyorum bence kazanıyorum diye böyleyim kendimde söz sahibi gibi göremedim görümce kısmı başka bişey evet kızıyorum ama kayinpederim inan çok başka biri onun benden götürdüğü kadar ben onlara gittiğimde fazlasıyla bana vermeye çalışıyor goz göre göre yapıyorlar yani bende amaaan modundaym bazende sınırı aşıyor eşim yuh çüş diyor dinlemiyor ne denir ki 🙄 bugün beni aradı kardeşim duymasın kızar diyo yine evimden bişey istedi 🤦🏻‍♀️ kendime çok kızıyorum neden istediğimi dile getiremiyorum böyle olacak diyemiyorum en başında ben ya☹️

Ben sadece buradan atip tutabilen biri degilim. Su an karsimda da olsan yine ayni seyi soylerdim. Fikrim bu cunku. Sormussun ben de fikrimi soyledim. Soyleneceklere tahammulun yoksa konu acmasaydin keske. Madem bildigini yapan bir yapın var, neden konu actin o zaman?
Tek calisan da siz degilsiniz. 48 yasindayim. Ben de yillardir calisiyorum. Hepimiz kötü gunler icin, evlatlarimizin gelecegi icin karınca kararınca birikim yapiyoruz. Ama birikim icin bilezik alip koluma takmak hic aklimdan gecmez benim. Zaten altin bilezigi de hic sevmem. Pek de bilezik takan kalmadi zaten. Kolye kunye kupe tamam da bilezik takan pek yok.
Evde altin tutmak hirsiza davet cikarmaktir. Annemin bir arkadasi anneme anlatirken duymustum yillar once. Komsusu kolundaki tek bilezik icin alisveristen donerken takip edildigi biri tarafindan apartmana girdiginde agzi kapatip bilezigi vermeye kadin direnince öldürülmüs apartman girisinde oylece kanlar icinde. Tek bilezik icin. O gunden beri annem evde, uzerinde hic altin bulundurmadi, biz de öyle. Ben de takı takmayi cok sevmem zaten. Bankada kasa kiralayip orada muhafaza etmisti annem. Biz evlenince de altinlarimizi anneme vermistik zaten annemin bankada kasasi var orada muhafaza edilir diye, tum kardesler. Hepimizinkini ayri kutulara koymustu annem karismasin diye. Kimin nesi varsa bir kagida yazip kutuya bir kopyasini, bize de diger kopyasini vermisti kagidin saklayin diye. Ölursem kasadaki altinlar karismasin, hangi kutu kime ait bilin demisti. Takmak isteyen gereken kadarini almisti. Ben altini sevmedigim icin hepsini kasada muhafaza etmeyi tercih ettim. Oglumun sunnetinde, dogumunda takilanlari da koymustum. Neyse tum kardeslerin altinlari annemin kasasinda durdu yillarca. Ben ev alirken bozdurdum. Simdi bir altin hesabim var. Uc bes elime ne gecerse orada biriktiriyorum, oglum buyuyunce evlenirse diye. Altin uzun vadeli bir birikim aracidir zaten. Kisa sureli alip bozdurmak zarar ettirir. Neyse siz bizden daha cok biliyorsunuz. Cunku ne denirse kabul ettiginiz yok. Belli ki buraya da bizden onay almak icin konu actiniz bilemiyorum. Ne diyelim, bildiginizi yapin, bilezik alin, takin, herkese de gosterin. Ne diyelim simdi.
Bunu birtek siz öyle algiladiniz. Bende bu yuzden hem bozuldum hemde düşüncem o olmadığı için yazdım size. Bak ne güzel söylüyorsuniz birikim yaptım attim kenara koydum kasaya diye. Almak istediğim bilezik diye dediğim tel olanlardan bileklik gibi görünen ince bişey ve elimde 50 gram var nasıl bunun gösterisini yapabilirim Allah aşkına yahu nerede yaşıyorsunuz inanın bilmiyorum takıyı herkes sevmek zorunda değil ben büyük bir şehirde yaşıyorum bırakın evliyi bekar olanı bile maaşından kırpıyor biriktirip alıyor ne var bunda ya bunun sahteleri de var 20liraya 30liraya benim anlatmak istediğim konu çok çok baskaydi kırmak istemedim kötü söz kullandiysam kusura bakmayın lütfen. Bende buraya herkes beni onaylasin bilezik al desin diye açmadım konuyu. Lütfen usenmeyin gelen yorumları okuyun benim verdiğim cevaplarda gözden geçirin boş vaktinizde. Ben hava atma düşüncesinde olsam bilezikle biseylerin havasını atıldığını dusunseydim elim kolum dolu olur gelir burda böyle üçün besin hesabini yapıp ben birikim için aldırdım adam harcamaya meyilli demezdim 80bin elime geçer geçmez gider takip takistirirdim zor olmasa gerek

Haklısıniz. Bu huyumu değiştiremiyorum ben evlenmeden önce asla böyle biri değildim. Çalışan kendi paramı kendim kazanan istediğimi alan istediğim saatte eve giren çıkan biriydim annem babam çok guvenirdi istemediğim şeye hayır derdim. Ama eşimle bir yıl içinde evlendim okadar bastirildimki ilk bir yıl kayınvalidem psikologlardan çıkamadı oğlu evlendi diye (askere gittiği zamanda aynısı olmuş benimle alakalı değil) yani bana ağlaması falan sürekli bizimle olmak istemesi biryere gidemezsin diyip atılıp bayilmalar bir anda nereye düştüm dedim çok cebellestim herkes bana çok şaşırdı sen nasıl sustun nasıl katlandın diye bilmiyorum gerçekten kendimi çok kötü hissediyorum. Ben eşime illada o bilezik alınacak desem alacak bunu biliyorum ama inanın hiç içimden gelmiyor diretmek öylece karışmamak istiyorum maddi özgürlük olmaması beni çok yıpratıyor eksiklik yaşamıyorum yani istediğimi söylerim eşim fazla fazla verir ama insanın kendi kazandığı gibi olmuyor ben benimseyemiyorum bence kazanıyorum diye böyleyim kendimde söz sahibi gibi göremedim görümce kısmı başka bişey evet kızıyorum ama kayinpederim inan çok başka biri onun benden götürdüğü kadar ben onlara gittiğimde fazlasıyla bana vermeye çalışıyor goz göre göre yapıyorlar yani bende amaaan modundaym bazende sınırı aşıyor eşim yuh çüş diyor dinlemiyor ne denir ki 🙄 bugün beni aradı kardeşim duymasın kızar diyo yine evimden bişey istedi 🤦🏻‍♀️ kendime çok kızıyorum neden istediğimi dile getiremiyorum böyle olacak diyemiyorum en başında ben ya☹️
Valla huyunuzu degistiremiyosaniz bunlara katlanicaksiniz yani çok üzgünüm ama öyle. Eve para getirmiyosunuz ama evladınızı buyutuyosunuz evi çekip çeviren sizsiniz eşinizin kazandığı her kurusta sizin hakkınız var. Huyunuzu degistiremiyosunuz madem ya en kısa zamanda işe başlayın ya da herşeyi böylece kabullenin şikayet etmeyin artık bunlara mahal veren sizsiniz çünkü. Hayatta karşımıza engeller, zarar göreceğimiz durumlar çıkar ama biz de onlara karşı kendimizi korumakla yükümlüyüz. He ama bu böyle gitmeyecek onu söyleyeyim, siz susup susup susup bigun çok fena patlayacaksiniz, o patlama gerçekleştiğinde haliyle çok kalp kiracaksiniz, e öyle bi durumda birisi bana "hayır gram değil bilezik alalım" demeyip de seneleeer sonra bunun lafını yaparsa "ağzın yok muydu, aklın nerdeydi niye bunu senelerce içinde tutup şimdi soyluyosun" diye sinirlenirdim. Ya kendinizi koruyun, ya da şikayet etmeyin. Eşinizin sizin bu durumdan rahatsızlık duyduğunuzdan haberi bile yok muhtemelen.

X