Eşimin ailesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İstemezdim. Hayat pahaliliginin olduğu buyük bir şehirde yaşıyoruz ve sabit gelirliyiz. Maddi olarak sıkıntıya girecek ve bir şekilde de başa çıkmayı deneyecektik elbet. Ama bu devirde ailenin verdiği bir ev olması kim ne derse desin büyük bir şans
tabi ki şans ailenizin içinden gelerek yaptığı bir şey bu, ona lafım yok. oturmanız da hiç problem değil
ama eş ailesi maddi yardım yapmadığı zaman da bunları bunları yapmadılar demekte olmuyor.. aileniz içinden gelerek yapmış çünkü, evlenen insanlar için zorunlu bir şey olarak değil. siz aileniz size iyilik yaptığı için, karşı taraftan da bekliyorsunuz. yapmayınca da bileniyorsunuz gibi geldi

tabi ki şans ailenizin içinden gelerek yaptığı bir şey bu, ona lafım yok. oturmanız da hiç problem değil
ama eş ailesi maddi yardım yapmadığı zaman da bunları bunları yapmadılar demekte olmuyor.. aileniz içinden gelerek yapmış çünkü, evlenen insanlar için zorunlu bir şey olarak değil. siz aileniz size iyilik yaptığı için, karşı taraftan da bekliyorsunuz. yapmayınca da bileniyorsunuz gibi geldi
Ben istiyorum ki onlar bir şey yapmadiysa bizden de istemesin. Ama kendisinin ev eşyası alması, para vermesi gibi talepleri oluyor eşimden.

Ben istiyorum ki onlar bir şey yapmadiysa bizden de istemesin. Ama kendisinin ev eşyası alması, para vermesi gibi talepleri oluyor eşimden.
e ısterse ıstesın veremeyız durumumuz yok dıyeceksınız bu kadar dert edecek bırsey yok kı
ac kapa dugmelerı veya komut alma sıstemlerı yok ,ınsanları sunu soylesın bunu soylemesın dıye ayarlayamıyoruz .

bir de şöyle bir şey var. eş ailesiyle aynı yerde oturuyor olsanız ve biz kendimize yeni ev ve eşyalar alacağız siz geçin burada oturun deseydi bu sefer neden eskilerde ben oturuyorum, madem durumları iyi bize yeni ev yeni eşyalar alsalardı diye düşünürdünüz. aileniz için düşünmüyorsunuz çünkü seviyorsunuz, burada anladığım kadarıyla eş aileleri pek sevilmiyor.

talepleri olsun, eşiniz anca para yettirdikten sonra bu taleplerini zaten gerçekleştiremeyecek. siz de bu kadar kafanıza takmayın..

Siz de çocuklarınizin evdeki düzenini değiştirmeyi kendine hak gören ve hak etmedikleri halde aile içi huzurunu bozmaya çalışan kayinvalidelerdensiniz ya da değilseniz de öyle olacaksınız sanırım. Üzüldüm sizin ve cevrenizdekiler için. Sizden yorum beklemiyorum. Duymak istemediklerimi söylediğiniz için değil, tek taraflı ve yanlı bir bakış acisiyla yaklaştığınız için.
Kaynana mı bilmiyorum da. Bu dünyada bir tek ailesinin evinde yaşamaya kendinde hak gören biri. 😅

Zaten maalesef günümüzde desteği genelde kız ailesi destek veriyor ama erkek ailesi elimizi hiç bişeye atmayalım istediğimiz zaman gidelim evlerinde rahat edelim ne de olsa oğlumuzun evi ...ama o devir yok artık kadınlar çalışıyor evlerine zor yetiyor bir de kayınpeder kayınvalide tripi saçma sapan bilmişlikleri çekilmiyor konu sahibi dua edin uzaktalar her zaman gelemezler
+100000
Bu aile gelenekselse niye oğullarını evlenirken tek bir yardımları dokunmamış.
Bu aile modernse bu kaynanalık, gelinin evine çocuğuna karışma nereden geliyor?
Kadın üstüne car car konuşuyor maddi yardım bekliyor.

ben kocasını dusundum kendı evı gıbı benımseyebılmısmıdır acaba
aıle oldugu gıbı evı esyasıyla kıza bırakıp gıdıyor adamda oylece bır bavulla gelıp o eve yerlesıyor
hanı suda benım dıyebılecegı bırseyı yok . ben kendı adıma soyleyeyım rahat edemezdım .
Eş konudaki en garip kişi bence.
Evlenip eşya almadan karısının ailesini evinde yaşıyor. Eşya bozulunca da kendi ailesinden istiyor.
Belescilik resmen 🤷

Yine klasik maddiyat umrumda değil ama eş ailesi şöyle para vermedi bunu yapmadı temalı konulardan biri daha. kimseden bir şey isteyen insanlar değilsiniz ama bulaşık makinesi bozulunca eş ailesinden isteniyor nasıl oluyorsa. Zaten hali hazırda düzülü evde oturmuşsunuz ne yapsalardı bütün eşyalarınızı çöpe attırıp yeni eşya mı alsalardı? Beklentileriniz bana çok saçma geldi. Sizin anneniz bakıyormuş çocuğa neden başka şehirden gelip rahatlasınlar?

İki hafta yahu sadece iki hafta. Bavulunuzu açması haricinde ortada ciddi bir mesele bile yok. Kızınıza saçma kelime öğretse ne öğretmese ne elbet bir gün doğrusunu öğrenecek. Eşya yeri değiştirmeye gelince evet hoş değil ama kısıtlı süre görüşüyorsunuz. Bunun için ağzınızın tadını bozmaya değmez. Gittikleri gibi kendi düzeninize getirirseniz gene. Yatak odasına giriyor muhabbetine girince evet orası onun oğlunun da odası. Şu yatak odası mahremdir, kutsaldır muhabbeti bana çok garip geliyor.

Sizin geçinmeye gönlünüz yok bence. Maddi meseleler yüzünden eş ailesine kurulduğunuzu düşünüyorum

Eş konudaki en garip kişi bence.
Evlenip eşya almadan karısının ailesini evinde yaşıyor. Eşya bozulunca da kendi ailesinden istiyor.
Belescilik resmen 🤷
gercekten oyle
farkettınız mı ozellıkle son 1 senedır konular hep bu sekılde damatlar adam degıl gelınler cok talepkar kayınvalıdeler frenı patlamıs kamyon gıbı , yanı evlılık kurumu evlılıgın mantıgı falan hıc konusulmuyor artık acayıp acayıp seyler

gercekten oyle
farkettınız mı ozellıkle son 1 senedır konular hep bu sekılde damatlar adam degıl gelınler cok talepkar kayınvalıdeler frenı patlamıs kamyon gıbı , yanı evlılık kurumu evlılıgın mantıgı falan hıc konusulmuyor artık acayıp acayıp seyler
Eşin yaptığı ya da yapmadığı herşeyin faturası ailesine kesiliyor birde kolay yoldan.
Sonra yıllarca çözüme ulaşılamayan sorunlar. Niye çünkü yanlış yerde aranıyor.

Yine klasik maddiyat umrumda değil ama eş ailesi şöyle para vermedi bunu yapmadı temalı konulardan biri daha. kimseden bir şey isteyen insanlar değilsiniz ama bulaşık makinesi bozulunca eş ailesinden isteniyor nasıl oluyorsa. Zaten hali hazırda düzülü evde oturmuşsunuz ne yapsalardı bütün eşyalarınızı çöpe attırıp yeni eşya mı alsalardı? Beklentileriniz bana çok saçma geldi. Sizin anneniz bakıyormuş çocuğa neden başka şehirden gelip rahatlasınlar?

İki hafta yahu sadece iki hafta. Bavulunuzu açması haricinde ortada ciddi bir mesele bile yok. Kızınıza saçma kelime öğretse ne öğretmese ne elbet bir gün doğrusunu öğrenecek. Eşya yeri değiştirmeye gelince evet hoş değil ama kısıtlı süre görüşüyorsunuz. Bunun için ağzınızın tadını bozmaya değmez. Gittikleri gibi kendi düzeninize getirirseniz gene. Yatak odasına giriyor muhabbetine girince evet orası onun oğlunun da odası. Şu yatak odası mahremdir, kutsaldır muhabbeti bana çok garip geliyor.

Sizin geçinmeye gönlünüz yok bence. Maddi meseleler yüzünden eş ailesine kurulduğunuzu düşünüyorum
Benim kadar insanları kırmamak için kendi canı sıkılan gelin az bulunur. Henüz ağzımı açıp kalbini kıracak tek bir söz bile söylemedim. Ayrıca benim de ailem çocuğuma bakmak zorunda değil. Tamamen kendi istediği için bakıyor. Yarın bir gün bakmayacagim dese diyecek tek bir lafım bile yok.
Eşimin ailesi burda olsaniz uzakta olmasaniz biz bakardık diyor ama kesinlikle yalan. Buradayken kısıtlı sürede bile sürekli çocuktan şikayet eden biri. Gürültüye gelemiyor.
Bizim yatak odamizda onun işine yarayacak hiçbir şey yok. Ben onun evine gittiğimde edebimle oturuyorum. Onun da aynı şeyi yapması lazım. Sizin yatak odanıza herkes girip cikiyorsa bilemeyeceğim. Ama benim kabul edebilecegim bir şey değil

gercekten oyle
Eşin yaptığı ya da yapmadığı herşeyin faturası ailesine kesiliyor birde kolay yoldan.
Sonra yıllarca çözüme ulaşılamayan sorunlar. Niye çünkü yanlış yerde aranıyor.
Ben sizlerin yerinde olsam hoşuma gitmeyen ya da sürekli görmekten sıkıntı duyduğum konulara yorum yapmaktan kacinirdim. Herkes istediği gibi konu açabilir. İnsanlar da saygı çerçevesinde yorum yapmakta özgürler. Hep aynı konular, hep de böyle oluyor deyince elinize ne geçiyor? Faydalı bir yorum yapmayacaksınız hiç yapmayin. Siz istemiyorsunuz diye insanlar konu açmayacak degil.

İçimden geçeni tam olarak yazmışsınız.

Bunu erkek tarafı yapsa adı fedakarlık değil düşüncesizlik olurdu net.
Erkek tarafı yapsa
Bize eski eşyalı evi verdiler kendileri yenisine geçtiler, dayadılar döşediler olurdu adı.

Ben sizlerin yerinde olsam hoşuma gitmeyen ya da sürekli görmekten sıkıntı duyduğum konulara yorum yapmaktan kacinirdim. Herkes istediği gibi konu açabilir. İnsanlar da saygı çerçevesinde yorum yapmakta özgürler. Hep aynı konular, hep de böyle oluyor deyince elinize ne geçiyor? Faydalı bir yorum yapmayacaksınız hiç yapmayin. Siz istemiyorsunuz diye insanlar konu açmayacak degil.
benım bu konuya yorumlarımdan cıkardıgınız sonuc bu mu gercekten ?
butun yorumlarımı okudugunuza emın mısınız?
ayrıca sıze konu acmayın bu nasıl konu dıyen mı oldu ?
son zamanlarda bu konularda artıs var dedık cunku oyle .

benım bu konuya yorumlarımdan cıkardıgınız sonuc bu mu gercekten ?
butun yorumlarımı okudugunuza emın mısınız?
ayrıca sıze konu acmayın bu nasıl konu dıyen mı oldu ?
son zamanlarda bu konularda artıs var dedık cunku oyle .
Evet okudum. Artıs olabilir haklısınız. Ama benim sürekli açıp acıp cevap beklediğim bir konu değil. Benim açtığım konunun altında böyle yorum yapılmasi tuhaf geldi iki günde bir böyle konu aciyormusumcasina. Açılıyorsa da insanlarin gerçekten bir sıkıntısı var demektir. Sonuçta her 10 kişiden 7'si evliliğinden, kayınvalidesiden vs mutlu değil. Bu beklenmedik bir şey de değil. Ne yazık ki birçoğumuzun hayatında benzer olaylar yaşanıyor

Evet okudum. Artıs olabilir haklısınız. Ama benim sürekli açıp acıp cevap beklediğim bir konu değil. Benim açtığım konunun altında böyle yorum yapılmasi tuhaf geldi iki günde bir böyle konu aciyormusumcasina. Açılıyorsa da insanlarin gerçekten bir sıkıntısı var demektir. Sonuçta her 10 kişiden 7'si evliliğinden, kayınvalidesiden vs mutlu değil. Bu beklenmedik bir şey de değil. Ne yazık ki birçoğumuzun hayatında benzer olaylar yaşanıyor
sıze sureklı aynı konuyu acıyorsunuz dıyen olmadı :KK68: ama son zamanlarda boyle konular arttı artık ,evlılık kurumu nedır, evlılık nedır konusulmuyor bıle dedım . ınsanlar evlılıgın ne oldugunu unutmus ,evlenırken nereye evlendıklerını bılmıyorlar ,cıkan tum sorunlar yasanılan hersey bundan kaynaklanıyor demek ıstedım ,alınganlık yapmıssınız...

sızı asla kıracak bırsey yazdıgımı dusunmuyorum, son derece de kendımı sızın yerınıze koydum ,hatta ben neler yaptım onu da yazdım bırkac taneden fazla yorumum var hepsıde sızın faydanıza emın olun,

suan bır sıkıntı yasıyorsunuz ya yanlıs anlamanızı o strese yoruyorum . ben kendım kayınvalıdemle konusmuyorum ,bende cok sıkıntılar yasadım, bır cogumuz yasadı ama sızınkı aslında kayınvalıde sorunu degıl ,sızın yasadıklarınızın aynısını hepımız yasadık ,yasamayan yok belkı daha beterını yasadık :) sızın sorun baska ... bazı seylerı eksık dusunuyorsunuz bunun sonucunda sız uzuluyorsunuz

kendı yorumlarımı tekrar etmıs olucam ama mesela; kayınvalıdeye en bastan mesafelı olun ,bırsey sızı rahatsız edıyorsa bunu dırekt soyleyın ...bakın burada ne guzel rahatsızlıgınızı soyledınız kotu bırsey oldu mu ? daha ıyı bıle oldu bakın daha ıyı anlasıcaz ... aynı bunun gıbı kayınvalıdenıze de o anda soyleyın,

gercekten hıc bır beklentınız olmasın, sızın aılenız yapmıs sagolsun ama onlar da yapmak zorunda degıldı, beklentı ne kadar az mutluluk o kadar cok sız beklemeyın kı onlar da sızden beklemesın :KK66:

esınız fazla pasıf aılesıyle sızın aranızda denge kuramıyor onunda ogrenmesı gereken cok sey var bıraz polıtık olun hemen sinirlerınız bozulmasın

Merhaba arkadaşlar. Ben de biraz içimi dökmek için yazıyorum. Biraz uzun olacak ama ne olur idare edin.
Ben evliyim ve 2.5 yaşında bir kızım var. Eşimle aramız gayet iyi fakat kayınvalidem ve kayinpederim ne zaman bize gelse mutlaka aramızda bir sorun oluyor. Kayınvalidem dediğim dedik biri ve bizim eve her geldiğinde esyalarimi (mutfak,oturma odasindakiler vs) kafasına göre yerlestirmek istiyor. 4.5 yıllık evliyiz ve ilk evlendigimizde bu işi hiç sormadan yapiyordu. Şimdi soruyor şunları şuraya koysam falan diye. Yapma desek de canım sıkılıyor içimden geliyor tarzı şeyler söylüyor.
Bu arada kendisiyle farklı şehirlerde yaşıyoruz. İki haftalığına geldi ama yine de dayanamıyorum. Gerçekten ilk zamanlar çok sustum bu insana karşı. İlk evlendigimizde onlara misafirliğe gittik odamıza girdi, bavulumu karıştırdı, saç havlumu ayağıni silmek için havlu haline getirmiş vs. Bunlara hiçbir şey demedim. Sadece eşime söyledim uyarsın diye. O da söylemiş ama işte bazen anlıyor bazen anlamıyor. Ben de yuzune söylerdim ama bana düşmez diye düşündüm.
Bu geldiğinde de plaj terligimi banyo terliği yapmış mesela. Bu kez söyledim çünkü artık sinirlerim bozuluyor. Ama kendime de yakıştıramıyorum. Çünkü ben kimseye kızan kötü söz soyleyebilen biri değilim.
Bu arada ben annem ve babamla ben bekarken birlikte yaşadığımız evde oturuyorum. Annemler ben rahat edeyim diye ben evlenmeye yakın yeni bir ev aldılar bu evi de bana verdiler. İçinde tüm eşyalar vardı. Kayınvalidem ve kayinpederim içine tek bir eşya bile almadılar. Sadece yastık yorgan nevresim gibi benim kullanmayacağım şeyler verdiler. Kendisi şunu da ben alayım ya da biraz para vereyim sen ne istersen al evinde eksik olan bile demedi. Benim ailem de ben de kimseden bir şey isteyen insanlar değiliz. Zaman icerisinde bulaşık makinemiz ve buzdolabımiz bozuldu borclarimiz da vardı. Eşim ailesinden bulaşık makinesi için para istedi. Yeni ev mi aldınız sanki, yeni ev alsanız hayırlı olsun hediyesi alırdık dedi annesi. Onu bırakın hamile olduğumda biz bir şey yapmadık çocuğun odasını da biz yapariz bile demediler. Maddi durumlari da var. Üç tane evleri arsaları falan var.
Bir haftadır bizdeler. Eşim bize gelecekler diye illa hediye alalım dedi. Tamam dedim ben de. Gitti ikisine toplamda 500 e kazak aldı. Eşime bişey diyemesem de içimden gelmedi. Kendilerinin bana ve cocuguma marka bir şey almisliklari hiç yoktur. Aldıkları şeyler de hep çarşıdan pazardan aldıkları şeylerdir. Hep para hesabı yaparlar.
Bu arada ben calisan bir kadinim. Yıl sonuna kadar izin aldim. Hem yanacak izinlerim vardı hem de çocugum onlara alışık değil yabancılik çekmesin istedim. Kızım bana düşkündür ama onlar geldiğinden beri daha da düşkün hale geldi. Tuvalete gitsem bile arkamdan ağlıyor. Kayınvalidem bu cocuk sen yokken iyiydi sen izin alınca huyu suyu değişti nerden izin aldin keşke almasaydin falan dedi. Asıl sen geldin diye bu çocuk böyle oldu demek dilimin ucuna kadar geldi ama sustum. Kızım hiç ona yaklasmiyor. Onlar varken hiç benden ayrılmıyor.
Kayınvalidem çocuğuma saçma sapan şeyler söylüyor. Bibiş var mı falan gibi. Kaka anlamina geliyormuş. Çocuğum 2.5 yaşında yeni yeni dili aciliyor. Bir anlamı olmayan şeyleri söyleme bu çocuk yeni yeni bir şeyler öğreniyor, aklını karistirma dedim. Artık kızımla ilgili şeylerde uyarıyorum.
Bir de mutfakta ne iş yaparsa yapsın teşekkür bekliyor. Bir yemek yapınca 30 kere söylüyor. Şunu da şöyle yaptım diye. Buraya bir beyaz eşya bile almadılarinin konusu acilinca da ağlamaklı oluyor. Ben istemez miydim yapmak ama evde hiç yer yoktu falan diye. Hadi almadın da o zaman oğluna biraz para verseydin bir ihtiyaciniz olursa alın diye.
Ben çalışırken çocuğuma annem ve babam bakıyor. Onlara cok şey borçluyum. Keşke çalışmak zorunda olmasam da ben bakabilsem. Eşimin ailesinin de annemleri rahatlatmak adına doğru düzgün gelip bakmisliklari yoktur.
Bir hafta daha burdalar ve ben ağlamak istiyorum bazen. Kısa süre idare etmeye çalışıyorum ama gerçekten çok zor. Siz olsaydiniz böyle biriyle ne yapardınız?
Bence kendinizi telkin edin. Kayınvalide kayınpeder bu yaştan sonra değişmezler onları değiştirmeye çalışarak sadece siz yıpranırsınız. Çok sevdiğim bir psikolog bir videosunda şöyle demişti eğer narsist birinin değişmeyeceğini bilseydiniz hayatınız nasıl olurdu? Bu sözü çok şey anlatıyor değişmeyeceğini bildiğimiz şeyleri kabullenmekte hepimiz zorlanıp hayatı kendimize zindan ediyoruz.

Bakın kocanızla aranız iyiymiş. Onlar gidene kadar sabredin değiştirsin eşyaların yerini 2 haftada öyle olsun. Kendinizi sinir etmeyin bir de böyle bir değişiklik olsun hayatında diyin. Olumlu olarak görün. Bunu iki sebepten söylüyorum siz umırsayıp sinirlendikçe kaynana amacına ulaşıyor. Neydi amacı gelini sinir etmek. Bakıyor amacına ulaşıyor yapmaya devam ediyor. Bir de diyin ki "aa olur valla anne bende sıkıldım hep aynı düzenden ama üşeniyordum değiştirmeye. Sen bi değiştiriver. Hatta kitaplıkta da bir düzen gerekiyor orayı da bir elden geçir senin zevkine güveniyorum." bu sefer kaynana eminim ki gelin beni mi kullanıyor ne aman elimi sürmiyim diyecek

Maddi konuları da bence unutun bunlar sadece sizi yıpratır olmuş bitmiş. Yuvanızın kızınızın huzurunu dışarıdan gelen insanlar için bozmayın kendinizi de üzmeyin derim

Benim kadar insanları kırmamak için kendi canı sıkılan gelin az bulunur. Henüz ağzımı açıp kalbini kıracak tek bir söz bile söylemedim. Ayrıca benim de ailem çocuğuma bakmak zorunda değil. Tamamen kendi istediği için bakıyor. Yarın bir gün bakmayacagim dese diyecek tek bir lafım bile yok.
Eşimin ailesi burda olsaniz uzakta olmasaniz biz bakardık diyor ama kesinlikle yalan. Buradayken kısıtlı sürede bile sürekli çocuktan şikayet eden biri. Gürültüye gelemiyor.
Bizim yatak odamizda onun işine yarayacak hiçbir şey yok. Ben onun evine gittiğimde edebimle oturuyorum. Onun da aynı şeyi yapması lazım. Sizin yatak odanıza herkes girip cikiyorsa bilemeyeceğim. Ama benim kabul edebilecegim bir şey değil

Kendi canınızı da yok yere sıkıyorsunuz işte. Kimse çocuğunuza bakmak zorunda değil evet bunu biliyorsunuz madem neden gelip bakmıyorlar ailemi rahatlamıyorlar diye eş ailesini eleştiriyorsunuz? Anlayışınız kendi aileniz için mi geçerli? Herkes çocuk bakamaz dediğiniz gibi bakmak zorunda da değil zaten. Bana laf sokmaya çalışmanıza da hiç gerek yok. Herkes girip çıkmıyor ama öyle de olsa umrumda olmaz. Mutfak gibi ütü odası gibi herhangi bir oda neticede. Kabul etmiyorsunuz ama giriyorlar. Ya kavga edeceksiniz ya şu an yaptığınız gibi kendi kendinizi yiyeceksiniz ya umursamamayı öğreneceksiniz seçim sizin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X