Eşimin ailesinde çözemediğim ufak sıkıntılar. Fikir istiyorum 🙏🏻

Sunshine1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2021
8.472
8.120
26
Geçmiş kandiliniz mübarek olsun kızlar iyisinizdir umarım. Ben 3 buçuk yıllık evliyim. Evliliğimin oturması için 3 yıl kadar çocuk kararını erteledik şuan 10 haftalık hamileyim. Özet geçeceğim ona göre fikir alışverişi yapalım.
Eşimle şöyle büyük bir sorunumuz var diyemem. Evliliğimizi oturttuk diyebilirim. Gerek ev işleri gerek iş hayatım para bölümü sosyal hayatımız derken bir eş olarak kendisinden razıyım diyebilirim. Şuan çalışıyorum ama doğumdan sonra iş hayatıma ara vereceğim. ( iş yerimdeki mobingten ötürü). Evliliğimizin başında görümcemin çocukca isteklerinden, kayınvalidemin karışmasından illallah etmiştim. Eski konularım var uzatmak istemiyorum örnek vermem gerekirse 30 yaşında ki görümcemin “ bana tatlı alıcaksın abi, şuraya götürüceksin abi, çocuğuma oyuncak alıcaksın bana bana bunu neden almadın” diye tacizlerne son vermem 2 yılımı aldı. Kayınvalidem de kızına ve oğluna bağımlı biridir. Yeterki iki evladı birbirine bağımlı olsun eşim kızı 30 yaşında olsada istediklerini alsın yeğenini peşine taksın gelin damat umrunda olmaz. Kardeştir tabiki de bağlı olmaları güzel bende anne olacağım ama bunu bizim özel hayatımıza müdahele etmeden yapmalılar.
Gelelim rahatsızlığıma. Sorun mu değilmi bilmiyorum. Abartıyor da olabilir. Lakin eğer müdahele etmem gerekirse etmek isterim. Hormonlardan saçmalıyorsam destek isterim. Eşimin sosyal harcaması çok yoktur. İçki sigara eğlence tarzı. Olsada kendisi için harcamasına lafım olmaz sosyal hayatına giyimine. Önceden eşimin anne babasına para alır geri vermezdi. Tepki gösterdiğim için en azından geri alıyor eşim. Sonuçta bende çalışıyorum ve onlarda 3 maaş alıyorlar. Şuan ufak tefek devam ediyor ama. İşte örneğin harçlıklaro bitiyor 200 versene. Yol paraları bitiyor 300 versene. Yarısı veriliyorsa yarısı verilmiyordur takip edemiyorum yani işim gücüm var.Görümcemde eşime “ zaten çocuğu görmeye mi geliyorsun, hediye aldığın mı var “ dediği için eşim yeğenine düzenli olarak birşeyler alıyor. Çocuktur sevinsin ama geçen hafta gördük dışarı çıktık diye gelirken sana oyuncak alıcam dediği için aldık ee az öncede dayı bana bundan al diye istedi yine aldık. Uygunundan alalım çocuktur hayal kırıklığı olmasın dedi. Alıştığı için olur her fırsatta alıyorsun çünkü dedim. Bu zamana kadar o kadar çok şey alındı ki bir kere eşim kola aldırdı diye görümcem para lafı yaptı. Eşim tepki göstermişti onda bile kayınvalidem “ alıcaksın tabi kardeşin yeğenin bir canımız var kendine gel” diye eşime yüklendi. Zoruma gidiyor. Gitmeli mi gitmemeli mi onuda bilmiyorum. Eşimle konuşmalı mıyım yoksa bu basit normal mi onuda bilmiyorum. Tersleyip kalp kırmakta istemiyorum. Dolarsam “ abartmadın mı yeter artık” demekten de korkuyorum. Bunu dersem eşim bu seferde çekinip hiçbirşey alamıyor. Ee demeyince abartıyor ama :)
Şöyle bir kaygımda var. Allah nasip ederde sağlıkla kucağıma alırsam biz her çocuğumuza aldığımızda görümcemin çocuğunada mı alıcaz? İnanın isterler. Almadın ihmal ettin kıskanır yapma diye söylenir kayınvalidem eşime. Ben çocuğumun ayrıcalığının olmasını istiyorum. Babam amca yeğenlerine bizden daha çok ilgiliydi. Bunu yaşayan biri olarak ben çocuğuma yaşatmak istemiyorum. Nasıl tepki göstermeliyim ? İnce bir konu haklıyken haksız duruma da düşmek istemem. Yanımda bu muhabbet yapılırsa sakin de kalamayabilirim şimdeden annelik hormonlarım yüklendi. Ben kendi çocuğuma daha iyi imkan sunmak için senelerdir çalışıyorum. Ağlasamda çıkmadım işimden tazminatım için. Rapor param için. Aynısını halasından da göremeyeceğim neden böyle birşeye izin vereyim ki ? Bana 1 kere bile öğrendiğinden beri görümcem nasılsın diye sormadı. He beklediğimden değil ama haketmeyen birine neden yapayım ki ?
İnşallah uzun olmamıştır. İstişare yapıp eksikler varsa yazmak isterim. Şuan kafamı karıştıran çözemedim dediğim bir sorunum yok çok şükür. Eğer bu da bir sorunsa çocuk olmadan halletmek isterim. 🙏🏻
Şunuda ekleyeyim kayınvalidem geçen kızının attığı ürünü sipariş vermem için whatspına girmemi istedi. Mesajı okumadım ama konuşmaya girildiğini için kayınvalidemin şunu yazdığını gördüm. “ abinin çocuk haberine bu kadar sevineceğini tahmin etmezdim.” . Önceki konuşmaları bilmiyorum bakmadım bana yakışmaz resmi üstünde o yazıyo gördüm sadece. Neden sevinmesin ? En çok yeğenini mi sevmeliydi ? Ben mi art niyer arıyorum bilmiyorum.

Son düzenleme:
Anlattığınıza göre yeğenine karşı tutumu, ya çok çok. Ya da hiç yok oluyor çoğu zaman. Bir ortası yok bu işin. Böyle düşünmeniz gayet normal. Yeğeni olsa da her şeyin de bir sınırı olmalı. Artık siz de bir ailesiniz neticesinde. Eşinizle tatlı dille konuşun. Alsın sevindirsin ama yerine göre. Bu arada hayırlı olsun 🌸🤍

Anlattığınıza göre yeğenine karşı tutumu, ya çok çok. Ya da hiç yok oluyor çoğu zaman. Bir ortası yok bu işin. Böyle düşünmeniz gayet normal. Yeğeni olsa da her şeyin de bir sınırı olmalı. Artık siz de bir ailesiniz neticesinde. Eşinizle tatlı dille konuşun. Alsın sevindirsin ama yerine göre. Bu arada hayırlı olsun 🌸🤍
Çok teşekkür ederim. 🌸 Ya hiç noktası da kızdığım zaman oluyor. Çekiniyor tedirgin oluyor tepki veririm diye almıyor. Konuştuğumda da savunmak için çocuk sevindiriyorum ben kendime birşeyler almıyorum her zaman yapmıyorum 100 200 liraya buluyorum diyor. Muhtemelen onlar 2 kişi ben tek olunca diğer tarafın etkisi ağır basıyor🙈

Onu bunu bilmem de yeğenini çocuğumla kiyaslamaya çalışsa biri onun hayatını burnundan getiririm . Benim çocuğumun yanında kimse baban yeğenini de senin kadar seviyor gibi birşey ima edemez. Herkes kendi cocuguna ana babalık yapsın . Yani ben eşimde bunu hiç yaşamadım aksine ikinci çocuğu istemiyor adam kızım kadar sevemem diye. Etrafta görüyor kızına olan bağlılığını ama bende bu konuda yaralı biri olarak (annemden dolayı ) çok hassasım. Bu konuda eşinle konuş .

Çok teşekkür ederim. 🌸 Ya hiç noktası da kızdığım zaman oluyor. Çekiniyor tedirgin oluyor tepki veririm diye almıyor. Konuştuğumda da savunmak için çocuk sevindiriyorum ben kendime birşeyler almıyorum her zaman yapmıyorum 100 200 liraya buluyorum diyor. Muhtemelen onlar 2 kişi ben tek olunca diğer tarafın etkisi ağır basıyor🙈
Artık kendi çocuğunu sevindirsin . Sende kendi çocuğunu sevindirmek için bol bol alışveriş yap Sunshine

Bebeğiniz doğduktan sonra belki de her şey kendiliğinden değişir. Masraflar falan derken düzelir umarım. Çocuk sevindirilir de bir görev yapıyormuş gibi duruyor. Çocuk sevindirmek içten gelir alırsın verirsin. Sürekli birinin sana demesiyle olacak şey değil. Eşiniz mi görevli sadece bu işte babası yok mu bu çocuğun yahu 😀

Onu bunu bilmem de yeğenini çocuğumla kiyaslamaya çalışsa biri onun hayatını burnundan getiririm . Benim çocuğumun yanında kimse baban yeğenini de senin kadar seviyor gibi birşey ima edemez. Herkes kendi cocuguna ana babalık yapsın . Yani ben eşimde bunu hiç yaşamadım aksine ikinci çocuğu istemiyor adam kızım kadar sevemem diye. Etrafta görüyor kızına olan bağlılığını ama bende bu konuda yaralı biri olarak (annemden dolayı ) çok hassasım. Bu konuda eşinle konuş .
Bende hassasım papatyam. Babam bize para vermez kuzenime verirdi. Kayınvalidem diyorki “ ayy kızımda hamileyken aşerirdi abisi alırdı hep”. Yav banane ? Kıyaslayacaklar. Yanımda da dicekler buna eminim. İşte o zaman bende senin gibi burnundan getiririm diye korkuyorum. Şimdiden koruma iç güdüm başladı. Nasıl tepki vereyim ? Onunda şuan ortada yaşanan bu olay hariç birşey olmadığı için ne diyeceğimi bilmiyorum. O kadar hevesliki bizim çocuğumuz olcak diyip duruyor. Evde çok destek. Her hafta e bebekteyiz. Hevesinden yıkama küveti aldı. Onda bile kaynanam sevmek yerine “ çocuk doğduda boklu mu kaldı aldın bunu” dedi. İnan dertleri ne anlamıyorum.

Artık kendi çocuğunu sevindirsin . Sende kendi çocuğunu sevindirmek için bol bol alışveriş yap Sunshine
O konuda yapıyorum. İstediğim herşeyide alacağım. Bu noktada görümcemin çocuğunu atarlarsa ortaya ne yapmalıyım onu bilmiyorum. Kelimelerimi cümlelerimi iyi seçmeliyim.

Bebeğiniz doğduktan sonra belki de her şey kendiliğinden değişir. Masraflar falan derken düzelir umarım. Çocuk sevindirilir de bir görev yapıyormuş gibi duruyor. Çocuk sevindirmek içten gelir alırsın verirsin. Sürekli birinin sana demesiyle olacak şey değil. Eşiniz mi görevli sadece bu işte babası yok mu bu çocuğun yahu 😀
Kız yeminle haykırmak istiyorum ama adım çocuk kıskanan geline çıkar diye susuyorum. Değişmez gülüm biz yeni evlendiğimizde borç içindeyken görümcem çocuğuma kıyafet alsana diye darlardı abisini. Eşimle net konuştum. Ben enayi değilim kardeşinin şaçma sapan istekleri için çalışmıyorum dedim. 1 ay içinde 4 tane oyuncak alamazsın dedim. Sonra işte görümcemin o istekleri yüzde 2 falan kaldı. Normalde de nadir alırdı bu aralar çocuk istiyor sürekli diye hayır demiyor. Takıldım bende. 😌

Ben çalışıyor eve para getiriyorsam eşim de benden izinsiz kimseye para veremez. Yegene de zırt pırt hediye aldırmam, özel günlerde alırım yeter. Babası alsın. Hic sevmediğim muhabbetler ya, babası bostan korkuluğu mu. Ben şimdiye elli kere o görümceye haddini bildirmiştim. Eşim de kendime almıyorum ona alıyorum derse çok soğurum, kendine alsın yeğen kim ya?

Kız yeminle haykırmak istiyorum ama adım çocuk kıskanan geline çıkar diye susuyorum. Değişmez gülüm biz yeni evlendiğimizde borç içindeyken görümcem çocuğuma kıyafet alsana diye darlardı abisini. Eşimle net konuştum. Ben enayi değilim kardeşinin şaçma sapan istekleri için çalışmıyorum dedim. 1 ay içinde 4 tane oyuncak alamazsın dedim. Sonra işte görümcemin o istekleri yüzde 2 falan kaldı. Normalde de nadir alırdı bu aralar çocuk istiyor sürekli diye hayır demiyor. Takıldım bende. 😌
Baba ne yapıyor o sırada hayatı mı sorguluyor. Bebek doğduktan sonra ve önce ne lazımsa fazladan alın. Çocuğumuz için alıyorum o her şeyin en güzelini hak ediyor deyin. Uğraşsın dursun. Bir süre sonra sadece kendini çocuğuna yönelir umarım

Kanaryacım hayırlı olsun sağlıkla kucağına al inşallah :KK200:

Eşin bu işi abartırsa da şakayla karışık artık senin çocuğun olacak bakalım yeen sevgisi nasılmış biraz da biz ablandan görelim hediye dersin.

Hatta kayınvaliden de halasından neler göreceğiz heyecanla bekliyoruz falan de:KK45:

O değil de senin kaynana hala köye taşınmadı dimi yaa:işsiz:

Ben çalışıyor eve para getiriyorsam eşim de benden izinsiz kimseye para veremez. Yegene de zırt pırt hediye aldırmam, özel günlerde alırım yeter. Babası alsın. Hic sevmediğim muhabbetler ya, babası bostan korkuluğu mu. Ben şimdiye elli kere o görümceye haddini bildirmiştim. Eşim de kendime almıyorum ona alıyorum derse çok soğurum, kendine alsın yeğen kim ya?
İzinsiz vermiyor. Zamanında çözdüm. Hediye alırkende öyle hediye alıcam değilde “ hediye bakalım mı istedi şimdi çocuk bekler he ne diyorsun “ diye yalandan soruyor işte :) evet bostan korkuluğu. Karısı kocamın cüzdanını karıştırıp para ver abi dediğinde bile sesi çıkmaz. Ya inanır mısınız kocasından çiçek istemiyor abisinden istiyor. Hayr abim alıcak bana diyor. 100 tane istiyorsa eşim 5 tanesini alıyor. Susmuyor çünkü. Banada istedi alayım dedim hep istiyordu almıyordum diyor. Ailecek manyaklar. Eşim onlarla ilgilensin onları arasın istiyorlar. Birşeyler alsın istiyorlar. Ben müdahele ettiğim için komple 0 layamadım. Yani kaldı böyle tek tük. Nasıl bildiricem ki görümceme haddini ? Sevmiyorum kızı enerjisini o çirkef hallerini. Onun o kötü enerjisini de istemiyorum. Abimden istiyorum muhabbeti yapıp tek o değil komple tüm aile yüklenicek öyle alışmışlar. Bende eşimle konuşuyorum.

Baba ne yapıyor o sırada hayatı mı sorguluyor. Bebek doğduktan sonra ve önce ne lazımsa fazladan alın. Çocuğumuz için alıyorum o her şeyin en güzelini hak ediyor deyin. Uğraşsın dursun. Bir süre sonra sadece kendini çocuğuna yönelir umarım
Söylüyorum onu. Kendiside en iyisi olsun diye en iyisini alıyor. Ondan yana sorun yok. Ben kendimden kısmamayı öğrendim. Umrumda olmaz. Hatta tek çalışınca napıcaksın diye laf sokuyorum ama anlamıyor. Ona göre çocuğa alınan 100 200 liralık oyuncak normal :)

Kanaryacım hayırlı olsun sağlıkla kucağına al inşallah :KK200:

Eşin bu işi abartırsa da şakayla karışık artık senin çocuğun olacak bakalım yeen sevgisi nasılmış biraz da biz ablandan görelim hediye dersin.

Hatta kayınvaliden de halasından neler göreceğiz heyecanla bekliyoruz falan de:KK45:

O değil de senin kaynana hala köye taşınmadı dimi yaa:işsiz:
Bitanem inşallah Rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah ❤️ kayınpeder yaza gidiyor komple kaynanam tazminatı için 1 buçuk yıl daha burda. Tazminatımla kızlarıma bilezik yapıcam dedi caymazsa :) onlada sorunum yokki doğru düzgün görmüyorum bile. Bana sormadan karar veremezler lafımı esirgenemem. Bana verdirdiği siparişler içinde parasını atarsın diyorum. Ben hassasım bu konuda.
Onu söyledim 1 2 sene önce. Bakalım aynısını kardeşinden de bekliyorum dedim bozuldu kocam. Napıyım bozulsun yalan mı ? Abartırsa şakayıda bırak direk saçmalamadın mı artık diye kızadabilirim. Tahammülüm bitince karşımda ki umrumda olmuyor😒

İzinsiz vermiyor. Zamanında çözdüm. Hediye alırkende öyle hediye alıcam değilde “ hediye bakalım mı istedi şimdi çocuk bekler he ne diyorsun “ diye yalandan soruyor işte :) evet bostan korkuluğu. Karısı kocamın cüzdanını karıştırıp para ver abi dediğinde bile sesi çıkmaz. Ya inanır mısınız kocasından çiçek istemiyor abisinden istiyor. Hayr abim alıcak bana diyor. 100 tane istiyorsa eşim 5 tanesini alıyor. Susmuyor çünkü. Banada istedi alayım dedim hep istiyordu almıyordum diyor. Ailecek manyaklar. Eşim onlarla ilgilensin onları arasın istiyorlar. Birşeyler alsın istiyorlar. Ben müdahele ettiğim için komple 0 layamadım. Yani kaldı böyle tek tük. Nasıl bildiricem ki görümceme haddini ? Sevmiyorum kızı enerjisini o çirkef hallerini. Onun o kötü enerjisini de istemiyorum. Abimden istiyorum muhabbeti yapıp tek o değil komple tüm aile yüklenicek öyle alışmışlar. Bende eşimle konuşuyorum.
Ben hiç anlamıyorum senin konularını. Karismaman gereken herkese karışıp asıl karisman gereken konularda daha geride kaliyorsun😅 benim çocuğum olacak, bundan sonra sen baba oluyorsun ve eğer ki senin yaptığın kadar karşı taraf yapmazsa ve bir daha da ona oyuncak ya da başka bir şey aldığını görürsem kıyameti koparırım derdim. Bu kadar. Ben şimdiye cami çerçeveyi indirmiştim de neyse.

Çocukların ebeveynleri bellidir. İhtiyaçlarını gidermek onlara düşer. Doğum gününde, karnede filan hediye alınır ama düzenli hediye almak bana saçma geliyor.

Geçen erkek kardeşim aramış eşimi. skoter nerden aldiniz diye. (Dört sene oldu alalı.)Tam doğum günü öncesi 😏 ben almadım, ondan da öyle bir beklentim olmadı.

Kuzenim eşi de yeğenlerine alır. Tablet, forma, maç ayakkabısi gibi pahalı ihtiyaçlarını amcaları alırmış. Onlarda adet öyleymiş. Ama kuzenimin oğluna helen yok 😁

Rahatsız oluyorsanız söyleyin. Ben işten çıkınca ne olacak, kendi çocuğun dururken sürekli yeğenine mi alacaksın? Şimdiden alıştır, sonra kuzeninden nefret eder.

Görümceye inşallah sende bizim gibi sürekli hediye alırsın hala olarak diye laf söyle.

Hayırlı olsun bebeğin, sağlıkla gelsin.

X