Eşim ve yaptığı ayrımcılık

bahtsizprensesss

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2024
25
0
32
Selam kızlar aranıza yeni katıldım.
Ben 33 yaşındayım eşim 40 yaşında 3 yıllık evliyiz. Eşimin daha önceki evliliğinden 8 yaşında bir çocuğu var. Bende 5.5 aylık hamileyim. Eşimin çocuğu olmasını hiç dert etmemiştim zaten çok şükür bir sıkıntı yaşamadık ta ki ben hamile kalana kadar.
ben çalışıyorum maddi durumum eşiminki kadar olmasada kazanıyorum hamile kaldığımdan beri kazancımı çocuğum için biriktirmeye başladım. Eşim hiç cimri biri değildir zaten çocuğuna çok güzel bakar maddi olarak herşeyini karşılar.

Benim sorunum eşimin biraz ayrımcılık yaptığını farkettim veya hamilelik duygusallığıyla bana öyle geliyo bilmiyorum.
Bebeğime bebek arabası bakıyorum haliyle biraz iyisini almak istiyorum araştırıyorum gelip daha ucuz bir şey alalım diyor peki tamam diyorum. Bunu söyleyen adam aynı zamanda 8 yaşındaki çocuğuna nerdeyse yüz bin liraya son model telefon alıyor. Bu arada çocuğun annesi de maddi durumu çok iyi çalışıyo olmasına rağmen çocuğun herşeyini eşim karşılıyor.

Yine bebeğime zıbın alıyorum annelerden öğrendiğim kadarıyla zıbın çok ihtiyaç oluyor fazla fazla alıyorum gelip bu kadar şeyi napıcaksın diyo. Ben zaten kendi bütçemle alıyorum bebeğimin bütün alışverişini daha kendisinin bir şey yaptığını görmedim. Bütün bunlar olurken yine çocuğuna lüks şeyler alıyo. Zaten her zaman alırdı ben hiçbir zaman mesele yapmadım ama kendi çocuğuma bi şeyler bakarken fuzuli gözüyle bakıp öbür taraftan tuhaf tuhaf istekler gelirken robot gibi hepsini alıyo. Yani baktığım bebek arabası da ultra lüks bir şey değil bir çok annenin kullandığı bir marka zaten karşılayamayacak durumda değiliz dediğim gibi eşim iyi kazanıyo ve zaten kendi bütçemle alıcaktım. Ve daha yazmadığım bebeğime hevesle aldığım ufacık emziğin bile hesabını yapıyor ama hiç böyle bi adam değildi.

Bilmiyorum artık zoruma gitmeye başladı ben kazandığım üç kuruşu bile doğmamış bebeğime ayırırken öbür tarafta benden kat kat fazla kazanan bir kadın olmasına rağmen en ufacık harcamayı bile eşime yaptıran ve eşimin de buna çanak tutması. En azından eşimden şunu beklerdim biz şuanda bebek bekliyoruz ve hiç olmazsa telefonun sırası değil, veya telefonu alıyorsa alsın ama benim bebeğime yaptığım harcamalara niye göz dikiyosun?? Kafam çok karışık üzerine hamilelik duygusallığı da var.

Bence haklısınız. Niye kendi butcenizden harcıyorsunuz? Ortak harcama oluyorsa ayrı. Ama madem ortak harcama yok o cocuksa bu da çocuk. Onun harcaması gerekiyor. Asla alacagimdan geri durmazdim.
Dediğim gibi hamile kaldığımdan beri önceliğim bebeğim olduğu için hep ona harcamaya başladım ama daha eşimden hiç adım görmedim üstüne ben alınca da laf etmeye başladı niye böyle yaptığını anlamıyorum karakteriyle çok zıt hareket etmeye başladı

Ciddi bir konusma yapın. Evlat ayıramaz ikisi de onun canı.
Ayrıca siz kendi bütçenizden yapıyorsunuz o kendi parasıyla tek çocuğa harcıyor ne anladık bu işten. Siz bebek ihtiyaçlarını ona söyleyin ondan alın. Sizin paranıza güvenmesin. Birine ne harcıyorsa diğerine de onu yapacak.
Anneler olarak sizin ayırdığınız bütçe sizi ilgilendirir. Baba olarak ikisini eşit düşünmek zorunda

Bebek arabasında vesaire fazla lükse gidilmesini ben de sevmiyorum. Bazı bebek binmiyor bile. İnsan bazen el kadar şeylerin fiyatımı görünce de zoruna gidiyor 😄 kafanızda hiç bu kıyaslamaya girmeyin orası dipsiz bir kuyu çektikçe çeker mutsuz bir evliliğiniz olur. Bende 2 çocuğum olsa biri yetişkin biri bebek olsa yetişkin olan daha uzun süre kullanacağım için ona daha iyisini alırım. Bence içinizi karartmayın hiç

Son model telefon alıp bebek arabasında ucuza kaçmak mı? Belki kısa süreli kullanılacağı için böyle demistir iyiye yormak istiyorum. Her ay bir kaç bin lira iste bebek için kenara koy birikim yapicam de çalışıyorsun diye bebeğine sadece sen harcama yapma eşit çabalasın. Diğer kadına laf geçiremiyor demekki sizde öyle olun.

O çocuk için alınan şeylerin annesinin alıp almamasını zikrediyor oluşunuz rahatsız edici. Ama diğer konularda haklısınız. O çocuksa bu da çocuk. Tabi ki harcama yapacak. Neden herşeyi kendi üstünüze aldınız ki?
Sizi tam olarak neden rahatsız etti anlamadım ama durumu izah etmek için yazdım. Ben çocuğum için bir kadın olarak bütün alışverişini yapmaya gayret ediyorum o da çalışan ve benden fazla fazla kazanan biri olmasına rağmen çocuğuna bir çöp bile almayıp hepsini eşime aldırıyo bu mu rahatsız etti? Burda eşimin tutumu önemli tabi o ayrı bi konu.

Ciddi bir konusma yapın. Evlat ayıramaz ikisi de onun canı.
Ayrıca siz kendi bütçenizden yapıyorsunuz o kendi parasıyla tek çocuğa harcıyor ne anladık bu işten. Siz bebek ihtiyaçlarını ona söyleyin ondan alın. Sizin paranıza güvenmesin. Birine ne harcıyorsa diğerine de onu yapacak.
Anneler olarak sizin ayırdığınız bütçe sizi ilgilendirir. Baba olarak ikisini eşit düşünmek zorunda
Evet ben de acaba ayrım mı yapıyor yoksa ben mi hassas yaklaşıyorum diye ikilemde kaldım. Harcama konusuna gelince de hep çocuğum neden kendim harcama yapmıyım diye düşündüm ama artık ona bile laf geliyor gibi

Sizi tam olarak neden rahatsız etti anlamadım ama durumu izah etmek için yazdım. Ben çocuğum için bir kadın olarak bütün alışverişini yapmaya gayret ediyorum o da çalışan ve benden fazla fazla kazanan biri olmasına rağmen çocuğuna bir çöp bile almayıp hepsini eşime aldırıyo bu mu rahatsız etti? Burda eşimin tutumu önemli tabi o ayrı bi konu.
Siz de aynısını yapın
Kendi paranizi da biriktirin
Böylece 8 yasidna cocuga 100 bin TL ye telefon alırken iki kere düşünür

Beni rahatsız etti demedim, rahatsız edici dedim. Beni niye etsin, alemsiniz.

Sorunuzun cevabını da en son cümlede yazmışsınız aslında. Onların arasında öyle bir düzen kurulmuştur, öyle gidiyordur. Orada sizi alakadar eden bir durum yok demek istiyorum. O ayrı bir konu dediğiniz konu ise tam sorunun kendisi. Eşinizin dengeyi sağlayamıyor oluşu problem. Problemin kendisine odaklanmanız gerekiyor diyorum.

Kusura bakmayın ama burada sizin gibi düşünen çok üyenin yorumunu okudum. Siz istiyorsunuz ki karşı taraf hem velayeti alsın çocuğun tüm sorumluluğunu üstlensin hem de hiç bir talebi olmasın. Maalesef öyle bir dünya yok.

8 yasindaki çocuğa neyin telefonu alınıyor? Elbette baba olarak ihtiyaçlarını karsilasin ama bu kadar düşünmeden harcama yapılması sağlıklı değil.
Ayrıca siz bebeğiniz için alınacaklar neden tek başınıza üstleniyorsunuz? İkinizin çocuğu ya hani, eşinizde ortak olsun buna. Eşiniz hiç oralı olmuyorsa ciddi problem vardır. 8 yaşındaki çocuğa 100 binlik telefon alan adam bebek arabasına pahalı diye laf ederse de rahatsız olursunuz elbette. Acik açık konuşun bazi şeyleri.

Bu arada ben de şuanda hamileyim ve benim de 8 yaş bir çocuğum daha var
Telefon almak zaten söz konusu olamaz da tablet aldık iPad çok pahalı oluyordu bebek geleceği için uygun fiyatli başka birşey seçtik bizim kesemiz ortak bu arada

Selam kızlar aranıza yeni katıldım.
Ben 33 yaşındayım eşim 40 yaşında 3 yıllık evliyiz. Eşimin daha önceki evliliğinden 8 yaşında bir çocuğu var. Bende 5.5 aylık hamileyim. Eşimin çocuğu olmasını hiç dert etmemiştim zaten çok şükür bir sıkıntı yaşamadık ta ki ben hamile kalana kadar.
ben çalışıyorum maddi durumum eşiminki kadar olmasada kazanıyorum hamile kaldığımdan beri kazancımı çocuğum için biriktirmeye başladım. Eşim hiç cimri biri değildir zaten çocuğuna çok güzel bakar maddi olarak herşeyini karşılar.

Benim sorunum eşimin biraz ayrımcılık yaptığını farkettim veya hamilelik duygusallığıyla bana öyle geliyo bilmiyorum.
Bebeğime bebek arabası bakıyorum haliyle biraz iyisini almak istiyorum araştırıyorum gelip daha ucuz bir şey alalım diyor peki tamam diyorum. Bunu söyleyen adam aynı zamanda 8 yaşındaki çocuğuna nerdeyse yüz bin liraya son model telefon alıyor. Bu arada çocuğun annesi de maddi durumu çok iyi çalışıyo olmasına rağmen çocuğun herşeyini eşim karşılıyor.

Yine bebeğime zıbın alıyorum annelerden öğrendiğim kadarıyla zıbın çok ihtiyaç oluyor fazla fazla alıyorum gelip bu kadar şeyi napıcaksın diyo. Ben zaten kendi bütçemle alıyorum bebeğimin bütün alışverişini daha kendisinin bir şey yaptığını görmedim. Bütün bunlar olurken yine çocuğuna lüks şeyler alıyo. Zaten her zaman alırdı ben hiçbir zaman mesele yapmadım ama kendi çocuğuma bi şeyler bakarken fuzuli gözüyle bakıp öbür taraftan tuhaf tuhaf istekler gelirken robot gibi hepsini alıyo. Yani baktığım bebek arabası da ultra lüks bir şey değil bir çok annenin kullandığı bir marka zaten karşılayamayacak durumda değiliz dediğim gibi eşim iyi kazanıyo ve zaten kendi bütçemle alıcaktım. Ve daha yazmadığım bebeğime hevesle aldığım ufacık emziğin bile hesabını yapıyor ama hiç böyle bi adam değildi.

Bilmiyorum artık zoruma gitmeye başladı ben kazandığım üç kuruşu bile doğmamış bebeğime ayırırken öbür tarafta benden kat kat fazla kazanan bir kadın olmasına rağmen en ufacık harcamayı bile eşime yaptıran ve eşimin de buna çanak tutması. En azından eşimden şunu beklerdim biz şuanda bebek bekliyoruz ve hiç olmazsa telefonun sırası değil, veya telefonu alıyorsa alsın ama benim bebeğime yaptığım harcamalara niye göz dikiyosun?? Kafam çok karışık üzerine hamilelik duygusallığı da var.

Yani konu sahibi, bu çocuk adamın ikinci çocuğu, böyle şeyler çok kısa süreli kullanılacağı için az ve uygun şeyler alalım diyordur. Senin gibi ilk bebek heyecanı yaşayamaz adam.

Senin bu kendi öz çocuğuna alıyor, benim evladıma almıyor, çok görüyor bakış açın çok problemli. Olay bu ilk evlilikten olan çocukla ilgili değil. Olay senin eşinin alışverişine karışması, paranı harcamana laf etmesinden kaynaklı.

8 yaşındaki çocuğa yüz bin liralık telefonda pek inandırıcı gelmedi yani.

Kusura bakmayın ama burada sizin gibi düşünen çok üyenin yorumunu okudum. Siz istiyorsunuz ki karşı taraf hem velayeti alsın çocuğun tüm sorumluluğunu üstlensin hem de hiç bir talebi olmasın. Maalesef öyle bir dünya yok.
Hiçbir talebi olmasın diye bir şey söylediğimi hatırlamıyorum kaldı ki o tarafla problemim olduğunu söyleseydim ayrı bir başlık konusu açılırdı. Ayrıca tatillerde bizde haftanın 3 günü alır en az iki gün de yatılı kalır kimsenin kimseyi tek başına büyütüp tek başına sorumluluk aldığı falan yok.

X