Eşim ve yaptığı ayrımcılık

Bana daha çok vicdan yapıyor gibi geldi. Diğer çocuğum yanımda değil ama bu hep benimle olacak, anne babasıyla aynı evde büyüyecek diye mi frenliyor kendini. Evlenmeden önce de böyle miydi çocuğuna karşı, yani tabii alacak verecek babası sonuçta. Her şeyin pahalısını mı alırdı veya çocuk ne istese hemen yapar mıydı? Eğer öyleyse bunun şimdi sizi rahatsız etmemesi gerekir çünkü bilerek evlenmişsiniz. Yok böyle değildi harcamaları mantıklıydı diyorsanız suçluluk duyuyor o zaman.

Zıbın, kollu kolsuz body dediklerimiz mi? Eğer oysa bence de fazla alın ama 0-1 ve 0-3 aylıklar hemen küçülüyor haberiniz olsun. Yaz bebeği olacaksa hep o bodylerden giydireceksiniz. Fazla almanızın sakıncası yok.
Yani aslında genel olarak hep böyleydi hep en pahalısı alınırdı benim zaten bunda gözüm yok da kendi çocuğuma biraz ayrımcılık yapılıyor gibi geldi. Dediğiniz gibi vicdan da yapıyor olabilir ama yeni bir şey değil.

Bence genel olarak herkes anlamış
Kıskanmakla alakalı gozukmuyor
O sizin arkadasinizin dayısının görüşü ve yaşam tarzı olabilir
Ben şahsen kullanmak istemem
Kısa süreli olan işte anakucagi oyun halısı dönüşümlü kullanıyoruz arkadaşlarla ama
Onun dışında kıyafet vs ikinci el kullanmam çok muhtaç olmadığım sürece
Ben de anlamadım maddi olarak müsaitken neden çocuğuma ikinci el eşya almam gerektiğini. hoş karşı değilim böyle şeylere de bi yandan son model telefon alınırken çocuğuma ikinci el eşya almam gerektiğini sanmıyorum

Muhtemelen daha dogmadigi için diğer çocuğu kadar benimseyememis olabilir. Ona yapan buna da yapar niye yapmasın. Ya da ilkinde tecrubelidir aldığıniz şeyler fazla gelmiştir gözüne kötü düşünmeyin. Çocuğuyla ilgilenen babadan korkmayın. Ancak 8 yaşındaki çocuğa gerçekten telefon mu aliyorlar oraya takıldım. Siz güzelce benim ilk cocugum hevesleniyorum belki gerekli belki fazla aliyorum bu da benim ilk deneyimim olacak lütfen yorumlarını yaparken hassas ol gibi yapıcı cumlelerle kendinizi ifade edin bence hallolur

Muhtemelen daha dogmadigi için diğer çocuğu kadar benimseyememis olabilir. Ona yapan buna da yapar niye yapmasın. Ya da ilkinde tecrubelidir aldığıniz şeyler fazla gelmiştir gözüne kötü düşünmeyin. Çocuğuyla ilgilenen babadan korkmayın. Ancak 8 yaşındaki çocuğa gerçekten telefon mu aliyorlar oraya takıldım. Siz güzelce benim ilk cocugum hevesleniyorum belki gerekli belki fazla aliyorum bu da benim ilk deneyimim olacak lütfen yorumlarını yaparken hassas ol gibi yapıcı cumlelerle kendinizi ifade edin bence hallolur
Aslında ben de hep öyle düşündüm. Herkes yapma etme çocuklu adamla evlenme derken ben onun babalığını görüp bu adam benim çocuğuma çok güzel babalık yapar diyerek evlendim. Aslında kendisi karşı çocuğa telefon vs almak ama daha önce hamile kaldığımı çocuğa söylemek için konuştuğu zaman eski eşiyle tartışma olmuştu ondan sonra sanki istekler daha fazla arttı gibi oldu. Kafam karışık:KK43:(

Aslında ben de hep öyle düşündüm. Herkes yapma etme çocuklu adamla evlenme derken ben onun babalığını görüp bu adam benim çocuğuma çok güzel babalık yapar diyerek evlendim. Aslında kendisi karşı çocuğa telefon vs almak ama daha önce hamile kaldığımı çocuğa söylemek için konuştuğu zaman eski eşiyle tartışma olmuştu ondan sonra sanki istekler daha fazla arttı gibi oldu. Kafam karışık:KK43:(
Siz kalbinizi ferah tutun zamanı geriye de alamayacağınıza göre karninizda da cocugunuz olduğuna göre ileriye odaklanin. Doğduktan sonra gözlemleyin. Peşin hüküm vermeyin.

Neden kendi maaşınızdan yapıyorsunuz? Bebeğin ihtiyaçları eşinizin de sorumluluğu.
Bu bir sendrom, çift terapisi alabilirsiniz zira eşiniz diğer bebeğin gelmesiye olan suçluluk duygusuyla bence bu saçmalamasını iyice arttıracak. 8 yaşında çocuğa iPhone alınmaz. İş eşinizde bitiyor.
Boşanmış erkeklerin çocuğu varsa terapi alması bir uzmana danışması gerektiğini düşünüyorum ben. Çünkü yeniden evlilikte ve çocukta dengeyi kurmak çok zor. Aşırı telafi yöntemine gidiyorlar, normalde evli kalsalar sağlıklı biçimde her istendiğine "evet" denmeyecek çocuğun ne taleplerinde ne davranışlarında sınır kalmıyor.

Eşinizin durumunun iyi olması çocuğuna sınır koymamasının sağlıklı olduğunu göstermez. Çocuk zamanla aşırı tatminsiz, öfkeli ve babayı manipüle eder duruma gelebilir.
Daha kötüsü eşiniz bu şekilde devam ederse 3 gün sonra o çocuk yanınızdayken ortak çocuğunuza olan davranışlar negatif yönde olmaya başlayabilir.

Kendi suçluluk duygularıyla baş etmeye çalışırken, sizi ve çocuğunuzu kurban edecek ve dengeyi kuramayan bir eş gördüm ben burada.

Bence acil çift terapisi alın. Bu minik bir olay değil, arkasındaki inanış değişmezse bu hikayede zarar görmeyecek kişi yok.

Çocuktan önce neler konuştunuz bilmiyorum, fakat kendi çocuğunuzu maddi olarak üstlenerek yanlış mesaj veriyorsunuz. Bir kuaför gibi özel harcama değil çocuk, ikinizin ortak.

Hevessizlik de insanına göre değişir. Beyefendi o halde evlenmeyecek ya da çocuk yapmayacak.

Eşinizle çift terapisi önerimi düşünün.

Son düzenleme:
Selam kızlar aranıza yeni katıldım.
Ben 33 yaşındayım eşim 40 yaşında 3 yıllık evliyiz. Eşimin daha önceki evliliğinden 8 yaşında bir çocuğu var. Bende 5.5 aylık hamileyim. Eşimin çocuğu olmasını hiç dert etmemiştim zaten çok şükür bir sıkıntı yaşamadık ta ki ben hamile kalana kadar.
ben çalışıyorum maddi durumum eşiminki kadar olmasada kazanıyorum hamile kaldığımdan beri kazancımı çocuğum için biriktirmeye başladım. Eşim hiç cimri biri değildir zaten çocuğuna çok güzel bakar maddi olarak herşeyini karşılar.

Benim sorunum eşimin biraz ayrımcılık yaptığını farkettim veya hamilelik duygusallığıyla bana öyle geliyo bilmiyorum.
Bebeğime bebek arabası bakıyorum haliyle biraz iyisini almak istiyorum araştırıyorum gelip daha ucuz bir şey alalım diyor peki tamam diyorum. Bunu söyleyen adam aynı zamanda 8 yaşındaki çocuğuna nerdeyse yüz bin liraya son model telefon alıyor. Bu arada çocuğun annesi de maddi durumu çok iyi çalışıyo olmasına rağmen çocuğun herşeyini eşim karşılıyor.

Yine bebeğime zıbın alıyorum annelerden öğrendiğim kadarıyla zıbın çok ihtiyaç oluyor fazla fazla alıyorum gelip bu kadar şeyi napıcaksın diyo. Ben zaten kendi bütçemle alıyorum bebeğimin bütün alışverişini daha kendisinin bir şey yaptığını görmedim. Bütün bunlar olurken yine çocuğuna lüks şeyler alıyo. Zaten her zaman alırdı ben hiçbir zaman mesele yapmadım ama kendi çocuğuma bi şeyler bakarken fuzuli gözüyle bakıp öbür taraftan tuhaf tuhaf istekler gelirken robot gibi hepsini alıyo. Yani baktığım bebek arabası da ultra lüks bir şey değil bir çok annenin kullandığı bir marka zaten karşılayamayacak durumda değiliz dediğim gibi eşim iyi kazanıyo ve zaten kendi bütçemle alıcaktım. Ve daha yazmadığım bebeğime hevesle aldığım ufacık emziğin bile hesabını yapıyor ama hiç böyle bi adam değildi.

Bilmiyorum artık zoruma gitmeye başladı ben kazandığım üç kuruşu bile doğmamış bebeğime ayırırken öbür tarafta benden kat kat fazla kazanan bir kadın olmasına rağmen en ufacık harcamayı bile eşime yaptıran ve eşimin de buna çanak tutması. En azından eşimden şunu beklerdim biz şuanda bebek bekliyoruz ve hiç olmazsa telefonun sırası değil, veya telefonu alıyorsa alsın ama benim bebeğime yaptığım harcamalara niye göz dikiyosun?? Kafam çok karışık üzerine hamilelik duygusallığı da var.

Gayet haklısın.
Ayrıca sen neden herşeyi karşılıyorsunki?
Ben olsam ciddi ciddi bi kavga çıkardı.

Ben 33 yaşındayım eşim 40 yaşında 3 yıllık evliyiz. Eşimin daha önceki evliliğinden 8 yaşında bir çocuğu var. Bende 5.5 aylık hamileyim. Eşimin çocuğu olmasını hiç dert etmemiştim zaten çok şükür bir sıkıntı yaşamadık ta ki ben hamile kalana kadar.
ben çalışıyorum maddi durumum eşiminki kadar olmasada kazanıyorum hamile kaldığımdan beri kazancımı çocuğum için biriktirmeye başladım. Eşim hiç cimri biri değildir zaten çocuğuna çok güzel bakar maddi olarak herşeyini karşılar.

Benim sorunum eşimin biraz ayrımcılık yaptığını farkettim veya hamilelik duygusallığıyla bana öyle geliyo bilmiyorum.
Bebeğime bebek arabası bakıyorum haliyle biraz iyisini almak istiyorum araştırıyorum gelip daha ucuz bir şey alalım diyor peki tamam diyorum. Bunu söyleyen adam aynı zamanda 8 yaşındaki çocuğuna nerdeyse yüz bin liraya son model telefon alıyor. Bu arada çocuğun annesi de maddi durumu çok iyi çalışıyo olmasına rağmen çocuğun herşeyini eşim karşılıyor.

Yine bebeğime zıbın alıyorum annelerden öğrendiğim kadarıyla zıbın çok ihtiyaç oluyor fazla fazla alıyorum gelip bu kadar şeyi napıcaksın diyo. Ben zaten kendi bütçemle alıyorum bebeğimin bütün alışverişini daha kendisinin bir şey yaptığını görmedim. Bütün bunlar olurken yine çocuğuna lüks şeyler alıyo. Zaten her zaman alırdı ben hiçbir zaman mesele yapmadım ama kendi çocuğuma bi şeyler bakarken fuzuli gözüyle bakıp öbür taraftan tuhaf tuhaf istekler gelirken robot gibi hepsini alıyo. Yani baktığım bebek arabası da ultra lüks bir şey değil bir çok annenin kullandığı bir marka zaten karşılayamayacak durumda değiliz dediğim gibi eşim iyi kazanıyo ve zaten kendi bütçemle alıcaktım. Ve daha yazmadığım bebeğime hevesle aldığım ufacık emziğin bile hesabını yapıyor ama hiç böyle bi adam değildi.

Bilmiyorum artık zoruma gitmeye başladı ben kazandığım üç kuruşu bile doğmamış bebeğime ayırırken öbür tarafta benden kat kat fazla kazanan bir kadın olmasına rağmen en ufacık harcamayı bile eşime yaptıran ve eşimin de buna çanak tutması. En azından eşimden şunu beklerdim biz şuanda bebek bekliyoruz ve hiç olmazsa telefonun sırası değil, veya telefonu alıyorsa alsın ama benim bebeğime yaptığım harcamalara niye göz dikiyosun?? Kafam çok karışık üzerine hamilelik duygusallığı da var.
Başta her şeyi "kendi paranızla" alıp, eşinizden adım atmasını beklemeniz hata bana göre. Hamile kaldıktan sonra eşinizle oturup bebeğin ihtiyaçlarına göre bi liste yapıp bütçeyi belirlemeniz gerekiyordu, yani birlikte hareket edecektiniz. Bunun diğer çocukla ve o çocuğa yaptığı harcamalarla hiçbi alakası yok, boşuna kıyaslayıp da kendinizi doldurmayın şimdiden.

Eşinizle oturun güzel bi şekilde konuşun. Bebek eşyalarında insanlar yazık olur paraya, çabuk büyüyorlar zaten düşüncesinde olabiliyor. Neyi neden almak istediğinizi devamlı olarak paylaşıp dahil edin alışverişe.

100 binlik telefon aldıgına göre maddi durum bayaaa iyi eee sen enayimisin yemeyenin malını yerler böyle sen kendi paranı kıyafet krem kuaför vs harca harca köşeye dee gizliden at birikim yap,, ev ve cocuk masraflarını eşine yık ne münasebet diğer cocuga 100 bin lira düşünmeden veriliyorsa zıbını bebek arabasını konuşamaz kusura bakmayın

Sanki benim yaşadıklarımı anlatmişsiniz suanki aklım olsa asla daha önce evlenmiş ve çocuklu bir adamla evlenmezdim beni çok uyardılar ama aptal aşık modundaydim benimkininde 9 yaşında oğlu var çocukla asla sorunum olmadı çokta sevdim o günahsız bir yavru.
Ama eşim ben hamile kaldıktan sonra değişti doğurdum sahada beter oldu oğlumu erken doğurdum yoğun bakıma aldılar bu da gelmiş oğlumu aradım kardeşi olduğunu söyledim bana baba demedi soğuk konuştu diye sitem ediyor ulan ben yeni doğumdan çıkmışım yavruma dokunamadim bile direk götürdüler kalkıp gırtlağına yapışasim geldi o günden sonrada buz gibi soğudum zaten.
Hamilelikte de bebeğimin herşeyini ben aldım kendi paramla ve sizin yaşadığınız gibi yok buna ne gerek vardı yok daha uygunu bebek arabası bakıyorum 2.el alalım ona ok dedim sonra beşiğide 2. El alalım dedim saçmalama başkasının yattığı yatakta neden yatsın oğlum durumumuz mu yok ama diğer oğluna oda kurma hayallerinde...
Ayyy daha neler neler yaşadıklarımı hatırladıkça tüylerim diken diken oluyor
Sebebi şu onlar daha önce evlenmiş baba olmuş herşeyi tatmış o yüzden 2. Kere evlenenlerde aynı heyecan heves olmuyor ve yeni çocuk gelince suçlulukta hissediyorlar benim gözlemlerim yaşadıklarım okuduklarım bu yönde...
Ben zaten boşanıyorum ne ben ne de oğlum 2. Sınıf olmayı haketmiyoruz tek mevzuda bunlar değil umarım siz uyuma geçersiniz fakat haklısınız bunun hamilelikle ilgisi yok siz ilkleri yaşıyorken adam için bunlar bilindik hatta tekrar gibi bir süreç oluyor Allah kolaylık versin...

bütün hepsinde sonuna kadar hakslısınız,empati yapıyorum hamilelik beyni değil gayet makul konularda alınmışsınız ama şuda varki insan boşanınca birde üstüne yeni bir hayat kurunca çocuğuna karşı daha farklı bir duygusallık oluyor,kendi kafasında saçma tabiki ama ilk çocuğuna karşı koruyucu,ilgili baba olmayı sürdürmenin yolu olarak abartıyor,kendimden biliyorum o kafaya bende çok girdim,şimdi bide sizin bebeğiniz tabikide onunda bebeği ama o annesi ve babasıyla aynı evde yaşayacak yanında olacak ama diğeri ayrılan anne babanın ayrı evlerinde kalıyor,onun içinde zor bir durum ama sizde haklısınız,annesi harcar harcamaz onu bilemem,sonuçta ev kirası,mutfak masrafı,çocuğun bi dolu masrafı vs. anne karşılıyordur illaki.

Bence artık kendi bütçeniz ile alışveriş yapmayın bebeğiniz için. Internetten alıyorsanız eşinizin kartı ile alın mesela. Ya da birlikte çıkın alışverişe o ödesin hesabı. Adam artık 2 çocuklu bir baba olduğunu, harcamalarını ona göre yapması gerektiğini bire bir harcama yaparak görsün. Bu şekilde devam ederseniz alışır "bebek için alışverişe de sen karşıla ben yetişemiyorum ikisine de" diyebilir.
Konuşmanızın fayda vereceğini sanmıyorum zira adınız kıskanca çıkar.

Bebek arabasında vesaire fazla lükse gidilmesini ben de sevmiyorum. Bazı bebek binmiyor bile. İnsan bazen el kadar şeylerin fiyatımı görünce de zoruna gidiyor 😄 kafanızda hiç bu kıyaslamaya girmeyin orası dipsiz bir kuyu çektikçe çeker mutsuz bir evliliğiniz olur. Bende 2 çocuğum olsa biri yetişkin biri bebek olsa yetişkin olan daha uzun süre kullanacağım için ona daha iyisini alırım. Bence içinizi karartmayın hiç
Ama bu kadının ilk ćocuğu. Heves etmiş olabilir,istediğini alsın yani ne olacak ki.
Bende ilk çocuğumda gereksiz bir çok şey almıştım,travel sistem bebek arabası mesela çok hantal,yer kaplayan kullanışsız birşey ama gözüme çocuk için konforlu görünmüştü,hoşuma gitmişti almıştım almasaydım aklım kalabilirdi öyle çok beğenmiştim alırken. Ha kullanırken zaman zaman çok pişman oldum,hatta 1 yaşından sonra kızım asla oturmadı onda gidip baston puset aldım,onu da basit birşey almıştım oturmaz diye ve kırıldı,gittim bir tane daha aldım(kalitelisini)4 yaşında hala kullanıyordum. Oğluma alışverişte akıllanmıştım,herşeyi yeteri kadar aldım, bebek arabası baston üzerine ana kucağı takılan modellerden aldım,uzun süre kullanırım dedim. Hoş oğlum 1 yaşından sonra(yurümeye başlayınca)oturmadi,gittim ebeveyn kontrollü bisiklet aldim uzun süre onu kullandım. Yine evdeki hesap çarşıya uymadı yani.
Sonuçta bebek bu ihtiyacı eksiği hiç bitmeyecek,çocuk olduğu dönemde de bu böyle. Bir erkeğin çok biliyormuş yada anlıyormuş gibi bunlara karışması saçma. Niye hevesini kirıyor yani? Kendisi daha evvel tatmış bu duyguyu,kadın çalişıp kazanıp alıyor yani buna da karışmasın 8 yaşında çocuğa o kadar pahalı bir telefonu alan adam.(bu arada tabi ki o çocuğa da gereğini yapacak ama bu taraftaki eşini de çocuğunu da düşünmek zorunda)
Konu sahibi arkadaşlara katılıyorum, kendiniz almayin,eşiniz karşılasın. Çocuğa tek bakacaksanız bu adama zaten ihtiyacınız yok yani.

Son düzenleme:
Siz çocuğunuz için kumbara hesabı, altın hesabı açın oraya atın harcayacaginiz parayı.baba iki çocuğuna da bakmak zorunda.Ha maddi olarak durumu olmaz tabiki hayat müşterek dersiniz ama Sizin ona aldırmadiginiz bir bez bile saçma sapan harcamalara gidecek.Evet diğer çocukta evladı hatta ilk göz ağrısı oluyor ihtiyaçlarını karşılayacak zorunda ama 8 yaşında bir çocuğa o paraya telefon alıyorsa.Harcamalari üzerinize almayın lütfen

Yani konu sahibi, bu çocuk adamın ikinci çocuğu, böyle şeyler çok kısa süreli kullanılacağı için az ve uygun şeyler alalım diyordur. Senin gibi ilk bebek heyecanı yaşayamaz adam.

Senin bu kendi öz çocuğuna alıyor, benim evladıma almıyor, çok görüyor bakış açın çok problemli. Olay bu ilk evlilikten olan çocukla ilgili değil. Olay senin eşinin alışverişine karışması, paranı harcamana laf etmesinden kaynaklı.

8 yaşındaki çocuğa yüz bin liralık telefonda pek inandırıcı gelmedi yani.

Cok katildim bu yoruma.

Iki cocuk dogurdum. Ikinci ikinci ellerle buyudu. Ayrimcilik degil, ayikmak diyelim.

Onun disinda 8 yasindaki cocuga surekli harcama durumu varsa oturup konusmali, butceye uydurmali. Ama kardesi olacak diye birazcik simartiliyorsa belki de hos gorulmeli. Zor surecler bunlar.

Valla ne yalan söyleyeyim empati yaptım da ben de sinir olurdum alalım dediğim her şeye ne gerek var deyip diğer çocuğuna 100.000 Tl telefon alınmasına çünkü ihtiyaç değil

Diyeceksin bebek arabası beğendim şu kadarı sana düşüyor öde, çok pahalı mahalı derse bazı şeylere karışmıyorum susuyorum bence zorlama beni de.

Kızmayın ama çocuklu adamla evlenirseniz böyle oluyor, sizin ilk çocuğunuz ama adamın heyecanı yok normal olarak onun yerine işi gören bir şey alayım geçeyim kafasında. Gayet normal sizin hevesli adamın hevessiz olması. Yorumum bu kadar.
Sadece bu degil bi de bosandigi icin cocuga karsi sucluluk duyup istedigi her seyi yagdirmaya calisiyor boyle bazilari

X