Eşimin gözünde hep geri plandayım

felahh

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2023
23
14
26
Hanımlar merhaba ilk defa yazıyorum çok doluyum bu gece derdimi paylaşmak istedim.. Biz eşimle 10 aydır evliyiz 3 aylık da hamileyim. Eşimin ailesi geçtiğimiz aylarda bize gelip 1,5 ay bizde kaldılar, memleketten uzakta yaşıyoruz eşim eğitimci. 60 küsür yaşındalar, annesi de biraz rahatsızdı kışı bizde geçirmek istediler buraya kadar bir sıkıntım yok fakat annesi evlenmeden önce birlikte oturmak istiyordu ve bu konuyu ben kabul etmedim baştan ancak maalesef annesinde sürekli bu istek kaldı ve bunu sözleriyle hep belli ettiği içinde bende bir tedirginlik oluştu. Eşim annesinin sürekli böyle olduğunu ama lafın gelişi öyle konuştuğunu söylese de ben alışamadım henüz bu da başta konuşulanlar unutuluyor gibi hissettirdi haliyle rahat olamadım. Bu arada eşim haklı zamanla fark ettim söylem olarak böyle olsa da gerçekte bir karşılığı yok hamd olsun kb yaşıyor sıhhati yerinde durumları iyi yani kv nin tek isteği eşime düşkün olmasıyla ilgili sanırım. 1,5 ay dediğim gibi evde uzanamıyorum içeride uzanamadığım için yatak odasına gidiyorum - gebeliğimin ilk aylarına denk gelmesinin de etkisiyle belim sürekli ayakta durunca ağrıyordu ve uzanamadığım için de halsizlik çöküyordu- bu sefer de sürekli onlarla aynı ortamda olmak istemiyormuş gibi görünüyorum ona geriliyorum ve eşim sürekli benim hareketlerime takılıyordu yüzüm gülmüyorsa surat astım gibi algılıyordu çünkü baştan beri bu bir arada olma durumunda rahat edemeyeceğimi eşime ister istemez belli ediyordum o da bunu bildiği için önyargıyla surat astığımı düşünmüş olabilirdi ama hayır misafir olarak geldiklerinin çoğu zaman idrakindeysim sadece kv min söylemleri bazen tedirgin ediyordu ama ona da zamanla alıştım gibi, veya evde başbaşayken kendine nasıl şen şakraksam ailesine de aynı olmamı bekliyordu ama ben normalde cidden içine kapanık bir yapıya sahibim bunu o da biliyor kendi anne babam bile evlenmeden önce odama sürekli kapanırım diye bana kızardı bunu ona söylüyorum ama sürekli fıtratım dışında hareket etmemi bekliyordu bu da beni daha çok geriyordu yani eşim sayesinde daha da diken üstünde hissettim kendimi o yokken anne babasıyla daha rahat sohbet ediyordum. Sürecin sonlarına doğru enerjim tükendi cidden ve yorgundum hamileliğimi yeni öğrenmiştim ve henüz eşimle başbaşa mutluluk yaşamaya bile fırsatımız olmamıştı ve bir gece sabaha kadar uyku uyumamıştım ertesi sabah yorgun ve bitkindim yüzüm çok asıktı anne babası da alındı artık gidin der gibi surat asmışım ve eşim onların yanında bana çok kırıcı şeyler söyledi yüzüm asılmış diye. Ben beni yanlış anladıklarını açıkladım ailesine ertesi gün modum düşük de olsa yüksek göstermeye zorladım kendimi kırılmasınlar diye fakat eşime ailesinin yanında beni kırdığı için çok kızgındım konuşmuyorduk. Bu arada süreç içinde eşim çok yorulduğumu fark ettiğinde bana yardımcı da olmaya çalıştı ama çalışıyor işte sonuçta bazen beni rahatlatacak şeyler de söylüyordu 'onlar misafir gönülleri kırılmasın idare et' diyordu, yanımda hissettiriyordu ama bazen ailesinin yanında öyle dik ve kırıcı konuşuyordu ki ben de cevap veriyordum bu sefer de ailemin yanında beni bozdun oluyordu iş, e sen de öyle yapma diyorum ama anlaşılamıyorum bir türlü.. Neyse ailesi geri döndü memlekete birkaç gündür fakat şunun farkındayım eşim bana dolu, ailesini yeterince iyi ağırlayamadığım için ben de eşime doluyum benden sürekli fazlasını beklemek yerine olduğumla beni kabul edemediği için. Sizce de bu ailesini kıymetli edip beni değersizleştirmek değil mi? Ben bunu hissettikçe daha da içime kapandım. Geçen gün bu konuyu tartıştık bana tavır koydu ve bebeğimizin cinsiyetini öğrendik bugün ben öğrendim ona sürprizli bir şekilde göstermek istedim ama bana 'hevesim yok' dedi. Her şeyi geçtim zaten benimle beraber doğacak çocuğumuzu da geri plana attığını hissettiğimden hırçınlaşıyordum ve bu yaptığıyla kanıtladı. Beni geç, çocuğun için bile heyecan nasıl duymuyorsun nasıl bu denli hevesin kaçabiliyor anne babana hakaret mi ettim, kötü muamelede mi bulundum senin istediğin kadar samimi olamadım ve bunun için sebeplerimden halihazırda yukarıda uzunca yazdığım üzere bir değil ayrıca daha yeniyim bismillah hemen bir samimiyet zaten olmaz dedim ama her şeye kendince bir cevabı var tamamen kendi isteği doğrultusunda hareket etmemle mutluluk bekliyor sanırım böyle kim mutlu olmaz ki. Sonra üzüldüğümü görünce kendi ısrar etti sürprizi yapmam konusunda ama bu seferde benim heves kaçtı. Biraz konuşup ona da açıkladım cinsiyeti ama böyle olmasını asla istemezdim.. Gerçekten ailelerin dahil olduğu konular idare etmesini, denge kurmasını bilmeyince kötü sonuçlanıyor.. Eşim benim aileme karşı iyidir yani benim ailem de gelip 8 9 gün kaldı bana sürekli bunu örnek gösteriyor evet iyidir aileme fakat ayda yılda bir arar mesela heralde iyi olur fazla samimiyetin tez ayrılık getirdiğini bilmeyen yoktur sanırım ama bana gelince beklentiler 2 katı bile değil 10 katına çıkıyor anlam veremiyorum.. Uzun oldu kusura bakmayın biraz doluyum, okuduysanız teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleme:
Hanımlar merhaba ilk defa yazıyorum çok doluyum bu gece derdimi paylaşmak istedim.. Biz eşimle 10 aydır evliyiz 3 aylık da hamileyim. Eşimin ailesi geçtiğimiz aylarda bize gelip 1,5 ay bizde kaldılar, memleketten uzakta yaşıyoruz eşim eğitimci. 60 küsür yaşındalar, annesi de biraz rahatsızdı kışı bizde geçirmek istediler buraya kadar bir sıkıntım yok fakat annesi evlenmeden önce birlikte oturmak istiyordu ve bu konuyu ben kabul etmedim baştan ancak maalesef annesinde sürekli bu istek kaldı ve bunu sözleriyle hep belli ettiği içinde bende bir tedirginlik oluştu. Eşim annesinin sürekli böyle olduğunu ama lafın gelişi öyle konuştuğunu söylese de ben alışamadım henüz bu da başta konuşulanlar unutuluyor gibi hissettirdi haliyle rahat olamadım. Bu arada eşim haklı zamanla fark ettim söylem olarak böyle olsa da gerçekte bir karşılığı yok hamd olsun kb yaşıyor sıhhati yerinde durumları iyi yani kv nin tek isteği eşime düşkün olmasıyla ilgili sanırım. Fakat bu düşkünlük de benim alışık olduğum gibi değil yani mesela ben uzun süre eşime rahatça sarılıp öpemezken kv sürekli öpüyordu falan yani bu insanı biraz kötü etkiliyormuş 🙄 bir de 1,5 ay dediğim gibi evde uzanamıyorum içeride uzanamadığım için yatak odasına gidiyorum - gebeliğimin ilk aylarına denk gelmesinin de etkisiyle belim sürekli ayakta durunca ağrıyordu ve uzanamadığım için de halsizlik çöküyordu- bu sefer de sürekli onlarla aynı ortamda olmak istemiyormuş gibi görünüyorum ona geriliyorum ve eşim sürekli benim hareketlerime takılıyordu yüzüm gülmüyorsa surat astım gibi algılıyordu çünkü baştan beri bu bir arada olma durumunda rahat edemeyeceğimi eşime ister istemez belli ediyordum o da bunu bildiği için önyargıyla surat astığımı düşünmüş olabilirdi ama hayır misafir olarak geldiklerinin çoğu zaman idrakindeysim sadece kv min söylemleri bazen tedirgin ediyordu ama ona da zamanla alıştım gibi, veya evde başbaşayken kendine nasıl şen şakraksam ailesine de aynı olmamı bekliyordu ama ben normalde cidden içine kapanık bir yapıya sahibim bunu o da biliyor kendi anne babam bile evlenmeden önce odama sürekli kapanırım diye bana kızardı bunu ona söylüyorum ama sürekli fıtratım dışında hareket etmemi bekliyordu bu da beni daha çok geriyordu yani eşim sayesinde daha da diken üstünde hissettim kendimi o yokken anne babasıyla daha rahat sohbet ediyordum. Sürecin sonlarına doğru enerjim tükendi cidden ve yorgundum hamileliğimi yeni öğrenmiştim ve henüz eşimle başbaşa mutluluk yaşamaya bile fırsatımız olmamıştı ve bir gece sabaha kadar uyku uyumamıştım ertesi sabah yorgun ve bitkindim yüzüm çok asıktı anne babası da alındı artık gidin der gibi surat asmışım ve eşim onların yanında bana çok kırıcı şeyler söyledi yüzüm asılmış diye. Ben beni yanlış anladıklarını açıkladım ailesine ertesi gün modum düşük de olsa yüksek göstermeye zorladım kendimi kırılmasınlar diye fakat eşime ailesinin yanında beni kırdığı için çok kızgındım konuşmuyorduk. Bu arada süreç içinde eşim çok yorulduğumu fark ettiğinde bana yardımcı da olmaya çalıştı ama çalışıyor işte sonuçta bazen beni rahatlatacak şeyler de söylüyordu 'onlar misafir gönülleri kırılmasın idare et' diyordu, yanımda hissettiriyordu ama bazen ailesinin yanında öyle dik ve kırıcı konuşuyordu ki ben de cevap veriyordum bu sefer de ailemin yanında beni bozdun oluyordu iş, e sen de öyle yapma diyorum ama anlaşılamıyorum bir türlü.. Neyse ailesi geri döndü memlekete birkaç gündür fakat şunun farkındayım eşim bana dolu, ailesini yeterince iyi ağırlayamadığım için ben de eşime doluyum benden sürekli fazlasını beklemek yerine olduğumla beni kabul edemediği için. Sizce de bu ailesini kıymetli edip beni değersizleştirmek değil mi? Ben bunu hissettikçe daha da içime kapandım. Geçen gün bu konuyu tartıştık bana tavır koydu ve bebeğimizin cinsiyetini öğrendik bugün ben öğrendim ona sürprizli bir şekilde göstermek istedim ama bana 'hevesim yok' dedi. Her şeyi geçtim zaten benimle beraber doğacak çocuğumuzu da geri plana attığını hissettiğimden hırçınlaşıyordum ve bu yaptığıyla kanıtladı. Beni geç, çocuğun için bile heyecan nasıl duymuyorsun nasıl bu denli hevesin kaçabiliyor anne babana hakaret mi ettim, kötü muamelede mi bulundum senin istediğin kadar samimi olamadım ve bunun için sebeplerimden halihazırda yukarıda uzunca yazdığım üzere bir değil ayrıca daha yeniyim bismillah hemen bir samimiyet zaten olmaz dedim ama her şeye kendince bir cevabı var tamamen kendi isteği doğrultusunda hareket etmemle mutluluk bekliyor sanırım böyle kim mutlu olmaz ki. Sonra üzüldüğümü görünce kendi ısrar etti sürprizi yapmam konusunda ama bu seferde benim heves kaçtı. Biraz konuşup ona da açıkladım cinsiyeti ama böyle olmasını asla istemezdim.. Gerçekten ailelerin dahil olduğu konular idare etmesini, denge kurmasını bilmeyince kötü sonuçlanıyor.. Eşim benim aileme karşı iyidir yani benim ailem de gelip 8 9 gün kaldı bana sürekli bunu örnek gösteriyor evet iyidir aileme fakat ayda yılda bir arar mesela heralde iyi olur fazla samimiyetin tez ayrılık getirdiğini bilmeyen yoktur sanırım ama bana gelince beklentiler 2 katı bile değil 10 katına çıkıyor anlam veremiyorum.. Uzun oldu kusura bakmayın biraz doluyum, okuduysanız teşekkür ederim şimdiden.
Eşinize bı bağırın çağırın kendine gelsin. Gelmezse de kapı orda. Ne mıymıy adam glyahu hiç sevmem.

Siz daha yeni evlisiniz, evliliğiniz oturmadan çocuk yapmanız çok büyük bir hata! Karşınızdaki adam daha memeden düşmemiş, çekirdek aile kurduğunun ayrımında değil, önceliği asla siz değilsiniz ve siz bu adama bir de çocuk vereceksiniz.

Kaynananız böyle böyle yolunu yapıyor, daha birkaç aylık evli çiftlerin yanında hangi akla hizmet aylarca yatılı kalıyor? Bunları etraflıca düşünün.

Bu esinle senin cok isin var. Lohusaligin icin kendinini iyi hazirla cünkü bu kayinvalide muhtemelen gelip kalip burnundan getirecek ve esin bu yapida yaninda olmaz gibi. Allah sabir versin. Esim olsa arka bahceye gömerdim heralde. Annesiyle yasamak isteyen bir zahmet evlenmesin. Cocuk icin yalnis bir baba adayi sectiginiz "hevesim yok" demesinden belli. Gaz vermek gibi olmasin, ama bu kadar sabirli asla olamazdim

Neden ailesi için kendinizi uzun uzun açıklıyorsunuz eşinize? Oluruna bırakın. Anlamıyor da kendi bilir.
En sonunda bu kafaya girmeye başladım zaten sanırım. Sessiz kalacağım bir süre benim yapımı anlayamıyorsa da yapım bu elimden bir şey gelmiyor ki zorla balığa uçmayı öğretmek gibi bir şey isteği

Bu esinle senin cok isin var. Lohusaligin icin kendinini iyi hazirla cünkü bu kayinvalide muhtemelen gelip kalip burnundan getirecek ve esin bu yapida yaninda olmaz gibi. Allah sabir versin. Esim olsa arka bahceye gömerdim heralde. Annesiyle yasamak isteyen bir zahmet evlenmesin. Cocuk icin yalnis bir baba adayi sectiginiz "hevesim yok" demesinden belli. Gaz vermek gibi olmasin, ama bu kadar sabirli asla olamazdim
Çok tartıştığım oldu hatta ailesinin yanında beni kırması yüzünden hediyeyle falan gönlümü aldı ama anlaşılmadığımı sadece geçiştirildiğimi anladım tekrar konuşunca anlaşılmamak kadar insanı yoran bir şey yok

En sonunda bu kafaya girmeye başladım zaten sanırım. Sessiz kalacağım bir süre benim yapımı anlayamıyorsa da yapım bu elimden bir şey gelmiyor ki zorla balığa uçmayı öğretmek gibi bir şey isteği
Kararlı ve kendinizden emin olursanız geri adım atmak zorunda kalır.

Kararlı ve kendinizden emin olursanız geri adım atmak zorunda kalır.
Aslında biraz fazla kararlı durdum sanırım bu yüzden haklıyken haksız konuma düştüğüm noktalar oldu yani sessiz kalmam gereken noktalarda patladım dayanamayıp hatamı bu noktada görüyorum ama şu saatten sonra biraz daha sakin kalıp kararlılığımı öyle koruyacağım sanırım. Teşekkür ederim 🌺

Çok tartıştığım oldu hatta ailesinin yanında beni kırması yüzünden hediyeyle falan gönlümü aldı ama anlaşılmadığımı sadece geçiştirildiğimi anladım tekrar konuşunca anlaşılmamak kadar insanı yoran bir şey yok

Anlasilmayi gecelim. Bu asamada önce bir saygili olmayi ögrenecek. Onun ne haddine sizi ailesinin yaninda kiriyor. Tek basinizdayken istediginiz gibi tartisabilirsiniz, ama ailesinin yaninda yapmasi sizi kücük düsürüp onlarin yaninda güc gösteris yapmak icin..o hediyesini alip bir yere koyardim yani. Bir kadin icin bir evlilikte sevgisizlik.görmesi trajik bir durum, ama saygi görmemesi tehlikeli, cünkü o durumda hem yasami ile ilgili hem yasam alani ile ilgili söz haklari tehlikeye giriyor. O konuda dikkat edin ve sınırlar koyun. Herkes haddini bilse böyle durumlar bastan cikmaz. Ama maalesef kadinlar altdan aldikca bunu zayiflik olarak görüp tepelerine cikiyorlar

Tam eski ataerkil kafa yapisinda bir erkek daha. Hani surekli benim aileme guleryuz gostereceksin, surekli el pence hazir ol da bekleyeceksin kafasinda esiniz. Maalesef bu dusuncede cok erkek var, hep de boylelerine denk geliyor sizin gibi anlayisli kadinlar

Hamile halinizle iyi bile katlanmışsınız o kadar uzun misafirliğe. Belki yorgunsun belki hamilelikten dolayi rahatsizliklarin var ama yok anlamazlar odun olunca erkek. Bu adam bak sen lohusayken de burnundan getirir, sakın yardimci olurlar falan ayagina annesini basina dikip aylarca kalmasina müsaade etme. Zaten bu kalmalarinda yasadiklarin birlikte yaşamanizin provası gibi olmuş. Dusun birde bebeginle ugrasirken esinin sürekli seni darlayip aileme şöyle yaptin boyle yaptin yuz astin diye ortalikta soylendigini. İnsan zaten lohusayken kendine bile tahammül edemiyor yeri geliyor.

Al karşına bir kere daha dene konusmayi, sen cok takıntılı cok detaycı bir insansin dersin ona. Ailen iyi insanlar ama sen bana rahat vermiyorsun, sen yokken bile ben onlarla daha rahatim diye. Seni suclamiyorum anlamani istiyorum de, yani seni degistiremem surekli beklentin var ama bende buyum degisemem o yuzden beni surekli muhatap edip onlarin yaninda evliliğimizi kotu gosterme de esine. Yani bastan birlikte yasayamam demissin zaten kimsenin kimseyi kandirdigi yok, mesafeli ol ailesiyle.

Son düzenleme:
Anlasilmayi gecelim. Bu asamada önce bir saygili olmayi ögrenecek. Onun ne haddine sizi ailesinin yaninda kiriyor. Tek basinizdayken istediginiz gibi tartisabilirsiniz, ama ailesinin yaninda yapmasi sizi kücük düsürüp onlarin yaninda güc gösteris yapmak icin..o hediyesini alip bir yere koyardim yani. Bir kadin icin bir evlilikte sevgisizlik.görmesi trajik bir durum, ama saygi görmemesi tehlikeli, cünkü o durumda hem yasami ile ilgili hem yasam alani ile ilgili söz haklari tehlikeye giriyor. O konuda dikkat edin ve sınırlar koyun. Herkes haddini bilse böyle durumlar bastan cikmaz. Ama maalesef kadinlar altdan aldikca bunu zayiflik olarak görüp tepelerine cikiyorlar
Evet bu yüzden ailesinin yanında bana dik konuşunca cevap veriyorum saygı sınırını aşmadan çünkü önünü almak cidden zorlaşır insanda bir izzeti nefs kalmaz hatta kendisine de söyledim bunu normalde olsa konuşuruz daha yapıcı davranır aile yanında sivrilmenin anlamı ne asıl orda yapıcı olmalı insan

böyle konuşulunca kızıyorsunuz ama

daha evliliğin ilk yılında gelip 1.5 ay kalacak olan aile kültürü bellidir.
bunu anlamayacak kadar safsanız evlenmeyeceksiniz.
(zaten başta birlikte oturalım demişler, ki farklı şehirlerdesiniz nasıl birlikte oturacaktınız siz ailesiyle memlekette mi kalacaktınız, ailesi evi kapatıp size mi çökecekti, orası da ayrı bi muamma?)
hani deniyor ya "annesinden ayrılamayacak erkek evlenmesin", e o ailenin gelip gelip kalacağını anlayamayacak ve/veya erkeğe "anne babanın 1.5 ay, daha ilk senemiz, böyle kalması, ne alaka, misafirlik dediğin de en fazla 1 hafta, sonra biter" diyemeyecek (bu konuda mutabakatı evlenmeden önce yapıp evlenince de hatırlatıp çizgisini çekemeyecek) olan kadın da evlenmesin. suçu erkeklere atıp kurtulmaya bayılıyorsunuz da bu adamlarla gidip evlenen de sizsiniz yahu!

ha yok gelsin kalsın ben sorun görmüyorum ve yaşamıyorum diyorsa her 2 taraf da (ki olabilir) o zaman konu başka olurdu.

eşiniz de belli ki ataerkil/muhafazakar/pragmatist bir kafadan geliyor ve erkek ailesine gelinin hizmet etmesini, erkeğin ev geçindirmesini, gelinin güleryüzlü ve uysal yapıda olmasını filan bekliyor. bakın gerçekten samimi söylüyorum, bu kafada adamı anlamak çok zor bir şey değil...keşke baştan anlamış olsaydınız. ama derseniz ki bu kafada da olsa ben seviyorum ve onunla bir yuvada devam edecem önce bu kafayı hizaya getirmek zorunda olduğunuz gerçeğini kabul edin.

siz de muhafazakar/ataerkil bir çizgiden geliyor gibisiniz, aslında...eşinizin zevcesi yuvanın hanımı olarak, sessiz sakin içe dönük halinizle çocuğunuzu büyüteceğiniz filan gibi bir mefkure var sanki sizde. ahh ama işte bunlar böyle full paket geliyor. o tarafını alıp bu tarafını bırakamıyorsun, öyle fabrika çıkışı model çok az, özel yapım gerekiyor.

Tam eski ataerkil kafa yapisinda bir erkek daha. Hani surekli benim aileme guleryuz gostereceksin, surekli el pence hazir ol da bekleyeceksin kafasinda esiniz. Maalesef bu dusuncede cok erkek var, hep de boylelerine denk geliyor sizin gibi anlayisli kadinlar

Hamile halinizle iyi bile katlanmışsınız o kadar uzun misafirliğe. Belki yorgunsun belki hamilelikten dolayi rahatsizliklarin var ama yok anlamazlar odun olunca erkek. Bu adam bak sen lohusayken de burnundan getirir, sakın yardimci olurlar falan ayagina annesini basina dikip aylarca kalmasina müsaade etme. Zaten bu kalmalarinda yasadiklarin birlikte yaşamanizin provası gibi olmuş. Dusun birde bebeginle ugrasirken esinin sürekli seni darlayip aileme şöyle yaptin boyle yaptin yuz astin diye ortalikta soylendigini. İnsan zaten lohusayken kendine bile tahammül edemiyor yeri geliyor.

Al karşına bir kere daha dene konusmayi, sen cok takıntılı cok detaycı bir insansin dersin ona. Ailen iyi insanlar ama sen bana rahat vermiyorsun, sen yokken bile ben onlarla daha rahatim diye. Seni suclamiyorum anlamani istiyorum de, yani seni degistiremem surekli beklentin var ama bende buyum degisemem o yuzden beni surekli muhatap edip onlarin yaninda evliliğimizi kotu gosterme de esine. Yani bastan birlikte yasayamam demissin zaten kimsenin kimseyi kandirdigi yok, mesafeli ol ailesiyle.
Aynen baştan böyle dediğim için biraz daha rahatım zaten anne babası da sürekli buradayken sizin eviniz ayrı yolunuz ayrı biz başta böyle konuştuk dediler sadece annesi bazen dediğim gibi tedirgin edici söylemlerde bulunuyordu üstü kapalı ama o da sonunda geri dönüp siz ayrısınız noktasına geliyordu ki zaten memlekette kaç dönüm arszileri ve köyleri var her yaz bahçede işlerle meşgul oluyırlar. Bana karşı tatlı dilliler birkaç bir şey oldu ama eşimin hatrı için göz ardı ettim takmamaya çalıştım ama bizzat eşimin beni yok sayan tavırları tahammülümü azalttı haliyle. Benim annem genç ve baştan eşime bakımım konusunda annemi yanımda istediğimi söyledim kv yaşlı ve zayıf bünyeli hemen hasta oluyor hatta burda bile birkaç gün hastanede yattı yani lohusalık sürecinde benimle ilgilenmesi zaten sağlık durumundan kaynaklı zor ama ben kendi annemi istediğimi baştan söyledim zaten insan kendi annesinde başkasında rahat da edemez

böyle konuşulunca kızıyorsunuz ama

daha evliliğin ilk yılında gelip 1.5 ay kalacak olan aile kültürü bellidir.
bunu anlamayacak kadar safsanız evlenmeyeceksiniz.
(zaten başta birlikte oturalım demişler, ki farklı şehirlerdesiniz nasıl birlikte oturacaktınız siz ailesiyle memlekette mi kalacaktınız, ailesi evi kapatıp size mi çökecekti, orası da ayrı bi muamma?)
hani deniyor ya "annesinden ayrılamayacak erkek evlenmesin", e o ailenin gelip gelip kalacağını anlayamayacak ve/veya erkeğe "anne babanın 1.5 ay, daha ilk senemiz, böyle kalması, ne alaka, misafirlik dediğin de en fazla 1 hafta, sonra biter" diyemeyecek (bu konuda mutabakatı evlenmeden önce yapıp evlenince de hatırlatıp çizgisini çekemeyecek) olan kadın da evlenmesin. suçu erkeklere atıp kurtulmaya bayılıyorsunuz da bu adamlarla gidip evlenen de sizsiniz yahu!

ha yok gelsin kalsın ben sorun görmüyorum ve yaşamıyorum diyorsa her 2 taraf da (ki olabilir) o zaman konu başka olurdu.

eşiniz de belli ki ataerkil/muhafazakar/pragmatist bir kafadan geliyor ve erkek ailesine gelinin hizmet etmesini, erkeğin ev geçindirmesini, gelinin güleryüzlü ve uysal yapıda olmasını filan bekliyor. bakın gerçekten samimi söylüyorum, bu kafada adamı anlamak çok zor bir şey değil...keşke baştan anlamış olsaydınız. ama derseniz ki bu kafada da olsa ben seviyorum ve onunla bir yuvada devam edecem önce bu kafayı hizaya getirmek zorunda olduğunuz gerçeğini kabul edin.

siz de muhafazakar/ataerkil bir çizgiden geliyor gibisiniz, aslında...eşinizin zevcesi yuvanın hanımı olarak, sessiz sakin içe dönük halinizle çocuğunuzu büyüteceğiniz filan gibi bir mefkure var sanki sizde. ahh ama işte bunlar böyle full paket geliyor. o tarafını alıp bu tarafını bırakamıyorsun, öyle fabrika çıkışı model çok az, özel yapım gerekiyor.
Sessiz sakin olduğum pek söylenemez aslında yani evet içe dönük bir yapım var ama biraz vahşiyim 🙄 eşimle sıkıntımızda tam olarak sizin dediğiniz gibi uysal olmamı beklemesinden çıkıyor sanırım aslında sadece haklı olduğum yerde kendimi savunurum fakat bunu aile önünde yapınca bozuluyor eşim ama onun da aile önünde bana çıkışmaması gerekiyor.. Bunun dışında evet şehir dışındayız ve ailesinin bir yaşama isteği bu yüzden başından beri mantıksızdı bir de memlekette arsaları ve köyleri de var her yaz köy işleriyle ilgilenmek zorundalar yani bu bir olma mevzusu bir hayal ve benim takıntım olduğu için damarım haline geldi sanırım bu yüzden istemsiz geriliyorum ucu boş mantıklı düşününce

X