Eşimle aram bozuldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hepinizin yorumlarını okudum teşekkür ederim. Konuyu aramızda uzatmayacagım. Huyuna gideceğim. Haklı haksız yönleri açılırsa kendımı de ezdirmedden toparlamaya calışacağım. Ama Allah kımseye ılk ayda böyle bir olay yaşatmasın.

Bizim adetlerde de yeni evli çiftleri sırayla tüm akrabalar yemeğe çağırır

1 ay gidilmez
Onlar uygun olunca davet ederler
Ben sizi haklı buldum

Ama suçlu eşiniz
Babasıyla hava almaya çıktığında
Anasıyla odaya kapandığında
Sizin anlatmak isteyip anlatamadığınız durumları anlatıp, haklı olduğunuz konuları savunup olayı kapatabilirdi
Ayrıca ağlaması biraz tuhaf geldi bana

İnşallah mutlu olursunuz
Tüm sorunlarınız hallolur
Bu arada çok geçmiş olsun

Sonuna kadar haklısınız.
Yeni evlenen çifti yalnız bırakmamışlar mübarek ayıp denilen bir şey var!
Yeni evlenenler aile büyükleri tarafından yemeğe alınır ki eşler birbirlerine vakit ayırabilsin ve de ailecek de kaynaşma olsun diye. Gelin de ne zaman isterse çaya çorbaya o zaman davet eder.
Hem yüz kere gelmişler bir de mevlid çıkarmışlar. Daha ilk günlerden evliliğin içine sızmaya çalışıyorlar iyi niyet maskeleriyle. Onlar hep "iyi niyet" adı altında her istediklerini yaptırmaya çalışır. Kocalar da annelerine "hayır" diyemediği için eşlerine "hayır" demeyi ya da "aman annemin dediği gibi olsun işte ne kötülük var ki?" demeyi tercih eder. Bu saatten sonra yapacağınız şey belli. İstemediğiniz şeyleri baştan açıkça söyleyeceksiniz. Zıtlaşmaya gitmeyin çünkü en ufak olumsuzlukta hep suçlanacak kişi siz olursunuz. Onlar hep "iyi niyet"leri ile hareket edecekler, siz ise sorun çıkaran taraf olacaksınız. Evlilikte strateji çok önemliymiş meğer. Siz de -mış gibi görüneceksiniz ama kendinizi de asla ezdirmeyeceksiniz.

Benzer konulardan benim de ağzım yandı. Yaşadıkça göreceksiniz

Bizim milletimizdeki densizlik nedir boyle ya. Bizde var bu ya bizde var. Bireysellik diye ozel hayat diye bir sey yok. Kendi evi gibi mevlid ayarlamak nedir ya. Yenı ewlı ınsana kalmaya gelmek nedir.ya sı ırlerım zıpluyor. erkekler desen oğlan cocugu gibi.anası uzulur danası uzulur diye gıklarını cıkaramazlsr.anneler desen kaynana mode on. Kızlar ıkı tarafa yaranmaya calısırken hayatlarını yasamaya cabalar. Ne sacma hayatlar yasanıyor ya. Evlenıyorsun adeti otu ıvırı zıvırı bitmıyor .misafir agırlamak ne ya. Neymıs yenı gekın ewını goreceklermıs.ben hıc cagırmadım.ne cagırıcam . canımın ıstedıgını bıkac ay gectı cagırdım. Kayınvalıdem de bana haber vermeden gelmez.saglsun. kendını bilen bi insan.annem de habersız gelmez. Ama eşim de boyle geleneksel biri değil. Hatta bu dusuncelerımle bile ben daha geleneksel kalırım yanında her neyse arkadasım bence sıze cok yazık olmus. Kotu boyle seyler yasaöanız ama lutfen gelın kaynana yok gorumce falan gibi sacma psikolojilere girmeyin .eşinizle konusun
Her seyden onemlı ıletişim. Ona yorgun oldugunuz için bunları yapmak istemediğinizi anlatın.mecbur bırakıldım ve hosuma gitmedi bu durum sende bı sey yapmaya zorlansan sen de kendını kotu hıssedersın bu etrafına da yansır deyn.kişisel algılancak bi şey yok deyin. Ailenle sorunum yok onlar sabıt fikirli insanlar o jenerasyonda bı cok insan boyle ben gonlunu alırım onların ama bi daha boyle durumlarda lutfen bana danısılmadan bıs ey yapılmasına musaade rtme deyin.ben olsam senın ıcın bunu yaparım deyin. yanı adım atın ama ozur dilemek için degil kendinizi ifade etmek için.

Ya daha 1 aylık evlisiniz 10 yıllık evli gibi içinizi dökmüşsünüz.kayinvalide önceden veri gelin mevlidi istiyormuydu istiyosa misafirler gelmeden başta anne mevlidi yapalım o da çıksın diye siz yonlendirmeliydiniz. Ayrıca evinize ilk kez gelen kv ve kayinbabanin böyle ayrılması hoş olmamış.daha dün 1 bugün 2.Konu bence buyutulmesin. Ama siz de daha şimdiden ne gerek var gelmelerine diye hemen baslamissiniz .

Ayy al benden de o kdr

Bir yorumda bayanın yazdığı gibi,klasik erkek ailesi.Evliligin en güzel günlerinde,hemen gelmeleri hoş degil.Evlilige alışmaya çalışırken,sogutmuslar sizi.uzuldum.esiniz arada kalmış.bende bu durumları çok yaşadım.iki dogumumda kaynana kişi ve diğer kişiler yüzünden,hep kus uzuntu ile geçti.bosanmaya kadar gitti.tabikiii ailesidir gelecek.ama saygı sevgi çerçevesinde gelecek kii saygınlıklari olsun.insallah herşey düzelir.esinin de bir kaç güne sınırı iner,o zaman sakince anlatırsın kendini.

Merak etme onlar tekrar gelecek.

Senin hatan herşeye evet demen. Bence haklısın hiç alttan alma. Onlar resmen bu laflarıyla sizin evliliğinizin içine s..çıp gitmişler.

Bak hiçbir şey yapma. Alttan alma. Yeni evlisin bilmiyorsun. Sen alttan aldıkça kocan da ailesi de sana yüklenecek.

Zor okudum:KK57:
Anlatım berbat, noktalama yok, harfler yok. Lütfen türkçeyi düzgün kullanın..
Konuya gelince anladığım kadarıyla huzursuzluk çıkaran sizsiniz en başta hastayım misafir kabul edemem diye net bir tavır sergileseydiniz.
Bütün yaptıklarınızı başa kakmışsınız, surat asmışsınız. Kayınvalideniz yardım etmiş sonuçta ama siz sürekli bir çekişme halinde gibi davranmışsınız ve sonuç olarak karşı tarafı haklı çıkarmışsınız. Net olun! Ya hayır demeyi bilin ya da insanların burnundan getirmeyin..

Sesli harfler, a,e,ı,i,o,ö,u,ü
Noktalama işaretleri: . , ? ! " ' ...
Allah aşkına yahu nerede yaşıyorsunuz. Bunları kullanmayı ilkokul 1. 2. sınıfta öğretiyorlar.
Olaya gelirsek; (anlayabildiğim kadarıyla) o geldi, bu gitti, sildim, süpürdüm, mevlüt, hastalık vs. vs.
Adamlar gelmiş çöreklenmiş, laftan da anlamıyorlarsa idare edecektiniz. Etmeyecekseniz o mevlüde başta izin vermeyecektiniz. Güzel ama kararlı bir şekilde durumunuz söyleyecektiniz.

Bu konudan net bi şekilde anladığım eşiniz ana kuzusu. Nerden çıkardın ne alaka derseniz hüngür hüngür ağlaması ( ki çok itici bi durum ) odalara kapanıp gözünüz göre göre dedikodu dönmesi , size tavır yapması falan bu daha başlangıç. Umarım eşiniz biraz olgunlasirda sizi savunmayı o konuşmalarda x haklı biz yeni evliyiz demeyi basarr. Yoksa durum kötü.

Hepinizin yorumlarını okudum teşekkür ederim. Konuyu aramızda uzatmayacagım. Huyuna gideceğim. Haklı haksız yönleri açılırsa kendımı de ezdirmedden toparlamaya calışacağım. Ama Allah kımseye ılk ayda böyle bir olay yaşatmasın.
Sakın alttan almayın ne eşinize, ne ailesine. Yoksa ileride başa çıkamazsınız.
Ben kv ve kp de iyi niyet göremedim;
-yeni evli çifte 6 ay sonra gidilir, ne bu acele?
-yeni evlilere yatılı gitmek için en az 1 sene geçmeli. Daha 1. ayda yatılı gitmek terbiyesizlik.
-konu sahibinden habersiz mevlit daveti yapmak çok çirkin. Bu resmen savaş ilanı, oğlumun evi, sen kimsin demek geline.
-konu sahibi hasta olduğu halde idare et diyen bencil koca.
-surat astı diye gelini dışlayıp, kapalı kapılar ardında kocayı dolduran kv kp. Resmen oğullarını kışkırttılar geline karşı. Bu da savaş ilanıdır, oğlumuz biz ne dersek onu yapar, ona inanır, sen kimsin gelin? Demek.

-bu arada kız ailesi niye yok? Çünkü ince düşünceliler. Yeni evlileri rahatsız etmeyelim, yük olmayalım diyorlar.

Erkek tarafı neden hep bu kadar çirkef ve baskıcı?

Bu arada eşinize sağlam rest çekin Bulutum86 Bulutum86 sizin evinizde, sizin evinize ait odanın kapısını suratınıza kapatıp, resmen aile mahkemesi kurmuşlar, sizin hakkınızda suçlamalar yapmışlar. Bence bu en berbat, hazmedilmeyecek davranış.

Ben de bu davranışla karşılaştım 1 aylık evliyken. 1 hafta sonra eşime boşanmak istediğimi söyledim. Derdi olan yüzyüze konuşsun, benim evimde kapalı kapılar ardında şeytanlık yapmasın dedim.
Ondan sonra eşim aynı şeyler yaşanmasına izin vermedi. Ailesine set çekti.

Bunları hafife almayın, yoksa kocanız anne baba diye ağlar her konuda, huzurunuz kalmaz.

Evet. Surekli istediği olmadıgında tansiyonu dusen esini çocuklarını kendıne pervane eden bir anne. Ona bişey demek kendine kursun sıkmak gibi. Ben de haksız bır durumda soyledıgım ıcın ve daha ılerı gidemediğim için suratım otomotık asılıyor. Cunku bıraz dozu arttırrsam hastanede alıcaz solugu. İlk annesine beni soyledıgınddde cok soru sormus. Telas yapmıs kımler neyın nesi. Her şeyde aman benım gelınım diğerlerininki gibi mi cıkıcak bnı kabul etmıcek mi telası cok yasadı. Çunku bir kac gorumce eltısının gelını olaylo evlendı duyurulmasada aıle ıcı bılınmıs. Bu telasla hep daha ck ustume gelındı dıye dusunuyorum tek oglan biz bunu alalım ıcımıze dusnce bu. Ben suan yazdklarınızdan da anlıyorum ki cok duygusal yaklastım olaya. Dünden beri onlarında haklılık payı var ama bende ne hale dustum gordun ve onlara asla bjsey demdım sana derken duyup bu konuyu buyutmek hos degıl canım dedım bıraz da olsa konusunca kendını actı sen onları kabul etmıyorusn sen sadece benı istiyorsun dedi. Demekki aralarında bu konusulmus.Spylemek gerekırse anne abba cocuklarq cok duskun her yonden bır deedıkleri iki edılmemıs ve hata yaptıklarında bunları tolere edıyor esımde. Haklı goruyor onlar asla kotülüğümüzü isteemez diyor. Kım ister sadece kendı dedıkleri hayatı ysayayım ıster bnu onun gormesi zor . Bir yndan da tecrube sayıyorum. Hayır diyecegım istemedıgım bşseye kırılırlar uzulurler dusunmeyecegım snu daaha kotu bıtıyor . Şimdi aramalı mıyım onları hal hatır ıcın ne zman aramalıyum ve tavrım nasıl olmalı bılmıyorum

Evet. Surekli istediği olmadıgında tansiyonu dusen esini çocuklarını kendıne pervane eden bir anne. Ona bişey demek kendine kursun sıkmak gibi. Ben de haksız bır durumda soyledıgım ıcın ve daha ılerı gidemediğim için suratım otomotık asılıyor. Cunku bıraz dozu arttırrsam hastanede alıcaz solugu. İlk annesine beni soyledıgınddde cok soru sormus. Telas yapmıs kımler neyın nesi. Her şeyde aman benım gelınım diğerlerininki gibi mi cıkıcak bnı kabul etmıcek mi telası cok yasadı. Çunku bir kac gorumce eltısının gelını olaylo evlendı duyurulmasada aıle ıcı bılınmıs. Bu telasla hep daha ck ustume gelındı dıye dusunuyorum tek oglan biz bunu alalım ıcımıze dusnce bu. Ben suan yazdklarınızdan da anlıyorum ki cok duygusal yaklastım olaya. Dünden beri onlarında haklılık payı var ama bende ne hale dustum gordun ve onlara asla bjsey demdım sana derken duyup bu konuyu buyutmek hos degıl canım dedım bıraz da olsa konusunca kendını actı sen onları kabul etmıyorusn sen sadece benı istiyorsun dedi. Demekki aralarında bu konusulmus.Spylemek gerekırse anne abba cocuklarq cok duskun her yonden bır deedıkleri iki edılmemıs ve hata yaptıklarında bunları tolere edıyor esımde. Haklı goruyor onlar asla kotülüğümüzü isteemez diyor. Kım ister sadece kendı dedıkleri hayatı ysayayım ıster bnu onun gormesi zor . Bir yndan da tecrube sayıyorum. Hayır diyecegım istemedıgım bşseye kırılırlar uzulurler dusunmeyecegım snu daaha kotu bıtıyor . Şimdi aramalı mıyım onları hal hatır ıcın ne zman aramalıyum ve tavrım nasıl olmalı bılmıyorum
Hayır tabi ki aramayın.
Onlar sizi evin kızı, oğlunun karısı olarak değil el kızı olarak görüyorlar.

Kapalı kapılar ardında hakkınızda dedikodu yaptılar, eşinize neler söylediler bilmiyorsunuz, ayrılırken sizi birbirinize düşürmek için bile isteye kötülük yaparak gittiler.

Hadi siz el kızısınız, oğlunu düşünen ana baba böyle davranmaz. Kapalı kapılar ardında fitne fücurluk yapmaz.
Giderken hem oğluyla hem gelinle helalleşir, sarılır, siz mutlu olun bize yeter der.

Onlarınki kocanızı ve sizi sindirme taktiği. Sizi asimile etme çalışmaları bunlar.

O yüzden kocanıza ve ailesine taviz vermeyin. Yoksa o aileyle yapışık yaşayacağınız aşikar. Bebeğinizin adına bile onlar karar verir böyle giderse.

onca hızmete değseydi keesşke.ben başta memnun olmam yapasım gelmez boyle şeyleri.yaptıktan sonra yorulsamda memnun kalan ınsanları gordukten sonra ıyıki derım mutlu olurum.baya abrtmışsınız bıkere dedın tamam. ıkı üç dort..olumlu olsaydınız hem siz hem karşisı hzusursuz olmazdı.

Aramak istemiyorum bizi böyle bırakıp gittikleri için. Eşimin üzülmesini sonlandırma,olayı nasıl kapatırım düşüncesindeyım. Bir yandan da taviz verrmek olur bu. Çünkü gerçek anlamda herkes nasıl gelının var masalllah dedi. Benm olmadıgım yerlerde de övülmüşüm. Bunu bıle kendıleri demedı ama esım laf arası sen herkese karsı cok ıyısın tatlı dıllısın ama aıleme karsı mesafelısın dedi. Benımm karakterım boyle ben kmseye ck suslu laflar annecım tarzı konusma sarılma boyl seyler yapamam. Mısafırler e de normal davrandım samımı degıldım. Buyuk ıhtımal kuzenlerımın benı cok araması kendı tarafımın ve cok sıcak teelde konusmamı duyması vb seyler. Kendi aıleme hafıf çııtlattım o zaten oyle kırılgan ve yonetmek ıstııor sen hıc olayların ıcıne duşme kocanla ıyı ol dedıler ve klasık anne hareketi cocuk yap dedi ve o an kahkahayı bastım. Neyse sonra oyle seylr dedım ve uzatmadım. Ailem zaten seni ugrastıracak ck egolu kuruntulu demıstı.

Aramak istemiyorum bizi böyle bırakıp gittikleri için. Eşimin üzülmesini sonlandırma,olayı nasıl kapatırım düşüncesindeyım. Bir yandan da taviz verrmek olur bu. Çünkü gerçek anlamda herkes nasıl gelının var masalllah dedi. Benm olmadıgım yerlerde de övülmüşüm. Bunu bıle kendıleri demedı ama esım laf arası sen herkese karsı cok ıyısın tatlı dıllısın ama aıleme karsı mesafelısın dedi. Benımm karakterım boyle ben kmseye ck suslu laflar annecım tarzı konusma sarılma boyl seyler yapamam. Mısafırler e de normal davrandım samımı degıldım. Buyuk ıhtımal kuzenlerımın benı cok araması kendı tarafımın ve cok sıcak teelde konusmamı duyması vb seyler. Kendi aıleme hafıf çııtlattım o zaten oyle kırılgan ve yonetmek ıstııor sen hıc olayların ıcıne duşme kocanla ıyı ol dedıler ve klasık anne hareketi cocuk yap dedi ve o an kahkahayı bastım. Neyse sonra oyle seylr dedım ve uzatmadım. Ailem zaten seni ugrastıracak ck egolu kuruntulu demıstı.
Hemen yumuşamayın.
Sonuçta eşiniz de ailesiyle bir olup odaya kapandı, sizi dışladı.
Karıcığım gel, hep beraber konuşalım demeliydi.

Arkadaşların dediği gibi hastalığı uzatın, hemen ayaklanırsanız eşiniz ailesine kasten öyle davrandığınızı düşünür. İyileşene kadar kırgın olduğunuzu hissettirin. Surat asmayın ya da laf sokmayın.
Sadece kırgın davranın.

1 hafta 10 gün sonra ailesinden bahsetmeden, ben karınım ama sen beni bir yabancı gibi oda kapısının dışında bıraktın, kahroldum, hiç sevmemişsin galiba beni, evlendiğin için mutsuz ve pişmansın gibi kısa ama dokunaklı, suçlamayan bir konuşma yapın. Zaten barışırsınız.

Asla ailesini eleştirmeyin ama her isteklerine evet de demeyin. Bayramda, kandilde arayın yeter. eşiniz arasın, siz mecbur değilsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X