ev konusunda ikilemde kalışım

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.179
25.539
hanımlar merhaba. bir haftadır aklımı beynimi kemiren bir sorunum var benim o da ev meselesi. ben allah kısmet ederse yakın zamanda taşınacağım ve kiralık ev bakıyorum. çok ev gezdim dolaştım çok kılı kırk yaran bi insanım çok detaycıyımdır. nihayetinde iki tane ev buldum. ikisi de birbirine yakın semtlerde şehir merkezine uzaklığı filan hemen hemen aynı. evlerin ikisi de 2+1 ve biri eski bina diğeri yeni bina. eski olan nerden baksanız 30 yıllık filan. eski binadaki olan daireden bahsedeyim: 2+1 ama çok geniş ferah, iki cephesinden de güneş alıyor, güzel bir balkonu var, içi filan temiz yani mutfak dolapları filan eski ve yerler parke değil normal taş ama temiz yani bi bozukluğu kusuru yok gibi. mutfak dolapları eski moda diyeyim. kapıları filan yenilenmiş bunun amerikan kapı var kapıları eski moda değil yani. 4 katlı binanın 4. katı yani en üst ama çatı izolasyonu filan var.

öteki yeni bina dediğim ev de 5 yıllık binaymış. bu daire 2+1 fakat diğeri kadar geniş değil yani nasıl desem küçük yani ve 10 katlı apartman, her katta 4 daire var. burası da aydınlık içi tertemiz, iki taraftan güneş almıyor ama yani mutfak biraz karanlık neyse yerleri parke, kapıları mutfak dolapları filan çok modern. küçük bi balkonu var ve bu daire 10 katlı apartmanın 3. katında yer alıyor.asansör filan herşeyi var kusursuz bir bina gibi ama lakin çevresindeki evler de 10'ar katlı apartmanlardan oluşuyor ve evler birbirine çok yakın ve sokak dar. balkona çıksam yan daireyle iç içe gibi bişeyim yani. öteki 4 katlı dediğim eski binanın olduğu yerde bu sorun yok, onun da çevresi 4 katlı binalarla dolu ve hepsinde bahçe filan var, öteki evlerle iç içe değil, sokağı geniş. bu iki dairenin kiraları arasında pek fark yok. bir kaç arkadaşım benim aklımı karıştırdı eski binalar sağlam olmaz, depreme dayanıklı yapılmıyor filan dediği için eski ve yeni bina arasında ikilemde kaldım. 99 senesinden önce yapılan evler sağlam değil filan dediler 30 senelik evde mi oturcaksın filan dediler kafamı karıştırdılar onun sorunu bitmez dediler canımı sıktılar, migrenim tuttu sıkıntıdan yani. neyse siz olsanız hangi daireyi tercih ederdiniz ?

GUNCELLEME
arkadaşlar dün ve bugün ev bakmaya devam ettik. ev arkadaşımla birlikte tutucaz iki kişiyiz sadece ama arada misafirlerimiz filan gelebiliyor. ikimiz de çalışıyoruz. bugün sabahtan beri bakınıyoruz tabi başka evler de bulduk. hatta bir tane bulduk ev arkadaşım eve ilk görüşte aşık oldu. bu daire de o eski dediğim binanın olduğu sokağın bir arka sokağında. burası 3+1 tabi bu bina da eski. eski ama bu defaki çok geniş nerdeyse baktıklarımızın içindeki en geniş evdi yani. baktık ben de paint te plan olarak çizmeye çalıştım size de fikir versin diye. bu resmini paylaştığım ev iki cepheden de güneş alıyor. burası da 4 katlı binanın 4. katı. çatı kısmında izolasyon yok fakat ev sahibi eğer taşınırsak evin içinde ne tadilat yaptırmak istersek yaptıracağını söyledi kiradan düşeriz filan dedi. eğer taşınmaya karar verirsek çatısına izolasyon yaptırılacak ev sahibi hazır yani yaptıracağını söyledi. soğukluk ve sıcaklık durumu için izolasyon şart çünkü. hatta istersek parke de döşetilirmiş, mutfak dolapları yeni yapılmış değil ama sağlam ve görünümü de çirkin değil normal mutfak dolabı tabi yeni tasarım evlerdeki gibi değil. neyse işte ev arkadaşım bu evi tutmayı çok istiyor ve arkadaşlarımın eski evler sağlam olmaz lafının saçmalık olduğunu söyledi. zaten ben de herkes gibi evlere bakarken içinin güzelliğiyle falan ilgileniyodum ama arkadaşlarım kafamı karıştırdı işte. neyse işte bu civardaki bütün evler 25 30 sene önce bi kooperatif tarafından yapılmış ve daha sonra kimisi satmış kimisi kiralamış falan. bu da o evlerden. ev lokasyon olarak bahsedeyim sizlere. iki tane otobüs durağı var birisine çok çok yakın ötekine de 5 dk yürüme mesafesinde. şehir merkezine gitmek sıkıntı olmayacak yani. çevresinde 4-5 tane market var. haftanın bir günü pazar kurulurmuş o da yürüme mesafesiyle 3 dk falan. çok yakınında park var o da 2-3 dk'da gidilecek bi şekilde. marketlerden biri yine çok yakın, yürüyerek 1 dk'da bile gidersin. evler bitişik gibi değil sokak geniş, evin arka tarafı yeşillik ve ağaçların olduğu yürüyüş parkuru gibi bişey var ona bakıyor. yeşilden mahrum değil yani.
bir süredir ev bakınıyoruz ve hiçbiri bununki kadar geniş ve ferah değildi. yeni eski bir sürü eve baktık. herhalde civardaki bütün evlere bakmışızdır yani. ne dersiniz ev arkadaşım tutalım diyor ben ikilemdeyim. bina eski ama ev güzel. siz olsanız tutar mısınız bu özelliklerini sayıp plan resmini çizdiğim bu evi ?

Eklentiler

• PLAN.png
    PLAN.png
    52,7 KB · Görüntüleme: 96
Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde yeni binayi tut derdim ama yan binalar bu kadar yakin ve dipdibeyse istemem. Apartmanin gurultusu zor cekiliyor yan binalardaki gurultu de sizi rahatsiz eder. Hem yakin binalarda yanki sorunu var en ufak bir ses yankilanarak buyuyor.

Dipdibe olan evde ben huzur bulamazdım şahsen.Balkona çıksam komşu dibimde olacaksa hiç olmasın o balkon daha iyi.
Bir de gürültüsü yeter de artar.
Satın almayacağınız için ben eski evi tercih edin derim. Hem aydınlıkmış ev hep hem de ferah.
Ev üstüne üstüne gelmez en azından.

Eski binalar sağlam olmaz diyen arkadaşlarınız halt etmiş. O zamanlar daha kaliteli yapılıyordu her şey.
Ben olsam eski binayı tercih ederim, hem daha ferah hem evler içiçe değilmiş.

bende sandım ki satın alacaksınız bu kadar detay adamı erken yaşlandırır kafanıza çok takmayın içinize sineni kiralayın gitsin.

Ben eskiyi tercih ederdim. Evin içi ferah olması önemli, ayrıyetten arada balkonuna çıkıp rahatça oturamıycaksam ne yapayım öyle yeni evi. Dip dibe hiç hoş olmaz. Üzerinde 7 kat birden var, sirkelemesi ,gürültüsü ,tozu, pisi bitmez.
Satın almıyorsun sonuçta kira.

Ev hanımıysanız eski bina, hem komşuluk olayı da rahat olur. Değilseniz akşamdan akşama eve girileceği için yeni bina. Bütün gün evde olmayınca gün ışığını bile fark edemiyorsunuz.

akarı kokarı yoksa eski olanı tercih edin, ama dikkat edin, eski binalarda hele de mal sahibi oturmuyorsa elektirik ve su tesisatı yenilenmediği için çok problem oluyor.

Normalde yeni binayi tut derdim ama yan binalar bu kadar yakin ve dipdibeyse istemem. Apartmanin gurultusu zor cekiliyor yan binalardaki gurultu de sizi rahatsiz eder. Hem yakin binalarda yanki sorunu var en ufak bir ses yankilanarak buyuyor.

Eski binayi tercih ederdim.

yeni bina bence..diğeri çok eski..

Dipdibe olan evde ben huzur bulamazdım şahsen.Balkona çıksam komşu dibimde olacaksa hiç olmasın o balkon daha iyi.
Bir de gürültüsü yeter de artar.
Satın almayacağınız için ben eski evi tercih edin derim. Hem aydınlıkmış ev hep hem de ferah.
Ev üstüne üstüne gelmez en azından.

Eski binalar sağlam olmaz diyen arkadaşlarınız halt etmiş. O zamanlar daha kaliteli yapılıyordu her şey.
Ben olsam eski binayı tercih ederim, hem daha ferah hem evler içiçe değilmiş.
Başka eski evlere de baktım hepsi yenilerinden daha genişti. Adamlar sanki alandan çalmış yani sanki özellikle uğraşmışlar ufak olsun diye 3+1leri bile ufak yani. Bunu diyen arkadaş da öyle mühendis filan değil ha

bende sandım ki satın alacaksınız bu kadar detay adamı erken yaşlandırır kafanıza çok takmayın içinize sineni kiralayın gitsin.
Arkadaşlar kafamı karıştırdı işte

Ben yeniyi tercih ederdim

Ben eskiyi tercih ederdim. Evin içi ferah olması önemli, ayrıyetten arada balkonuna çıkıp rahatça oturamıycaksam ne yapayım öyle yeni evi. Dip dibe hiç hoş olmaz. Üzerinde 7 kat birden var, sirkelemesi ,gürültüsü ,tozu, pisi bitmez.
Satın almıyorsun sonuçta kira.
Ustume çokecek olsa 7 kat çökecek bi de değil mi :)

Eski yeni degil lokasyonu iyi olan
İkisininki de guzel

Ev hanımıysanız eski bina, hem komşuluk olayı da rahat olur. Değilseniz akşamdan akşama eve girileceği için yeni bina. Bütün gün evde olmayınca gün ışığını bile fark edemiyorsunuz.
Evde zaman geçirmeyi misafir ağırlamayı filan severim çalışıyorum ama severim yani

Evet üzerine 7 kat birden çökecek, Ayrıca eski yapılar yeniye göre daha sağlam, Anca tesisatında sorun olabilir oda yıllardır kullanıldığı için. Şimdiki müteahhitler daha çok malzemeden çalıyor, kalitesiz yapıyorlar. Sadece makyajı iyi yani :)
Mesela benim evim 4 yıllık ve yan komşunun su tesisatı 3 ayrı yerinden patladı bu zamana kadar, Alt kat taşındığından beri uğraşıyor. Benimde daha taşınmadan üstteki mutfağımın tesisatı patlamıştı, müteahhit tamir ettirdi neyse ki.

Eski ya da yeniyi tut demek kolay değil buradan. Deprem konusunda endişelerin varsa sadece gözlem yaparak bile fikir sahibi olabilirsin bir bina hakkında. Öncelikle bu iki binada da bodrum kat var mı? Eski olanda kesin vardır bence. Bu bodrum katlarda ve zemin katta, özellikle bu ikisi de rutubet varsa o binadan uzak dur. Özellikle eski olanda zemin ve bodrum katlarda rutubet varsa arkana bakmadan kaç. Bi şekilde bodrum ve zemin katın rutubet olayını kendi gözlerinle görmeye çalış. Bunun yanı sıra yine bodrum ve zemin katta çatlaklar varsa o da iyi değildir. Özellikle kolon ve kirişlerde birazcık belirgin çatlaklar varsa bu iyiye işaret değil. Her iki bina için konuşuyorum. Ve bunun yanı sıra bu iki binada da kolonlar kirişlerden daha kalın mı diye bak, daha kalın olması gerekir kolonların. Ayrıca, binaların alt katı dükkan mı? Alt katı dükkan olan çok katlı binaların ekstra sağlam yapılmış olması gerekir ve ülkemizde bu uygulanmıyor maalesef. Eskiyse sağlam değil, yeniyse sağlamdır demek yanlış olur. O deprem yönetmeliklerine çoğu bina UYGUN DEĞİL haberin olsun.

İkisinden biri olmak zorunda mı peki? Yani daha iyisi de denk gelebilir,az daha araştırın. Ben sanırım hangi evin içini beğenmişsem orada otururdum

Zaten yazina bakilirsa sen kararini eskiden yana vermissin gibi. Hakkaten yeni evleri cucuk kadar yapiyorlar. Hayirlisi olsun

birinin mutfağı eski, diğerinin yeni ama karanlık.. birinin herşeyi yeni yerleri parke, diğerinin yerleri çıplak.
ev içi noksan olanın konumu iyi, iç ferahlatıcı, evin içi olanın tam tersi.
bizde çok ev gezdik.
çok eski evi tercih etmemekte yarar var. acizane tavsiyedir. depremden öte, denildiği gibi arızası bol olur. ben mutfağa bakardım daha çok baktığımız evlerde. eski dolaplar inanın kullanışlı olmuyor. ama ferahlıkta lazım.
özetle, bana göre size üçüncü bir seçenek lazım gibi.
aceleniz yoksa aramaya devam edin.
ileride çocuk olur, ki şimdi var mı bilmiyorum. yerler çıplak. sıkıntı olur.

arkadaşlar dün ve bugün ev bakmaya devam ettik. ev arkadaşımla birlikte tutucaz iki kişiyiz sadece ama arada misafirlerimiz filan gelebiliyor. ikimiz de çalışıyoruz. bugün sabahtan beri bakınıyoruz tabi başka evler de bulduk. hatta bir tane bulduk ev arkadaşım eve ilk görüşte aşık oldu. bu daire de o eski dediğim binanın olduğu sokağın bir arka sokağında. burası 3+1 tabi bu bina da eski. eski ama bu defaki çok geniş nerdeyse baktıklarımızın içindeki en geniş evdi yani. baktık ben de paint te plan olarak çizmeye çalıştım size de fikir versin diye. bu resmini paylaştığım ev iki cepheden de güneş alıyor. burası da 4 katlı binanın 4. katı. çatı kısmında izolasyon yok fakat ev sahibi eğer taşınırsak evin içinde ne tadilat yaptırmak istersek yaptıracağını söyledi kiradan düşeriz filan dedi. eğer taşınmaya karar verirsek çatısına izolasyon yaptırılacak ev sahibi hazır yani yaptıracağını söyledi. soğukluk ve sıcaklık durumu için izolasyon şart çünkü. hatta istersek parke de döşetilirmiş, mutfak dolapları yeni yapılmış değil ama sağlam ve görünümü de çirkin değil normal mutfak dolabı tabi yeni tasarım evlerdeki gibi değil. neyse işte ev arkadaşım bu evi tutmayı çok istiyor ve arkadaşlarımın eski evler sağlam olmaz lafının saçmalık olduğunu söyledi. zaten ben de herkes gibi evlere bakarken içinin güzelliğiyle falan ilgileniyodum ama arkadaşlarım kafamı karıştırdı işte. neyse işte bu civardaki bütün evler 25 30 sene önce bi kooperatif tarafından yapılmış ve daha sonra kimisi satmış kimisi kiralamış falan. bu da o evlerden. ev lokasyon olarak bahsedeyim sizlere. iki tane otobüs durağı var birisine çok çok yakın ötekine de 5 dk yürüme mesafesinde. şehir merkezine gitmek sıkıntı olmayacak yani. çevresinde 4-5 tane market var. haftanın bir günü pazar kurulurmuş o da yürüme mesafesiyle 3 dk falan. çok yakınında park var o da 2-3 dk'da gidilecek bi şekilde. marketlerden biri yine çok yakın, yürüyerek 1 dk'da bile gidersin. evler bitişik gibi değil sokak geniş, evin arka tarafı yeşillik ve ağaçların olduğu yürüyüş parkuru gibi bişey var ona bakıyor. yeşilden mahrum değil yani.
bir süredir ev bakınıyoruz ve hiçbiri bununki kadar geniş ve ferah değildi. yeni eski bir sürü eve baktık. herhalde civardaki bütün evlere bakmışızdır yani. ne dersiniz ev arkadaşım tutalım diyor ben ikilemdeyim. bina eski ama ev güzel. siz olsanız tutar mısınız bu özelliklerini sayıp plan resmini çizdiğim bu evi ?

Eklentiler

• PLAN.png
    PLAN.png
    52,7 KB · Görüntüleme: 45
X