ev konusunda ikilemde kalışım

mutfak penceresi apartman boşluğuna bakıyor planda çizmedim pencereleri çizmedim ama wc banyo ile mutfağın camı apartman boşluğuna bakıyor. arkadaki o yan yana iki odanın penceresi evin arka kısmına yani o yeşillik dediğim yere bakıyor. salon ve yanındaki odanın penceresi de binanın ön tarafı olan sokağa bakıyor.

arkadaşlar dün ve bugün ev bakmaya devam ettik. ev arkadaşımla birlikte tutucaz iki kişiyiz sadece ama arada misafirlerimiz filan gelebiliyor. ikimiz de çalışıyoruz. bugün sabahtan beri bakınıyoruz tabi başka evler de bulduk. hatta bir tane bulduk ev arkadaşım eve ilk görüşte aşık oldu. bu daire de o eski dediğim binanın olduğu sokağın bir arka sokağında. burası 3+1 tabi bu bina da eski. eski ama bu defaki çok geniş nerdeyse baktıklarımızın içindeki en geniş evdi yani. baktık ben de paint te plan olarak çizmeye çalıştım size de fikir versin diye. bu resmini paylaştığım ev iki cepheden de güneş alıyor. burası da 4 katlı binanın 4. katı. çatı kısmında izolasyon yok fakat ev sahibi eğer taşınırsak evin içinde ne tadilat yaptırmak istersek yaptıracağını söyledi kiradan düşeriz filan dedi. eğer taşınmaya karar verirsek çatısına izolasyon yaptırılacak ev sahibi hazır yani yaptıracağını söyledi. soğukluk ve sıcaklık durumu için izolasyon şart çünkü. hatta istersek parke de döşetilirmiş, mutfak dolapları yeni yapılmış değil ama sağlam ve görünümü de çirkin değil normal mutfak dolabı tabi yeni tasarım evlerdeki gibi değil. neyse işte ev arkadaşım bu evi tutmayı çok istiyor ve arkadaşlarımın eski evler sağlam olmaz lafının saçmalık olduğunu söyledi. zaten ben de herkes gibi evlere bakarken içinin güzelliğiyle falan ilgileniyodum ama arkadaşlarım kafamı karıştırdı işte. neyse işte bu civardaki bütün evler 25 30 sene önce bi kooperatif tarafından yapılmış ve daha sonra kimisi satmış kimisi kiralamış falan. bu da o evlerden. ev lokasyon olarak bahsedeyim sizlere. iki tane otobüs durağı var birisine çok çok yakın ötekine de 5 dk yürüme mesafesinde. şehir merkezine gitmek sıkıntı olmayacak yani. çevresinde 4-5 tane market var. haftanın bir günü pazar kurulurmuş o da yürüme mesafesiyle 3 dk falan. çok yakınında park var o da 2-3 dk'da gidilecek bi şekilde. marketlerden biri yine çok yakın, yürüyerek 1 dk'da bile gidersin. evler bitişik gibi değil sokak geniş, evin arka tarafı yeşillik ve ağaçların olduğu yürüyüş parkuru gibi bişey var ona bakıyor. yeşilden mahrum değil yani.
bir süredir ev bakınıyoruz ve hiçbiri bununki kadar geniş ve ferah değildi. yeni eski bir sürü eve baktık. herhalde civardaki bütün evlere bakmışızdır yani. ne dersiniz ev arkadaşım tutalım diyor ben ikilemdeyim. bina eski ama ev güzel. siz olsanız tutar mısınız bu özelliklerini sayıp plan resmini çizdiğim bu evi ?
Bence güzel içine siniyorsa kaçırma. Benim oturduğum ev de biraz buna benziyor. Aydınlıksa ve basık falan da değilse (ki bence değildir) güzel yani.

Bizde ev tutarken 2 ev arasında kaldık biri dediğiniz gibi 25 30 yıllık ama içi yenilenmiş 5 katlı daire 4. katta. Diğer bina ise 2 yıllık ama diğer eve göre küçüktü sonuçta kiralayacaktık bizde eski olanı seçtik. İyiki onu seçmişiz diyorum şuan evi dayadık döşedik mis gibi oldu büyük ev gibisi yok

Evet üzerine 7 kat birden çökecek, Ayrıca eski yapılar yeniye göre daha sağlam, Anca tesisatında sorun olabilir oda yıllardır kullanıldığı için. Şimdiki müteahhitler daha çok malzemeden çalıyor, kalitesiz yapıyorlar. Sadece makyajı iyi yani :)
Mesela benim evim 4 yıllık ve yan komşunun su tesisatı 3 ayrı yerinden patladı bu zamana kadar, Alt kat taşındığından beri uğraşıyor. Benimde daha taşınmadan üstteki mutfağımın tesisatı patlamıştı, müteahhit tamir ettirdi neyse ki.
şimdi başka bir ev bulduk plan resmini de çizip paylaştım bu evin su tesisatı için yıllar önce bi tıkanma olmuş ama o kiracı tuvaleti tıkayacak şeyler atmış ondan tıkandığını söylediler sanırım eski evlerin su borular dar oluyormuş yenilere göre

Bizde ev tutarken 2 ev arasında kaldık biri dediğiniz gibi 25 30 yıllık ama içi yenilenmiş 5 katlı daire 4. katta. Diğer bina ise 2 yıllık ama diğer eve göre küçüktü sonuçta kiralayacaktık bizde eski olanı seçtik. İyiki onu seçmişiz diyorum şuan evi dayadık döşedik mis gibi oldu büyük ev gibisi yok
bunu tutalım mı dersiniz bizimde çok eşyamız var gerçi ıvır zıvır ama giysi dolaplarımız filan büyük. kocaman bi oturma grubu filan var

Eski ya da yeniyi tut demek kolay değil buradan. Deprem konusunda endişelerin varsa sadece gözlem yaparak bile fikir sahibi olabilirsin bir bina hakkında. Öncelikle bu iki binada da bodrum kat var mı? Eski olanda kesin vardır bence. Bu bodrum katlarda ve zemin katta, özellikle bu ikisi de rutubet varsa o binadan uzak dur. Özellikle eski olanda zemin ve bodrum katlarda rutubet varsa arkana bakmadan kaç. Bi şekilde bodrum ve zemin katın rutubet olayını kendi gözlerinle görmeye çalış. Bunun yanı sıra yine bodrum ve zemin katta çatlaklar varsa o da iyi değildir. Özellikle kolon ve kirişlerde birazcık belirgin çatlaklar varsa bu iyiye işaret değil. Her iki bina için konuşuyorum. Ve bunun yanı sıra bu iki binada da kolonlar kirişlerden daha kalın mı diye bak, daha kalın olması gerekir kolonların. Ayrıca, binaların alt katı dükkan mı? Alt katı dükkan olan çok katlı binaların ekstra sağlam yapılmış olması gerekir ve ülkemizde bu uygulanmıyor maalesef. Eskiyse sağlam değil, yeniyse sağlamdır demek yanlış olur. O deprem yönetmeliklerine çoğu bina UYGUN DEĞİL haberin olsun.
haklısnız tabi ev bakarken daireye bakıyoruz sadece bordum kata filan bakmıyoruz ama bi bahane bulup orayı da görmek isteyebilirim ya da açık açık konuşsam mı bana deli gözüyle bakmasınlar sonra ama

sen ilk evi tut genis ferah olan. yeni binada dipdipe esmez dogru duzgun kucuk dednz icnz sklr darack evde sen ilkini sec bence

bunu tutalım mı dersiniz bizimde çok eşyamız var gerçi ıvır zıvır ama giysi dolaplarımız filan büyük. kocaman bi oturma grubu filan var

eşyalarında büyükmüş işte ne güzel olur benim evimde 2 cepheden ışık alıyo püfür püfür. annemlerin evi küçük o kadar sıkıntı ki bir misafir gelse ağırlayamazsın biri gelip kalsa dert. zaten kiralıcaksın aynı parayı vereceksin o zaman rahat edeceğin yere ver

Yakında park var demişsin bu senin için nasıl bir avantaj bilemiyorum yani çocuğu olan insan götürür oynatır falan da park büyükler için avantaj olmayabilir. Bizin evin yakınında da park var, geceleri nerde it kopuk serseri varsa o parka gelip anıra anıra gülmeleri ve sürekli analı bacılı küfürleri yüzünden geceleri uyuyamaz oldum ben. Kaç kere polis çağırdım onlar için, polis geliyor, dağıtıyor, polis gittikten sonra herifler tekrar geliyorlar. Hiç güzel bişey değil yani, benim o parka gidip oturmuşluğum yok. Başka odada uyuma imkanım da yok, her yer dolu. Penceremizi kapatmak istiyorum, kardeşim bu defa çok sıcak kapatma diyor. Mahalledeki kimse de rahatsız değil sanırım , evi parkın dibinde olanlar bile bişey yapmıyorlar galiba. Ne yapılabilir ki serseri yani. Benim de oturduğum ev geniş de ne oluyor, akşam oldu mu bi misafir ağırlamaya utanıyorum it kopuk gürültüsü yüzünden. Bana kalsa bugün taşınırım ama ailemle yaşıyorum ama cidden artık her şeyinden tiksindim. Çevreyi çok iyi araştır bence tutmadan önce. Parka serseriler gelip ses yapabilir geceleri. Karar mekanizması olarak iyi kararlar al, benim ailem gibi olma. Bizim evde benim odamın tavanı sorunlu mesela, koca kış bütün yağmur suyunu çekti, bu kış da ona bi çare bulunmazsa tavan artık akmaya başlayacak diyorum aileme, akmaya başlarsa sen de başka odada yatarsın diyorlar bana, çıldırıyorum mesela. Söyleyelim ev sahibine, yaptıralım diye diyorum, adam bize beğenmiyorsanız çıkın der diyorlar resmen delirdim. Adam sana neden çık desin, bi kere bile arayıp ev sahibine dert anlatmışlıkları yok yani. Kafayı yiyeceğim bu evde.

Son düzenleme:
X