Ev Sahibi_ kiraci hakkinda hukuki bilgisi olan arkadaslar bakabilir mi?

Thallosofili

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2018
3.319
5.954
Merhaba,bizim içinde kiracısı olan tek bir evimiz var ve bize 16 saatlik yolda .Biz farklı bir yerde iş dolayısıyla 5 yildir kirada oturuyoruz.Sozlesmemiz her yılın Haziran ayında ve kendi kiracimizla olan da öyle. Biz Haziran ayı gelmeden önce ev sahibimize sorduk ,kirayı ne kadar yapacaksınız ona göre kendi kiracimiza söyleyeceğiz yok fazla gelirse bize kendi kiracimiza çık diye protesto çekeceğiz ve memlekete döneceğiz diye. ev sahibimiz tamam dedi ve fiyat verdiler kontrat yeniledik .1 sene daha gelecek hazirana dek oturmamizi kabul etti.Biz de kendi kiracimizla yine 1 sene daha kontrat yapıp anlaştık.Cünkü ordan alıp buraya veriyoruz hatta üzerine koyuyoruz neyse.Ev sahibimiz bir süre sonra kontrat yapmasına rağmen caydi ve çıkın tadilat yaptiricam torunum gelecek dedi.Biz 1 aydır çok ev aradık, fiyatlar bulunduğumuz bölgede fahis ve yıllık peşin isteniyor bulamadık.Kendi kiracimiza protesto çekmek zorunda kaldık memlekete dönmek için.Sorum; biz memlekete dönersek eşim işsiz kalacak ve tazminatı yanacak kendi isteği ile çıktığı için.Bu mağduriyetimizi yasal olarak ödemek zorundaymış ev sahibimiz .Ya da seneye hazirana kadar cikartamazmis.Bu konularda yasal ve hukuki bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Peki kendi kiracınız çıkacak mı ?
Onun masraflarını da sizin yazdıgınıza göre siz ödemek durumunda kalmıyor musunuz ?
Oyalıyor, çıkıp çıkmayacağı belli değil ki haklı. Eğer hukukta varsa bizim de onun da öyle olması lazım tabii.Bu arada bizim ev sahibimizin torunun ekstra evi var aynı yerde ve kiraya verecek onu.

Tazminat iş tazminatı yani kısaca mağduriyet. Yasalarda kiracının magduriyeti hangi yönde ise ev sahibinin kontrat dahilinde çıkarması sonucu ödemesi gerekiyormuş
ama sizin baska eve tasinmayip memlkete tasinmanizin kendi ev sahibiniz ile alakasi yok ki .adam da mahkemede baska eve ciksalardi der

Oyalıyor, çıkıp çıkmayacağı belli değil ki haklı. Eğer hukukta varsa bizim de onun da öyle olması lazım tabii.Bu arada bizim ev sahibimizin torunun ekstra evi var aynı yerde ve kiraya verecek onu.
Bu durumda çıkaramaz çünkü torununa bakma mecburiyeti yok.
1 sene daha oturun ev sahibine de çıkmayacagınızı söyleyin.
Sizin kiracınız çıkmazsa mağdur olacaksınız

ama sizin baska eve tasinmayip memlkete tasinmanizin kendi ev sahibiniz ile alakasi yok ki .adam da mahkemede baska eve ciksalardi der
Ben onu konuda izah ettim .Yaşadığımız yerde ev kiraları oturulabilir düzeyde olanlar 18_20 binden başlıyor ve yıllık peşin.Bunu da bizim ödeme durumumuz yok.Bu son 1,5 yıldır oldu burda bu arada .

Ben onu konuda izah ettim .Yaşadığımız yerde ev kiraları oturulabilir düzeyde olanlar 18_20 binden başlıyor ve yıllık peşin.Bunu da bizim ödeme durumumuz yok.Bu son 1,5 yıldır oldu burda bu arada .
yok haklisiniz ama ev sahibinden tazminat alabilmek icin gercerli degil gibi geldi .cunku bu ev sahibinizin sorunu degil acimasiz olsa da .kac yildir oturuyorsunuz

Bu durumda çıkaramaz çünkü torununa bakma mecburiyeti yok.
1 sene daha oturun ev sahibine de çıkmayacagınızı söyleyin.
Sizin kiracınız çıkmazsa mağdur olacaksınız
Evet anlatmaya çalıştığım buydu.Torununun cok güzel dubleks evi varken boşalttı ve bizi bekliyor çıkalım diye.Hem de ne mağduriyet sormayın 😔

yok haklisiniz ama ev sahibinden tazminat alabilmek icin gercerli degil gibi geldi .cunku bu ev sahibinizin sorunu degil acimasiz olsa da .kac yildir oturuyorsunuz
5 yildir oturuyoruz ve kendilerinin verdiği fiyata tamam dedik kontrat yenilirken. Yoksa daha önce soyleselerdi ki uyarmıştım, biz de ona göre kendi kiracimiza kontrat yapmazdık. Hem bizi hem kiracimizi mağdur ettiler.Cok üzülüyorum...

5 yildir oturuyoruz ve kendilerinin verdiği fiyata tamam dedik kontrat yenilirken. Yoksa daha önce soyleselerdi ki uyarmıştım, biz de ona göre kendi kiracimiza kontrat yapmazdık. Hem bizi hem kiracimizi mağdur ettiler.Cok üzülüyorum...
5 yildie oturuyorsaniz emsal kira isteme hakki var. dava acarsa geriye donuk emsal kiralarini alir emsallar da mahalledeki ayni ayardaki kiralarin %80 oluyor

5 yildie oturuyorsaniz emsal kira isteme hakki var. dava acarsa geriye donuk emsal kiralarini alir emsallar da mahalledeki ayni ayardaki kiralarin %80 oluyor
Dava açma hakkı var mı bilmiyorum, çünkü her sene kirayı o belirliyor biz tamam diyoruz ve düşük de asla değil emsal ve yıllara göre.

Dava açtığı tarihe göre geriye dönük alabilir. Teknik şartları var kesin değil bu

X