Ev Sahibi_ kiraci hakkinda hukuki bilgisi olan arkadaslar bakabilir mi?

Evet ama her gün yüz yüze gelmek benim için büyük baskı:KK43:

Hayır ne münasebet canım. Siz konudan bağımsız gibi davranın. Eşiniz çıkmıyor işi dolayısıyla. Size bir şey derse bu konuları benle konuşmayın diyip hiçbir şey olmamış gibi selamlaşın. Eşiniz daha rahatsa ona bırakın bu işleri.

torunu evi satmis da olabilir ama bilmiyoruz ki kiraya verdigini.eger oyleyse ev sahibi hakli olur ama pat diye cikartmaz tabi
Torunu ev kiralayacak o zaman
Bakmakla yükümlü oldugu birisi degil torunu.
Evi sattıysa dedesi de kiracısı ile kontrat yaptıgını seneye çıkmaları yönünde konuşacagını söyleseydi torununa.
Bu konuda konu sahibesi yerden göge kadar haklı

Evi sattıysa dedesi de kiracısı ile kontrat yaptıgını seneye çıkmaları yönünde konuşacagını söyleseydi torununa.
ben konu sahibine bir sey demiyorum tabi cok magdur olmus ama torunu icin ihtiyacim var derse cikarabilir diye dusunuyorum cunku kanunda 1.derece gibi bir sinirlama var mi ? .avukat arkadaslar yesillendirir bizi olmadi oglum gelecek de diyebilir torunumla .hukuki olarak bakiyorum sadece
zaten bu sorunu assalar bile 5 yil dolunca emsal belirleme davasi acilacak yine ayni tantana .kiralar 20 bin gucum yok diyor konu sahibi her turlu zorluk sikinti

Ev sahibin aşırı saçmalamış.
Sen baştan konuşmuşsun ve ona göre de sözleşme imzalamışsın, çıkma mecburiyetin yok.
Çıkma da zaten.
Torunu evini yüksekten kiraya verip o evde oturacak.
Senin suçun neydi ?
Baştan düşenecekti, hayır çıkın diyecekti kontrat yapmadan.
Ben evi aldıgımda kiracı 3,5 yıldır oturuyordu ve ihtar çektik
Bizimkisi ihtiyaca yönelik oldugu için kiracımla konuştuk ama sizin durum çok başka ve saçma.
Bizim durum evet çok sıra dışı ve ben kiracimizi da cok üzülüyorum o da çok haklı.

Bizim durum evet çok sıra dışı ve ben kiracimizi da cok üzülüyorum o da çok haklı.
Kiracın seneye çıkacak mı garanti mi peki, ne diyor bu duruma ?
Seneye çıkmazsa baya sıkıntı çünkü.
Sen şimdiden ihtiyaca yönelik ihtar çek, davalık olsanız bile 1 seneden fazla devam edecek çünkü.
Şimdiden işlemler başlamış olsun, eninde sonunda bu adam seni çıkarmayı kafaya koymuş çünkü.

Çok teşekkür ederim, size kendimi iyi ifade edebildim sanırım.

Merhaba,bizim içinde kiracısı olan tek bir evimiz var ve bize 16 saatlik yolda .Biz farklı bir yerde iş dolayısıyla 5 yildir kirada oturuyoruz.Sozlesmemiz her yılın Haziran ayında ve kendi kiracimizla olan da öyle. Biz Haziran ayı gelmeden önce ev sahibimize sorduk ,kirayı ne kadar yapacaksınız ona göre kendi kiracimiza söyleyeceğiz yok fazla gelirse bize kendi kiracimiza çık diye protesto çekeceğiz ve memlekete döneceğiz diye. ev sahibimiz tamam dedi ve fiyat verdiler kontrat yeniledik .1 sene daha gelecek hazirana dek oturmamizi kabul etti.Biz de kendi kiracimizla yine 1 sene daha kontrat yapıp anlaştık.Cünkü ordan alıp buraya veriyoruz hatta üzerine koyuyoruz neyse.Ev sahibimiz bir süre sonra kontrat yapmasına rağmen caydi ve çıkın tadilat yaptiricam torunum gelecek dedi.Biz 1 aydır çok ev aradık, fiyatlar bulunduğumuz bölgede fahis ve yıllık peşin isteniyor bulamadık.Kendi kiracimiza protesto çekmek zorunda kaldık memlekete dönmek için.Sorum; biz memlekete dönersek eşim işsiz kalacak ve tazminatı yanacak kendi isteği ile çıktığı için.Bu mağduriyetimizi yasal olarak ödemek zorundaymış ev sahibimiz .Ya da seneye hazirana kadar cikartamazmis.Bu konularda yasal ve hukuki bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
Merhaba ben avukatım sözleşme imzalandiysa (yani kira kontratı)
Önümüzdeki hazirana kadar çıkmayıp oturabilirsiniz

Çok teşekkür ederim, size kendimi iyi ifade edebildim sanırım.
Her ev sahibi ve kiracı konusu kendi içinde değerlendirilmelidir.
Mesela oturdugunuz ev satılmış olsaydı ve yeni alan malik çıkış yapmanızı isteseydi ev sahibine hak verirdim.
Ama durumunuz gerçekten farklı.
Dedigim gibi siz de artık ihtar çekin bence kiracınıza.
6 aylık süresi var.
Avukata danışın önce tabi.
Onlae bizden daha iyi bilirler

Merhaba ben avukatım sözleşme imzalandiysa (yani kira kontratı)
Önümüzdeki hazirana kadar çıkmayıp oturabilirsiniz
Sözleşme ağız yoluyla yenileniyor her sene ve kendileri islak imzaya gerek duymuyoruz diyorlardı.Biz hep banka hesabına yatırıyoruz ama kiraları ve ev kirası diye belirtiyorum avukat hanım.Bu seneki anlaşmanın ilk kirasını bile anlaşma dahilinde yatırdık .Bu durumda da hazirana kadar oturma hakkimiz var mıdır?

Kiracın seneye çıkacak mı garanti mi peki, ne diyor bu duruma ?
Seneye çıkmazsa baya sıkıntı çünkü.
Sen şimdiden ihtiyaca yönelik ihtar çek, davalık olsanız bile 1 seneden fazla devam edecek çünkü.
Şimdiden işlemler başlamış olsun, eninde sonunda bu adam seni çıkarmayı kafaya koymuş çünkü.
Protesto çektik noterden evet .6 ay hakkı varmış sanırım, yok diyor ev yok diyor.Bize de burda 15 Eylül de en geç boşaltacaksiniz dendi 😔

Evet değil mi ama.Onlar 15 Eylül en geç deyip duruyorlar maalesef...
hayir canim oyle bir sey yok size daha cekilmis bir ihtarname bile yok .once bi ihtarnameye torunum oturacak diye ceksin sonra onlar hakli olsa bile 6 ay hakkiniz var .o sirada kendi kiraciniz bosaltir umarim ummadiginiz yerden hayirli kapilar acilir

hayir canim oyle bir sey yok size daha cekilmis bir ihtarname bile yok .once bi ihtarnameye torunum oturacak diye ceksin sonra onlar hakli olsa bile 6 ay hakkiniz var .o sirada kendi kiraciniz bosaltir umarim ummadiginiz yerden hayirli kapilar acilir
Evet çekmediler ihtarname, ağızla söylediler.Cok teşekkür ederim🙏🙏 ,1 aydır gece gündüz huzurumuz kalmadı ,ben de istiyorum bu durumda hemen çıkayım, meraklısı değilim ,Cook ev aradık, günlük işlerimizi bile yapamadık ev aramaktan ,çirkef insanlar asla değiliz ama hakkimizi aramamız lazım.

Sözleşme ağız yoluyla yenileniyor her sene ve kendileri islak imzaya gerek duymuyoruz diyorlardı.Biz hep banka hesabına yatırıyoruz ama kiraları ve ev kirası diye belirtiyorum avukat hanım.Bu seneki anlaşmanın ilk kirasını bile anlaşma dahilinde yatırdık .Bu durumda da hazirana kadar oturma hakkimiz var mıdır

Sözleşme ağız yoluyla yenileniyor her sene ve kendileri islak imzaya gerek duymuyoruz diyorlardı.Biz hep banka hesabına yatırıyoruz ama kiraları ve ev kirası diye belirtiyorum avukat hanım.Bu seneki anlaşmanın ilk kirasını bile anlaşma dahilinde yatırdık .Bu durumda da hazirana kadar oturma hakkimiz var mıdır?
Evet bu durumda da oturma hakkıniz var çünkü öncesinden çıkmaları için uyarı almayan kiracılar için kira kontratı otomotik bir yıl uzatılmış sayılır üstelik yaptırdığıniz para da kiracı olduğunuza delil

Bizim kontrat daha yeni başladı 1 senemiz var.Bizim en büyük handikapimiz ev sahibinin karşımızda oturması:KK43: psikolojik baskı hissediyorum.Esim sen çok duygusalsin, umursama diyor.Butun yasalar bizden yana diyor.Cok üzülüyorum...
Kiraniz ne kadar ? Yasadiginiz yerde kiralarin 20 bin bazindan oldugunu yazmissiniz. 5.yiliniz da dolmus, kira tespit davasi açacaktır. Sonuclaninca ya odersiniz ya cikarsiniz

5 yildir oturuyoruz ve kendilerinin verdiği fiyata tamam dedik kontrat yenilirken. Yoksa daha önce soyleselerdi ki uyarmıştım, biz de ona göre kendi kiracimiza kontrat yapmazdık. Hem bizi hem kiracimizi mağdur ettiler.Cok üzülüyorum...

Aslında bir avukat ile görüşmek daha mantıklı sanki. Hem belki tazminat almanın hukuki bir yolu vardir.

Babamın kiracısının yaşadığımız yerin lüks muhitinde iki tane evi vardı. Bir sene çık dedik çıkmadı, bizde sen sonunda evi sattar. Avukat satmadan kurtulamazsınız demişti. Kira ödediği müddetçe çıkarma hakkı yok. Emsal kira davası uzun sürer. Satarken bile yapmadığı çirkeflik kalmadı. Alan adamın başka evi olmadığı için çıkmıştır sanırım.

X