Ev sahibim evi satılığa çıkarıyor ne yapmalıyız?

Sakin olun, hemen satılacağını düşünmüyorum. Şu sıralar piyasa çok hareketli değil, biz de inşaat sektöründeyiz.

İkincisi diyelim ki satıldı, sizin eğer alan kişi oturmayacaksa çıkmama hakkınız var. Oturacaksa da kesinlikle ihtar çekmesini isteyin, elinizde resmi bir belge olsun. Sonrasında altı ay süreniz var. Üç günde kimse kimseye kapının önünü gösteremez takdir edersiniz ki, o zamana kadar belki de siz bir ev alırsınız.

Bir de kendi oturmak için alacak insan olması lazım alsalar bile. Mesela biz evlendiğimizin ilk senesinde ev sahibi sattı evi yeni alan da yatırım için almıştı bizimle devam etti onlar mesela.
Ama dediğim gibi iki kat aşağıda evi şu zamanda satması çok zor.

Babam avukat ve bizimfe öyle bir durumumuz olduğu için sormuştum. Evi aldıktan sonra size ihtar çekecek, ihtardan 6 ay sonra dava açma hakkı var öncesinde yok. 6 ay beklemek zorunda her türlü. Siz çıkamam derseniz eğer orda oturacağını kanıtlaması gerek. Açıkcası babama sorduğumda seni en az bir sene çıkaramaz demişti. Öyle düşünün.

Ev sahipleri bu yazdığıma sinirlenebilir ama olan bu.

O kadar kolay değil nereye çıkarıyor daha bir sene bile dolmamış.
Bir de kendi oturmak için alacak insan olması lazım alsalar bile. Mesela biz evlendiğimizin ilk senesinde ev sahibi sattı evi yeni alan da yatırım için almıştı bizimle devam etti onlar mesela.
Ama dediğim gibi iki kat aşağıda evi şu zamanda satması çok zor.
Haklısıniz teşekkür ederim

Babam avukat ve bizimfe öyle bir durumumuz olduğu için sormuştum. Evi aldıktan sonra size ihtar çekecek, ihtardan 6 ay sonra dava açma hakkı var öncesinde yok. 6 ay beklemek zorunda her türlü. Siz çıkamam derseniz eğer orda oturacağını kanıtlaması gerek. Açıkcası babama sorduğumda seni en az bir sene çıkaramaz demişti. Öyle düşünün.

Ev sahipleri bu yazdığıma sinirlenebilir ama olan bu.
Babanız daha iyi bilir elinde peki kira tahattutnamesi gibi bişey varsa çıkarır mı

Babanız daha iyi bilir elinde peki kira tahattutnamesi gibi bişey varsa çıkarır mı
Tahliye taahhütnamesinden bahsediyorsanız eğer onu eski ev sahibiniz için imzalamıştınız. Yenisi için öyle bir imzanız daha olamaz zaten. Eskisiyle ilgili yargıtayın kararı var geçerli olmadığı durumlarla ilgili. Tam bilmiyorum araştıtın isterseniz.

ev satılır. 6 ay sonra dava açılır.
Dava ne zaman sonuçlanır meçhul.
Evi alan kişinin başka evi olmaması lazım aynı ilde. Kendi evinde oturuyor olmaması kirada oturması lazım vs. Dava 2 yılda sonuçlansa. Siz itiraz etseniz. Bir sürede öyle oyalansanız kesin karar çıktıktan sonra 6 ay içinde çıkmanız lazım. Şu ara davalar zor sonuçlanıyor. Kimse kiracılı ev almak istemiyor. O iş yaş yani. Takmayın kafaya. Evi almak isteyenlere görmeye gelenlere de ev alana kadar çıkamayacağınızı söyleyin. Herkes bilsin ona göre plan yapsınlar. Korkmayın kanunlar sizden yana.
Sizin de niyetinizi varsa bu süreçte evinizi alırsınız.
Annemler 2022 başında ev aldı. Hala dava devam ediyor. Çıkmıyor yani kiracılar.

Tahliye taahhütnamesinden bahsediyorsanız eğer onu eski ev sahibiniz için imzalamıştınız. Yenisi için öyle bir imzanız daha olamaz zaten. Eskisiyle ilgili yargıtayın kararı var geçerli olmadığı durumlarla ilgili. Tam bilmiyorum araştıtın isterseniz.
Anladım sanırım ondan ismini bilmiyorum ama öyle bişey imzalamistik teşekkür ederm

İnşallah şu benim durumumda olan birine ben olsam insaflı davranırım ama herkes bir değil ne yazık ki. Kirayı zaten hep düzenli ödüyoruz sıkıntı yok. Haftada bir gün derken? Yani alıcı olmadığı halde mi gidip gostericem anlamadım. Şimdi emlakçı gelip resim çekecek büyük ihtimal benim tahminimce e sonra alıcı çıkarsa aramicak mi bizi ? Çünkü alıcı yokken ben her hafta oraya gidebilecek durumda değilim. Ki iki ay sonra doğum yapacsgim yeni bebeğim olmuşken tanımadığım insanları da eve nereye kadar kabul edebilirim

Biz kiracı ile konuşup mesela, pazar saat 2-4 arası eğer evi almayı düşünen varsa evi gösteriyorduk. Alacak adam bakmadan alamaz. Sizin uygun gördüğünüz vakitlerde gelmesine izin vermeniz gerekiyor diye biliyorum.

Alıcı yoksa neden gelsinler. Siz evdeyken ve uygunken gelmeleri gerekir.

Olmadı siz bebekle dışarı çıkarsınız eşiniz evi gösterir. Zaten oturtup muhabbet edilmiyor. Taş çatlasın 15 dakika sürer.

Herkese merhaba. Yaklaşık 6 ay önce ev tuttuk kontratimiz devam ediyor düzenli kiramizi ödüyoruz. Ancak ev sahibim evi satmak zorunda olduğunu söyledi satılığa çıkarıcaz ne zaman satılır bilmiyoruz haber verelim mağdur olmayın dedi. Şimdi benim eşimde yurt dışında ev almak için zaten para biriktiriyoruz ama daha 6 7 aydan önce alamayiz. Ve zaten kontrat da normal de 6 ay sonra bitiyor. Bizden önce birisi almak istersen bizi apar topar çıkarırlar mi yoksa zaman isteme hakkımız var mı? Çünkü ben hamileyim arkadaşlar iki ay sonra çocuğum olacak şu durumda benim içinde tasinmak da çok zor olacak bebekle birlikte yani bu konularda bilgisi olan var mı süreç nasıl isliyo? Hemen alıcı çıkarsa biz apar topar çıkmak zorunda miyiz.
Ha bu arada amacım kotumsemek değil yanlış anlaşılmasın ama evi tutarken de bız aceleyle tuttuk kirası uygun diye bina ve evin için biraz eski girişten iki kat aşağıda kolay kolay satılır mı bilmiyorum uyguna verirlerse satılır anca şu piyasada inşallah biz başka bir ev alana kadar satılmaz :KK43:
o ev satılacaksa bile hemen çıkmazsınız. hemen satılacağını da hiç sanmıyorum benim oturduğum ev 2 senedir satılıkta ama herhangi bir müşteri bile gelmedi. evin durumu da gayet iyi. diyelim ki satıldı, hemen çıkmazsınız ev bulmanız için 6 ay müddetiniz var.

İhtar ne demek ? Tam olarak bilmiyorum. Yani zamanimiz var değil mi satılsa bile hemen bı anda cikaramiyorlar
Ablam en net haliyle diyelim ki 1 mart 2024 ev satışı gerçekleşti. Evi alan kişi size evi boşaltmanız için noterden ihtar çekecek. Diyelim ki 10 mart 2024 günü ihtar elinize ulaştı. Bu durumda en geç 10 Eylül 2024'e kadar evi boşaltmanız gerekir.
Yalnız depozito işini mevcut ev sahibiniz ile konuşun çünkü depozitoyu ya eski ev sahibi yenisine vermeli ve çıkarken size iade edilmeli ya da eski ev sahibi direkt olarak size ödemeli. Bunu atlamayın sonra gidip eski ev sahibinizi aramak zorunda kalmayın. Umarım kolayca kendi evinizi alırsınız.

Bu kısımda ise diyelim bir alıcı çıktı. Ev sahibiniz sizi önceden arayarak "Cumartesi 10.00-10.30 arası ev göstereceğim" şeklinde haber vermeli, siz de göstermek zorundasınız. Tabi tarih/saat iki tarafın da müsait olacağı şekilde ayarlanmalı.
İnşallah şu benim durumumda olan birine ben olsam insaflı davranırım ama herkes bir değil ne yazık ki. Kirayı zaten hep düzenli ödüyoruz sıkıntı yok. Haftada bir gün derken? Yani alıcı olmadığı halde mi gidip gostericem anlamadım. Şimdi emlakçı gelip resim çekecek büyük ihtimal benim tahminimce e sonra alıcı çıkarsa aramicak mi bizi ? Çünkü alıcı yokken ben her hafta oraya gidebilecek durumda değilim. Ki iki ay sonra doğum yapacsgim yeni bebeğim olmuşken tanımadığım insanları da eve nereye kadar kabul edebilirim

Biz kiracı ile konuşup mesela, pazar saat 2-4 arası eğer evi almayı düşünen varsa evi gösteriyorduk. Alacak adam bakmadan alamaz. Sizin uygun gördüğünüz vakitlerde gelmesine izin vermeniz gerekiyor diye biliyorum.

Alıcı yoksa neden gelsinler. Siz evdeyken ve uygunken gelmeleri gerekir.

Olmadı siz bebekle dışarı çıkarsınız eşiniz evi gösterir. Zaten oturtup muhabbet edilmiyor. Taş çatlasın 15 dakika sürer.
Yani demek istediğim özel eşyalarım var sonuçta emlakçı veya ev sahibi müsait degilim dediğimde anahtarı verin göstereyim gibi birşey diyemez degl mi

o ev satılacaksa bile hemen çıkmazsınız. hemen satılacağını da hiç sanmıyorum benim oturduğum ev 2 senedir satılıkta ama herhangi bir müşteri bile gelmedi. evin durumu da gayet iyi. diyelim ki satıldı, hemen çıkmazsınız ev bulmanız için 6 ay müddetiniz var.
O zaman iyi ya bizim zaten 6 7 aya ihtiyacımız var ve kontrat da tam 6 ay sonra bitiyr

Ablam en net haliyle diyelim ki 1 mart 2024 ev satışı gerçekleşti. Evi alan kişi size evi boşaltmanız için noterden ihtar çekecek. Diyelim ki 10 mart 2024 günü ihtar elinize ulaştı. Bu durumda en geç 10 Eylül 2024'e kadar evi boşaltmanız gerekir.
Yalnız depozito işini mevcut ev sahibiniz ile konuşun çünkü depozitoyu ya eski ev sahibi yenisine vermeli ve çıkarken size iade edilmeli ya da eski ev sahibi direkt olarak size ödemeli. Bunu atlamayın sonra gidip eski ev sahibinizi aramak zorunda kalmayın. Umarım kolayca kendi evinizi alırsınız.
İnşallah Allah nasip ederse en geç sonbahara kadar almayı düşünüyoruz ve istiyoruz yani en azından bir 6 ayımız var en kotu oda ev satılırsa. Ola ki satamadik kendimiz gelicez oturcaz derse yine çıkarabilir mi

Bu kısımda ise diyelim bir alıcı çıktı. Ev sahibiniz sizi önceden arayarak "Cumartesi 10.00-10.30 arası ev göstereceğim" şeklinde haber vermeli, siz de göstermek zorundasınız. Tabi tarih/saat iki tarafın da müsait olacağı şekilde ayarlanmalı.
Yani müsait olamazsam anahtarı isteyip ben göstereyim de demez umarım onu çünkü kabul edemem sonuçta özel esyalarim var benim

X