Ev sahibi beni delirtecek

1 yılda ihtar çekilebiliyor mu ben 5 diye biliyorum.
kontratın 1. yılında 1 yıl dolmadan önce (2 ay önce filan yanlış bilmiyorsam ama emin değilim) ihtar çekerseniz "ben uzatmıyorum kontratı" diye, öyle bir hak var

otomatik uzamış oluyor bunu yapmazsanız

kontrat uzamışsa o zaman "çıkarmak" için bir sebep gösterip ihtar çekmeniz lazım (ben oturcam gibi)
ya da borcunu ödemiyor çıksın diye vs vs

5 yılda kira uyarlama hakkı var
10 yılda nedensiz çık deme için ihtar hakkı

farklı farklı ihtarlar var kısacası -hukukta bunun adı hepsinde ihtar mıdır onu bilmem ama bizim anladığımız dilde böyle.

Bunun icin kendi oturacagina dair yazili belge getirmesi gerekir benim de ev sahibi boyle cikartti beni annemler yaşlı onlar gelecek diye ama ben ciktiktan bir hafta sonra kiralanmis elimde kanit yok çünkü sozlu oldugu icin ben kendim cikmis oldum fiiliyatta
Belgeniz olsa bile mahkeme yoluyla çıkarılmış olmanız lazım. Mahkeme, 'ev sahibinin ihtiyacı var şu kadar zamanda evi boşalt' demediği sürece istediğiniz kadar elinizde noter onaylı belgeniz olsun sikayet etseniz bile eliniz boş dönersiniz.

Benim aklıma başka birşey takıldı.
Size net kira bedeli bildirmemiş.
Cevap beklemek yerine kirayı göndermeseydiniz acaba geciktirdiğinizden dolayı sizi suçlu duruma düşürebilir miydi?
Gerçi bir aylik bir gecikmede sanmam bu hakka sahip olacağını.
Türlü şey duya duya iyi niyetimizi kaybettik olan ona oldu 😁

Cevap beklemek yerine kirayı göndermeseydiniz acaba geciktirdiğinizden dolayı sizi suçlu duruma düşürebilir miydi?
Evet ben de böyle olmasın diye yasalar tarafından belirlenen fiyatı yolladım. Eğer deseydi ki bu yetmez yüzde sekseni yollardım. Ama hep cevap vermeyip oyaladı hem de kira beğenmiyor. O kadar saygısızlar ki anlatamam. Kontratın süresi belli şeyi belli aylardır oyalıyorlardı.

En çokta ülkemizdeki bu adaletsizliğe,kanunsuzluğa üzülüyorum. Geçtiğimiz yaz hakim bayan bir akrabamiz var onunla görüştük konuştuk. O da bekar ve tek yaşıyor. %25 lık zamdan fazlasını vermeyeceğini hiçbirşey yapamayacağını kanunların böyle dediğini söylemiş ve adam da sesini çıkaramamış. Kız hakim olmasa belki ev sahibi böyle sessiz kalamazdı. 😐
Yüzde yirmibeş de adil ve hakkaniyetli değil. Bu hakim akrabanız maaşına yüzde yirmibeş mi zam aldı acaba.

Bunun dışında konu sahibi tamamen haklı. Gayet adil davranıp makul bir oran teklif etmiş. Kesinlikle çıkmayın, yüzde elliden fazla zam da yapmayın. Ev sahibinizin yasal hiç bir hakkı yok.

Evet ben de böyle olmasın diye yasalar tarafından belirlenen fiyatı yolladım. Eğer deseydi ki bu yetmez yüzde sekseni yollardım. Ama hep cevap vermeyip oyaladı hem de kira beğenmiyor. O kadar saygısızlar ki anlatamam. Kontratın süresi belli şeyi belli aylardır oyalıyorlardı.

Bu iyi niyeti suistimal oluyor işte.
Saf yerine koyuyorlar insanı.
Yazık ki karşılaştığımız ilk çakal bunlar değil.
Bu para hırsını anlamakta zorlanıyorum. Kar ettiğini zannederken zarar etmek bu.
İnsanın boğazına yapışarak elde ettiğin paranın ne faydası ne sefası olur. Çıkar bir yerlerden acısı.

Yüzde yirmibeş de adil ve hakkaniyetli değil. Bu hakim akrabanız maaşına yüzde yirmibeş mi zam aldı acaba.

Bunun dışında konu sahibi tamamen haklı. Gayet adil davranıp makul bir oran teklif etmiş. Kesinlikle çıkmayın, yüzde elliden fazla zam da yapmayın. Ev sahibinizin yasal hiç bir hakkı yok.
Gecen yaz demişim ben farkettiyseniz.

Gecen yaz demişim ben farkettiyseniz.
Geçen yaz olsa da durum değişmiyor. Adil oran olan tefetüfe ile yapmak zorunda olsaydı yüzde yetmiş zam yapmak durumunda olacaktı akrabanız. Ve Geçen temmuz ayında da seyyanen ile birlikte çok daha yüksek oranda zam aldı akrabanız.

Yüzde yirmibeş asla adil bir uygulama değildir. Zaten bu uygulama yüzünden ev sahipleri ve kiracı sorunları ayyuka çıktı.

Eskiden olduğu gibi tefetüfe oranına göre kiralara zam yapılsa bu kadar sorun yaşanmazdı diye düşünüyorum.

Konu sahibini ise çok haklı görüyorum. Uygun zam yapmak için
elinden geleni yapmış.

Geçen yaz olsa da durum değişmiyor. Adil oran olan tefetüfe ile yapmak zorunda olsaydı yüzde yetmiş zam yapmak durumunda olacaktı akrabanız. Ve Geçen temmuz ayında da seyyanen ile birlikte çok daha yüksek oranda zam aldı akrabanız.

Yüzde yirmibeş asla adil bir uygulama değildir. Zaten bu uygulama yüzünden ev sahipleri ve kiracı sorunları ayyuka çıktı.

Eskiden olduğu gibi tefetüfe oranına göre kiralara zam yapılsa bu kadar sorun yaşanmazdı diye düşünüyorum.

Konu sahibini ise çok haklı görüyorum. Uygun zam yapmak için
elinden geleni yapmış.
İyide kira fiyatları da çok arttı. Hadi yüzde elli desek 10 binde oturan kişi 15 bin belki veremez ya da çok zorlanır. Herkes maaşına gore kira verse maaşı iyi olanlar daha yüksek vermek zorunda kalacak bu da sorun çıkartacak bir yöntem. Kaynim kiradaki evine %25 zam yaptı kiracısına. Zaten bu donemde yüzde 25 kira artimina uyan çok çok azdır.

bugüne kadar depozitosunu doğru düzgün alabilen görmedim
bende alamadım
hiçbişi yapamazlarsa boya badana yapman gerekirdi, yapmamışsın ben onu yaptırıcam deyip
üstüne yatıyorlar

Maalesef birçoğu aldığı kiranın vergisini ödemiyor, banka açıklamasına kira ödemesi olarak girmeyin diyorlar vergi kaçırmak için, depozito üzerine yatan olunca maliyeye şikayet ederim deyin, açgözlülüğün masterını yapmış bir ev sahibim depozito üzerine yatmak istemişti, kiracın olduğumu ispat etmek kolay kontrat örneği elimde, elektrik doğalgaz benim üzerime, ikametim burada aldığın paraların vergisini ödemediğine de eminim ödemezsen derdini maliyeye anlatırsın demiştim, depozitomu almadan çıkmadım.

Maalesef birçoğu aldığı kiranın vergisini ödemiyor, banka açıklamasına kira ödemesi olarak girmeyin diyorlar vergi kaçırmak için, depozito üzerine yatan olunca maliyeye şikayet ederim deyin, açgözlülüğün masterını yapmış bir ev sahibim depozito üzerine yatmak istemişti, kiracın olduğumu ispat etmek kolay kontrat örneği elimde, elektrik doğalgaz benim üzerime, ikametim burada aldığın paraların vergisini ödemediğine de eminim ödemezsen derdini maliyeye anlatırsın demiştim, depozitomu almadan çıkmadım.
aslında uğraşmak lazım öyleleriyle
benim bi ev sahibim tam evdeki son günümde demirbaşta oluşan bi sorunun tamiri bana kitlemeye kalkmıştı
aslında uğraşırdım ama bi an önce o evden kurtulmam gerekiyordu
mecburen dedim ki ben bişeyi tamir etmem zaten benden kaynaklı değil
baktım çok inatlaşıyor
depozitoyu verme o zaman kalsın dedim
yaktım depozitoyu
hala arayıp istemişliği var yani açgözlü olmak ne kötü ya

aslında uğraşmak lazım öyleleriyle
benim bi ev sahibim tam evdeki son günümde demirbaşta oluşan bi sorunun tamiri bana kitlemeye kalkmıştı
aslında uğraşırdım ama bi an önce o evden kurtulmam gerekiyordu
mecburen dedim ki ben bişeyi tamir etmem zaten benden kaynaklı değil
baktım çok inatlaşıyor
depozitoyu verme o zaman kalsın dedim
yaktım depozitoyu
hala arayıp istemişliği var yani açgözlü olmak ne kötü ya
Allah kiracıların yardımcısı olsun, paragöz ev sahibiyle uğraşmak zor çünkü, yıllarca kiracılık yaptım içlerinde rahmet okuduğum ev sahiplerim de var, sövdüğüm de var.
Mesajımda bahsettiğim ev sahibim hayatımda gördüğüm en paragöz ev sahiplerindendi, onunla çok maceralarım var ama uzun uzadıya yazıp okuyanları sıkmak istemiyorum, beni yavaş yavaş delirtti gırtlağına çökmediğime dua etsin, ya sonra ne oldu evden taşındım gittim aylar geçti bir gün karısı bana geldi elinde su faturası bu faturayı siz ödeyecekmişsiniz dedi, faturaya baktım sıfır metreküp, okumaya gelen kişi sayaç bakım bedeli altında 5 liralık fatura kesmiş onu ben ödeyecekmişim, kadına anlattım o anladı da eşim anlamaz nerede para der dedi, al dedim söyle o adama başımın gözümün sadakası olsun, 5 lira çok komik bir miktardı o dönem, şöyle örneklemek gerekirse minibüsle kısa mesafe yolculuk 2 liraydı gidiş dönüş minibüs parası yani:) işin daha da trajikomik yanı kadının cebine 5 kuruş vermemiş kadın 4 km yolu yürüyerek gelmiş, dönüşte de yürüyecekti kıyamadım arabayla bıraktık.

Bi şekilde ordan burdan kullanıma baglı eskime yıpranma sebebiyle depozitoya el koyma hakkı oluyor dıye dusunuyorum

Bi şekilde ordan burdan kullanıma baglı eskime yıpranma sebebiyle depozitoya el koyma hakkı oluyor dıye dusunuyorum
Ya depozitodan geçtim kadın diyor ki üstüne para bile isterim tadilat için ahahah. Ne tadilatı? Evde kırık çıkık hiçbir şey yok. Milattan öncesinde kalma eşyaları var hepsi olduğu gibi duruyor. Para koparma peşinde.

Allah kiracıların yardımcısı olsun, paragöz ev sahibiyle uğraşmak zor çünkü, yıllarca kiracılık yaptım içlerinde rahmet okuduğum ev sahiplerim de var, sövdüğüm de var.
Mesajımda bahsettiğim ev sahibim hayatımda gördüğüm en paragöz ev sahiplerindendi, onunla çok maceralarım var ama uzun uzadıya yazıp okuyanları sıkmak istemiyorum, beni yavaş yavaş delirtti gırtlağına çökmediğime dua etsin, ya sonra ne oldu evden taşındım gittim aylar geçti bir gün karısı bana geldi elinde su faturası bu faturayı siz ödeyecekmişsiniz dedi, faturaya baktım sıfır metreküp, okumaya gelen kişi sayaç bakım bedeli altında 5 liralık fatura kesmiş onu ben ödeyecekmişim, kadına anlattım o anladı da eşim anlamaz nerede para der dedi, al dedim söyle o adama başımın gözümün sadakası olsun, 5 lira çok komik bir miktardı o dönem, şöyle örneklemek gerekirse minibüsle kısa mesafe yolculuk 2 liraydı gidiş dönüş minibüs parası yani:) işin daha da trajikomik yanı kadının cebine 5 kuruş vermemiş kadın 4 km yolu yürüyerek gelmiş, dönüşte de yürüyecekti kıyamadım arabayla bıraktık.
ayy ne biçim insanlar
allah sabır versin böyleleriyle muhatap olanlara
ev sahibimin ailesi apartman yöneticimiz aynı zamanda
dairelerden para toplamakta zorlanıyorlar ortak giderleri 2 daire verse 5 daire vermiyor falan
kaç kere liste asıldı panolara , bilmem ne yapıldı yok yani toplanamıyor para
bi süredir yönetici yoktu evde, para toplama işi de aksamıştı
biz de onlardan başka kimseye vermeyiz para falan
geçen karşılaştık sordum, kaç para vericez yılbaşı da geldi falan dedim
kadın dedi ki, valla kızım toplayamıyoruz kimse vermiyor
üç kuruş parayı bile vermiyorlar
ben de kapı kapı gezip 100-150 tl para isteyecek insan değilim kimseden
kendi cebimizden karşılıyoruz umrumda da değil allah bana daha çok verir dedi
benden de almadı para falan, bu parayı soran tek kişi sensin dedi
düşünceli olduğum için teşekkür etti ve almadı
insanların kaç tane evi var, açgözlü değiller
tamah etmiyorlar 3 kuruşa
allah herkese kendi gibi kişilerle karşılaşmayı nasip etsin

Üzüldüm. Yasal olarak çıkartamaz. Ev sahibi sorunlu bir tip mi? İnsanlar çok kötü size zarar veremezler değil mi... Ne yaparsanız yapın uzak durun.

O kadar cinayet haberi okuyorum ki korkuyorum artık 😬 kadını erkeği de yok.

Üzüldüm. Yasal olarak çıkartamaz. Ev sahibi sorunlu bir tip mi? İnsanlar çok kötü size zarar veremezler değil mi... Ne yaparsanız yapın uzak durun.

O kadar cinayet haberi okuyorum ki korkuyorum artık 😬 kadını erkeği de yok.
Soronlular evet ama zarar veremezler. Kafadan sorunlular gibi daha çok :KK70:

Ev sahibiniz çok fena kesinlikle haksız ama yaza kadar kalsanız sizi rahatsız etmez mi nasıl bir tip?
Narsistik :KK70: millet sevgilisiyle uğraşır ben ev sahibimle uğraşıyorum. Telefonda bile öyle bir üslubu var ki saçma sapan konuşuyor. Rahatsız etse mesela ne yapabilir hiç bilmiyorum bana yakın oturmuyor.

ben peş peşe 2 ay kira gecikmesi halinde ev sahibinin çıkarma hakkı var diye biliyorum
kira göndermemiş olsa suçlu duruma düşerdi evet
yasal olan neyse onu yapıp yollamış aslında kanunsuz bi durum yok
ama dediğim gibi 2 ay falan geciktirme yada ödememe halinde ihtar çekip evden atabiliyor diye biliyorum
tabi ödemediği veya gecikme kanıtlanmalı
zaten bu sebeptendir ki ev sahibiyle sorun yaşayan kiracılara , aman sakın kiranızı geciktirmeden ödeyin derler
önemli bi konudur çünkü direkt ev sahibini haklı çıkarır

X