Ev sahibi beni delirtecek

Merhaba,
Ben bir yıllık kiracıyım hatta bir yılı geçeli 2 ay oluyor. Kontrat süresi dolmadan önce emlakçıyla yeni kira konusunu konuştum fakat çok uçuk bir fiyat söyledi. Ev sahibinin aklında yüzde yüz elli zam yapma fikri varmış. Ben duyunca şok oldum tabii ama ev sahibinden duymadan bir şey söylemedim. Sonrasında ev arkadaşım çıktı falan derken ben tek kaldım. Ev sahibi eve bakmaya geldi. Evde hiçbir hasar yok hatta 14 yıllık kombiyi bile ben kendi cebimden yaptırdım tek kuruş ödemediler. Yerdeki birkaç lekeyi bahane ederek depozitonun üstüne yattılar. O gün yeni kira konusunda ne düşündüklerini sordum ama hala düşünme aşamasında olduklarını haber vereceğini söyledi. Ben 1 yıllık kiracı olmama rağmen yüzde seksen zam oranına kabuldüm. Kontrat bitiminin üzerinden onca süre geçmesine rağmen asla net bir cevap vermediler hep düşünüyoruz dediler ve strese soktular.
Kira ödeme zamanı gelince net bir fiyat vermedikleri için hakkım olan yüzde 25 lik oranı yatırıp geçtim. Aradan 5 gün geçti ev sahibi bir hışımla arayıp evden çıkmamı istedi. Derhal boşaltacakmışım falan. Ben de öyle derhal boşaltmalık bir durum olamayacağını, ne zaman ev bulursam o zaman çıkacağımı ve beni rahatsız etmemelerini söyledim.
Bu kişilerle asla düzgün bir iletişim kurulmuyor. Yüzde 80 zam önerdiğimde kabul etselerdi ben okeydim ama oyaladıkça oyaladılar. Kira zamanı gelince mecbur bir tutar yatırmam gerekiyordu ve evden çıkan arkadaşımın depozitosunun üzerine yattıkları için, telefonda azarlar üslupla konuştukları ve binbir bahanelerle evdeki hasarları bana ödettikleri için 25 oranını yatırdım.
Şimdi ben böyle bir durumda ne yapmalıyım? Bu şekilde yanlarına bırakmak da istemiyorum. Madem çıkaracaklardı aylardır bir cevap bekliyordum düzgünce söyleselerdi. Beni oyaladıkları için elimdeki evleri de kaçırdım. Beni çıkarmak istediklerine dair herhangi resmi bir belge yollamamalarına rağmen "derhal" çıkmamı istiyorlar. Yerdeki ufak lekeyi bile bahane ettiler. Eğer bir an evvel çıkmazsam nasıl bir yaptırımları olabilir? Yaza kadar kalma hakkına sahip miyim? Kontratın süresinin üzerinden 2 ay geçti bu durumda yenilenmiş mi oluyor?
Kafamda hiç muhatap olmadan 25i yatırıp yaza kadar kalmak var ama bunun ucu nereye gider? Yorumlarınıza çok ihtiyacım var gerçekten. Şimdiden teşekkürler.
Engelleyin asla cevap vermeyin ve yasal oranı yapıp geçin. Ararlarsada sizleri sadece gidin mahkemeye verin, beni rahatsız etmeyin yoksa şikayetçi olurum diyip kapatın. Bu arada siz niye ev dahibini eve sokuyorsunuz ki baksın diye ne münasebet o evde oturan sizsiniz. Evinize gi re mez.

ben peş peşe 2 ay kira gecikmesi halinde ev sahibinin çıkarma hakkı var diye biliyorum
kira göndermemiş olsa suçlu duruma düşerdi evet
yasal olan neyse onu yapıp yollamış aslında kanunsuz bi durum yok
ama dediğim gibi 2 ay falan geciktirme yada ödememe halinde ihtar çekip evden atabiliyor diye biliyorum
tabi ödemediği veya gecikme kanıtlanmalı
zaten bu sebeptendir ki ev sahibiyle sorun yaşayan kiracılara , aman sakın kiranızı geciktirmeden ödeyin derler
önemli bi konudur çünkü direkt ev sahibini haklı çıkarır

İlginize teşekkür ederim. Diğer konuda da bilginizden faydalandım.

Ben bir yillık taze kiracıyım. Daha önce deneyimim olmadı ailemle kendi evimizde oturuyorduk. Ev sahiplerimiz iyi niyetli ve insaflı insanlar. O sebeple ihtiyaç duymadığım gibi, bu konularla temasım da asgarî düzeyde oldu.

Dilerim kimse mecbur kalmasın haklarını sorgulamaya, uygulamaya.
Gönüllü, adil ve hakkaniyetli orta yollar bulunsun.

Kiraya bir gelir kaynağı değil geçim kapısı olarak bakıldığı müddetçe böyle konuları daha çok okuyacak gibiyiz ama.

Düşündüğünüz zam oranı yüksekmiş bile, kaldı ki yeni kiracısınız; derdi ney anlamıyorum bu kadar aç gözlü ve hakkaniyetsiz olunmaz. Sizi çıkaramaz siz çıkmak istemedikten sonra, ancak umarım maganda insanlar değillerdir de; dilerim sizi çıkmaya mecbur bırakmazlar. Yüzde elli zam ile gönderin derim.

Merhaba,
Ben bir yıllık kiracıyım hatta bir yılı geçeli 2 ay oluyor. Kontrat süresi dolmadan önce emlakçıyla yeni kira konusunu konuştum fakat çok uçuk bir fiyat söyledi. Ev sahibinin aklında yüzde yüz elli zam yapma fikri varmış. Ben duyunca şok oldum tabii ama ev sahibinden duymadan bir şey söylemedim. Sonrasında ev arkadaşım çıktı falan derken ben tek kaldım. Ev sahibi eve bakmaya geldi. Evde hiçbir hasar yok hatta 14 yıllık kombiyi bile ben kendi cebimden yaptırdım tek kuruş ödemediler. Yerdeki birkaç lekeyi bahane ederek depozitonun üstüne yattılar. O gün yeni kira konusunda ne düşündüklerini sordum ama hala düşünme aşamasında olduklarını haber vereceğini söyledi. Ben 1 yıllık kiracı olmama rağmen yüzde seksen zam oranına kabuldüm. Kontrat bitiminin üzerinden onca süre geçmesine rağmen asla net bir cevap vermediler hep düşünüyoruz dediler ve strese soktular.
Kira ödeme zamanı gelince net bir fiyat vermedikleri için hakkım olan yüzde 25 lik oranı yatırıp geçtim. Aradan 5 gün geçti ev sahibi bir hışımla arayıp evden çıkmamı istedi. Derhal boşaltacakmışım falan. Ben de öyle derhal boşaltmalık bir durum olamayacağını, ne zaman ev bulursam o zaman çıkacağımı ve beni rahatsız etmemelerini söyledim.
Bu kişilerle asla düzgün bir iletişim kurulmuyor. Yüzde 80 zam önerdiğimde kabul etselerdi ben okeydim ama oyaladıkça oyaladılar. Kira zamanı gelince mecbur bir tutar yatırmam gerekiyordu ve evden çıkan arkadaşımın depozitosunun üzerine yattıkları için, telefonda azarlar üslupla konuştukları ve binbir bahanelerle evdeki hasarları bana ödettikleri için 25 oranını yatırdım.
Şimdi ben böyle bir durumda ne yapmalıyım? Bu şekilde yanlarına bırakmak da istemiyorum. Madem çıkaracaklardı aylardır bir cevap bekliyordum düzgünce söyleselerdi. Beni oyaladıkları için elimdeki evleri de kaçırdım. Beni çıkarmak istediklerine dair herhangi resmi bir belge yollamamalarına rağmen "derhal" çıkmamı istiyorlar. Yerdeki ufak lekeyi bile bahane ettiler. Eğer bir an evvel çıkmazsam nasıl bir yaptırımları olabilir? Yaza kadar kalma hakkına sahip miyim? Kontratın süresinin üzerinden 2 ay geçti bu durumda yenilenmiş mi oluyor?
Kafamda hiç muhatap olmadan 25i yatırıp yaza kadar kalmak var ama bunun ucu nereye gider? Yorumlarınıza çok ihtiyacım var gerçekten. Şimdiden teşekkürler.
ay ne kadar saçma güya uyanıklar yani. iyi yapmışsınız

İlginize teşekkür ederim. Diğer konuda da bilginizden faydalandım.

Ben bir yillık taze kiracıyım. Daha önce deneyimim olmadı ailemle kendi evimizde oturuyorduk. Ev sahiplerimiz iyi niyetli ve insaflı insanlar. O sebeple ihtiyaç duymadığım gibi, bu konularla temasım da asgarî düzeyde oldu.

Dilerim kimse mecbur kalmasın haklarını sorgulamaya, uygulamaya.
Gönüllü, adil ve hakkaniyetli orta yollar bulunsun.

Kiraya bir gelir kaynağı değil geçim kapısı olarak bakıldığı müddetçe böyle konuları daha çok okuyacak gibiyiz ama.
rica ederim
kiraya geçim kapısı olarak da bakılabilir, ek gelir olarak da bakılabilir, yatırım aracı olarak da bakılabilir
bunlarla ilgili sorunum yok
bakış açısı ve beklentilerle ilgili sorunum var aslında
evler hiçbir zaman ucuza satın alınamadı bu ülkede ve karşılığında insanlar yüksek gelir getirmesi beklentisine giriyorlar
yatırım mantığına da tamamen ters
çünkü ev gayet risksiz ve garanti bişi
bütün yatırım araçlarına bakın, borsa, dolar, altın, bitcoin vs
riski en yüksek olanlar daha fazla getiri sağlar
dolayısı ile ev gibi gayet risksiz bir araçtan senelik %100 kar beklemek mantıksız
hiçbir yatırım aracında asgari ücret zammı kadar veya enflasyon kadar kar beklemiyor insanlar
o kadar kazanmak zorundaymış gibi düşünmüyorlar
ama ev kirası söz konusu olduğunda kira artışı ile asgari ücret zammını aynı kefeye koyanlar var
enflasyon kadar kar sağlasın diyenler var
borsadan isteği oranda kazanamadı diye borsa binasını basan görmedim
veya bitcoinde dünya kadar insan battı zamanında ve sadece battığıyla kaldı, kimseye hesap soramadı
ama kiracısından isteği oranda zam alamayınca cehennemin dibine kadar pisleşiyor insanlar
gücü kiracıya yettiğinden herhalde
yahu ülkenin en yoksul kesiminine verilen asgari ücret zammı ile milyonluk evin senelik kira zammını nasıl bi zeka bir tutabilir ?
beklentileri yanlış ayarlamak bence burdaki sorun
birisine ev kiralıyorsan bunun belli başlı yasal düzenlemeleri var , herkes de buna uymak zorunda
ama ev sahipleri bundan bihaber
sen koca ay kolunu bile kımıldatmayacaksın ama mahalle arasındaki orta halli dairen sana maaş kadar para kazandıracak her ay , öyle mi?
böyle bi dünya yok kimse kusura bakmasın
ev kirası getirine ek gelir, pasif gelir olarak bakmak lazım. maaş gibi gelsin ev sahibini geçindirsin diye düşündükçe
tatminsizlik yaşanıyor doğal olarak
ev sahipleri %100lerin üzerinde zam yapmaya kalkıyor, o kıyaslayıp durdukları maaşların hiçbirine %100 zam gelmedi :)
doğru beklentilerde olmak önemli .
ülkedeki ev sahiplerinin bakış açısının özeti : kira gelirinden vergi vermeyeyim, tamir durumu olduğunda elimi cebime atmayayım, depozitonun üstüne yatayım, canımın istediği kadar zam yapayım, zammı alamazsam kiracıyı evden atayım ...
kimse kusura bakmasın herkes kendini biliyor, bu zihniyette olan kişiler için konuşuyorum
böyle düşünmeyenlere değil lafım .

Ben tek kira geliri ile geçimini sağlama alma çabasında olup zamlarla kiracısının sırtından inmeyen ev sahipleri için kiraya geçim kapısı gözü ile bakmayı doğru bulmuyorum. Böyle ciddi sayıda bir grup var malesef. Birden fazla evi olanın geçimi tamamen kiradan olabilir. Orda bile ev sahibinin insaflısı var insafsızı var.

[QUOTE="sino2023, post: 76442253, memb
beklentileri yanlış ayarlamak bence burdaki sorun
birisine ev kiralıyorsan bunun belli başlı yasal düzenlemeleri var , herkes de buna uymak zorunda
ama ev sahipleri bundan bihaber
sen koca ay kolunu bile kımıldatmayacaksın ama mahalle arasındaki orta halli dairen sana maaş kadar para kazandıracak her ay , öyle mi?
böyle bi dünya yok kimse kusura bakmasın
ev kirası getirine ek gelir, pasif gelir olarak bakmak lazım. maaş gibi gelsin ev sahibini geçindirsin diye düşündükçe
tatminsizlik yaşanıyor doğal olarak
ev sahipleri %100lerin üzerinde zam yapmaya kalkıyor, o kıyaslayıp durdukları maaşların hiçbirine %100 zam gelmedi :)
doğru beklentilerde olmak önemli .
ülkedeki ev sahiplerinin bakış açısının özeti : kira gelirinden vergi vermeyeyim, tamir durumu olduğunda elimi cebime atmayayım, depozitonun üstüne yatayım, canımın istediği kadar zam yapayım, zammı alamazsam kiracıyı evden atayım ...
kimse kusura bakmasın herkes kendini biliyor, bu zihniyette olan kişiler için konuşuyorum
böyle düşünmeyenlere değil lafım .
[/QUOTE]

Çok haklısınız.
Bu ülkede asgari ücret ile çalışan ciddi bir kiracı kesim var. Özellikle bu kesimi baz alarak yazıyorum. Çünkü en büyük zorluğu onlar ve emekliler çekiyor.
Türkiyenin büyük çoğunluğunda 10 binden aşağı ev bulmak zor. Büyük şehirlerde eli yüzü düzgün evler 18 ve üstü.
Kira asgari ücretin 1/3'ü olmalı ki bu insanlar geçinebilsin.
Ancak asgari ücret miktarı kira ödeniyor.
%49 oranında zam alıyor, ama 'açıklanan'
enflasyon oranı %70.
Ev sahibi %100 zam beklentisi içinde.
Bu arada asgari ücret zammı ile beraber marketlere, mağazalara, tüm tüketim mallarına gelen zamda cabası.
Ciddi bir çarpıklık var.

Bazı ev sahiplerinin alacağı kira ile tüm giderlerini denkleştirmek gibi akıllara ziyan bir beklentisi var. Kredisini kirayı yükselterek kapatmaya çalışan ev sahibi örneğinde gördüğümüz gibi.

%25'i ev sahipleri adına adil bulmuyorum. Lakin %100 - %150'nin (eve giren gelir miktarı ne olursa olsun eski kira çok düşük kalmadıkça) adil ve hakkaniyetli bir yönü yok. Bunun sonu yok çünkü. Kim her sene verdiği kirayı %100 artırabilir?

Dahası emsallere bakarak yeni kiracı hevesi ile eski kiracıyı çıkartan ev sahipleri.
Akrabam İzmir'de oturuyor. Ev sahibi çıkın kızım gelecek demiş. Daha oturma hakkı var ancak kimseyle yüz göz olmayı tercih edecek bir insan değil. Eşi vefat etti kızı ile yaşıyor. Gelirleri iyi. Kendi evinin benzerlerine bakıyor 24-28 bin. Aynı apartmandan başka bir ev sahibi bunların iyi kiracı olduğunu biliyor ben sana 12 bine veririm diyor. En son ev aldı ev borcu ödeyecek.
İnsanlar bir çıkıyorlar evlerinden, önceki kiranın iki üç katını ödemeden başlarını yeni bir eve sokamıyorlar. Nakliyesi depozitosu bilmemnesi hariç.

Velhasıl doğru, ne niyetle kiraya veriyorsan ver, beklentin doğru olacak. Bir zahmet niyeti de temiz tutsak fena olmaz herkes adına.

Son düzenleme:
X