Evde isteme/söz nasıl olmalı?

Sizinde hayirli olsun 🙏 benimde kuzenler daha gun belli olmadan biz oradayiz, kahveyi ben yaparim, ben ikramlari dagitirim diye is bolumu yapti. Nasil siz gelmeyin diyeyim 🤦‍♀️ ben davet edince erkek tarafina da ayip olurdu. Her iki tarafta 30 kisiyi gecmeyecek sekilde davet etsin diye konustuk. Ev musait oldugu icin kalabalik sorun olmayacak. Demek damada birsey takilmaya da bilirmis. Illa olmasi lazim diye bir gelenek, kural yok. Bizimkilerde ona gore dusunup hareket etsinler oyleyse.
Bende evde istiyordum.Babam kabul etmedi.Sonra cafe tutacaktik.60 kişilik yerdi.Ve çocuk olacağı için cafe sahibi burası uygun değil dedi.Evimizin bodrumunda plastik sandalyeli nisan yaptık.

Merhabalar,

1 yıllık ilişkimi önümüzdeki ay resmiyete dökmek için adım atacağız. Nişan, düğün olayı çok benlik olmadığı için mümkün olduğunda sade tutmaya çalışıyorum. Evde aile büyükleri ve kuzenler olacak şekilde 60 - 65 kişilik isteme/söz yapacağım. Normalde sadece aile büyükleri olsun istedik ama yakın kuzenlerim katılmak istiyor, birini çağır diğerini çağırma olmayacağı için sayı yükseldi. Yakın zamanda şahit olduğum bir organizasyon olmadığı için fikirlerinize ihtiyacım var.

Söz elbiselerini herkes kendisi alacak. Bohça falanda istemediğimi söyledim. Yüzükleri de ortak alacağız. Misafirlere hediye olarak içinde türk kahvesi/çikolata olan nişan kutularından dağıtacağım. Kendim evde hazırlayacağım, malzemeleri aldım. Yüzükler takıldıktan sonra ikramlık olarak börek, poğaça, sarma, kuru ve yaş pasta ile soğuk içecek ikram edeceğiz. Yeterli olur mu yada bu işin bir standardı var mı? Ailem sözlüme çeyrek altın takmayı düşünüyor ama az mı gelir ? İnternette saatin düğünde takıldığını okudum. Erkeğe ne takılması uygun olur? Sizlerde evde yapılan sözde aile büyükleri de takı takar mı? İsteyen takabilir mi denilir yoksa takı takılmasın diye başında mı konuşulur?

Süreci nasıl planlamalıyım, hem heyecan hem tecrübesizlik olunca panikledim. Şimdiden geri dönüşleriniz için teşekkürler.
Valla bizim de 9 ay önce oldu söz nişan aynı anda evde yaptık organizasyon ayarladım ben nişanlımla birbirimize kıyafetlerimizi ve yüzüklerimizi aldık çiçek çikolata nişanda dağıtılan şeyleri de organizasyon ayarladigimiz kişiler yaptı ben çok sade az ve öz olsun istedim herşey ama maalesef nişanlımın ailesi çok kalabalık herkes gelmek istedi ve kalabalık oldu bir şekilde sigdilar eve bohça istemedim ama kayınvalidem illa biz yapmak zorundayız dediği için ilerde siz yapmadınız lafı olmasın diye bende onlara yaptım nişan günü gelirken bohçalarla geldiler nişandan bir hafta sonra falan da biz götürdük
Onun dışında evde ikramlık hazırladık bizim evde de o kadar tabak bardak yoktu sağolsun nişanlımın ailesi getirdi arkadaşlarım getirdi plastik şeylerde vermek istemedik nişandan sonra da hepsini geri verdik herkese
Kahve büyüklere yaptık çay dağıtıldı kuzenlerim arkadaşlarım yardım etti hep ben hiçbir şeye dokunmadım
Takı olarak da hani bu akıllı saatler varya biraz pahalı olanlar nişanlım çok istiyordu ondan bizimkiler onu aldı taktı çünkü onlar bana bilezik falan taktılar bizimkiler de bana bilezik taktı güzel geçti içime sindi sadece az kişi gelecek diyip 50 kişi falan gelmeleri gözümüzü korkuttu yetmeyecek ikramlar diye ama öyle bereketliydi ki arkadaşlarım falan eve götürdü giderken 😂

Merhaba,

Buraya biraz iç döküş olarak yazmak istedim. Evde geçen hafta sözüm oldu. Öncesinde çekirdek aile tanıştı. Nişanlımın babası yok. Tanışmadan sonra gerek yok fazla açılmayın dememize rağmen k.validem sağolsun takısından bohçasına herşeyi fazlasıyla yaptı. Bizde artık yapılmıyor ama onların kültüründe olduğu için yengeleri dahil herkes bohça hazırlamış. 12 - 13 bohça geldi. Hava güzel olduğu için bahçemizde yaptık. 80 kişiydik. Masa ve sandalyeleri kardeşim ve organizasyon şirketi ortak ayarladı. Bahçe süslemesi kardeşimin emeği. Kır düğünü gibi hayalimden bile güzel bir organizasyon oldu:KK9: Hem isteme hem söz sonrasında da dans ve oyun havalarıyla devam etti. Herkes çok memnun ayrıldı. Nişanlımla bana gelirsek... Sanırım gülmediğimiz bir saniye yoktu. Her fotoğrafta ağzımız kulaklarımızda çıkmışız. Kim ne dedi heyecandan hiçbir şey duymadım. Hatırlamıyorum. Tek hatırladığım o ve ben:KK200: ve biz artık nişanlıyız :KK71: iki farklı kültür olmamıza rağmen (biz göçmen onlar kürt) önyargıların aksine hiçbir olumsuzluk, gerginlik yaşamadık çok şükür. Umarım böyle devam eder.

Bu sürecin içinde olan herkesin kolaylıkla, huzur içinde atlatmasını temenni ederim. Herşey güzelken bile başlı başına zaten heyecanlandıran, geren bir durumken sadece tatlı telaşlar olarak hatırlayacağımız hatıralar olarak kalsın inşallah :KK36:

Merhaba,

Buraya biraz iç döküş olarak yazmak istedim. Evde geçen hafta sözüm oldu. Öncesinde çekirdek aile tanıştı. Nişanlımın babası yok. Tanışmadan sonra gerek yok fazla açılmayın dememize rağmen k.validem sağolsun takısından bohçasına herşeyi fazlasıyla yaptı. Bizde artık yapılmıyor ama onların kültüründe olduğu için yengeleri dahil herkes bohça hazırlamış. 12 - 13 bohça geldi. Hava güzel olduğu için bahçemizde yaptık. 80 kişiydik. Masa ve sandalyeleri kardeşim ve organizasyon şirketi ortak ayarladı. Bahçe süslemesi kardeşimin emeği. Kır düğünü gibi hayalimden bile güzel bir organizasyon oldu:KK9: Hem isteme hem söz sonrasında da dans ve oyun havalarıyla devam etti. Herkes çok memnun ayrıldı. Nişanlımla bana gelirsek... Sanırım gülmediğimiz bir saniye yoktu. Her fotoğrafta ağzımız kulaklarımızda çıkmışız. Kim ne dedi heyecandan hiçbir şey duymadım. Hatırlamıyorum. Tek hatırladığım o ve ben:KK200: ve biz artık nişanlıyız :KK71: iki farklı kültür olmamıza rağmen (biz göçmen onlar kürt) önyargıların aksine hiçbir olumsuzluk, gerginlik yaşamadık çok şükür. Umarım böyle devam eder.

Bu sürecin içinde olan herkesin kolaylıkla, huzur içinde atlatmasını temenni ederim. Herşey güzelken bile başlı başına zaten heyecanlandıran, geren bir durumken sadece tatlı telaşlar olarak hatırlayacağımız hatıralar olarak kalsın inşallah :KK36:
İç döküş deyince kötü bi şey gelecek sandım, çok keyifli ve güzel geçmiş anlaşılan. Çok mutlu olunn🫶🏿

Merhabalar,

1 yıllık ilişkimi önümüzdeki ay resmiyete dökmek için adım atacağız. Nişan, düğün olayı çok benlik olmadığı için mümkün olduğunda sade tutmaya çalışıyorum. Evde aile büyükleri ve kuzenler olacak şekilde 60 - 65 kişilik isteme/söz yapacağım. Normalde sadece aile büyükleri olsun istedik ama yakın kuzenlerim katılmak istiyor, birini çağır diğerini çağırma olmayacağı için sayı yükseldi. Yakın zamanda şahit olduğum bir organizasyon olmadığı için fikirlerinize ihtiyacım var.

Söz elbiselerini herkes kendisi alacak. Bohça falanda istemediğimi söyledim. Yüzükleri de ortak alacağız. Misafirlere hediye olarak içinde türk kahvesi/çikolata olan nişan kutularından dağıtacağım. Kendim evde hazırlayacağım, malzemeleri aldım. Yüzükler takıldıktan sonra ikramlık olarak börek, poğaça, sarma, kuru ve yaş pasta ile soğuk içecek ikram edeceğiz. Yeterli olur mu yada bu işin bir standardı var mı? Ailem sözlüme çeyrek altın takmayı düşünüyor ama az mı gelir ? İnternette saatin düğünde takıldığını okudum. Erkeğe ne takılması uygun olur? Sizlerde evde yapılan sözde aile büyükleri de takı takar mı? İsteyen takabilir mi denilir yoksa takı takılmasın diye başında mı konuşulur?

Süreci nasıl planlamalıyım, hem heyecan hem tecrübesizlik olunca panikledim. Şimdiden geri dönüşleriniz için teşekkürler.

Benim ki aile arasında oldu yakın kişiler vardı sadece zaten pandemiye denk geldi .
Nisanda biz eşime saat taktik onlarda bana set ve altın bilezikler taktılar.
Ikramlik hazır içli köfte (sipariş ettik )
Börek kuru pastalar
Nisanda yaş pasta zaten kestik . Baklavayı esim getirdi .

Biz çeyrek altını eşime kına gecesinde verdik annem onun avucuna koydu .
Onlarda benim avucuma altını koydular
Bide altın kolye taktılar . Düğün yapmadık pandemi sebebiyle sadece nikah yaptık
Nikahtada beştaş yüzük taktılar . Altın bilekligim ise nişanlı iken doğum günüm de geldi . Tektaş yüzük ve alyans onları ilk başta seçtik . Görücü usulü de olsa bana tektasla evlenme teklifi etti . Baş başa bir yemekte 😄

Evet bunlar tatlı telâşlar. O 2021 yılında ramazandan sonra karşılıklı şekilde bohçaları Benim ki (sandık şeklindeydi) goturduk. Ilk onlar getirdi sonra biz verdik.
Düğün yerine balayına antalya ya gittik .

X