Evi cekip ceviremiyorum!!!

Canim Amerikadayiz biz. Esim dolayisiyle rahat hatta fazla rahat ondan pislik icinde oturuyoruz zaten. Hic caba gostermiyo sagolsun... ben cabalarimla yapiyorum ama temizlemesin kirletmesin yeterki onada raziyim. AmA bende yeter toplamiycam biktim daginikliktan diyorum bak 3 gundur ev temizledim yemek yaptim hic bisi yapmadi oyun oynadi. Yarinda camasir katla diycem katlamazsa birakicam orada. Naparsa yapsin.

maşallahınız var ama siz herhalde uzun yıllar evli bır bayansınız.biz, yolun basındakıler o kadar ince yapamıyoruz malesef

Canım benim 4 yıllık evliyim ve çalışıyorum.3 yaşında oğlum var.Ben de ev işlerini bitiremeyip sıkıntı yaşıyorum.Oğlum la saat 4 e kadar ayrı kalıyoruz kreşe gidiyor.Eve gelince çok ilgi isityor.Hiç iş yaptırmak istemiyor.Tüm sevgi ve şefkatimi ona veriyorum.işler içinde pratik ne yapabilirim diye düşünüyorum.önemli olan sorunu oluşturan şeyleri düşünüp tek tek çözüm üretmek.Emin ol herşey yolun a girer .tek sorununuz bu olsun hayatta.

Canim Amerikadayiz biz. Esim dolayisiyle rahat hatta fazla rahat ondan pislik icinde oturuyoruz zaten. Hic caba gostermiyo sagolsun... ben cabalarimla yapiyorum ama temizlemesin kirletmesin yeterki onada raziyim. AmA bende yeter toplamiycam biktim daginikliktan diyorum bak 3 gundur ev temizledim yemek yaptim hic bisi yapmadi oyun oynadi. Yarinda camasir katla diycem katlamazsa birakicam orada. Naparsa yapsin.

bnım kuzenımde orda evli Manhattanda.Eşi türk fakat artık hayat koşturmacasından mı bilmiyorum geçen o da dert yandı.Hiç birseye yetemiyorum canım elimi kaldırmak istemıyor falan demişti.O orda yanlız eşi dısında tek bir tanıdıgı yok.Ama sen misafir dedigine göre gelen giden oluyor sizde..
Ben kuzenın bu tutumunu ona bagladım hem yanlız,hem sabahtan aksama kadar aynı evde tek başına...

Ama bir yerden başlamıssın ya daha ne olsun .İlk yorumlarınla şimdikiler arasında dağlar var..Maşallah canım:nazar:

Canım benim 4 yıllık evliyim ve çalışıyorum.3 yaşında oğlum var.Ben de ev işlerini bitiremeyip sıkıntı yaşıyorum.Oğlum la saat 4 e kadar ayrı kalıyoruz kreşe gidiyor.Eve gelince çok ilgi isityor.Hiç iş yaptırmak istemiyor.Tüm sevgi ve şefkatimi ona veriyorum.işler içinde pratik ne yapabilirim diye düşünüyorum.önemli olan sorunu oluşturan şeyleri düşünüp tek tek çözüm üretmek.Emin ol herşey yolun a girer .tek sorununuz bu olsun hayatta.

amin aynen ALLAh başka dert vermesin.Bunların çaresi var çaresi olmasa bıle sonunda ölüm yok

Tamam şimdi daha iyi anladım seni.benim eşim sağolsun seçmez.Sebzeyi çok sevmez et sever .ama yapınca da yer.sorun çıkarmaz.Birkaç önerim var sana.Mutfakta sıkıntı yaşamanın sebebi eşinin çeşit istemesinin yanı sıra az yemek bilmek ,malzeme eksikliğinden oluyor.Mutfak konusunda da bir plan yap.mesela bir kilo kıyma aldın.Hepsini köfte yap.Üçe böl.2 paket dolaba at.Kalanı da pişir.düdüklü mutlaka al.Mesela biftek alırsın.Salçasını tuzunu yağını koyarsın.o pişerken yanına birşeyler eklersin.Bu çok kullandığın malzemeleri buzluğunda bulundurman şart.Mesela evde ızgara yapmak için küçük mutfak aletleri var.gece kemikli etini çıkarır yağ süt baharatla terbiye olması için karıştırır dolaba koyarsın ertesi gün pişirirsin.yemek saati gelince yemek bulmak zor oluyor.Önceden düşünüp malzemeni hazırlarsan rahat edersin.Bir de hamburger tarzı şeyleri kendin baharatlayıp hazırlayıp buzluğa atabilirsin.kk da et yemekleri bölümü var ordan tarifleri alabilirsin.Yemekler pişerken mutfağını toparlarsan yemekten sonra da tabaklarınızı makineye koyarsın mutfak işin hallolmuş olur.makineni sürekli boş tutmaya bak canım.kirleneni hemen koyarsın.Boş olmayınca mecburen tezgahta birikiyor.

merhaba.bende konuyu yeni gördüm yazmak istedim.benim annemde evlenmeden önce derdiki evin kokacak şöyle olacak böyle olacak.delirirdim.o varken iş yapmak gelmezdi içimden,yaptığımda iyi yapardım ama üşendirdim.sonra evlendim ve iş başa üştü.ve eşim okadar dağınık ki anlatamam.senin yazılarından kendi eşimi okuyor gibi oldum.kıyafetlerini hep ortaya atar,her odadan bir şey toplarım.elini bir yıkar yerler kısacası her yer su,sanırsın lavaboda boy abdesti almış.kuruyemiş vs ne yerse yesin illaki yerlere döker saçar.
ama bilmediğim bir huyum varmış meğer aşırı titizmişim bende.başlarda takmıyorum yapıyordum sonradan dellenmeye başladım :2: çoraplarını ortaya atardı hep.yatak odasına minik süslü bir sepet aldım dedim çoraplar her gün buraya atılacak oda ben oraya çorap atmam dedi inadından gitti çamaşır sepetine attı.kademeli yaklaşma yöntemi uyguladım yani her şey için :KK9: başka çare bırakmadı .kıyafetlerini yerine asmazsan yeni ütü yapmam sana dedim.hergün takım elbise giyiyor.tabi yapacağımı biliyor ama oda dikkat etmeye başladı.
ama şu var ki bende bazen çok üşeniyorum ve eşimin dağınıklığından sanki evim hep kirli gibi geliyor.misafir gelmeye kalktığında temizlik yapmaktan kendimden geçiyorum.ama bazende hiçbir şey yapmayıp sadece sadece yatmak istiyorum.
yurt dışındasın ama mesela ben anneme ve kayınvalideme bamya yeşil fasulye hep hazırlattım attım buzluğa.etleri bile kavurttum koydum dolaba.gerçi artık öğrendim yapmayı ama ilk evlendiğimde çalışıyordum yetişemiyordum hiç yemek pişirmediğim içinde beceremiyordum.sende boş zamanlarında bunlar gibi şeyler yapıp buzluğa atabilirsin.evet geceden çıkarırsan daha da rahat edersin.yemeğini ocaya koyduğunda o pişene kadar bulaşık makinesini boşalt yavaş yavaş.nasıl olsa o pişerken mutfakta bekliyorsun bir şekilde.ben oynaya oynaya iş yapıyorum.sulu yemekler pişerken makine boşaltırım.pilavı koyacaksam o pişerken salata yaparım sofra hazırlarım.bulaşıklarıda bir yandan yıkamaya çalışırım.mutfakta dağınık çalışınca işin içinden hiç çıkılmıyor.sos yaptın yemeği döktün o arada tavayı yıka.salata yaptın tabağa mı koydun yaptığın kabı yıka vsvsvs.
ütüler çok birikirse insanın içinden hiç yapmak gelmiyor.oyüzden ya kuruduğu gün en geç ertesi gün yapmaya dikkat ediyorum ben.yaparkende açıyorum laptoptan izlediğim yabancı bir diziyi,kulağım orda gözüm ütüde vakit geçip gidiyor.cam pencere herzaman silinen şeyler değilki zaten.bahar temizliği bayram temizlikleri vs.bunun dışında düzenli bir şekilde süpür evini arada birde sil.her seferinde halıları kaldırmak zorunda da değilsin kenarlarını topla şöyle bir geç yeter.pazartesileri annemin milli temizlik günüdür :86: bende öyle alışmışım evde bir pazartesi devrimi yapıyorum sonra hafta sonunda kadar sıkıntı olmuyor temizlik.kendine böyle bir gün seçebilirsin.

ben tabi kendi yaptıklarımdan örnekler vermeye çalıştım sana ama annemden hiç yardım almadım temizlik konusunda bugüne kadar kadıncağız şok yaşıyor halimi gördükçe :KK9: kafana takma çok fazla.

yetiştirme tarzıylada çok alakalı sanırım ama şu gerksiz katı görüşlere katılmıyorum,yok efendim ya pisssindir ya temiz,ya şöylesindir ya böyle,insanoğlu herşeye çok çabuk alışır ve uyum sağlar,en önemli özelliğimizdir bu,bende tembelim bu temizlik olaylarında,annemin aşırı titiz olmasının çokkkk büyük etkisi var,en küçük çocuk olmam,sürekli okuyor olmam felan,bunlarda etkili,çocuğun olunca iyice zorlaşıyor,oğlum süpürgenin ve mikserin sesinden korkuyor mesala,asla o evdeyken(uyurkende o sese uyanır)temizlik yapamıyorum,ya eşim gezdirir ben temizlerim,ya ben gezdiririm eşim temizler,ama inan temizlik zor bişey değil,orda gündelikçi ne kadar bilmiyorum ama bizim burda 50lira,birde temizlik kadına has bir görev değil,ortak sorumlulukdur,yemekte öyle,çocukta öyle,yani tek başına kendini sorumlu hissetme,bazıları amaç araç çelişkisi yaşıyor,bu hayata temizlik yapmak için gelmedik,hastalık boyutunda temiz olanlar var(annem öyledir)ameliyatlı haliyle kalkıp ev sildi,şimdi bir daha ameliyat oldu,1ay yataktan tuvalet dışında kalkması yasak,öbüründe dikkat etseydi bu başına gelmezdi,ben öyle insanlara üzülüyorum
bak ben sana ne yaptığımı anlatayım
eskiden köpeğimiz vardı hergün dip köşe temizlemek zorunda kalıyorduk,işimiz yoğundu,başedemiyorduk,çok zordu

sonra çocuğumuz oldu,ben işi bıraktım,evden home office şeklinde yürütüyorum,çok yıpratıcı bişey ama çocuğuma başkası baksın istemedim
düzen inanki kolay olanı,dağınıklıkla başedebiliyorsan düzene daha rahat uyum sağlarsın :))
salonu kullanmıyorum,hep temiz düzenli kalıyor,en azından 10dakika süpürge,5dakika mob,5dakika toz bitiyor(çok ıvırım zıvırım yok,bbir kitaplığım var,duvardan duvara,birde tv sehpasıı)ki hergün salonu temizlememe gerek yok
oğlumun odasındayız,oranın işte günlük temizlenmesi lazım,oda 15dakikalık iş
yatak odası için çamaşır sepetiin olsun mutlaka,kirlileri oraya çıkarın,ben çoğu zaman yatağı kapatmıyorum bile,çünkü sürekli bebeğin altı üstünü orda değişirim
temizleri mutlaka zamanında katla,yerine koy,günlük 5dakika cam aç
birde koridora 2dakika süpürge tut,tuvalete girdiğinde temizle fayansını felan 5dakika(günde 1 kez)
yemeği sen yaptıysan bulaşığı kocana yerleştir,yemek yaparken çıkanlarıda elinde yıka,inan daha kolay olay sonrası için
unutma evin seni rahatsız etmiycek kadar düzenli olsa ve yaşam için gerektiği kadar temiz olsa yeter,hele çocuk yetiştirelen evlerin aşırı temiz olması çok yanlış bir davranış,çocuğun bağışıklık sistemi çok zayıf oluyor bu durumda

geliyor taktikler :))
1. si zaten hergün pencere halı koltuk silinmez.
pencereler halılar çalışan bir bayan için ayda yada 2 ayda bir yeter oonda da şöyle bir yardımcı tutarsınız heryer mis gibi paklanır..

2. eğer evde hayvan varsa hergün eve süpürge şart artık onu yaparsınız diye düşünüyorum

3. yemek mevzusu

çabuk bitecek kadar az yapmayın mesela çorbayı çok yapınki bir sonraki günde çorba derdine düşmeyin
aynı şekilde pilav yada makarna böylece hergün 1 eksiği yaparsınız hergün 3 çeşit yemek yapmazsınız ama daha detaylı tüyolar isityorsanız size izin gününüzde yapabileceğiniz pratiklikleri anlatabilirim
dağınık olmak birazda ruhtan gelen birşeydir
eğer okadar dağınıkken ruhunuz rahatsa siz istediğiniz kadar toplamaya çalışın toplanmaz
birkez topluyken görüp zevk alırsanız toplarsınız
çamaşır katlama işini tv başında film izlerken yapın
film reklama girene kadar bi bakmışsınız hepsi katlanmış oluverir..

yani birazda kendinizi zorlayın
asla yediğinizi çtiğinizi salonda bırakmayın
çünkü 1,2 derken bir bakıyosunuz salon leş gibi gözüküyor

bulaşıkları ortada bırakmayın böceklenirsiniz alimallah
1-2 parçayken hemen yıkayın biriktirmeyin
yemeği yer yemez mutfağınızı toplayın
her toplayışınızda bir iki temizlik rötüşü yapın
bir gün ocağa
bir günlavaboya
bir gün dolaba şöyle bir çekidüen verin yeter
zaten evde yoksunuz kirlenemez ama tozlanır

yemek hakkında pratik fikirler
önceden pişir buzluğa at
yoğun günlerde sadece ısıt (ama herşey için geçerli değil)

mesela börek yaptınız hepsi bitsin diye uğraşmayın yarısını dondurucuya koyun
daha sonra evde yiyecek birşey olmadığında çıkartın yarım saate çözülür koyarsınız tavaya ısınır..

kendine evde olduğun günlerde hazır soslar hazırla

örneğin domatesli kırmızı biberli bir tencere kaynat kavanozlara doldur
al sana doğranmış domates
yemeğin içine iki kaşık atarsın olur biter
haşlanmış etler bulundur buzdolabında
ve etlerin suyunuda kavanoza doldur bulyon yerine daha lezzetli oluyor..

yani açıkçası sen neyi yapamıyorsan söyle ona göre ipucu vereyim böyle biraz karışık gibi oldu..

bence işlerinizi ertelememlisiniz bende okuyan bir öğrenciyim hep okula gidiyorum hergün 10 11 arası okuldayım ev arkadaşlarım dağınık olması rağmen bitiyor yemeği yeryemez kaldırın beş dakkanızı alır yemek yaparkenn işiniz biten şeyleri yıkıyverin tuvalete girerken elinizde bi çamaşır suyuyla girin ben hep öyle yapıyorum temizlemeye gerek kalmıo :) beş dakka duruyosAM YEDİ DAKKA duruyoruum bitio :) bide müsafirim çok işten gelincede bi satini toplamaya ayırın birikmez bide çocuğunuz yok olsa napcaksınız bence bi süre çocuk yapmamalısınız yanlış anlamayın ama çocuk çok zor her an dağıtıyo her yeri :KK61:

Bende wc olayından muzdaribim.Ben 2 saat çamaşır suyuyla dezenfekte ederim eşim bir girer sigara külünü oraya buraya saçar.Kaçkez ikaz ederim ama malesef aynı durum :KK53:

allahtan eşim çok titiz temiz birisidir dağınıkta deildir :))
eşimin annesine tek minnettar olduğum nokta çocuklarını düzenli temiz ve titiz yetiştirmiş olmasıdır
kirlilerini kirli sepetine atar
eve gelir gelmez ayakkabılarını alır
çoraplarını çıkarır
duş alır
bütün kıyafetleri kirli sepetine
hergün traş olur mis gibi kokular sürer
montonu yerine asar :))

ben gibi dağınık değildir
masasında biriken bardakları toplar mutfağa getirir :)) ortda dağınık duran şeyleri toplar
tek yapamadığı şey elbise katlamak o yüzden elbiselerini toplayamıyor :))

Bende wc olayından muzdaribim.Ben 2 saat çamaşır suyuyla dezenfekte ederim eşim bir girer sigara külünü oraya buraya saçar.Kaçkez ikaz ederim ama malesef aynı durum :KK53:

bendede tuvalet titizliği var arkadaşlar da tuvalet konusunda çok anlayışsız hiç temizlemiyolar oyüzen :) alışkanlık oldu girmeden her girişte bi çamaşır suyundan geçiriorum iki dakkada hem mis gibi kokuyor:) başka çıkış bulamadım rahat oluyor :)

Ensonunda kamuya açık alanlarda yazarlar ya ''Lütfen bulmak istediğiniz gibi bırakınız'' bende wcye öyle bir yazımı yazsam acaba diyorum içimden :KK53::KK53:

Yazdıklarını okudum tek tek herkese yanıt vermişsin sıkılmadan.Abuk subuk eleştirilere bile :) Karakterin çok güzel.Eşin çok şanslı.Yabancı biriyle evli olmanın zorluklarını yaşaman çok doğal.Aynı şehirde başka bir aileye gelin gitmek bile çok zorluyor değil ki yabancı olsun.Ama şöyle de birşey var insan zamanla bu farklılıklara göre çözüm üretebiliyor.yeter ki iki taraf ta iyi niyetli olsun.Evini düzene koyup fotoğraf ekliyecektin.Sabırsızlıkla bekliyorum doğrusu.

Canim haklisin ya adam bosardi beni yada koca bulamazdim... gercekten sansliyim bu konuda kendimi biliyorum ne diyim ki dogru soze ne denir

aslında eşinizin de böyle olması sizi daha da tembelleştirmiş.yani o titiz olsaydı siz de temiz olmak için gayret gösterirdiniz.bence kendinizi salmayın biz böyleyiz diye hafta bir temizlik ve ev işlerine yardımcı birini bulun.evde kullanmadığınız gereksiz eşyaları atın.takılarınızı makyaj malzemelerinizi birşeyin içine koyun.kutu vb. bulaşıklarınızı yemek yedikten sonra hemen yıkayın.azken daha çabuk biter işiniz.birikince tabiki yıkamak istemezsiniz.günde 3 öğün ayrı yemek yapmanıza gerek yok bence.hem öğlene hem akşama yetecek 2,3 çeşit yapın yeter bence.ya da haftasonu bikaç çeşit yapıp dolaba koyun.ısıtıp yiyin..bunun gibi işinizi kolaylaştıracak fikirler bulun derim..

X