Evimi yaptırıyorum, fikirlerinizi almak isterim.

H3RA_

İnsan söyleyemediklerinde
Kayıtlı Üye
19 Mart 2019
7.883
33.199
Konunun daha çok görünmesi ve daha fazla kişiye ulaşması için buraya açtım. Rica etsem biraz fikir alışverişi yaptıktan sonra taşısak olur mu Mune Mune Kazen Kazen

Herkese merhaba, yeni bir ev aldık bir kaç ay önce. İçinde eşya varken daha az masraf var gibi gelmişti gözümüze. Ev boşalınca gördük ki dört duvar almışız. Mutfak, banyo, parke, pimapenler, çelik kapı vs bir eve ait ne varsa değişmesi lazım.
Hazır ev boşken kırılıp dökülecek ne varsa yaptırayım istedim açıkcası. Arabamı feda ettim bunun için evin içinde yaşarken uğraşmak daha zor geldi. :olamaz:Yapılacak iş bu kadar çok olunca insanın kafası karışıyor, yapılsın bitsin yeter psikolojisine giriyor. Haliyle dikkatimden kaçan şeyler de olacak. O yüzden kullanıp deneyimlediğiniz, dekorasyon anlamında hoşunuza giden konularda önerilerinizi almak istedim.

Mutfak açık renk olsun istiyorum (daha çok beyaz) ama beyaz mutfak dolabı kullanıp sararma yaptığını söyleyenler var. Modası geçmeyecek bir renk olmasını da istiyorum. Siyah evyeler hakkında fikirleriniz nedir? Buzdolabı ve bulaşık makinesini değiştirmem şart, marka model önerileriniz var mı?

Banyolarda duşakabinin içinde kalan yerleri fayans, diğer alanları suya dayanıklı kağıt istiyorum. Ne kadar kullanışlı olur?

Yemek odası olarak düşündüğüm bir alan var. Salona bağlı ama ama kolon olduğu için ayrı bir alan gibi. Oraya cam önü sedir tarzı bir şey istiyorum. Camların yan kısmını kitaplık benzeri raf raf, oturma alanına minder yaptırısam şık bir okuma alanı olur diye düşündüm. Yoksa camların yanlarını duvar gibi ördürüp yine cam önü minderle farklı bir dekorasyon mu olsa?

Balkonu kapattırmak petek koydurup kışında kullanmak istiyorum. Katlanır cam yada giyotin mi yaptırsam. Isı farklılıkları ve temizlik anlamında hangisi daha iyi olur?

Salonda şömine var, onu nasıl dekore edebilirim?

Birde en önemlisi yatak odasını bodruma mı, çatı katına mı yaptırsak diye arada kaldık eşimle. Ama ısı ve nem konusunda kararsız kaldık. Bodrumun camları omuz hizasında olacak. Bodrumun bir kısmı toprakta kalacak yani. Çatının yüksekliği her alanda aynı değil, üçgen çatı olacak. Rutubet ve ısı farkı olur mu? İkisi de bölünmeden açık yatak odası tarzında olacak. Sadece banyo ve giyinme odası bölünecek.

Dekorasyon anlamında netten de faydalanıyorum ama zevkli ve kullanıp deneyimleyen üyelerden de fikir almak istedim. Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Ay bizde ev bakıyoruz bende genelde mutfak ve banyoya bakıyorum 🙈 bence banyonun beyaz olması hoşuma gidiyo duşa kabinde siyah 🤭 ve banyoda mutlaka çamaşır makinesi için dolaplı istiyorum ona bakıyorum 🤗 ve balkonu da hani şu katlanan cam var ya ondan istiyorum yani bilmiyorum ama bende mutfak dolapların beyaz isterdim gayet şık duruyor beyaz ve annemlerin evi öyle hiç bir şey olmadı.

Konunun daha çok görünmesi ve daha fazla kişiye ulaşması için buraya açtım. Rica etsem biraz fikir alışverişi yaptıktan sonra taşısak olur mu Mune Mune Kazen Kazen

Herkese merhaba, yeni bir ev aldık bir kaç ay önce. İçinde eşya varken daha az masraf var gibi gelmişti gözümüze. Ev boşalınca gördük ki dört duvar almışız. Mutfak, banyo, parke, pimapenler, çelik kapı vs bir eve ait ne varsa değişmesi lazım.
Hazır ev boşken kırılıp dökülecek ne varsa yaptırayım istedim açıkcası. Arabamı feda ettim bunun için evin içinde yaşarken uğraşmak daha zor geldi. :olamaz:Yapılacak iş bu kadar çok olunca insanın kafası karışıyor, yapılsın bitsin yeter psikolojisine giriyor. Haliyle dikkatimden kaçan şeyler de olacak. O yüzden kullanıp deneyimlediğiniz, dekorasyon anlamında hoşunuza giden konularda önerilerinizi almak istedim.

Mutfak açık renk olsun istiyorum (daha çok beyaz) ama beyaz mutfak dolabı kullanıp sararma yaptığını söyleyenler var. Modası geçmeyecek bir renk olmasını da istiyorum. Siyah evyeler hakkında fikirleriniz nedir? Buzdolabı ve bulaşık makinesini değiştirmem şart, marka model önerileriniz var mı?

Banyolarda duşakabinin içinde kalan yerleri fayans, diğer alanları suya dayanıklı kağıt istiyorum. Ne kadar kullanışlı olur?

Yemek odası olarak düşündüğüm bir alan var. Salona bağlı ama ama kolon olduğu için ayrı bir alan gibi. Oraya cam önü sedir tarzı bir şey istiyorum. Camların yan kısmını kitaplık benzeri raf raf, oturma alanına minder yaptırısam şık bir okuma alanı olur diye düşündüm. Yoksa camların yanlarını duvar gibi ördürüp yine cam önü minderle farklı bir dekorasyon mu olsa?

Balkonu kapattırmak petek koydurup kışında kullanmak istiyorum. Katlanır cam yada giyotin mi yaptırsam. Isı farklılıkları ve temizlik anlamında hangisi daha iyi olur?

Salonda şömine var, onu nasıl dekore edebilirim?

Birde en önemlisi yatak odasını bodruma mı, çatı katına mı yaptırsak diye arada kaldık eşimle. Ama ısı ve nem konusunda kararsız kaldık. Bodrumun camları omuz hizasında olacak. Bodrumun bir kısmı toprakta kalacak yani. Çatının yüksekliği her alanda aynı değil, üçgen çatı olacak. Rutubet ve ısı farkı olur mu? İkisi de bölünmeden açık yatak odası tarzında olacak. Sadece banyo ve giyinme odası bölünecek.

Dekorasyon anlamında netten de faydalanıyorum ama zevkli ve kullanıp deneyimleyen üyelerden de fikir almak istedim. Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Mutfak dolaplarim beyaz, sikayetim yok ancak tezgahimi da daha acik bir renk isterdim. Evyeyi siyah tercih etmem cunku kirec lekesiyle bas edilmez. Dolap altlarim hep aydinlatmali, tezgahta calisirken hep onlar acik. Bizim evde hep lokal aydinlatmalar mevcut, tek bir isik kaynagi yok yani bu tarz evler daha modern ve kullanisli.

Banyo icinde dus boyunca kucuk olmayan mat fayanslar, kuvetin yaninda ise 2 sira var yetersiz onu da daha uzun yaptirmak isterdim. Yerlerde de mat olmali yine koyu renk istemem benim yerdekiler maalesef kireci belli ediyor.

Dusakabinde suan mantikli gelmiyor, annemin evindekine adim atip giriliyor yas ilerleyince ya da saglik sorunu olunca kullanisli degil. Benimki basamaksiz direkt kapiyi acinca giriliyor anneminkine gore daha kullanisli ama bi dahakine otel usulu yaptiririm kapisiz.

Minder degil ama ismini bilmedigim tarzda tekli koltuklar var kimi donuyor, kesinlikle o model urunlerden alirdim evimde yer olsa.
Yatak odasi icin cati daha mantikli sanki, fikir olarak bile bodrumda yatamam ustume coker hissiyle.

Balkon bence balkon olarak kalmali, oralari ev gibi doseyince ben pek sevemiyorum. Hep yigin yigin esya, hali, perde, koltuk, bol yastik, paspas, biblo, kalabalik evler beni yoruyor.

Guzel bir dolap hem kitaplik hem de ev islerinin bulundugu evraklarin klasorleri, oyunlar, filmler konulur. Temel yeri belli olursa zamanla stili degistirilir.

Diger konularda bilgim yok, gule gule oturun.

Sararmam olmasın ama illa ki beyaz olsun derseniz akrilik yaptıracaksınız hem lake gibi parlak durmuyor hem daha zengın duruyor. Tezgahı asla sıyah yapmayın ahşap beyaz uyumu harıka duruyor. Pimapenleri eger gunes alan cepheye bakıyorsa ahsap renk yaptırın dıger turlusu cok kapatıyor boguyor resmen evı. Yerlerı büyük mermer karolardan yaptıracaksanız derz aralarını mermerle uyumlu olarak ya gri yada kahve tercıh edın. Bır sılmekle bıle ısıl ısıl oluyor beyaz derzı evıme sokmam bırdaha eger bır de cocugunuz var asla beyaz derz yaptırmayın temızlesenız de asla eskı beyazlıgına kavusmuyor cok zor bakımı. Banyoya dusakabın yaptıracaksanız akvaryum sılıkonu sıktırın dıger turlu akıtma sızdırma yapabılıyor ben yasadım cok zor sonradan cok ıs cıkıyor. Baska sormak ıstedıgınız varsa seve seve yardımcı olurum hayırlı olsun evınız:dondurma:

Mutfak dolaplarim beyaz, sikayetim yok ancak tezgahimi da daha acik bir renk isterdim. Evyeyi siyah tercih etmem cunku kirec lekesiyle bas edilmez. Dolap altlarim hep aydinlatmali, tezgahta calisirken hep onlar acik. Bizim evde hep lokal aydinlatmalar mevcut, tek bir isik kaynagi yok yani bu tarz evler daha modern ve kullanisli.

Banyo icinde dus boyunca kucuk olmayan mat fayanslar, kuvetin yaninda ise 2 sira var yetersiz onu da daha uzun yaptirmak isterdim. Yerlerde de mat olmali yine koyu renk istemem benim yerdekiler maalesef kireci belli ediyor.

Dusakabinde suan mantikli gelmiyor, annemin evindekine adim atip giriliyor yas ilerleyince ya da saglik sorunu olunca kullanisli degil. Benimki basamaksiz direkt kapiyi acinca giriliyor anneminkine gore daha kullanisli ama bi dahakine otel usulu yaptiririm kapisiz.

Minder degil ama ismini bilmedigim tarzda tekli koltuklar var kimi donuyor, kesinlikle o model urunlerden alirdim evimde yer olsa.
Yatak odasi icin cati daha mantikli sanki, fikir olarak bile bodrumda yatamam ustume coker hissiyle.

Balkon bence balkon olarak kalmali, oralari ev gibi doseyince ben pek sevemiyorum. Hep yigin yigin esya, hali, perde, koltuk, bol yastik, paspas, biblo, kalabalik evler beni yoruyor.

Guzel bir dolap hem kitaplik hem de ev islerinin bulundugu evraklarin klasorleri, oyunlar, filmler konulur. Temel yeri belli olursa zamanla stili degistirilir.

Diger konularda bilgim yok, gule gule oturun.
Benim mutfak tezgahım beyaz ve hergun cifle ovmam gerekiyor. Benden önce oturan kişi ye artık neyle yaptıysa sarı sarı Çay lekesi gibi. Şeyler var geçmiyor. Yani kalite ile alakalı olabilir mi bilmiyorum ama onu alırken mutlaka garantisini isteyin lekelerle uğraşmayın

Benim mutfak tezgahım beyaz ve hergun cifle ovmam gerekiyor. Benden önce oturan kişi ye artık neyle yaptıysa sarı sarı Çay lekesi gibi. Şeyler var geçmiyor. Yani kalite ile alakalı olabilir mi bilmiyorum ama onu alırken mutlaka garantisini isteyin lekelerle uğraşmayın
Zaten yakin zamanda degisim yapamam ama aklima yazdim, sagolun. Benimki grili tuy var mi toz var mi gorunmuyor, hijyenik gelmiyor bu sebeple.

Bende evimi yaptiriyorum.
Ayni sizin de dediginiz gibi, 4 duvar almisiz.
Ama biz biliyorduk bu durumu.

Oncelikle banyo, ebeveyn banyosu ve mutfak komple kirildi.
Tum tesisat degisiyor, daha sonra ugrasmaktansa, en basinda birseyleri yaptirip kurtulmakta fayda var.
Elektrik tesisati da elden gecti.
Ayni sekilde dogalgaz tesisati da yerin altina alindi, eski tip parke var evde, biz laminant yaptiriyoruz uzerine.
Cok daha yasanir bir hal alacagi kesin.

Benim banyomun renkleri 3 asagi 5 yukari asagidaki sekilde.
Size de referans olmasi acisindan paylasmak isterim.
Kutahya seramik kullaniliyor tum fayanslarda.
Ayni fayanslar ebeveyn banyosunda da kullanilacak.

1608055609294.png

Mutfagimda bu sekilde olacak renk olarak
Mutfak dolap kapaklarim alt ust cappuchino renk, tezgah cimstone krem renk olacak
Siyah bir renk olmayacak benim mutfagimda en yakin gorsel bunu buldugum icin sizinle paylasmak istedim.
Koyu renk - ozellikle siyah tezgah - kesinlikle tavsiye etmiyorum cunku su lekesini cok belli ediyor ama baska lekelerin hic birini gostermedigi icin neresi kirlendi neresi temiz anlamakta zorluk cekiliyor maalesef.

1608055845931.png

Mutfak gereclerimin hepsi inox olacak.
Zaten var olan buzdolabim ve bulasik makinem inoxtu, ankastre seti de inox alacagim.
Tabii o tamamen sizin zevkinize kalmis birsey, kullanim olarak inox bana daha kolay geliyor.
Mutfak icin sectigim zemin rengi de ayni sekilde laminat parkeler ile uyumlu olan Kutahya Seramik Akcaagac modeli.
1608056063408.png

Basta mutfagi da parke yapmayi dusundum sonra 2 kucuk cocugum oldugu icin ne yapacaklari belli olmaz mutfakta, illa islanma, birseylerin dokulmesi vs gibi durumlar ile karsilacagimdan sonradan vazgectim. Ama parke gorunumunden de odun vermek istemedigim icin boyle bir secim yaptim.
Farkli renkler, farkli yuzeyler cok, bu konuda secici davranin derim nasilsa bir kere yapilacak birsey eminim zevkinize gore birsey muhakkak bulursunuz. Cok guzel fayanslar modeller var, urun yelpazesi gercekten cok fazla her marka icin gecerli bu.
Bizim anlasma yaptigimiz firma Kutahya Seramik in bayiisi oldugu icin bizim icin avantaj oldu cunku ben Kutahya seramigi severim.
Biz orta duzeyde secimler yaptik, butcemize gore davranmamiz gerektigi icin orta segmentte ilerledik.

Evim icin sectigim parke modeli de akcaagac model.
1608055985959.png

Mutfakta her yeri beyaz yapma bence. Açık bir gri koy. Krem gri de olabilir dolaplarda mat bir renk duvarda vs skalayı araştırmalısın.
Beyaz eşyalarda bosch veya siemensten şaşma derim açıkçası.
Yatak odasını bodrumdan ziyade çatı katını kullanışlı olarak değerlendirebilirsin fakat ısı olayı binanın yalıtım izolesine bağlı onu içine girmeden bilemezsin.
Siyah asla tercih etme cidden artık takıntı yapıp sonra neolursa olsun moduna geçiyorsun ki sürekli silinip süreklide illa iz belli eden bir renk ki ben siyahçıyım düşün.
Ayrıca sanırım terasta olacaksa büyük kahverengi çok hoş seramik yap yerleri harika duruyor.
Balkona petek koyduracağını söylemişsin bence güneş alan biryer veya çok büyük değilse koydurma derim aslında.
Çok kafanı karıştırmadan istediğini sen kendin planlamalısın aslında. Çünkü zevkler renkler farklıdır. Lakin en minimalist şekilde evini tasarlaman dahahsade ve şık olmasını sağlayacaktır. Buna renklerin naturelliği de dahil.

Hayırlı olsun,Rabbim güle güle oturmayı nasip etsin.🙏
Dekor ve inşaa işizor çok bi kolay gelsin ☺️

X