Evleneceğim kişi Akdeniz anemisi taşıyıcısı

Tatszhayat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2020
457
318
29
Kızlar merhaba , evlilik için sağlık raporu aldım. Benim değerlerim normal çıktı ama evleneceğim kişide Akdeniz anemisi taşıyıcılığı çıkmış . Bilmiyordum dedi, kardeşinde de olduğunu söyledi sonradan . Bu herhangi bir durum teşkil eder mi ? Böyle bir şey başına gelen var mı ? Benim kafam çok karıştı . Evlenmek istemiyorsan zorlayacak değilim sen bilirsin diyip trip attı bana

Benim oğlumda sürekli ateşlendiği için gen testi yapıldı akdeniz ateşi için taşıyıcı çıktı.
Evlendiği zaman kız da bu testi yaptırsın dedi doktor. Eğer tek taraf taşıyıcı olursa bişey olmazmış. İkisinde de taşıyıcılık varsa çocukları akdeniz ateşi hastası olabilir dedi doktor.
Başka bir doktora gidip gen testi yaptırın.

Kızlar merhaba , evlilik için sağlık raporu aldım. Benim değerlerim normal çıktı ama evleneceğim kişide Akdeniz anemisi taşıyıcılığı çıkmış . Bilmiyordum dedi, kardeşinde de olduğunu söyledi sonradan . Bu herhangi bir durum teşkil eder mi ? Böyle bir şey başına gelen var mı ? Benim kafam çok karıştı . Evlenmek istemiyorsan zorlayacak değilim sen bilirsin diyip trip attı bana

Akdeniz anemisi konusu çok bilinen bir hastalık. Taşıyıcı olması hasta olduğu anlamına gelmiyor. Eğer senin hastalığın yoksa doğacak çocuklarınız sadece taşıyıcı olacaklar.

Nasıl bir durum teşkil etmesi gerekir? Neden kafan karıştı?

Benim oğlumda sürekli ateşlendiği için gen testi yapıldı akdeniz ateşi için taşıyıcı çıktı.
Evlendiği zaman kız da bu testi yaptırsın dedi doktor. Eğer tek taraf taşıyıcı olursa bişey olmazmış. İkisinde de taşıyıcılık varsa çocukları akdeniz ateşi hastası olabilir dedi doktor.
Bende sonuç temiz çıktı , ayrıca gidip gen testi yaptırmam gerekir mi

Akdeniz anemisi konusu çok bilinen bir hastalık. Taşıyıcı olması hasta olduğu anlamına gelmiyor. Eğer senin hastalığın yoksa doğacak çocuklarınız sadece taşıyıcı olacaklar.

Nasıl bir durum teşkil etmesi gerekir? Neden kafan karıştı?
Bilmiyorum , korktum ben. İnternetten araştırdığımda doğacak çocukta gelişim geriliği olabileceği yazıyordu

Arkadaşın söylediği Akdeniz anemisi
Sizin söylediğiniz Akdeniz Ateşi yani fmf bende fmf hastasıyım ikisi farklı ama genetik geçişli rahatsızlık.
Konu sahibi tabiki önlemini almalısın 💐

Sizin söylediğiniz Akdeniz Ateşi yani fmf bende fmf hastasıyım ikisi farklı ama genetik geçişli rahatsızlık.
Ne yapmam gerekir ? Evlilikten vazgeçmeyi bile düşündüm bilemiyorum çok kafam karıştı . Önümüzdeki hafta sözüm olacaktı ne yapacağımı bilmiyorum

Gerçekten bilmiyorsa ve siz o an üzerinizi gittiyseniz gerilmesi normal. Kafanız böyle birşeyden karıştıysa nasıl hayat paylaşacaksınız. Allah korusun ilerde daha kötü birşey olursa ne yapacaksınız? Ozamandamı kafanız karışacak?

Evet evet farklı.
Ben şundan yazdım. Doktor tek tarafta olması sıkıntı değil iki taraftada olursa sıkıntı demişti.
Onu söylemeye çalıştım.

Evlilik testlerinde bakilan talasemi (akdeniz anemisi) tasiyicisi olup olmamak.

Tasiyici kisi eger evlendigi kisi de tasiyici degilse, cocuguna sadece tasiyicilik aktarir. Iki kisi tasiyici olursa, çocuklar yuzde 25 saglikli, yuzde 25 kesin hasta, yuzde 50 oraninda da tasiyici olurlar.

Yani siz tasiyici degilseniz, cocugunuzun tasiyici olmasi disinda bir riskiniz yok, korkmayin.

X