Evliliğe mi alışamadım? Tecrübelerinize ihtiyacım var

Dslrsmv

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2020
373
420
Merhaba
Ben öğretmenim eş durumu olsun niye nikah yaptık düğüne henüz birkaç ay var.
Evlenmeden önce ailem nikah yapmamı istememişti gerekirse sonradan eş durumu yap, evin dizilsin düğünün ayarlansın sende rahat rahat çeyizini diz maaşınla vs. Uzak olmayı göze alamadığım için eş durumu yaptım kiraya ev tuttuk yakın zamanda kiralar zaten uçmuş biliyorsunuz dizelim dedik herşey ateş pahası, çeyizime asla para ayıramıyorum ortaklaşa girdik tüm eşyalara inanın ilk maaşımla kendime bir elbise bile alamadım yüklü kredilerimiz var sürekli tartışıyorum ailen neden oğullarına destek olmuyor (maddi durumları bizden çok daha iyi ama kendilerini fakir zannediyorlar arsa zenginiler diyebilirim)
Bana ve aileme öncesinde hep ev alacak bütçemiz yok oğlana dediler bizimkilerin zaten ev talebi de asla olmadı sadece evi dizin elinizden geldiğince kızım da alabileceğini alır zaten es koymaz dediler. Gel görelim bir kuruş bile destek olmadıkları yetmezmiş gibi (bahane olarak da takıları aldık diyorlar) kardeşi annesi ha bire eşimi arayıp para istiyorlar.
Çok kötü tartıştık boşanmayı bile düşündüm sebebi paradan ziyade hem bana nikaha kadar böyle söylememeleri (dizeriz alırız evi de vakti gelince alırız filan dediler hep kendimi kandırılmış hissediyorum) ve hep gelinde atandı deyip duruyorlar alın ikiniz diyorlar ama inanın ikimizin maaş birleşince birkaç bin kalıyor taksitlerden geriye kalan eşimle en güzel zamanlarımız ne gezebiliyoruz ne birşey sürekli kavga ediyoruz bu durumlardan psikolojim bozuldu biri bi tavsiye versin normal mi evliliğin ilk aylarında böyle şeyler

boşanma bahsi bile açılınca eşim babasından biraz destek istedi ikinci el eşya alın cart curt dedi asla destek olmak istemedi kv ısrarı üzerine biraz nakit verdiler buzdolabı parası için onun dışında bu kavgalar olalı zaten 2 hafta olmadan geçen gün yine eşimi arayıp para istediler eşimle yine kavga ettik durduk eşimde yalan söylüyor daha fazla kinlenmiyim diye para istemediler dedi ama kulaklarımla duydum benim babam yakın zamanda kaza geçirdiği için çalışmıyor sadece emekli maaşı var (kp de emekli ve ekstra gelirleri var) ona rağmen babam benden hiçbirşey istemiyor kardeşlerim öğrenci, destek atma abla masrafın çok diyorlar fakat onun kardeşi o şehir senin bu kuaför benim para harcıyor ve her sıkıştığında abisinden para istiyor kaç kere denk geldim
Bu durumlar beni kocamdan soğuttu cinsel olarak ilişkiye hiç girmek istemiyorum sürekli aklıma boşanmak geliyor rüyamda görüp duruyorum psikolojim bozuldu terapiste gidelim diyorum kabul etmiyor ona para da ayırmak istemiyor ne yapacağımı şaşırdım ben yanımda güçlü bir adam görmek istiyorum sanırım o imajı zedelendi bu yüzden sevgim de çok etkilendi bu dönemler geçici mi

Daha çok merak ettiğim bu süreçlerde böyle tartışmaların olması normal mi biri değişir düzelir desin.. duygum o kadar etkilendi ki evliliğin zorluğu bu süreçlerde mi

Son düzenleme:
bizimkilerin zaten ev talebi de asla olmadı sadece evi dizin elinizden geldiğince kızım da alabileceğini alır zaten es koymaz dediler.
Ne kadar yüce gönüllülermiş. Kız, erkek ve erkeğin ailesi masraf yaparken kendileri bu mevzunun tam olarak neresinde?

Ne kadar yüce gönüllülermiş. Kız, erkek ve erkeğin ailesi masraf yaparken kendileri bu mevzunun tam olarak neresinde
Dediğim gibi bizimkilerin hiç durumu yok ama benim maaşım tüm çeyizi almak yatak odasını dizmek için fazlasıyla yeterliydi zaten düğüne kadar, diğer eşyalar bana kitlendiği için Şuan alamıyorum

Dediğim gibi bizimkilerin hiç durumu yok ama benim maaşım tüm çeyizi almak yatak odasını dizmek için fazlasıyla yeterliydi zaten düğüne kadar, diğer eşyalar bana kitlendiği için Şuan alamıyorum
Siz atanır atanmaz niye koştur koştur evleniyorsunuz ki? Yazık değil mi, ilk maaşınızla bir elbise bile alamadan hemen borç yükünün altına girmişsiniz. Nişanlınızın ailesi size altın alıyormuş zaten. Beklentilerinizi düşürün. Kimse ileride daha da değerlenecek arsayı oğlunun evlendirmek için satmaz. Benim kayınbabamın da dönüm dönüm arazileri var ama beklentim olmadı hiç en başından beri. Bunu kabullenirseniz mutlu olursunuz.

Siz atanır atanmaz niye koştur koştur evleniyorsunuz ki? Yazık değil mi, ilk maaşınızla bir elbise bile alamadan hemen borç yükünün altına girmişsiniz. Nişanlınızın ailesi size altın alıyormuş zaten. Beklentilerinizi düşürün. Kimse ileride daha da değerlenecek arsayı oğlunun evlendirmek için satmaz. Benim kayınbabamın da dönüm dönüm arazileri var ama beklentim olmadı hiç en başından beri. Bunu kabullenirseniz mutlu olursunuz.
Ailem söylemişti zaten bekle diye ama uzun süredir birlikte olduğumuz için ve eşim de evliliğe her anlamda hazır olduğunu ailesinin de oğlumuz kaç senedir atandı mürvetini görelim ısrarları üzerine iki gönül bir olsun evleneyim dedim kızdığım nokta bu zaten evi tutarken depozitoyu verecek parası bile yoktu kendimi kandırılmış hissedip ailesine kinlenip beklentide olmamın nedeni bu galiba yoksa kimse kimseyi evlendirmek zorunda değil ama kendi kızları için bile evi olmayana kız verilmez bizim burada gibi şeyler söylüyorlar bu cümleler bu ithamlar bu durum bu maddi sıkışıklık hepsi üst üste ve en önemlisi bu durum hep nikaha kadar farklı lanse edildiği için evliliğimi etkiledi yoksa inanın açıl olsalardı bekler, sonra evlenir herşeyi de yavaş yavaş alırdık

Es ailesi evinizi dizmek zorunda degil tabiki ancak surekli para istemeleride gercekten soguma sebebi. Esiniz her istediklerinde veriyor mu para?
Bilmiyorum hesabını kitabını bugüne kadar hep benden sakladı en son zor ikna ettim bu ay elimize gelen maaşlar tek hesapta toplanacak ama bence veriyordu çünkü depozito için bile parası yoktu köşede kredi çektik düşünün.. birde benim tek spor ayakkabım varken kardeşinin en lüks markalardan giyinip en iyi kuaförlere gidip (2 senedir hiç gitmedim) şehir şehir gezip para istemesi 10 güne bir beni ondan da soğuttu ben kıskanç veya öğrenciye verilecek desteği çok gören biri değilim ama bu durum farklı bu durumda ister istemez insan soğuyor evlendiğime pişman oluyorum 3 güne bir

Bu konuda tek problem evini ailesini bilmeyen koca.
Kimse kimsenin yükünü çekmek zorunda değil ama evlenen kişiler kendi ailesini kurduğunun farkına varmak zorunda. Benim evim/ ailem sensin önceliğim sensin demiyorsa ayrılın şimdi ayrılmasan bile bir gün o sona gider gibi.
Her şeyin 4 4 lük olmasına gerek yok kervan yolda düzülür ama kervandaki kişiler birlikte durabilirse.
Kaç sene tanırsan tanı evlilik içinde insanlar daha iyi tanınır keşke nikahı yapmasaydın.

Ailem söylemişti zaten bekle diye ama uzun süredir birlikte olduğumuz için ve eşim de evliliğe her anlamda hazır olduğunu ailesinin de oğlumuz kaç senedir atandı mürvetini görelim ısrarları üzerine iki gönül bir olsun evleneyim dedim kızdığım nokta bu zaten evi tutarken depozitoyu verecek parası bile yoktu kendimi kandırılmış hissedip ailesine kinlenip beklentide olmamın nedeni bu galiba yoksa kimse kimseyi evlendirmek zorunda değil ama kendi kızları için bile evi olmayana kız verilmez bizim burada gibi şeyler söylüyorlar bu cümleler bu ithamlar bu durum bu maddi sıkışıklık hepsi üst üste ve en önemlisi bu durum hep nikaha kadar farklı lanse edildiği için evliliğimi etkiledi yoksa inanın açıl olsalardı bekler, sonra evlenir herşeyi de yavaş yavaş alırdık
Keşke ailenizi dinleseydiniz. Yerinizde olsam nikah falan kıymazdım, bu kadar acele etmezdim. Borç harç alın eşyaları madem, çok sıkışırsanız altınlarla ödeme yaparsınız. Biraz yiyip içip gezmek varken bu kafalara girmek bana garip geliyor.

Net bir sekilde esinize tavrinizi koyun en bastan siz maasinizla borc oderken esiniz ailesine bide para yollayamaz o zaman maasimla zirnik almam tek basina ode almak zorunda degilim diyin bende aileme gonderirim ayni sekilde diyin en bastan tavrinizi almazsaniz cok cekersiniz ailesinin destegi yoksada bosverin kimseye minnetiniz olmaz zamani gelincede ona gore davranilir ama esinizle bu konuda anlasin evliligin ilk zamanlari maddiyatta isin icine girince boyle seyler olabiliyor acilmayin bir anda tum evi dizmeye kalkmayin eksik olsun huzurunuz olsun derim eşinizle ayni kafada olduktan sonra 6 ay sonra gezersiniz bence ama once tavrinizi cok net koyun ki en basindan bu olaylar duzene girmesin gerekiese esiniz ailesine kardesine zaten yardimci olmadiniz kendimiz herseyi aliyoruz bunaldik bide para beklemeyin desin yani diyebilmelide

Bilmiyorum hesabını kitabını bugüne kadar hep benden sakladı en son zor ikna ettim bu ay elimize gelen maaşlar tek hesapta toplanacak ama bence veriyordu çünkü depozito için bile parası yoktu köşede kredi çektik düşünün.. birde benim tek spor ayakkabım varken kardeşinin en lüks markalardan giyinip en iyi kuaförlere gidip (2 senedir hiç gitmedim) şehir şehir gezip para istemesi 10 güne bir beni ondan da soğuttu ben kıskanç veya öğrenciye verilecek desteği çok gören biri değilim ama bu durum farklı bu durumda ister istemez insan soğuyor evlendiğime pişman oluyorum 3 güne bir
Bu adam daha aile oldugunuzun farkinda degil. Bu ay gozlemleyin tek hesapta birlestirmissiniz zaten maaslari hala gonderiyorsa bosanmak icin adim atin.

Sizinkiler ev istememiş sağolsunlar. Arkadaşlar ev istenmez zaten. İstenebilir bir şey hiç olmamalıydı.
Erkek tarafı altın almışlar zaten. Bilmiyorum ne kadar aldılar ama altın dediğimiz şeyin fiyatını da hepimiz biliyoruz.
Çeyizden kastınız ne? Neye para ayıramadınız? Temel gereksinimleri alıp evinize yerleşirsiniz. İncik boncuk için canınızı sıkmayın. Temel gereksinimleri iki yetişkin çalışan insan alamıyorsa da evliliği ertelemeli.
Haklı olduğunuz nokta ise bu dönemde eşinizden para istenmesi. Bu konuda net tavrınızı koyun eşiniz de siz de. Önce siz bir düze çıkın da. Sonra aileler gerekirse desteklenir.

Sizin aileniz kendilerini hiç katmıyor olaya anladığım oğlanın ailesinden isteyip kızım da alabileceğini alır diyorlar ben yanlış kı anladım.
Madem eliniz sıkışık. Çeyize babanız destek olsun. Neden karşıdan bekliyorsunuz.
Olayın en üzücü kısmı da bu babam kaza geçirdi çalışacak durumda değil bizi zor okuttu zaten bu gibi nedenlerden nikah yapma demişti insanlara mahcup olmayalım sende biraz birikim yaparsın diye inanın durumları yok sadece para istemeyerek yardımcı olabiliyorlar

Bu adamla siz çok sorun yaşarsınız gibi. Acele etmeyin aynı eve girmek için. Belki boşanırsınız.

X