Evliliğimin gidaşatı

mavinintunnassi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2023
10
10
33
Merhabalar.

Size evliliğimin gidişatını anlatmak ve biraz tavsiye almak istiyorum.

Burayı çok yakınen takip ediyorum başkalarının konularından da faydalandım. Şimdi belki özel olarak hayatımı yoluna koyacak şeyler duyarım diye açıyorum bu konuyu.

Ben 4 yıllık evliyim. 1 tane oğlum var. Daha yaşına girmedi. Eşimle ikimizde çalışan insanlarız ben bir süresidir ücretsiz izindeydim. 2 ay sonra döneceğim işime. Maddi olarak bir sıkıntımız yok onu belirteyim.

Eşimle 7 yıllık birliktelik sonucunda evlendik. Baya da seviyorduk birbirimizi. Evlendikten sonra işler kötüye gitti. Sürekli tartışıyorduk. Ufak konulardı hep ama evden bağırma eksik olmuyordu. Ben öfkesine yenik düşen bir insanım. Bazen eşime saldırdığım bile oldu. Onun da kendini savunmak için beni itmesi vs bunlar yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Birbirimize olmayacak sözler de ettik. Ama bir sekilde yoluna koyarız diyip devam ediyoruz. Bebek beklerken aramız iyiydi. Sonrasında da biraz iyi gitti. Sonra bozuldu.

Ben evde durdukça sıkıldım sıkıldıkça ona sardım. Onun ailesine yakın benimkilere uzak oturuyoruz. Ailesi fena deği ama öyle can ciğer bir ilişkimiz de yok. Bu konuda da sürekli tartışıyoruz büyüyor. Hep ben sinirime yenik düşüyorum. Bir türlü beceremedim sakin olmayı. Psikolojik destek bile aldım bir müddet ama sonra yine başa döndüm.

Eşim sadece ses yükseltmememi ve biraz daha ılımlı olmamı bekliyor. Ama ilişkimiz çok kötü. Yani iyi günlerimizde bile birbirimize planlı yaklaşıyoruz. Aramızda perde var gibi. Ara ara boşanma konusu geçiyor ama sonra hep kapanıyor. Genelde birbirimize sinirliyken söylüyoruz.

Onun dısında evliliğim iyi demeyeceğim. Bunlar evliliğimizin geneli çünkü. Ama Bazen gerçekten iyi zamanlarımız oluyor. Birbirimizden özür dileyip sözler verdiğimiz. Oğlumuzla neşe bulduğumuz. Ama sonra yine başa sarıyor.

Eşim artık bana karşı duvar gibi. Sanırım bıktı en sonunda. Ama benim aklım başıma yeni geliyor. Şimdi ne yapsam da hep bi deneme sürecinde gibi hissediyorum. iletişim kuramıyoruz. Aile terapisine eşim yanaşmaz, cünkü problemi bende görüyor. bilmiyorum. Ben sakin olamıyorum. 2 gün düzgün davranacağım diyip 3. Gün ipler kopuyor. Eşimi haksız bulmuyorum. Bazen diyorum ki kendimi tutarsam düzeliriz o da anlar. Bazen de diyorum ki belki de artık bitirdik uzatmaları oynuyoruz. Ama çok üzülüyorum. Eşimin de bana karşı kötü davranması oldu ama ben bunların sebebi olarak hep kendimi gördüm. Ben bir şey demeden onun bana ters davranması olmadı hiç.

Ben evliliğimi düzeltmek istiyorum. Ama nasıl davranmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum. Sabırlı sakin olup biraz sessiz kalsam gerçekten yoluna girecek. Ama bunu beceremiyorum. Lütfen bana yardım edin.

Son düzenleme:
Merhabalar.

Burayı çok yakınen takip ediyorum başkalarının konularından da faydalandım. Şimdi belki özel olarak hayatımı yoluna koyacak şeyler duyarım diye açıyorum bu konuyu.

Ben 4 yıllık evliyim. 1 tane oğlum var. Daha yaşına girmedi. Eşimle ikimizde çalışan insanlarız ben bir süresidir ücretsiz izindeydim. 2 ay sonra döneceğim işime. Maddi olarak bir sıkıntımız yok onu belirteyim.

Eşimle 7 yıllık birliktelik sonucunda evlendik. Baya da seviyorduk birbirimizi. Evlendikten sonra işler kötüye gitti. Sürekli tartışıyorduk. Ufak konulardı hep ama evden bağırma eksik olmuyordu. Ben öfkesine yenik düşen bir insanım. Bazen eşime saldırdığım bile oldu. Onun da kendini savunmak için beni itmesi vs bunlar yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Birbirimize olmayacak sözler de ettik. Ama bir sekilde yoluna koyarız diyip devam ediyoruz. Bebek beklerken aramız iyiydi. Sonrasında da biraz iyi gitti. Sonra bozuldu.

Ben evde durdukça sıkıldım sıkıldıkça ona sardım. Onun ailesine yakın benimkilere uzak oturuyoruz. Ailesi fena deği ama öyle can ciğer bir ilişkimiz de yok. Torun konusunda falan çok abartılı davranıyorlar bundan biraz rahatsızım. Bu konuda da sürekli tartışıyoruz büyüyor. Hep ben sinirime yenik düşüyorum. Bir türlü beceremedim sakin olmayı. Psikolojik destek bile aldım bir müddet ama sonra yine başa döndüm.

Eşim sadece ses yükseltmememi ve biraz daha ılımlı olmamı bekliyor. Ama ilişkimiz çok kötü. Yani iyi günlerimizde bile birbirimize planlı yaklaşıyoruz. Aramızda perde var gibi. Ara ara boşanma konusu geçiyor ama sonra hep kapanıyor. Genelde birbirimize sinirliyken söylüyoruz.

Onun dısında evliliğim iyi demeyeceğim. Bunlar evliliğimizin geneli çünkü. Ama Bazen gerçekten iyi zamanlarımız oluyor. Birbirimizden özür dileyip sözler verdiğimiz. Oğlumuzla neşe bulduğumuz. Ama sonra yine başa sarıyor.

Eşim artık bana karşı duvar gibi. Sanırım bıktı en sonunda. Ama benim aklım başıma yeni geliyor. Şimdi ne yapsam da hep bi deneme sürecinde gibi hissediyorum. iletişim kuramıyoruz. Aile terapisine eşim yanaşmaz, cünkü problemi bende görüyor. bilmiyorum. Ben sakin olamıyorum. 2 gün düzgün davranacağım diyip 3. Gün ipler kopuyor. Eşimi haksız bulmuyorum. Bazen diyorum ki kendimi tutarsam düzeliriz o da anlar. Bazen de diyorum ki belki de artık bitirdik uzatmaları oynuyoruz. Ama çok üzülüyorum. Eşimin de bana karşı kötü davranması oldu ama ben bunların sebebi olarak hep kendimi gördüm. Ben bir şey demeden onun bana ters davranması olmadı hiç.

Ben evliliğimi düzeltmek istiyorum. Ama nasıl davranmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum. Sabırlı sakin olup biraz sessiz kalsam gerçekten yoluna girecek. Ama bunu beceremiyorum. Lütfen bana yardım edin.

Çift terapistine gitmenizi tavsiye ederim. Toparlanırsa oradan toparlanır

Çift terapistine gitmenizi tavsiye ederim. Toparlanırsa oradan toparlanır
Yani bunu eşime teklif etsem ki daha önce ettim, önce sen git bir psikoterapiye demişti.
Karşılıklı olarak birbirimiz çok fazla suçluyoruz.
Geçen gün evde bir bebek eşyası unuttum ve eve geri dönmek zorunda kaldı diye 2 gün boyu kavganın çemberini genişletip birbirimizi yedik.

Neden bu kadar sinirlisiniz ya da sinirlerinize hakim olamıyorsunuz ? Bunun üzerine düşseniz belki bilişsel davranışlı terapi size iyi gelecekti ayrıca bir hobi edinseniz kendinizi rahatlatacağınız. Anladığım kadarıyla siz kendinizi törpülemedikçe zor toparlanır gibi. Eşiniz de sizde ki ılımlı tavrı görüp yumuşayabilir. Öncelikle kendiniz ve çocuğunuz için yapın bunu. Ayrıca iyi hissetmek ve öfke dansı kitabını da okumanızı tavsiye ederim

Yani bunu eşime teklif etsem ki daha önce ettim, önce sen git bir psikoterapiye demişti.
Geçen gün evde bir bebek eşyası unuttum ve eve geri dönmek zorunda kaldı diye 2 gün boyu kavganın çemberini genişletip birbirimizi yedik.
Bu işler tek başına olacak işler değil. Çünkü terapi süreci de çok ağır. Ama giderseniz çok faydasını göreceksiniz. Gitmiş biri olarak söylüyorum sana

Çift terapisine gidin. Bir uzmandan yardım alın. Sinirleriniz için yoga yapın , meditasyon yapın , sizi sakinleştirecek hobiler araştırın hangisi hoşunuza gidiyorsa kafanızı ona verin. Huzur sakinlik olumları yapın. Yürüyüşte iyi geliyor sinirlere. Yada Dans yada spor aktiviteleri de olur. Doğa yürüyüşlerde iyi gelebilir. Aklıma bunlar geldi.

Neden bu kadar sinirlisiniz ya da sinirlerinize hakim olamıyorsunuz ? Bunun üzerine düşseniz belki bilişsel davranışlı terapi size iyi gelecekti ayrıca bir hobi edinseniz kendinizi rahatlatacağınız. Anladığım kadarıyla siz kendinizi törpülemedikçe zor toparlanır gibi. Eşiniz de sizde ki ılımlı tavrı görüp yumuşayabilir. Öncelikle kendiniz ve çocuğunuz için yapın bunu. Ayrıca iyi hissetmek ve öfke dansı kitabını da okumanızı tavsiye ederim
İyi hissetmek kitabını okumuştum daha önce. Psikolog önerisiyle. Belki de terapiye devam etmeliyim.
Çalışmaya başlayınca eşinize saracak vakti bulamazsınız ama ben bu yazdıklarınızda aranızda en ufak bir sevgi bile hissetmedim. Belki bana öyle geçmiştir ama sanki evlendik diye devam ediyormuşsunuz gibi geldi.
Sevgi konusuna girmedim. Elbette bizimde iyi ve sevgiyi hissettiğimiz zamanlarımız var ama burda çoğı konuda insanlar yazıp yazıp yine de eşim iyidir onu seviyorum deyince pek hoş karşılanmıyor konudan sapılıyor. Ve elbette sizin dediğiniz gibi de olabilir devam ediyoruzdur öylesine.

Evlendikten sonra işler kötüye gitti. Sürekli tartışıyorduk. Ufak konulardı hep ama evden bağırma eksik olmuyordu. Ben öfkesine yenik düşen bir insanım. Bazen eşime saldırdığım bile oldu. Onun da kendini savunmak için beni itmesi vs bunlar yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Birbirimize olmayacak sözler de ettik.
Çift terapisi gibi profesyonel yardım almadan, bu mutsuzluğa neden bir bebek dahil ettiniz?

Bence önce siz terapi alın ama eşiniz için değil kendiniz için. Belli ki öfkenizi kontrol edemiyorsunuz. Yani en azından buradan öyle anlaşılıyor. Çabaladığınızı görünce eşiniz de ılımlı yaklaşırsa çift terapisine de gidersiniz.

Ben de eskiden sakin kalamazdım . Çok dominant bir tiptim açıkçası. 6 şubat depreminden sonra bende büyük değişimler oldu . O geceyi yaşadıktan sonra ölümü anladım sanırım. Şimdi ölümlü dünya yaa diyip geçiyorum .
Eşinin ailesi torununa abartılı mi geliyor mesela ee duymazdan gel . Yapamıyor musun o ara başka şeylerle ilgilen kafanda şarkı söyle mesela
Her şeyin dört dörtlük olmasını bekleme. O an olmuyorsa bir şeyler ileride olur elbet de kendi kendine

Merhabalar.

Ben evde durdukça sıkıldım sıkıldıkça ona sardım. Onun ailesine yakın benimkilere uzak oturuyoruz. Ailesi fena deği ama öyle can ciğer bir ilişkimiz de yok. Torun konusunda falan çok abartılı davranıyorlar bundan biraz rahatsızım. Bu konuda da sürekli tartışıyoruz büyüyor. Hep ben sinirime yenik düşüyorum. Bir türlü beceremedim sakin olmayı. Psikolojik destek bile aldım bir müddet ama sonra yine başa döndüm.

İki gün sakin kalıp sonra patlayan bir eş istemem açıkçası. Benim sesim yükselmeden onunki yükselmez dediğinize göre ya çok iyi manipüle ediliyorsunuz ya da sorun gerçekten sizde. Önce sizin terapiye başlamanız ve gerçekten düzelmek istemeniz lazım sonrasında sürece göre aile terapisi de alınabilir. Çocuğunuza yazık edeceksiniz. Çok üzücü

Önce kendiniz bir terapiye başlamalısınız. Üzerinizdeki gerginliği, siniri, ani çıkışları aşmalısınız ki eşiniz ve ailesi ile ilişkiniz düzelsin. Malesef hatanın ve sorunun çoğu sizde gibi görünüyor. İtme, kakma bile başlamış. İlişkide saygı biterse sıkıntı...

Eşin seni manüpüle ediyor olabilir mi. Oda anlayışsız bi insan. Suç sadece sende değil bence.

Ne olursa olsun "evlilik" iki kişilik bir kurum.
O yüzden tek başınıza terapi almanız çok bişey çözmez diye düşünüyorum. Birlikte çift terapisi almanız gerekiyor. Belki onda sizi tetikleyen, fark etmediğiniz şeyler var ve onun da bunları çözmesi gerekiyor?

Bu kadar sinirin sebebi ne acaba? Ya eşinizi sevmiyor, kendinize yakistirmiyor, saygı duymuyor ya da bir sebepten yaptığı bir şeyi affetmiyor olabilir misiniz? İnsan kaybetmekten korktuğu insana bu kadar hoyrat davranmamali. Ya da ailenizde mi sürekli kavga vardı?

X