Evlilik bana göre değil miydi?

Kayin validenizin sorması rahatsız ediyor. Peki satın alması rahatsız ediyor mu?

Zamanla mı olacak bunlar? Ben sanırım kendim dengeyi kuramıyorum.
Beni her hafta arardı kv . Bi işi olunca yapana kadar arardı şu işimi hallettin mi kendi işime odaklanamıyordum en son açmamaya karar verdim açmayınca hemen eşimi arıyordu açmadı diye ben de en son resti çektim bu ne ya diye şimdi aramıyor

Kayin validenizin sorması rahatsız ediyor. Peki satın alması rahatsız ediyor mu?
Gayet tabi ediyor. Bu da sınır ihlali gibi geliyor. Benim her şeyim var ve gerçekten kocaman insanlarız. Alma, yapma demekten dilimde tüy bitti.

Şöyle söyleyeyim, geçen bir fotoğraf atmış bana bornozun var mı şunu alayım. İhtiyacımız yok bir şeye ihtiyacım olursa söylerim bana bir şey bakma lütfen dedim. Çünkü bornozuma kadar düşünmesi beni çok rahatsız ediyor. Kırmayayım dedikçe daha da üstüne geliyor sanki. İyi niyetinden yapıyor ama çok bunaldım artık

Beni her hafta arardı kv . Bi işi olunca yapana kadar arardı şu işimi hallettin mi kendi işime odaklanamıyordum en son açmamaya karar verdim açmayınca hemen eşimi arıyordu açmadı diye ben de en son resti çektim bu ne ya diye şimdi aramıyor
Aynı işte ayyynı. Geçen hafta çok çok uzak bir akrabalarının bilmemkiminin tayini çıkmış. Ben kişiyi hiç tanımıyorum uzak akrabalarını da bir gün düğünde gördüm. Bakın yemin ederim hadi onları ara tebriklerini ilet diye bir hafta beni aradı. Yahu tanımam etmem diyorum tamam diyor kapatıyor, iki saat sonra ara kızım lütfen diye mesaj atıyor. Sonra eşimi arıyor

Zamanla mı olacak bunlar? Ben sanırım kendim dengeyi kuramıyorum.

Haklısınız. Burada topu eşime mi atmalıyım, yoksa açık açık ben yorgunum diye eş ailesine kendim mi söylemeliyim?

Eşiniz zaten sıkıldım diyor. Çağırdıklarında hiç "Gidelim gönülleri olsun" demeyin.
Aksine "Gitsek gönülleri olurdu ama bende yorgun hissediyorum" falan deyin. Eşiniz halletsin bu işleri.
Yalnız bir zaman sonra sizden de bilebilirler bu durumu, öyle bir huyları oluyor genellikle. Bunu da hiç kafaya takmayın.

İlk aylar bunlar, ailecek kaynaşılacak vs. zannediliyor ancak öyle değil. Bir iki sefer iki haftada bir gidin. Sonra ayda bire çekersiniz.

Ya olur mu hiç böyle? İlk aylar zaten normalde kimse aramaz etmez. Doğumgünü vs neyse de eşinize söyleyin ailesiyle bir konuşup bu böyle olmaz biz evliliğe alışmaya çalışıyoruz desin. Ayrıca size neden direkt mesaj atıyorlar onu da çözmenizi tavsiye ederim. Ya ben anlamıyorum hiç sizin anneniz eşinize mesaj atıyor mu mesela? Sanmıyorum. Senden neden böyle bir şey bekleniyor?
Hayır atmıyorlar. Eşimi darlamayayım bir şey demeyeyim demiştim ama o da yanlış hamle sanırım böyle de ben darlanıyorum

Eşiniz zaten sıkıldım diyor. Çağırdıklarında hiç "Gidelim gönülleri olsun" demeyin.
Aksine "Gitsek gönülleri olurdu ama bende yorgun hissediyorum" falan deyin. Eşiniz halletsin bu işleri.
Yalnız bir zaman sonra sizden de bilebilirler bu durumu, öyle bir huyları oluyor genellikle. Bunu da hiç kafaya takmayın.

İlk aylar bunlar, ailecek kaynaşılacak vs. zannediliyor ancak öyle değil. Bir iki sefer iki haftada bir gidin. Sonra ayda bire çekersiniz.
Çok haklısınız, çok teşekkür ederim.

Haftada iki çok fazla. Onu haftada bir hatta iki haftada bire falan düşürün. Daha ilk günlerden bu kadar sık gitmek hiç mantıklı değil.
Eşinize rahatsız olduğunuz konuları söyleyin. Sizin neyden rahatsız olduğunuzu bilmeden orta yolu bulamaz

Gayet tabi ediyor. Bu da sınır ihlali gibi geliyor. Benim her şeyim var ve gerçekten kocaman insanlarız. Alma, yapma demekten dilimde tüy bitti.

Şöyle söyleyeyim, geçen bir fotoğraf atmış bana bornozun var mı şunu alayım. İhtiyacımız yok bir şeye ihtiyacım olursa söylerim bana bir şey bakma lütfen dedim. Çünkü bornozuma kadar düşünmesi beni çok rahatsız ediyor. Kırmayayım dedikçe daha da üstüne geliyor sanki. İyi niyetinden yapıyor ama çok bunaldım artık

Aynı işte ayyynı. Geçen hafta çok çok uzak bir akrabalarının bilmemkiminin tayini çıkmış. Ben kişiyi hiç tanımıyorum uzak akrabalarını da bir gün düğünde gördüm. Bakın yemin ederim hadi onları ara tebriklerini ilet diye bir hafta beni aradı. Yahu tanımam etmem diyorum tamam diyor kapatıyor, iki saat sonra ara kızım lütfen diye mesaj atıyor. Sonra eşimi arıyor

Bunlar iyi niyetle de yapılsa sınır ihlali evet. Yahu bornoz nedir?

"Bir şeye ihtiyacim olursa size söylerim" yanlış cümle. Ona hala sınırlarınızı yoklamak için müsaade hakkı veriyor. Ona yetişkin olduğunuzu, onun sizi düşünmesine ihtiyacıniz olmadığı imajını verin

"Beni düşündüğünüz için teşekkür ederim. İhtiyacımı kendim almak isterim." deyin.

Size sormadan bir şey mi aldı?
"Teşekkur ederim, ancak ben baska birşey almayi düşünüyordum. Bir daha ki sefere bana sorarsanız memnun olurum" deyin.

Benim kendi ailem bize sekiz saat mesafede. Ben 14 yasından beri ailemden ayrı yaşıyorum.

Üç kardeşler ve en küçükler eşim. Diğer kardeşler evli. Hepsi aynı şehirde. Aslında şöyle oluyor, mesela bir gün bir kardeşi çağırıyor evinde ağırlıyor, bir gün diğer kardeşi, bir gün yeğeninin doğum günü oluyor, bir gün annesi bize kışlık bir şeyler hazırlamış oluyor, bir gün annesi derken kendimi ortalama 5-6 günde bir birinin evinde buluyorum. Bizimle beraber herkes çağırıldığı için hepsiyle görüşüyorum aynı akşamda.

Hadi yeni evliyiz, insanlar bizi görmek istiyor dedim, aile ziyareti yapalım dedim ama baktım sonu gelmiyor.

Eşim daraldım artık gitmeyelim diyor, sonra abisi arıyor çocuğunun doğum gününü kutlayacaklarını söylüyor.

Bilmiyorum anlatabildim mi ama sürekli bir etkinlik ve ben dengeyi kuramıyorum
Ya bu korkunç. Birinin evinde herkesi görüyorsunuz zaten. Her etkinliğe gitmeyin artık.
Ben de 14 yaşında ayrıldım evden ve bu kadar iç içe olmaya tahammülüm olmazdı kayınvalidem ile aramız çok iyi olmasına rağmen.

Çok haklısınız, çok teşekkür ederim.

Kayınvalidesi ile sizin kayinvalidenizin beklediği şekilde ilişkisi olan gelinler var tabi ki. İki tarafta halinden memnunsa olabilir.

Ancak bu tarz size uygun değil. Kayınvalidenizle onun beklentisine uygun bir ilişki tutmak zorunda değilsiniz. Saygınizı bozmayın, gönlünü kırmayın, kendinizi zora sokmadan gönlünüzün elverdiği şekilde davranın. Yeterli. Siz kararlı durdukça kabuğunuzu kıramayacağinı anlar, geri adim atar bir zaman sonra.

Engelle Kurtul 😂
Merhaba,

27 yasındayım, eşim 31 yasında. 3 aylık evliyim. Henüz erken mi bilmiyorum ama ciddi bir buhranda hissediyorum. Kimse şahsen bir hata veya saygısızlık yapmıyor bana lakin süregelen aile ziyaretleri, ailesinin her ama her şeye yorum yapıp karşı çıkması, eşim her ne kadar onları dinlemiyor olsa dahi beni çok bunaltmaya başladı.

Ailesiyle haftada 1 taş çatlasın 2 kez görüşüyoruz. Bir akşam iş çıkışı uğruyoruz birkaç saat. Ama annesi bana sürekli mesaj atıyor. İşin kötüsü hep cevap vermem gereken şeyler ama artık yazasım bile gelmiyor görüldü atıyorum. Sürekli bir fikir beyan ediyor. Annesinin çok fazla patavatsız konuşmasını alttan almam ya da tepki gösterip sonra konuyu uzatmamam sebebiyle uzun tartışmalarımız olmadı. Ama çok iyi olduğumuz da söylenemez.

Eşim aileci değil, ortacı.

İlk evlendiğimizde, balayından döndüğüm hafta çok kötü hissediyordum. Sonra tam toparladım derken, şimdi başa sardık ve aklımdan yanlış yaptığım düşüncesini atamıyorum.

Bu arada, eşimle öncesinde 1 yılı askın görüşüp öyle evlendik. Bu sürede birlikte yaşıyorduk ve onu gerçekten seviyorum. Eşimle şahsi bi sıkıntım yok yanında da çok mutlu hissediyorum, iş çıkışları buluşmayı iple çekiyoruz. Ama bunun dışında kendimi çok mutsuz hissediyorum çoğu zaman. Anlatamıyorum belki şu an ama çok değişken ruh halindeyim.

Hayatım böyle mi geçecek, artık hayatımda güzel hiçbir şey olmayacak sanki. Sorumluluk boğazıma sarılacak adeta.

Acaba evlilik bana göre değil miydi? İlk evlendiğinde böyle hissedip zamanla düzelen oldu mu? Bu normal mi?
Engelle Kurtul 😂

Yeterince başbaşa kalamayan yeni cift sendromu diyorum ben buna 🤭 ben daha birbirine alışma asamasinda olan ciftlerin o surecte zirt pirt aileleri gorup bir de ailelere alışma çabasını yanlis buluyorum. İmkaniniz varsa baska sehre taşının. Hayatiniz cok daha guzel olacak.

Yeterince başbaşa kalamayan yeni cift sendromu diyorum ben buna 🤭 ben daha birbirine alışma asamasinda olan ciftlerin o surecte zirt pirt aileleri gorup bir de ailelere alışma çabasını yanlis buluyorum. İmkaniniz varsa baska sehre taşının. Hayatiniz cok daha guzel olacak.

Yeterince başbaşa kalamayan YÇ sendromu 😂😂
Harika. KK literatürüne yeni ifade 😁

bence ailesiyle görğşmeleri azaltabilirsiniz, iş çıkışı uğramak yerine dışarıda bir yere rezervasyon yapabilirsiniz belki. haftada 2 kere çok değil mi

Bence haftada bir bile fazla. Bunalmanızda anormal bir durum yok. Evliliğin ilk zamanları maalesef anlatıldığı gibi peri masalı olmuyor. Hayatınız komple değişti ve alışmaya ihtiyacınız var. Bunun için de yalnız kalmalısınız.
Kayınvalidem bana geldiğinde bir keresinde kapaklı kahvaltılığım yok diye gitmiş almıştı. Halbuki ben ihtiyaç görüp almamışım. Gördüğümde çok sinirlenmiştim. Direkt o anda tepkimi gösteremedim. Sonrasında söyledim evime bişi alınmasını istemiyorum lütfen almayın diye. Ama bu konuda sizin bişey yapmanız riskli şu durumda. Eşinizin bu mesafeyi koyması gerek. Eşinize annesini kötülemeden durumu izah ederseniz zamanla dengeyi oturtur diye düşünüyorum

Benim de evleneli bir sene oldu biz de kayınvalidemin sokağında oturuyoruz, hem kv hem 2 tane görümcem ilk zamanlar zırt bırt çağırırlardı gelirlerdi ben de çok darlanırdım, yeni evlenince insan depresyona girmeye çok müsait oluyor. Bir bahane uydurdum, iki yorgunum dedim üç hastayım dedim eşime de belli etmeden ben mesafe koydum. Şimdi biraz daha iyi gibiyiz. Hep onun ailesi değil de biraz da kendi ailenize veya normalde kendi aileniz arkadaşınız kimlerle görüşüyorsanız onlara zaman ayırmaya çalışın. Kocanızı tanısanız da sürekli onun tanıdıklarının içinde olmak insana yabancı gibi hissettiriyor. Zamanla alışacaksınız, üzülmeyin.

Benim eşimle aramda şöyle bir kural var haftaici asla birine gitmiyoruz veya birini davet etmiyoruz. Zaten işten yeterince yorgun geliyorsun. Haftasonu sadece bir günü onlardan birine ayırabilirsin mesela abisine gittiniz ertesi kv gitmene gerek yok zaten orda görüştük diyebilirsin.
Kayınvalidenle yüzyüze iken evine aldığın herşeyi içine sindirerek, özenerek aldığını başka birisinin masraf etmesine gerek olmadığını evde fazlalık kalabalık istemediğini net bir şekilde konuş. Bu konuşmadan sonra mesajlara dönme, sana birşey aldıysa da eğer konuşmuştuk ya ben istemiyorum dersin. En fazla iki seferden sonra almayı bırakır. Benim kayınvalidem de bana bime falan gelen saçma şeyler alır birde şey derdi kalmaz diye aldım da pek param da yoktu aslında, benden ödememi de bekliyordu aslında, ben ona şey demiştim evdeki bir tabağı bile onlarca tabak arasından seçtim eve rastgele şeyler almak istemiyorum karşılaştırmak, eve uyarmi hissetmek istiyorum demiştim. Yine de aklına eserse alıyor bı dünya battaniye aldı mesela, parasını istemeyi bıraktı ama .

Basliga bakarak düşünüldüğünde sorun evlilik degil kayinaile gibi görünüyor.
Ben boyle karmasik iliskileri sevmem mesela o yuzden yalnizim.zaten çünkü cogu erkek annesiyle sık gorusen hatta hizmetçi olacak kadin ariyor ulkemizin gerçeği bu maalesef...
Yukaridaki öneriler guzel geldi bence sizin sınırlarınızı fazla zorlamislar ben olsam coktan patlardim herhalde. Evimin icini ben dusunurum tesekkurler diyebilirsiniz. Bir de haftada bir kv okey de sonrasi degil sanki kim olsa bu tempoya ayak uydurmakta zorlanir. Tek 1 kisiye gidin digerleri icin de zaten gorustuk deseniz zamanla oturur diye düşündüm ben de.

X