Fmf Hastalığı Olup Hamile Olanlar yada Bebek İsteyenler Buraya..

merhaba kızlar,
benim eşimde fmf hastası, ben bebek için tedavi görüyorum, ama bu hatalık sanırım kalıtsal, çocuğum da mutlaka fmf hstası olacak diye biliyorum.. olmama durumu varmı acaba? yani babadan çocuğa geçme olasılığı helede erkek çocuksa çok büyükmüş,
biz evlendik evleneli çok şükür atak yaşamadı eşim düzenli ilaç kullanıyo, ama bir kez 2006 da biz nişanlı iken yaşadı 2 gün işe gidemedi bu yüzden. Ne zor bi hastalıkmış, Allah hepinize şifalar versin. helede hamişlerimize inşallah ataklar yaşamazsınız kızlar..

Canım bildiğim kadarıyla bebeğe hasta olarak doğması için hem anne hem de babada hastalık (taşıyıcı da olsa) olması gerekiyor. Benim eşimin anne ve babasında görünürde hastalık yok, hatta akdenizli bile değil sülalesi. Ama taşıyıcılar herhalde.

kızlaaarr lütfen eşi fmf olan varsa yazsın..hatta fmf olupta bebeği olan ya da olmayanlar lütfen paylaşımlarınızı esirgemeyin..
sevgiler.

bende fmf hastasıyım çocuklugumdan beri hep hasta olurum mama teşhisim çok geç konuldu bu arada apandisitimi aldılar ama sancılarım hiç geçmedi bu arada evlendim 3 yıl çocugum olmadı sonr a oldu şimdi 2 oglum var birde karnım da ölen bebegim bu arada hiç merak etmeyin inşallah sizinde olur bu arada sormak istediginiz varsa sorun oldukça tecrübeliyim 38 yaşındayım sevgiler.

Merhaba, ben de FMF hastasıyım... 3 defa hamile kaldım doğal yolla. maalesef ilk ikisini kaybettim 3. sünü aldırmak zorunda kaldım.

kıslar 13 yıl kadar gecikmiş bir fmf hastasıyım. tanı konana kadar çekmediğim çile, gitmediğim dr, kullanmadığım ilaç, konulmamaış tanı kalmadı. nihayet 30 yaşında dün tanı konulabildi. çok mutsuzum. başıma gelecekleri bildiğimden olsa gerek... bebek düşünüyordum artık vazgeçtim.... öncelikle organlarımdaki hasarı öğrenmem lazım, ondan sonra belki düşünebilirim.

Herkese merhaba ,

Ben de FMF hastasiyim.Tum cocuklugum karin agrilariyla gecti. Yapilmayan test ultrasonu cekilmeyen organim kalmadi nerdeyse.Surekli idrar yollari iltihabi denilip gecistirildi.Sonunda 19 yasindayken bir doktor (Allah ondan razi olsun) acaba FMF mi diye suphelendi ve suphesi dogru cikti. Simdi 35 yasindayim ve 19 yasindan beni Kolsisin kullaniyorum.Ataklarim cok azaldi. Atak gecirsem bile cok hafif atlatiyorum.

Bebek konusuna gelince bende 1.5 yildir bebek icin ugrasiyorum. Su ana kadar hic bir gelisme olmadi. Tum tahlillerimizi yaptirdik.Ne bende ne esimde bir sorun cikmadi cok sukur. Sebepsiz teshisi kondu. Simdi Nisan'dan beri klomid+catlatma ignesi tedavisi oluyorum.Su ana kadar bir sonuc alamadim.

Bana ne Turkiye'deki ne burda gittigim doktorlar FMF hamile kalmana engel degil diyorlar.Yalniz burdaki doktor hamile kalmadan once FMF in iyi kontrol altina alinmis olmasi lazim yoksa hamile kalman durumunda FMF atagin olursa dusuk yapabilirsin dedi.Ayrica yine doktorlar hamilelik sirasinda ilacin bebege bir zarari yok ilacina devam etmen gerekir dedi.

Birkac ay once bende kisirlik-interfilite bolumunde FMF ile ilgili bir topik baslatmistim.Oradan birkac kisiyle yazisiyordum ama burdaki topigi daha bugun gordum.

Uzun yazdim ama FMF ile ilgili bir topik yazinca heyecanladim birden...

Herkese agrisiz gunler diliyorum.Sevgiler.

kızlaaarr lütfen eşi fmf olan varsa yazsın..hatta fmf olupta bebeği olan ya da olmayanlar lütfen paylaşımlarınızı esirgemeyin..
sevgiler.

Dinazorummm cerıotom delüm benim:asigim:ulaa ne çok ortak yönümüz var senlekaydirigubbakcemile3benimde eşim FMF lihihoyyytalkisalkisalkis

canım çok yakın arkadaşımın 3 çocuğu var...ve fmf hastası olduğunu yeni öğrendi...
turp gibi üç oğlu var...
onunda m694v geninde mutasyon varmış...
bir ara çok araştırdım...çocuklarınıda sırayla gen testine götürecek...
onun atakları genelde iltahabik ataklarla ortaya çıkıyordu..iltahaba yönelik tedavi yapılıyodu sonra tekrar..eklem ağrısı ateş karın ağrısı... sürekli dra gidiyordu..ama hamilelikleri çok ii geçmişti..hiç bir ilaç kullanmadı çünkü daha yeni öğrendi...
allah şifa v ersin...

şimdi kolşisinli ilaç kullanıyor..dru ömür boyu kullanacaksın demiş...çok zor..ama en azından çok geç kalınmadı.arkadaşım 35 yaşında ama şimdiye kadar fmf olduğundan bi haberdi...
ilaçlar en azından ataklarının daha hafif geçmeini sağlayacak..ama genetik bi durum olduğu için tedavi yok..
doğuştan bi durum olduğuna göre hamiş kalınmaması gibi bi durum yok..zira arkadaşımın üç oğlu var..
ama hamişken kolşisinli ilaç kullanmak konusunda hiç bi bilgim yok. sadece reçetesinde hamilelikte kullanılması konusunda olumlu şeyler okumamıştımm....

ben behçet hastasıyım fmf ile pek farkı varmı bilmiyorum. Kolşisin tedavisi görüyorum. 5 aylık hamileyim. Hamileliğimin ilk 15 günü kolşisin kullandım. ılk doktorum sadece bırakmamı söyledi .Sonraki doktoruma ilaç kullandığımı söylemedim.(Mutlaka söylemem gerekirdi oysaki) Sonraki muayenede söyledim. Kitabı açtı hamilelikteki etkiisni okudu. Hayvanlarda yapılan deneylerde sorunlarla karşılaşılabiliyor ancak insanlarda yeterince incelenemediğinden etkisi hakkında kesin bişe söylenemiyor yazıyodu özetle. Doktorum panik yaptı. hemen kağıt kalem tutuşturdu elime doktoruma zamanında bilgi vermediğimden sorumluluk bana aittir diye. Canım çok sıkıldı. Rısk grupları varmış a-b-c-d-x şeklinde en tehlikesi x miş . Kolşisini d grubununa almışlar. Çok korkuyorum. hamileliğinde kulanan arkadaşlar lütfen yazın

ben behçet hastasıyım fmf ile pek farkı varmı bilmiyorum. Kolşisin tedavisi görüyorum. 5 aylık hamileyim. Hamileliğimin ilk 15 günü kolşisin kullandım. İlk doktorum sadece bırakmamı söyledi .Sonraki doktoruma ilaç kullandığımı söylemedim.(Mutlaka söylemem gerekirdi oysaki) Sonraki muayenede söyledim. Kitabı açtı hamilelikteki etkiisni okudu. Hayvanlarda yapılan deneylerde sorunlarla karşılaşılabiliyor ancak insanlarda yeterince incelenemediğinden etkisi hakkında kesin bişe söylenemiyor yazıyodu özetle. Doktorum panik yaptı. hemen kağıt kalem tutuşturdu elime doktoruma zamanında bilgi vermediğimden sorumluluk bana aittir diye. Canım çok sıkıldı. Rİsk grupları varmış a-b-c-d-x şeklinde en tehlikesi x miş . Kolşisini d grubununa almışlar. Çok korkuyorum. hamileliğinde kulanan arkadaşlar lütfen yazın

canım merhaba,

bende behcet hastasıyım ve bebek istediğim için doktorum 2-3 ay önceden ilacı bırakmam gerektiğini söyledi.ilk mayısta bıraktım ama 2 ay çok hasta oldum boğaz ımda ve ağzımda yaralar bacağımda şişlikler çıktı tekrar ilacı 3 ay kullanıp 2 ay önce bıraktım şuanda vucütta iltihap olmasın diye penadur iğne oluyorum 3 haftada bir şikayetlerim var yine ama çok değil.sanırım bu ay korunmayı bırakabileceğim yani ben çok doktora sordum kullanmama izin vermediler ama fmf hastaları kullanıyolarmış nasıl oluyo bende anlamıyorum ama ben doktorumu dinledim ve 2 ay öncesinden bıraktım.sende canını çok sıkma stres bu hastalığı tetikliyor biliyosun.ilerde yapılan 2li 3 lü tarama testlerinde sorun varsa belli olur olmazsa amniyosentez yaptır 16.haftada yapılıyo galiba doktorunla ayrıntılı konuşmayı denesen iyi olur.inşallah bişey olmaz sağlıklı bebeğini kucağına alırsın.birde ben burda bi behcet hastasıyla konuşmuştum adını hatırlamıyorum ama o bana normal doğum yapma ben normal doğum yaptım genital bölgemde yaralar çıktı bende ilaca başladım bebeğimi emziremedim demişti.aklında olsun doktoruna sorarsın.

geçmiş olsun canım

bendede var bu hastalik yani fmf cok zor hamile kaldim kizim 15 aylik simdi bunun tek cözümü ilacini düzenli iceceksin ve strese girmeyeceksin kendine iyi bak

herşeye o kadar dikkat ediyorum. Şu ilaç kaçırdı bütün huzurumu. Şimdi dikkat ettiğim herşey o kadar küçük kalıyorki. Kullandığım kolşisin karşısında. tek teseelim 2 li 3 lü testlerin iyi çıkması. Allahım yardımcımız olsun hepimizin

herşeye o kadar dikkat ediyorum. Şu ilaç kaçırdı bütün huzurumu. Şimdi dikkat ettiğim herşey o kadar küçük kalıyorki. Kullandığım kolşisin karşısında. tek teseelim 2 li 3 lü testlerin iyi çıkması. Allahım yardımcımız olsun hepimizin

canım şuan ne durumdasın testleri yaptırdınmı bilmiyorum ama ben bugün kadın doğum doktoruna gittim bana ilacı içebilirsin dedi sonra üniversitede başka bi doktora yönlerdirdi oda çok iyi bir doktormuş iç ilacını dedi sonra behcet hastalığımı takip eden profesöre gittim sordum ben kullanmanı istemiyorum risk alamam sen bilirsin dedi.kafam allak bullak oldu biri iç diğeri içme diyor napıcam bilmiyorum.bu nasıl iş anlamadım doktorlar bile ayrı fikirlerde napıcam ben şimdi CADIARZU bu arada kategorisi c dedi doktor.

canım şuan ne durumdasın testleri yaptırdınmı bilmiyorum ama ben bugün kadın doğum doktoruna gittim bana ilacı içebilirsin dedi sonra üniversitede başka bi doktora yönlerdirdi oda çok iyi bir doktormuş iç ilacını dedi sonra behcet hastalığımı takip eden profesöre gittim sordum ben kullanmanı istemiyorum risk alamam sen bilirsin dedi.kafam allak bullak oldu biri iç diğeri içme diyor napıcam bilmiyorum.bu nasıl iş anlamadım doktorlar bile ayrı fikirlerde napıcam ben şimdi CADIARZU bu arada kategorisi c dedi doktor.

2 gün önce üniversite hastanesine gittim. Doçent yardımcısı baktı bana. Sıkıntı yapma dedi. hamileliğin en risksiz zamnında kullanmışsın dedi. (adetim gecikince bırakmıştım )
Zaten iyi görünüyor bebk dedi . 2 li 3 l testelerde iyi çıktı. Devam etmiyorum tabiki ilaca ama artık sıkıntıda yapmamaya çalışıyorum.
aftlarım için kenacort merhemi kullanmaya devam ediyorum. Çok zorda kalırsam kullanıyorum .Ona izin vermişti doktorum.

Geçmiş olsun sanada bu arada.

2 gün önce üniversite hastanesine gittim. Doçent yardımcısı baktı bana. Sıkıntı yapma dedi. hamileliğin en risksiz zamnında kullanmışsın dedi. (adetim gecikince bırakmıştım )
Zaten iyi görünüyor bebk dedi . 2 li 3 l testelerde iyi çıktı. Devam etmiyorum tabiki ilaca ama artık sıkıntıda yapmamaya çalışıyorum.
aftlarım için kenacort merhemi kullanmaya devam ediyorum. Çok zorda kalırsam kullanıyorum .Ona izin vermişti doktorum.

Geçmiş olsun sanada bu arada.

canım senin adına çok sevindim allah sağlıkla bebeğini kucağına almayı nasip etsin.kafana takma bişeyde yokmuş hamileliğin keyfini çıkar canım sen darısı başımıza artık.zaten ilacın kanıtlanmış bir etkisi yok çalışma olmadığı için bazıları iç bazıları içme diyor ama bende bu kadar ara verdim ilaca başlamayı düşünmüyorum tekrar.görüşmek üzere...

canım senin adına çok sevindim allah sağlıkla bebeğini kucağına almayı nasip etsin.kafana takma bişeyde yokmuş hamileliğin keyfini çıkar canım sen darısı başımıza artık.zaten ilacın kanıtlanmış bir etkisi yok çalışma olmadığı için bazıları iç bazıları içme diyor ama bende bu kadar ara verdim ilaca başlamayı düşünmüyorum tekrar.görüşmek üzere...

gene en iyisini doktorlar bilir tabiki ama idare edebiliyorsan ilaçsız idare etmeye çalış bence. Çünkü hamileyken bir doktorun en ufak teredüttlü konuşması alt üst edebiliyor bütün dünyanı. Aftlar için ben kenacort kullanıyorum. bide bebekler diş çıkartırken kullandıkları br jel varya mor kutulu. onu sürüyorum. Bacaklarımdaki morarmaları kendi haline bıraktım :) acısı oluyo bazen ama dayanılmaz değil. Öyle böyle kullanmamaya çalışıyorum.

X