Fmf Hastalığı Olup Hamile Olanlar yada Bebek İsteyenler Buraya..

gene en iyisini doktorlar bilir tabiki ama idare edebiliyorsan ilaçsız idare etmeye çalış bence. Çünkü hamileyken bir doktorun en ufak teredüttlü konuşması alt üst edebiliyor bütün dünyanı. Aftlar için ben kenacort kullanıyorum. bide bebekler diş çıkartırken kullandıkları br jel varya mor kutulu. onu sürüyorum. Bacaklarımdaki morarmaları kendi haline bıraktım :) acısı oluyo bazen ama dayanılmaz değil. Öyle böyle kullanmamaya çalışıyorum.

canım ben bacaklarım için ıslak pansuman yapıyorum eczanede hazırlanan yapma bi ilaç var doktor verdi istersen adını verim sende yaptır kullan işe yarıyor.yada doktoruna sor gerçi bana kullan bundan bişey olmaz temizleme amaçlı dediler.

canım ben bacaklarım için ıslak pansuman yapıyorum eczanede hazırlanan yapma bi ilaç var doktor verdi istersen adını verim sende yaptır kullan işe yarıyor.yada doktoruna sor gerçi bana kullan bundan bişey olmaz temizleme amaçlı dediler.

adını verirsen sevinirim. sorarım bende doktora

adını verirsen sevinirim. sorarım bende doktora

reçetede yazdığı gibi yazıyorum eau borigue %2 1000 cc

bunu buzdolabında saklıyosun günde 4 defa temiz gazlı beze yada temiz sargı bezide olur bundan dök sıkıp kızarıkların üstüne koyup 15-20 dk bekle.

fmf yi çok yakından bilen birisi olarak konuşuyorum muhakkak jinekoloğunaa günlük yaşantında yaşadığın sıkıntıları anlat... ben astım hastasıyım ilk gebeliğim 3 ay önce sonaa erdii ama hastalığımla ilgili bi durum değildii sen yinede hafife alma lütfenn bende bebeğimi alırlarken sorun yaşadım mesela narkoz veremedilerr falann ben dayanamam diee vermeleri için kağıt imzaladım benden ayırdıkları anı göremezdim çünkü:KK43:( o yüzden allah göstermesin binbir türlü halii var hamileleğinn gözük sen bi doktorunaa allahh kucağını doldursun inşallah seninde dualarım hamişş kardeşlerimlee...

Merhaba arkadaşlar. Aranzda behçet hastası olanlar var, çevremde benim dışımda hiç behçet hastası olan olmadığı için size bir sorum olcak. Lütfen cevaplayın çünkü aklıma çok takılan bir soru. Bu soruyu evli behçet hastalarına soruyorum. Bende behçet hastasıyım, 2 defa genital bölgemde şiddetli yaralar çıktı. bakireyim, ilerde evlendiğimde cinsel ilişkiye girdiğimde genital bölgemde yara çıkarmı? yani sizde hiç ilişkiye girdikten sonra çıktımı? lütfen cvp lütfen...

canım geçmişolsun bende 4 yıldır behcet hastasıyım ve 20 aydır evliyim ama benim evlendikten sonra genital bölgemde yara çıkmadı zaten yaranın cinsel ilişkiyle alakası yok ama yara olduğunda ilişki sırasında acı olabilir.ilaçlarını düzenli kullanmanı tavsiye ederim ayrıca evlendiğinde ilaç kullandığın sürece güvenilir bir korunma yöntemi seç mutlaka....

arkadaşlar merhaba bende fmf hastasıyım ilk belirgin atağımı 2005 de yaşadım o gü hamile olduğumu öğrendim ve apandisit dediler amaliyat olmadım doktorlar bana imza karşılığında 3 gün antibiyotik verdi çocuk sakat olur aldır dediler bende tüm kontrollerime gittim doktorum bebeğinde birşey yok dedi ve doğurdum şimdi 4,5 yaşında çok sağlıklı bir oğlum var ama hamileliğimin yarısından fazlasını hastanede yatırarak geçirdim benim gibi olanlar bilirler sağ kasıktaki ağrım 9 ay boyunca geçmedi teşhisim 2008 de hacettepede tesadüfen konuldu ve kolsin kullanmaya başladım pek düzenli kullanmadım açıkçası bu hafta başı kontrollerimi yaptırayım diye doktora gittim hastalık bel kemiğimi deforme etmiş ve belim tutulmaya başlamış doktor bana nasıl kalkıyorsun sabahları yarım saat spor yaparak belini açmalısın dedi ama benim o kadar yoğun sıkıntım yok şimdilik anlık sancılar oluyor ama idrar tahlillerimdede protein kaçağı var yani böbreklerimede zarar vermeye başlamış doktorum tam emin olmak için tekrar tahlillerin tümünü yaptırıyor perşembe günü alıcam sonuçları eğer yine aynı çıkarsa böbrekten biopsi yapacaklarmış canım çok sıkıldı yani anlayacağınız birde benim ataklarım hastanede yatıp serum yemeden geçmiyor en son atağımda 2 gece bir gündüz yattım ve 20 serum yedim anlıyacağınız ankarada olanlara önerim atak sırasında hacettepenin aciline gitmeleri bütün hastaneleri gezmiş birisi olarak birtek ordan memnunum birde ilaç konusuna gelince doktorum derki hamileyken ilaç içmez isen düşük yapma ihtimalin çok yüksek birde düşük olmasa bile çocuk senin böbreklerini yer diyor canım çok sıkıldı birde internette ilacın erkekler için geçici kısırlığa neden oluğunu ve çocuk düşünüldüğü zaman geçici olarak bırakılması gerektiğini okumuştum biraz uzun oldu ama kusura bakmayın hepimize geçmiş olsunnnnnnnnnnnnnn

slmmm..ben de 24 yaşındayım ve 9 yaşından bu zamana kadar fmf ile ugrasıyorumm..11 aylık evliyim 5 ay önce bebeğimin kalp atışları durdu karnımda ve kürtaj olmak zorunda kaldımm..doktorum ilacımı kullanmamı tavsiye etmedi ve hamileliğim boyunca atak gecirmeyeceğimi söyledi emin olmak için 3 dr a gittim sadece bir tanesi kullanmamı önerdi ama 9 haftalık hamileliğimde üst üste ataklar yaşadım ilacı kullanmadıgımdan..şimdi tekrar bebek istiyorum ama ilacı kullanıp kullanmamakta çok kararsızım kullanmadıgımda da çok acı çekiyorum ne yapacam bilmiyorum bu ay 4 kere üst üste atak gecirdim şimdi kendimi devamlı dinlendiriyorum..umarım ALLAH hepimizin yardımcısı olurr..

Mrb.. Kader ortaklarım, ben de fmf hastasıyım ve 34 haftalık hamileyim. hamileliğim boyunca çok şükür hiç atak geçirmedim ve hamileliğimin başından beri düzenli olarak günde 2 tane olmak üzere ilacımı alıyorum. doğuma olan zaman yaklaştıkça iyice korku başladı. doğumunu yapmış arkadaşlar, doğum yöntemini belirlemenizde(normal ya da sezeryan) hastalığımızın bir etkisi oldu mu? aramızda epidural normal doğum yapmış olan var mı? inşallah normal doğum istiyorum ama doğumdan çok hastalığımdan korkuyorummmmm.:KK43::KK43:

Merhaba.
Bugün ilk defa görüştüğüm doktor şikayetlerimi sıralarken FMF ten şüphelendi. Aslında çok sancılı ataklar geçirmiyorum fakat sedimantasyon ve CRP testlerim 86 ve 26 sonuç veriyor. Her ikisinde de normal değer 6. Çocukluğumdan beri akut rinit, akut sinüzit sorunlarım vardı. 1997' de şiddetli karın ağrısıyla gittiğim hastane apandisitten şüphelendi. Röntgen, ultrason ve tahliller onaylamadığı için büyük bir merakla ameliyata aldılar :)) Bu yıl şiddetli bilek ve bacak ağrılarım başladı. Ayrıca infertilim. Ayrıca çok uzun süre yüksek dozda antibiyotik aldığım için candida sorunum da oluşmuş. Mantar ve iltihap kendi başına gebeliğe engel olduğu için önce onu çözmeye çalışıyordum, kazdıkça gömüldüm :)) Gerçi daha test yaptırmadım. Umarım sonuç negatif çıkar. Pozitif çıkarsa da sizlerin burada olmasından güç alacağım.
Çok uzun oldu kusura bakmayın. Ama anlaşılacağımı bilerek paylaşmak çok daha rahatlattı beni. İyi ki buradasınız...

merhaba,
bende, kız kardeşimde ve erkek kardeşimde var FMF. Kız kardeşim hamileliği süresince kolşisini kullandı doktoru izin verdi ama ona rağmen atakları oldu hatta düşük tehlikesi bile geçirdi ama çok şükür sapa sağlan erkek bebeği oldu çok şükür. Erkek kardeşimde kullanıyor kolşisin onunda bebeği oldu kısırlık söz konusu olmadı şükürler olsun. Bende kullanıyorum kolşisin 34 yaşındayım benim 7 yıldır bebeğim olmuyor çok uzun süre bilinemedi hastalık çocukluk dönemim ve ilerki yaşlarım hep ataklarla geçti sonra teşhis konuldu kolşisin kullanmaya başladım. şimdide bebek için uğraşıyoruz FMF bağlamak istemiyorum bebeğimin olmamasını ama yinede düşünmeden edemiyorum çok zor bir hastalık. Allah hepimizin yardımcısı olsun arkadaşlar...

33 haftalık hamileyim, fmf hastasıyım. Teşhis hamileliğimin 3.ayında geçirdiğim atak sırasında konuldu. yıllardır ne olduğunu bilmeden yaşdığım, durup dururken ortaya çıkan çok şiddetli göğüs ağrısı ve nefes alama şikayetlerimin nedeni bulunmuş oldu. teşhis hamilelikte konulduğu için kolşisine başlamadım. şuan yine atak geçiriyorum, hafifledi bugün biraz. doğumuma bir ay kaldı. acaba fmf li hamişler doğumu nasıl yapmayı tercih ettiler?

merhaba ;
29 yasındayım.fmf hastasıyım.4 ay önce uzun ve yorucu bır süreçten sonra teşhis kondu.Hamıleliğim çok rahat geçti.Kansızlık problemi hiç yaşamadım.Doktor çok şaşırtıcı oldugunu söylüyor.Her belirti FMF olmayabilir , eğer böyle bir şüpheniz varsa yada olabilir dendi ise MUTLAKA Üniversite Araştırma Hast.lerinde GENETİK MUTASYON tahlilinizi yaptırın.Kesin tanı bu sayede konabılıyor ve hiç bir özel hastane bunu yapacak düzeyde olmadıgını biliyorum.İst.da yaşıyorum.Çapa da tanıdık vasıtası ile giderek derdimizi anlattık..ve 2 ay tahlil sonucu bekledik.Kan örneklerini labaratuvara kendı elımle götürdüm.Lösemi ve KEmik İliği MErkezi ne bıraktık.Kolsişin başladım sonuç olarak teşhisten sonra 1 kez atak yaşadım.Gelmesi gitmesi ayrı bir stres ve aldıgınız her agrı kesici, böbreklere zarar veriyor.Atak sırasında iltihabın vucuttaki ilerleme hızının ölçüldüğü .---amilodioz birikiminin---bir test yapıldı.sonucu henuz almadım.Alsamda yapılacak çok birşey yok vucuda ne zarar vermiş onu göreceğiz...

GEÇMİŞE dönup baktıgımızda bebeklıgımden gelen,5 -6 yasa kadar havale gecmısı
16 yasından sonra kalp carpıntısı --kan dolasımında sorun oldugu pıhtılasma oldugu söylenmıstı
18 yasında yuksek tansıyon.....
derken bugun böyle...parçalar birleşince sonuç ortaya cıkıyor.
keske daha önce teshıs edılseymıs ve vucudum daha az zarar görseymiş...
Herkese ataksız günler..geçmiş olsun...

merhaba ;
29 yasındayım.fmf hastasıyım.4 ay önce uzun ve yorucu bır süreçten sonra teşhis kondu.Hamıleliğim çok rahat geçti.Kansızlık problemi hiç yaşamadım.Doktor çok şaşırtıcı oldugunu söylüyor.Her belirti FMF olmayabilir , eğer böyle bir şüpheniz varsa yada olabilir dendi ise MUTLAKA Üniversite Araştırma Hast.lerinde GENETİK MUTASYON tahlilinizi yaptırın.Kesin tanı bu sayede konabılıyor ve hiç bir özel hastane bunu yapacak düzeyde olmadıgını biliyorum.İst.da yaşıyorum.Çapa da tanıdık vasıtası ile giderek derdimizi anlattık..ve 2 ay tahlil sonucu bekledik.Kan örneklerini labaratuvara kendı elımle götürdüm.Lösemi ve KEmik İliği MErkezi ne bıraktık.Kolsişin başladım sonuç olarak teşhisten sonra 1 kez atak yaşadım.Gelmesi gitmesi ayrı bir stres ve aldıgınız her agrı kesici, böbreklere zarar veriyor.Atak sırasında iltihabın vucuttaki ilerleme hızının ölçüldüğü .---amilodioz birikiminin---bir test yapıldı.sonucu henuz almadım.Alsamda yapılacak çok birşey yok vucuda ne zarar vermiş onu göreceğiz...

GEÇMİŞE dönup baktıgımızda bebeklıgımden gelen,5 -6 yasa kadar havale gecmısı
16 yasından sonra kalp carpıntısı --kan dolasımında sorun oldugu pıhtılasma oldugu söylenmıstı
18 yasında yuksek tansıyon.....
derken bugun böyle...parçalar birleşince sonuç ortaya cıkıyor.
keske daha önce teshıs edılseymıs ve vucudum daha az zarar görseymiş...
Herkese ataksız günler..geçmiş olsun...

ben 36 haftalık hamileyim fmf taşıyıcısıyım.ataklarım çok şiddetli değil sadece taşıyıcı olduğum için.ilk gebeliğim düşükle sonuçlandı ben kolsişin kullanıyordum o zaman .hamile olduğumdan haberim yoktu .öğrenir öğrenmez pat diye kestim kolsişini kullanmayı hiç doktora sormadan filan.sonra düştü bebeğim.düşükten sonra doktora kontrole gittiğimde söyledim fmf olduğunu ilacı da bıraktığımı doktor kesmemeliydin pat diye gebelikte kesilirse düşüğe neden olur dedi.en az dozda yani günde bir e düşürülmeliymiş ilaç ben normalde günde 3 kere kullanıyordum.düşükten sonra tekrar başlamadım artık ilaca hemen arkasından tekrar bebek istediğim için şuana kadar da hiç kullanmadım doğumdan sonra tekrar başlıcam ilaca.Doktora gitmenizde fayda var hamile kalmadan önce

Merhaba arkadaslar bende yaklasık 2 senedir bu ilacı kullanıyorum ve FMF oldugumu ögrendim.allah hepimizin yardımcısı olsun dün aksam yine cok ciddi bi atak gecirdim tekrar arastırayım derken bizim sitedede böyle bi alan acıldıgını farkettim yazdıklarınızı okudum biraz içim rahatladı doğum konusunda daha bekarım 2012 de evlenicem nasipse hakkımızda hayırlısı

ben de fmf liyim.Hiç korkma gebelikte ilacını kullandığın takdirde bir sıkıntı yaşanmıyor.Ama sakın ilacı bırakma dr lar hep bunu söyüyor.Ayrıca kısırlık yapan bir hastalık değil

arkadaşlar herkese merhaba bende fmf hastasıyım ve tanı konulana dek birsürü eziyet çektim 2 yıldır evliyim çoçuğum olmuyor benim aldığım bilgilere göre kolsişin kullanan hastalar hamile kalamıyormuş hamile kalabilmek için 2 yıl kadar ilaç kullanımına ara verilmeliymiş bunu hem int okudum hemde jinekoloji doktoruma sordum oda doğru olduğunu söledi aranızda bunu duyan başka biri vamı?gerçi ben bunu evlenmeden önce duyduğum için 1 yıldır ilaç kullanmıyorum atak geçirmedim ama doğrumu yapıyorum bilemedim bilginiz varsa paylaşırmısınız

arkadaşlar herkese merhaba bende fmf hastasıyım ve tanı konulana dek birsürü eziyet çektim 2 yıldır evliyim çoçuğum olmuyor benim aldığım bilgilere göre kolsişin kullanan hastalar hamile kalamıyormuş hamile kalabilmek için 2 yıl kadar ilaç kullanımına ara verilmeliymiş bunu hem int okudum hemde jinekoloji doktoruma sordum oda doğru olduğunu söledi aranızda bunu duyan başka biri vamı?gerçi ben bunu evlenmeden önce duyduğum için 1 yıldır ilaç kullanmıyorum atak geçirmedim ama doğrumu yapıyorum bilemedim bilginiz varsa paylaşırmısınız

merhaba ben de fmf hastasıyım bana da 6 yaşında başlayan ataklarıma 18 yaşında tanı konmuştu şuan 32 yaşındayım
18 yaşından beri kolsini hiç bırakmadım çünkü kolsinin tek dozunu bile atlamamak gerekiyor
2,5 yaşında bir kızım var hamilelikte bile 4x1 kullandım
şimdi de 5 haftalık gebeyim ilaca devam ediyorum
fmf hastalığının kendisi kısırlık yapabilmektedir. Tekrarlayan ataklara bağlı olarak gelişen karın içi yapışıklıkların ve hastalığın doğrudan yaptığı etkilerin kısırlığa neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle kolşisin tedavisi zannedilenin aksine kısırlık riskini azaltmaktadır.
ilacına bence hemen başla bir de iyi bir kadın doğum uzmanına muayene ol belki sorun başka birşeydir belki eşindedir sorun
kolsin fmf'in en kötü komplikasyonunu önlüyor bana geç tanı konduğu için böbreklerimde amiloidoz gelişti
en azından kolsin şuan amiloidozun ilerlememesini sağlıyor
inşallah en kıza zamanda problemin çözülür hamilelik haberlerini alırız

merhaba kızlar bende 18 yaşımda başladı bu kramplar :KK5: uzun süre yanlış tedavi ve ilaçlar kullanmışım taaaa ki düne kadar :KK5: dün kan testi sonucumu aldım fmf olduğum ortaya çıktı :KK43: kolsin ilacı kullanmaya bugünden itibaren başladım koskoca 12 yıl bu ağrılarımla neler çektimm ve de çekeceğim 6 yıldır da bebek özlemi çekmekteyim geçen ay ilk tüp bebek tedavim oldu negatif :KK14: Rabbim inşallah hepimize çok bekletmeden nasip eder ataklarımız hafiflesin her zaman inşallah

merhaba arkadaşlar..
çok küçük yaşlardan beri bu hastalıkla savaşıyorum. gitmediğimiz doktor kalmadı. şu an 26 yaşındayım ve teşhis daha dün koyuldu. doktorlar hep bu fmf den şüpheleniyordu fakat testlerde çıkmıyordu. ben atak geçirdiğimde 2 gün bulantı kusma yüksek ateş ve karın ağrısından duramıyordum. haziranda da evliliğimize 2 yıl olacak. 1 yıldır bebek istiyoruz fakat dr a gitmemize rağmen ne eşimde ne bende bir sorun çıkmadı. fakat 1 yıldır bebişimiz olmuyor. şimdi hastalığımı öğrendim acaba bundan mı kaynaklanıyor. endişelerim var. rahim filmi vs her şey yapıldı bu ay aşılama için adetin 2. günü randevum var. Allahım sonumuzu hayır getirsin çok zor. Dr banada kolsin verdi. İnşallah hepimiz sağlıklı sıhhatli bebeklere sahip oluruz. sancısız ataksız..

X