Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Gaz sorunu konusunda yardım lütfen

Uzun süredir diyet yapıyorum kepek ekmek tüketiyorum bir akşam gaz sancısıyla acillik oldum serumla biraz kendime geldim kepek ekmeği kestim şikayetim de bitti adeta doğum sancısı gibiydi, zaman zaman yine oluyor ama Metsil bana iyi geliyor:nazar:

bende aynı dertten muzdaribim hem bağırsaklarda birde miğdemde gaz olmuyormu kendimi şişmiş bir balon gibi hissediyorum doktor banada dedbirad vermişti ömür boıyu kullanabilirsin bir zararı yok dedi içince işe yarıyor ama ben ilaç kullanmayı pek sevmediğim için çekiyorum birde mevsimin ve hava şartlarının da etkisi var heralde.

arkadaşlar bahsi geçen çayı buldum. Sindirime yardimci olan Lipton Yemek Sonrasi Sindirim Çayi, anasondan zencefile, rezeneden frenk kimyonu tohumuna mideyi rahatlatan 7 farkli bitkiden olusuyor. ben internetten buldum ama en kısa zamanda markette de arıcam :)

selam kızlar insanın birilerine anlatamayacağı bir derdinin olması ne kadar kötü hiç kimseye söyleyemiyorsun üstelik toplum içinde sesler çıktığı içinde bir o kadar utanç verici. çok üzülüyorum bu yüzden depresyona girdim ölmeyi istedim doktora gaz sorunu için gittim kolonoskopi yaptırdım hiçbir şey çıkmadı. özellikle soğuk havalarda çok kötü oluyorum ne kadar kalın giyinsem da fayda etmiyor. insanlar seni anlamıyorlar çok üzülüyorum

merhaba canım benim doğumdan sonra böle bi problemim oldu. Allahtan toplum içinde olmadı çok utanırdım ve hep aklımda ya olursa deyip tedirgin oluyodum ama yanlızken de kendini tutup çıkartmadın mı o kadar olmuyo rahat bıraktığında vucut alışıyomu nedir bilmiyorum tutmak istesende gidiyo ben gazlı hiçbirşey yemiyodum ve gerçekten Allah yardımcın olsun çok zor benimki sezeryan doğumdan dolayı oluyodu şu an öle yok şükür soğan gazı alıyo diyolardı suyunu iç bi istersen sabahları haşlayıp suyunu içiceksin geçmiş olsun canım:eek::1hug:

Kızlar bir bakın isterseniz internetten buldum..

ınsanın sindirim sisteminde oluşan gaz miktarı kişiden kişiye ve gıdalara göre değişir. Bu nedenle �normal� gaz tanımı da zordur. Her bireyin sindirim kanalında gaz oluşur fakat gazı çıkartmak utandırıcı ve rahatsız edici olabilir.

Aşırı Gaz problemi olanlara aşağıdaki sorular sorulur:

- Yemeğinizi hızlı veya stres içinde mi yersiniz ?

- Kuru fasulye, lahana ve muz gibi gaz üreten besinleri aşırı tüketir misiniz ?

- Sigara , puro içer misiniz?

- Gevşek takma dişiniz var mı ?

Eğer bu sorulardan birine cevabınız evet ise Aşırı Gaz problemi ile mücadele etmeniz gerekir.

Geğirme, aşırı şişkinlik ve gaz çıkarma sorunlarıyla ile müracaat eden hasta sayısı oldukça fazladır. Bu sorun can sıkıcı olmakla beraber, genellikle zararsız ve önlenebilir bir sorundur.
BAĞIRSAK GAZININ NEDENLERı:

Mide bağırsak kanalındaki gaz iki kaynak ile oluşur. Biri yutulan hava diğeri ise bağırsakta bulunan zararsız mikroorganizmaların gıda artıklarından oluşturduğu gazdır.

Hava yutulması (aerofaji) midedeki gazın en önemli nedenidir. Herkes yemek yerken veya su içerken az miktarda hava yutar. Fakat hızlı yemek yemek, yemek yerken konuşmak, sakız çiğnemek, sıgara içmek ve gevşek takma diş kullanmak yutulan hava miktarını artırır.

Geğirme ile yutulan havanın büyük bir kısmı mideden ağız yolu ile çıkar, geri kalan gaz ince bağırsaklara geçer, bir kısmı ince bağırsaklarda emilir,geri kalanı kalın bağırsağa geçer ve makattan vücudu terk eder.

Kalın bağırsakta bulunan zararsız mikroorganizmalar gıda artıklarından gaz üretir. Bu mikroorganizmalar, mide bağırsak kanalının daha yukarı kısımlarında sindirilemeyen kompleks karbonhidratları (şeker, nişasta, lif), selülozu sindirebilir. Bu sırada gaz açığa çıkar. Herkesin kalın bağırsağında belli oranda zararsız mikroorganizma vardır.

Yutulan ve bağırsaklarda üretilen hava miktarı değişkendir. Mide ve bağırsaklardaki gazın yaklaşık %99�u nitrojen, oksijen, karbon dioksit, hidrojen ve metandan oluşmaktadır. Bu 5 çeşit gazda kokusuzdur. Hidrojen ve karbon dioksitin karbonhidratların kalın bağırsak da tam olarak emilmemesinden dolayı yoğun miktarda üretilir. Metan gazı ise, ancak insanların %30�unda üretilir. Metan gazı üretimi diyet bağımlı değildir, daha çok ailesel (kalıtsal) özellik göstermektedir. Gazın hoş olmayan kokusu hidrojen sülfit, amonyum, indol ve skatol gibi diğer kimyasallara aittir.

Çıkarılan gaz miktarının yaklaşık yarısı yutulan havadan meydana gelmektedir. Sağlıklı birçok insan, günde yaklaşık 10 kez gaz çıkarmaktadır. Ancak normalden daha çok gaz üretiyor yada gaz üreten yiyecekler fazla miktarda alınıyorsa günde 50-100 kez gaz çıkarılabilir.
EN SIK RASTALANAN ŞıKAYETLER

Aşırı gaz şikayeti olan hastalar, genellikle şu belirtilerle başvururlar.

Hastalar sabah uyandıklarında karınlarını düz olduğunu ve gün içinde giderek şiştiğinden, hatta elbiselerinin onları rahatsız ettiğinden şikayet ederler. Bazı kadınlar menstrüel kanama öncesi şikayetlerin artmasından rahatsızdırlar.
Geğirme

Bağırsak gazının en sık sebebi yutulan havadır. Hızlı yemek yemek, içecekleri kamış kullanarak içmek, sakız çiğnemek, şeker emmek, sigara içmek ve gevşek takma diş kullanmak hava yutmayı kolaylaştırır. Geğirti ile midede biriken aşırı gaz, yemek borusuna oradan da ağız yoluyla geri atılması ile oluşur.

Bazı bireyler ardı ardına geğirirler. Bu tip geğirtinin yenilen ve içilen gıda ile pek bir ilgisi yoktur. Asıl neden, psikolojik olarak yutulan aşırı havadır. Yutulan bu hava midede fazla miktarda gaz birikimine ve kronik geğirmeye neden olur. Bu durum, midenin aşırı gaz ürettiği anlamına gelmemelidir.

Sosyal olarak rahatsız edici ve kalın bağırsakta oluşan hidrojen ve karbondioksit gazlarının neden olduğu bir şikayettir. Bağırsakta tam olarak emilemeyen karbonhidratların (selüloz gibi) kalın bağırsakta bakteriler tarafından parçalanması sırasında oluşurlar. Değişik karbonhidratların tam olarak emilememesi normal bir durumdur. Bu emilemeyen karbonhidratlara bakterilerin etkisi nedeniyle gaz üretilir.

Kuru fasulyenin gaz oluşturma yeteneği iyi bilinmektedir. Kuru fasulye ve lentilin içindeki şekerler ince bağırsaktaki enzimler tarafından parçalanmaya dirençlidirler. Bu şekerler kalın bağırsağa geldiğinde bakteriler tarafından fermente edilirler ve açığa gaz çıkar.

Buğday, yulaf, mısır, patates ve bazı sebze ve meyve içindeki karbonhidratlar da kalın bağırsağa kadar tam olarak sindirilmez ve emilmez. Buna ek olarak insanların süt içindeki ana şeker olan laktoz�a duyarlılıklarıda değişkendir. Bir çok erişkinde laktozu parçalayan ana enzim olan laztaz eksikliği görülür ve bu insanlar laktozu parçalayıp sindiremezler. Laktaz enzimi ayrıca yaşla da miktarı azalan bir enzimdir. Sağlıklı insanların %40-50�si sentetik bir şeker olan sorbitolün emilimini de yapamazlar. Her gün 10 gram sorbitol kullanımı (5 adet şekersiz sakız çiğneme) ile gaz üretimi artar.
AŞIRI GAZ ÜRETEN YıYECEKLER ŞUNLARDIR:

Karbonhidrat içeren gıdalar gazın oluşumundan sorumludur. Yağlar ve protein gaz oluşumuna neden olamaz fakat kokusunu etkileyebilir.
Şekerler:

Gaz üretimine neden olan şekerler rafinoz, laktoz, fruktoz ve sorbitoldür.
Rafinoz:

Fasülyede fazla miktarda bulunurken lahana, Brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz, diğer sebzeler ve hububatta az miktarlarda bulunur.

Laktoz:

Laktoz sütte bulunan doğal şekerdir. Aynı zamanda süt ürünlerinde de bulunur. (Süt, peynir, krema, dondurma vs)

Fruktoz:

Soğan, enginar, armut ve buğday da bulunur. Fruktoz aynı zamanda bazı içeceklerde ve meyve sularında tatlandırıcı olarak kullanılır.

Sorbitol:

Doğal olarak meyvelerde bulunur. Elma, armut, erik, şeftalide sorbitol vardır. Sorbitol aynı zamanda yapay tatlanmdırıcı olarak yemeklerde, sakız ve şekerlerde bulunur.

Nişastalar:

Patates, mısır, sehriye ve buğday kalın bağırsakta gaz üretimine neden olur. Nişastalar içinde pirinç gaz üretilmesine neden olmaz.
Lifler (Fiber):

Çoğu gıda, çözünebilen ve çözünmeyen lif içerir. Çözünebilen liflerin sindirimi kalın bağırsakta olur ve gaz üretirler. Fasulye, kuru bezelye, soya fasulyesi, mercimek, yulaf kepeği, çoğu meyve çözünebilir lif içerirler. Çözünmeyen lifler, kalın bağırsakta sindirilmeden dışkı ile atılırlar. Bu nedenle gaz üretimi çok az olur.
TEDAVı Geğirme, Şişkinlik Hissini ve Aşırı gaz çıkarmayı azaltmak için:

� Gıda günlüğü tutulur. Kişiyi hangi gıdalar etkiliyorsa onu belirlemeye çalışılmalıdır.

� Kişi geğirmek için kendini zorlamamalıdır.

� Hava oluşturan yiyeceklerin alımı azaltılmalıdır. Fırınlanmış gıdalar, ince çekilmiş
kremalar, sülfe ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

� Sigara içme, sakız çiğneme, şeker emme, içecekleri kamış kullanarak içme veya
dar ağızlı şişelerden içme uygulamalarından kaçınılmalıdır.

� Düzenli yemek yeme

� Her öğünlerde eşit oranlarda yemek yenilmelidir

� Hızlı yemek yemekten kaçınılmalıdır

� Gevşek takma dişler düzeltilmelidir

� Yemekten hemen sonra yatılmamalıdır

� Yağdan zengin gıdalar, kızartmalar, krema ve soslu yiyecekler ve hamur işlerinden
kaçınılmalıdır. (Yağ kısıtlaması ile sindirim sistemi üzerine düşen yük azalır ve
üretilen gaz miktarı da azalır)

� Kabızlık sorunu yok ise gaz ve şişkinliğe neden olan lifli gıdalardan kaçınılmalıdır

� Düzenli fiziksel egzersiz yapılmalıdır

� Kişi kendini kötü hissettiren yiyecekler yememeli (yiyeceklere herkesin toleransı
farklıdır)

� Süt ve ürünleri tolere edebilecek miktarda tüketilmeli. (Laktaz eksikliği olanlar ancak
yarım bardak süt veya yoğurdu tolere ederler)

� Diyet ürünleri, sorbitol, mannitol gibi diabetik ürünleri içeren yiyecekle, şekersiz
(tatlandırıcı ile yapılmış) sakız ve tatlılar fazla tüketilmemeli

� Aktive kömür (karbon) tablet veya kapsüller kullanılabilir. Bunlar geniş yüzeylerinde
gaz toplarlar. (Kömür, dışkıya siyah renk verir) (aktive karbon ilaç olarak eczanelerde
satılır)

� Simetikon içeren ürünler kullanılabilir. Simetikon yüzey gerimlerini düşürerek gaz
partiküllerini parçalar.
-ALINTIDIR-

kızlar bendede gaz sorunu var ama benim öyle sancı falan yok seslerde yok sadece göbeğim çok fazla bi ara düzelmişti ıhlamur içiyodum sürekli bide ayaklarınızı sıcak tutun arkadaşlar çok önemli ben bide karnıma sıcak su tutuyorum daha iyi geliyo bana yemektende kesemiyorum ya tıka basa yiyiyorum kilolu değilim ama göbek çok işte inş.en yakın zmanda şifa bulursunuz ama kesinlikle bitki çayı içmeyi ihmal etmeyin

ben de de aynı sorun vardı aşırı gurultu gaz ishal oldum arada sonra barsak mantarı çıktı tedavi oldum şimdi gurultular kalmadı

ya kızlar benimle aynı dertten muzdarip ne cok kişi varmıs ben sadece bende oluyo sanardım ... ya inanın 4 defa acile kaldırıldım bu gaz yuzunden yerleri tırmaladım o derece sancılanıyodum :KK43:( bıktım artık inanın yaşadıgıma lanet ediyorum:KK43: soguk havalarda kat kat giyinsem bile gene oluyor :KK43: bahar aylarında o hafif serinlik olurya akşamları o zaman bile agzımın tadıyla bi balkonda oturamıyorum hemen şişiyorum ölecek gibi oluyorum ve gazımı tutmakta zorlanıyorum :KK43:(( bazende ianadına cıkaramıyorum içimde dolaşıo ama sancı verio ve cıkmıyor:KK43:( isyanları oynuyorum bıktım artık ... yemek deseniz yemekte oyle cok yiyen biri değilim :KK43: bu soruna bi care bulan olursa lutfen paylaşsın :KK43: bitkisel cayları cok içmek istememe ragmen midemi yakıo mahfedio içemiyorum :KK43:((

Off hepimizin derdi aynıymış.
Bu konuda topik açmayı düşünürken benim gibi şikayetleri olanları görünce rahatladım biraz.
Kilom boyuma göre az ama göbek sorunum var.Hep şiş sanki yesemde yemesemde hele en cok sevdigim patates kızartmasını yiyince davul gibi şişip karnıma kramplar giriyor.
Beni şuan görseniz rahat 3-4 aylık hamile zannedersiniz.
ışin kötü tarafı daha önce hiç böyle şikayetlerim yoktu.
Ögrenciyken ev arkadaşım durmadan gaz cıkartırdı sinir olurdum bu ne ya bu kadar derdim.
Başıma geldi.Ama ben gaz cıkarma özürlüyüm cogu zaman o bile cıkmıyor.
Ama ibrahim saracoglu gaz sorunu için sabah aç karnına içebileceginiz sıcaklıktaki bir bardak suya birkaç damla limon sıkıp için gazınızın cıktıgını anlayacaksınız dedi ben yaptım ve bayag rahatlattı deneyin derim.

bagirsak sendromunun tipik belirtisi gaz sorunu..evim disinda bir yerde kesinlikle yemek yiyemezdim karnim siser diye ozelliklede aksam saatlerinde baska bir yerdeysem yine sorun olur mu diye dusunur kendimi stres yapardim bu yuzdende tekrar siserdim..sosyal yada is ortaminda muthis sorun cikariyor..karniniz kocaman sisiyor gurultular cikartiyor..uzulunce birde heyecanlaninca oluyordu bende..senağlamauzun zamanimi aldi ama gecti..saat 6-7 den sonra kesinlikle yemek yemeyin yediklerinize de cok dikkat edin once..a.ssigara,alkol,cikolata,tursu,limon asitli-yagli gidalar,kizartmadan kesinlikle uzak durun..sebzeleri cig tuketmeyin...stres yapmamaya calisin..duzenli egzersizler yapin mideniz rahatlar,gaz ve kabizlik sorununuz zamanla cozulur ve bagisiklik sisteminiz kuvvetlenir..birde bana muz cok iyi geliyordu.sabahlari mide ilacim var o asit salgisini duzenliyor..hayat kurtaricim gibi birseydi bu ilac..:hooray:

rezene cayi ve muskat cayi yapin ikiside gaz icin birebirdir..:1rolleyes:

Son düzenleme:
Benim de mide ve karnımda gaz ve -özür dilerim- geğirme şikayetiyle acile gittiğim bir zamanda doktorum helikobakteri diye bir mikroptan şüphelenmişti ve yaptığı tahliller sonucunda haklı çıktı. Biraz zor ve ağır bir antibiyotik tedavisi gerektiriyor ama aklınızda bulunsun. Bu ihtimali de göz önüne alın hanımlar..

kizlar her sabah kaliteli 1-2 cesit bal ve poleni karistirip 1 kasik ac karina alin..dilerseniz uzerine tarcinda koyun..etkisini goreceksiniz mutlaka..ayrica bana muzda cok iyi geliyor.

arkadaşlar ben de yıllarca gaz sancısı çektim... mideme, sırtıma, sonrada bağırsaklarıma inen bir sancı....hastanelik bile olduğumu bilirim bu sancıdan... en son 7 ay önce (ikinci bebeğimin doğumundan 3 ay sonra) sancılandım... bir tıp merkezine gittiğimde doktor karın bölgemin ultrasonunu istedi... ne çıksa beğenirsiniz .. safrakesesinde taş... şu anda tedavi olamıyorum ilaç alamıyorum... (uzman doktor bile bulmadım..) sancılara devam ama en azından derdimin ne olduğunu biliyorum... emzirme döneminden sonra doktor tedavisine başlayacağım.... çok geçmiş olsun herkese

aaa o gaz problemi var ya şu utançtan mahveden o bende de var...

bende de var bu gaz özellikle stres etikliyor bir de süt ve yumurta türünden yiyecekler...bende bu gaz çok şiddetli bir ağrı yapıyor ve hep karnım şiş dolaşıyorum hele bir de guruldamıyor mu sessiz bir ortamda olunca çok kötü oluyorum şekilden şekle giriyorum guruldamasın diye of çok kötü birşey :kedi: doktora gitmedim, sabahları rezene çayı içiyorum birazcık hafifletiyor ama yine de karnımın guruldamasına engel olamıyorum...çok berbat bi rahatsızlık. yemek yedikten sonra da yediklerim ağzıma gelir hep reflü de var galiba :gitme:

başka biryerde yemek yıyeemek tuvalete gıdememek senelrdı bunu yasıyorum hepınıze gecmıs olsun
kızlar bol bol su için bana cok ıyı geldı su

slm kızlar bendede gaz sorunu sanırım ramazanda başladı karnım davul gibi şiş doğum sancısı gibi sancı giriyo gaz falanda çıkmıyo valla ölüyom hava deişimi yaparmı aceba kızlar bide gece ince yatıyoz üşütünce artıyomu iftarda sıcak suyla açayım belki iyi gelir

X