Gebelikle ilgili sorular

Dr. bey merhaba, şu an hamileyim fakat kaç haftalık olduğundan emin değilim. Son adet tarihim 12 aralık idi, 25 ocakta yaptırdığım kan testinde beta hcg 2043 çıktı. Bir daha da beta hcg ölçümü yapmadı doktorum. 8 şubat da kontrole gittim sadece kese göründü. doktorum ya boş gebelik yada geç döllenme dedi, beta hcg değerinin yüksekliği bebeğin büyüklüğünü ne kadar etkiliyor, bu rakam 25 inden itibaren katlanarak yükselmesi gerekiyorsa 20 günde baya yükselmiş olması gerekmez mi ve bebek sağlıklı gelişiyor olsa görünmez miydi? Bu hafta perşembe tekrar kontrolüm ama içim içimi yiyiyor kaç gündür. Teşekkürler.

dr. Bey merhaba, şu an hamileyim fakat kaç haftalık olduğundan emin değilim. Son adet tarihim 12 aralık idi, 25 ocakta yaptırdığım kan testinde beta hcg 2043 çıktı. Bir daha da beta hcg ölçümü yapmadı doktorum. 8 şubat da kontrole gittim sadece kese göründü. Doktorum ya boş gebelik yada geç döllenme dedi, beta hcg değerinin yüksekliği bebeğin büyüklüğünü ne kadar etkiliyor, bu rakam 25 inden itibaren katlanarak yükselmesi gerekiyorsa 20 günde baya yükselmiş olması gerekmez mi ve bebek sağlıklı gelişiyor olsa görünmez miydi? Bu hafta perşembe tekrar kontrolüm ama içim içimi yiyiyor kaç gündür. Teşekkürler.

endişelerinizi anlıyorum. Ben de sizin gibi ultrasonografinizin sonucnu bekliyor olacağımç sonucu grupla paylaşır mısınız?

endişelerinizi anlıyorum. Ben de sizin gibi ultrasonografinizin sonucnu bekliyor olacağımç sonucu grupla paylaşır mısınız?

elbetteki paylaşırım ama keşke sizden şu an için bu değerlendirmelerle olumlu-olumsuz bir bilgilendirme alabilseydim. Ağustosta bir düşük yaşadım 8 haftalıktı o nedenle çok endişeliyim..

merhaba doktor bey, ikili testimde papp a değeri hariç diğerlerinin normal aralıkta olduğu söylendi. açıklamalarda PAPP A SEVİYESİ YÜKSEKTİR yazıyor. değer 7.05 düzeltilmiş mom: 2.99. papp a seviyesinin yüksek olması ne gibi sorunlara neden olur. doktor 4 lü test önerdi.

merhaba doktor bey, ikili testimde papp a değeri hariç diğerlerinin normal aralıkta olduğu söylendi. Açıklamalarda papp a seviyesi yüksektir yazıyor. Değer 7.05 düzeltilmiş mom: 2.99. Papp a seviyesinin yüksek olması ne gibi sorunlara neden olur. Doktor 4 lü test önerdi.

yapılan test bir bütün olarak değerlendirildiğinde değer kazanıyor. Tek bir parametrenin tanısal değeri az olduğu için toplamın istatistiki sonucnuna bakılıyor. Ben ikili tets yaptırdığım hastama dörtlü test uygulamıyorum. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Iyi Gunler Bora Bey,

Onceki sali (5 subat) dr a gitmistim ve yumurtaniz olgunlasmis demist sanirim 18.95 mm vajinal bakti. 9 subat yani gectigimiz cumartesi gunduz 11.30 da Ovulasyon testim pozitif cikti. Sonra pazar aksami negatif cikti. Toplam 1 kez poztif oldu yani.
Dogru mu anlamisim onaylatmak istedim. Simdi ben cmts ile pazar arasinda mi yumurtladim? Oyleyse Cuma gece iliski olmustu bir de ve Pazar gece iliski oldu zamanlama dogru mu?

Tesekkurler..

İyi günler doktor bey,
hipotiroid ve hiperprolaktinemi(hipofiz adenomu) hastasıyım. dostinex ilacını 2,5 senedir süredir kullanıyorum, kullanırken hamile kaldım. kadın doğum dr um 6. haftaya kadar devam etmemi önerdi, endokrin dr um da hamile kaldığını anladığında bırak demişti.(Haftada 2 kez, yarım'şar tablet alıyorum şu an) sizin görüşünüzü de alabilir miyim?
hipotiroid için euthrox kullanıyorum. haftada 4 gün 50mg, 3 gün 100mg alıyorum. tsh tahlilimde 3,13 çıktı(serbestT4:16,34sınırlar içinde çıktı), sizce ilacın dozunu artırmamız gerekir mi?
tekrar endokrin dr umla görüşmeme gerek var mı, bundan sonraki kontrollerimi kadın doğum dr um ile yapmam yeterli midir?
çok teşekkürler.

Iyi Gunler Bora Bey,

Onceki sali (5 subat) dr a gitmistim ve yumurtaniz olgunlasmis demist sanirim 18.95 mm vajinal bakti. 9 subat yani gectigimiz cumartesi gunduz 11.30 da Ovulasyon testim pozitif cikti. Sonra pazar aksami negatif cikti. Toplam 1 kez poztif oldu yani.
Dogru mu anlamisim onaylatmak istedim. Simdi ben cmts ile pazar arasinda mi yumurtladim? Oyleyse Cuma gece iliski olmustu bir de ve Pazar gece iliski oldu zamanlama dogru mu?

Tesekkurler..

tAM ANLATTIĞINIZ NEDENLERLE BU SÜREÇTE GÜNAŞIRI İLİŞKİ ÖNERİYORUZ. (SİZ DE CUM VE PAZAR BULUNMUŞSUNUZ). GEBE KALMANIZ DİLEĞİYLE

İyi calismalar doktor bey, 25+5 gunluk hamileyim gecenlerde kan testi yaptirdim hemoglobin 11.7 cikti doktorum kan testine bakmadan once maltofer fol demir ilaci vermisti 3 gun kullandim ve afedersiniz ishal oldum 3 gundur kullanmiyorum yeni toparladim kan degerim sizce nasil doktorumla konusamadim bu ilaci icmesem olur mu yan etkisindede ishal yaziyordu her gun biraz pekmez tuketiyorum sizce yeterli midir ? Tesekkurler

iyi calismalar doktor bey, 25+5 gunluk hamileyim gecenlerde kan testi yaptirdim hemoglobin 11.7 cikti doktorum kan testine bakmadan once maltofer fol demir ilaci vermisti 3 gun kullandim ve afedersiniz ishal oldum 3 gundur kullanmiyorum yeni toparladim kan degerim sizce nasil doktorumla konusamadim bu ilaci icmesem olur mu yan etkisindede ishal yaziyordu her gun biraz pekmez tuketiyorum sizce yeterli midir ? Tesekkurler

geçmiş olsun. Bir dahaki kontrolünüzde doktorunuza ilaçla ilgili şikayetlerinizi aktarırsınız. O da alternatif biir öneride bulunur. Sağlıklı bir gebelik dilerim

merhaba dr.bey sizi daha önce görseydim keşke ..keşke diyorum çünkü 2 kasımda kürtajla sonuçlanan 4-5 haftalık bir düşüğüm oldu.24 saatlik uzun bir ylculuk yapmıştım 2 gün sonra böyle oldu...nedenini de öğrenemedim çünkü dr.bey ilk gebeliklerde oluyor diye açıklama da yapmadı..neyse sorum ben eşimle olduktan sonra yani döllenme olduktan sonraki günler sarı akıntım olmaya başladı (çamaşırımda leke olarak görüyordum sadece)taaki düşüğe kadar ...(bir kere eşim bile kendisine bulaştığını söyleyince ..)yani gebeliğimin başından beri vardı.ben bunu gebelik belirtisi diye pek önemsemedim idrarım hep koyuydu belki iyi temizlenmiyorum diye de düşünmüştüm.ama acaba düşük belirtsi miydi.öyleyse ilk andan itibaren böyle birşeyin görülmesi normal midir?

evlendiğim andan beri hep israr yolu enfeksiyonu iltihabı geçiriyorum.gebeliğim öncesinde de ilaç kullanıyordum bıraktım öyle hamile kaldım yalnız ... bunu da eklemek istedim..

merhaba dr.bey sizi daha önce görseydim keşke ..keşke diyorum çünkü 2 kasımda kürtajla sonuçlanan 4-5 haftalık bir düşüğüm oldu.24 saatlik uzun bir ylculuk yapmıştım 2 gün sonra böyle oldu...nedenini de öğrenemedim çünkü dr.bey ilk gebeliklerde oluyor diye açıklama da yapmadı..neyse sorum ben eşimle olduktan sonra yani döllenme olduktan sonraki günler sarı akıntım olmaya başladı (çamaşırımda leke olarak görüyordum sadece)taaki düşüğe kadar ...(bir kere eşim bile kendisine bulaştığını söyleyince ..)yani gebeliğimin başından beri vardı.ben bunu gebelik belirtisi diye pek önemsemedim idrarım hep koyuydu belki iyi temizlenmiyorum diye de düşünmüştüm.ama acaba düşük belirtsi miydi.öyleyse ilk andan itibaren böyle birşeyin görülmesi normal midir?

evlendiğim andan beri hep israr yolu enfeksiyonu iltihabı geçiriyorum.gebeliğim öncesinde de ilaç kullanıyordum bıraktım öyle hamile kaldım yalnız ... bunu da eklemek istedim..

Çok geçmiş olsun. Üzüntü ve endişelerinizi anlıyorum. Her 5 gebelikten biri düşükle sonlanıyor ve maalesef çoğunun sebebini bilemiyoruz. Hiçbir şikayeti olmayan hastalarımız da düşük yapabiliyorken, kanama ve ağrı şikayeti olan gebelerimiz sağlıklı doğum yapabiliyorlar. Gebe kalıp sağlıklı bir çocuğa kavuşacaksınız.

İdrar kültürünüz de ne ürüyor öğrenebilir miyim?

Çok geçmiş olsun. Üzüntü ve endişelerinizi anlıyorum. Her 5 gebelikten biri düşükle sonlanıyor ve maalesef çoğunun sebebini bilemiyoruz. Hiçbir şikayeti olmayan hastalarımız da düşük yapabiliyorken, kanama ve ağrı şikayeti olan gebelerimiz sağlıklı doğum yapabiliyorlar. Gebe kalıp sağlıklı bir çocuğa kavuşacaksınız.

İdrar kültürünüz de ne ürüyor öğrenebilir miyim?

ne ürediğini bilmiyorum.ya da nasıl anlayabilirim acaba? değerleri yazacağım size umarım yeterli olur.çok sağolun cevabınız için.

ne ürediğini bilmiyorum.ya da nasıl anlayabilirim acaba? değerleri yazacağım size umarım yeterli olur.çok sağolun cevabınız için.

İdrar kültürü (idrar örneğinizi veriyorsunuz ve idrarınızda üreyen bakteriler ve kullanabileceğiniz antibiyotiklerle ilgili raporu 2 gün sonra veriyorlar) sonucunda yazar

İyi günler doktor bey,
hipotiroid ve hiperprolaktinemi(hipofiz adenomu) hastasıyım. dostinex ilacını 2,5 senedir süredir kullanıyorum, kullanırken hamile kaldım. kadın doğum dr um 6. haftaya kadar devam etmemi önerdi, endokrin dr um da hamile kaldığını anladığında bırak demişti.(Haftada 2 kez, yarım'şar tablet alıyorum şu an) sizin görüşünüzü de alabilir miyim?
hipotiroid için euthrox kullanıyorum. haftada 4 gün 50mg, 3 gün 100mg alıyorum. tsh tahlilimde 3,13 çıktı(serbestT4:16,34sınırlar içinde çıktı), sizce ilacın dozunu artırmamız gerekir mi?
tekrar endokrin dr umla görüşmeme gerek var mı, bundan sonraki kontrollerimi kadın doğum dr um ile yapmam yeterli midir?
çok teşekkürler.

sorularıma cevap alamıyorum nedense.
bu başlıkta sorduğum ve cevap alamadığım 2. mesajım olduğu için, yazmak ihtiyacında hissettim.
soru sormayı ben bilmiyorum sanırım. :44:
kendi dr larım ile cevaplara ulaşmaya devam edeyim en iyisi... size iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
İdrar kültürü (idrar örneğinizi veriyorsunuz ve idrarınızda üreyen bakteriler ve kullanabileceğiniz antibiyotiklerle ilgili raporu 2 gün sonra veriyorlar) sonucunda yazar

hiçbir dr.bu konuda birşey demedi bana..bu kez kendim söyleyeceğim sayenizde ...idrar tahlillim şöyle ;

glukoz,protein,Bilirubin, Keton,NIT negatif
PH 6 (önce 5,0 ve 5.5 imiş) bunun kaç olması daha iyi 7 ve üzeri mi ?

LEU ++ yazıyor.önceki sonucumda Negatif yazıyor.

Dansite 1015

Ürobilinojen normal

BLOOD + yazıyor.önceki +++ (önceki tarih diye yazdıklarım düşük yaptığım gün istenmiş olan idrar tahlilim belirtmk istedim)
İDRAR MİKROSKOPİSİ ; eritrosit 2-3 önceki 10-15 ;Lökosit 10-12 Epitel 6-7 Öncekilerde bu iki değerde Negatif yazıyor.

Sayın dr. bu tahlile dr.um baktığında çok karışık idrarırın dedi..sizce ne görünüyor burda değrlerim neyi gösteriyor?

Doktor bey ozellikle yumurtlama gunlerinde yaklasik 7-10 gun arasi kasik agrisi ve gaz problemi oluyor. Kasiklarda gaz olayi olur mu?

merhaba doktor bey.
benim 5 ay önce düşük nedeniyle kürtaj yaşadım. şuanda ise sanırım kimyasal gebelik yaşıyorum. 9 Ocak'da adetimin 3. günü hormon testi yaptırmıştım, beta HCG değerim 13 çıktı. ondan sonra sürekli takip edildi, en fazla 250'lere kadar çıktı, sonra düşmeye başladı. en son geçen hafta ölçtürdüğümde 70 civarındaydı Beta HCG değerim. bir kaç gün sona tekrar adet oldum. kanamam normale göre az gibi idi. ama 3-4 gün sürdü yine. adetim bitince tekrar Beta HCG değerini ölçtürdüm, 0-5 aralığında olmasını beklerken 66'da kalmış olduğunu gördüm. 1 hafta ara ve adet görmeme rağmen sadece 5-6'lk değer düşüklüğü olmuş. pazartsi tekrar doktora gidicem, ama ne olduğu hakkında hiçbir fikrim. çok endişeleniyorum. yapışıklık mı var, terkar kürtaj veya düşük için ilaç mı veilecek. binbir türlü şey geçiyor aklımdan. yardımcı olursanız çok sevinirimm.

X