Gebelikle ilgili sorular

Merhaba doktor bey
7 haftalik hamileyim. 6haftalikken ogrendim 6+1de kan testim yapildi. Beta Hcg 32.726 ayni gun bebegimin kalp atislarini dinledik kese gayet duzgundu yalniz kalp atislarini cok net alamamistim. Dun baska bir doktora daha gittim. Ultrasonda kalp atisini duyamadik hatta keseyi bile zor buldu doktor bu yuzden alttan bakmasi gerektigini soyledi ve alttan baktiginda da kalp atisini duyamadik. Goruntude zayif bir kalp atisi var ama seste yoktu. Doktor bana bebegin gelismedigini ve kalp atisinin ilk baktigimiz gune gore yavaslamis oldugunu soyledi. Onumuzdeki carsamba gunu kontrole cagirdi eger bir gelisme olmazsa kurtaj olmam getektigini soyledi. Bu benim ilk gebeligim 6senelik evliligimzde ilk kez hamile kaliyorum kurtaj olursam durum daha da zorlasacak diye cok korkuyorum. Sizce hemen kurtaj olmak mantikli mi? Bebegin kalp atisi neden yavaslar? Hizlandirmak icin benim yapabilecegim bir sey var mi?

merhaba doktor bey. 36 yaşındayım.adetlerim düzenlidir.yani her ay ,bir önceki aydan tarih olarak birkaç gün önce adet olurum.iki aydır 2.çocuk istediğimiz için korunmuyoruz.birkaç gün önce adet olacağıma geçen ay hangi gün olduysam o gün adet oldum.17 ocak-17 şubat gibi.bu durum normal midir?ilerleyen aylarda 18-19-20 gibi tarihlerde adet olmaya başlarsam sorun mudur bu?bu iki aya bakarak yumurtlama tarihimi 30 gün olarak mı hesaplayacağım? şimdiden çok teşekkürler..

Son düzenleme:
doktor bey kafayı yiycem. 3 bebek kaybettim erken doğum düşük v.s. ben ilk adetimden beri düzensiz adet oluyorum. 30-37-35-40-60 gibi... hamileliklerim 30 gün adet olduğum sıralarda oldu. bende şu kanıya vardım benim 30 günden fazla olduğum dengesiz dönemlerde yumurtlama olmuyor. bu ay 21.gün progesteron testi yaptım 1.03 çıktı. 30 günde olduğumda 12 çıkmıştı. Ama bu dengesizlik neden iki doktor pko yok dedi. prolaktindende değil. doktorlar olabilir deyip geçiştirdi ama cvb içime sinmedi nitekim 21.gün testimde beni doğruluyor...
(1.soru)başka neden olabilir adet düzensizliği ve yumurtlamama????? luteral faz yetmezliği diye bişey varmış internetten araştırıyorum ama neden düzensiz bulamadım... hamile kalmak istiyorum çoook çook...
(2.soru)bide çok merak ettiğim bir şey daha adeti 28 gün olanda 21 gün bakılıyorsa bu teste adeti 35 gün olanda28.gün bakılması gerekmezmi? adet döngüsü ne olursa olsun 21.gün neden bakılıyor???
iki soruda benim için çok önemli teşekkürler şimdiden.

sorularıma cevap alamıyorum nedense.
bu başlıkta sorduğum ve cevap alamadığım 2. mesajım olduğu için, yazmak ihtiyacında hissettim.
soru sormayı ben bilmiyorum sanırım. :44:
kendi dr larım ile cevaplara ulaşmaya devam edeyim en iyisi... size iyi çalışmalar.

Kusura bakmayın bir sağlık sorunu nedeni ile cevaplayamadığım mesajlar oldu. Dostineksle ilgili tedavi programı doğru. Tiroit için Endokrinoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. daha sağlıklı olur. Gebe kalmanız dileğiyle...

hiçbir dr.bu konuda birşey demedi bana..bu kez kendim söyleyeceğim sayenizde ...idrar tahlillim şöyle ;

glukoz,protein,Bilirubin, Keton,NIT negatif
PH 6 (önce 5,0 ve 5.5 imiş) bunun kaç olması daha iyi 7 ve üzeri mi ?

LEU ++ yazıyor.önceki sonucumda Negatif yazıyor.

Dansite 1015

Ürobilinojen normal

BLOOD + yazıyor.önceki +++ (önceki tarih diye yazdıklarım düşük yaptığım gün istenmiş olan idrar tahlilim belirtmk istedim)
İDRAR MİKROSKOPİSİ ; eritrosit 2-3 önceki 10-15 ;Lökosit 10-12 Epitel 6-7 Öncekilerde bu iki değerde Negatif yazıyor.

Sayın dr. bu tahlile dr.um baktığında çok karışık idrarırın dedi..sizce ne görünüyor burda değrlerim neyi gösteriyor?

İdrar kültürü ve antibiyogram yaptırmanızı öneririm. İdrar analiziniz düşük nedenini göstermiyor...

merhaba doktor bey.
benim 5 ay önce düşük nedeniyle kürtaj yaşadım. şuanda ise sanırım kimyasal gebelik yaşıyorum. 9 Ocak'da adetimin 3. günü hormon testi yaptırmıştım, beta HCG değerim 13 çıktı. ondan sonra sürekli takip edildi, en fazla 250'lere kadar çıktı, sonra düşmeye başladı. en son geçen hafta ölçtürdüğümde 70 civarındaydı Beta HCG değerim. bir kaç gün sona tekrar adet oldum. kanamam normale göre az gibi idi. ama 3-4 gün sürdü yine. adetim bitince tekrar Beta HCG değerini ölçtürdüm, 0-5 aralığında olmasını beklerken 66'da kalmış olduğunu gördüm. 1 hafta ara ve adet görmeme rağmen sadece 5-6'lk değer düşüklüğü olmuş. pazartsi tekrar doktora gidicem, ama ne olduğu hakkında hiçbir fikrim. çok endişeleniyorum. yapışıklık mı var, terkar kürtaj veya düşük için ilaç mı veilecek. binbir türlü şey geçiyor aklımdan. yardımcı olursanız çok sevinirimm.

Takibinizi yapmadığım için yorum yapmam yanlış olur. Bu değerlerle endişeleneceğiniz bir problem olduğunu düşünmüyorum. tekrar gebe kalıp bebeğinize kavuşmanız dileğiyle...

Merhaba doktor bey
7 haftalik hamileyim. 6haftalikken ogrendim 6+1de kan testim yapildi. Beta Hcg 32.726 ayni gun bebegimin kalp atislarini dinledik kese gayet duzgundu yalniz kalp atislarini cok net alamamistim. Dun baska bir doktora daha gittim. Ultrasonda kalp atisini duyamadik hatta keseyi bile zor buldu doktor bu yuzden alttan bakmasi gerektigini soyledi ve alttan baktiginda da kalp atisini duyamadik. Goruntude zayif bir kalp atisi var ama seste yoktu. Doktor bana bebegin gelismedigini ve kalp atisinin ilk baktigimiz gune gore yavaslamis oldugunu soyledi. Onumuzdeki carsamba gunu kontrole cagirdi eger bir gelisme olmazsa kurtaj olmam getektigini soyledi. Bu benim ilk gebeligim 6senelik evliligimzde ilk kez hamile kaliyorum kurtaj olursam durum daha da zorlasacak diye cok korkuyorum. Sizce hemen kurtaj olmak mantikli mi? Bebegin kalp atisi neden yavaslar? Hizlandirmak icin benim yapabilecegim bir sey var mi?

Çok geçmiş olsun. Embriyonun kalp atışını sizin arttırabilmeniz mümkün değil. Kürtaj ise Çarşamba günü yapılacak muayeneden sonra verilecek bir karar. İnşallah gebeliğiniz sağlıklı devam ediyordur...

merhaba doktor bey. 36 yaşındayım.adetlerim düzenlidir.yani her ay ,bir önceki aydan tarih olarak birkaç gün önce adet olurum.iki aydır 2.çocuk istediğimiz için korunmuyoruz.birkaç gün önce adet olacağıma geçen ay hangi gün olduysam o gün adet oldum.17 ocak-17 şubat gibi.bu durum normal midir?ilerleyen aylarda 18-19-20 gibi tarihlerde adet olmaya başlarsam sorun mudur bu?bu iki aya bakarak yumurtlama tarihimi 30 gün olarak mı hesaplayacağım? şimdiden çok teşekkürler..

Şu anda adetleriniz düzenli, gelecek aylar ne olacağını zaman gösterecek, karşılaştığınız duruma göre konuşmak gerekir. Adetin birinci gününden itibaren 16. günde yumurtlama oluyordur. 12-14-16-18. günler takiben dilediğniz zaman. Gebe kalmnız dileğyle...

Olabilir, ancak siz de uzun sürüyor muayene olmanızı öneririm....

Bazen tum ay suruyor ayni siddette olmas da daha yeni muayene oldum vajinal bakildi ama enfeksiyon yok, smear temiz, rahim sekli ve yumurtalik normal cikti. Akinti da yok. Peki sorum su ki genel muayende yapilan spekulum ile ve elle muayenede bir sey olsa cikar miydi? Bu bilgiler yeterli mi saglikli olduguma?

Tesekkurler

Bazen tum ay suruyor ayni siddette olmas da daha yeni muayene oldum vajinal bakildi ama enfeksiyon yok, smear temiz, rahim sekli ve yumurtalik normal cikti. Akinti da yok. Peki sorum su ki genel muayende yapilan spekulum ile ve elle muayenede bir sey olsa cikar miydi? Bu bilgiler yeterli mi saglikli olduguma?

Tesekkurler

Yeterlidir. Çok geçmiş olsun...

doktor bey kafayı yiycem. 3 bebek kaybettim erken doğum düşük v.s. ben ilk adetimden beri düzensiz adet oluyorum. 30-37-35-40-60 gibi... hamileliklerim 30 gün adet olduğum sıralarda oldu. bende şu kanıya vardım benim 30 günden fazla olduğum dengesiz dönemlerde yumurtlama olmuyor. bu ay 21.gün progesteron testi yaptım 1.03 çıktı. 30 günde olduğumda 12 çıkmıştı. Ama bu dengesizlik neden iki doktor pko yok dedi. prolaktindende değil. doktorlar olabilir deyip geçiştirdi ama cvb içime sinmedi nitekim 21.gün testimde beni doğruluyor...
(1.soru)başka neden olabilir adet düzensizliği ve yumurtlamama????? luteral faz yetmezliği diye bişey varmış internetten araştırıyorum ama neden düzensiz bulamadım... hamile kalmak istiyorum çoook çook...
(2.soru)bide çok merak ettiğim bir şey daha adeti 28 gün olanda 21 gün bakılıyorsa bu teste adeti 35 gün olanda28.gün bakılması gerekmezmi? adet döngüsü ne olursa olsun 21.gün neden bakılıyor???
iki soruda benim için çok önemli teşekkürler şimdiden.

doktor bey beni görmemişinizzzzzzz?????

Takibinizi yapmadığım için yorum yapmam yanlış olur. Bu değerlerle endişeleneceğiniz bir problem olduğunu düşünmüyorum. tekrar gebe kalıp bebeğinize kavuşmanız dileğiyle...

cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim doktor bey. size de çok geçmiş olsun bu arada, cevaplarınızın arasında gördüm.
bugün ultrasonla bakıldı, bir anormallik yoktu, tekrar beta HCG için kan vermem istendi. şimdilik bu şekilde, tam bir şey söylenmedi, takip edelim dendi.
ben bir şey daha sormak istiyorum;bilmiyorum mantıksız mıdır; bu beta HCG değeri düşmesini beklemeden, yeni bir hamileliğin oluşması mümkün müdür? Yoksa sağlıklı bir gebelik için bu değerin düşmesini beklemek ve ondan sonra mı tekrar denemek gerekir?
şimdiden çok teşekkürler.

Kusura bakmayın bir sağlık sorunu nedeni ile cevaplayamadığım mesajlar oldu. Dostineksle ilgili tedavi programı doğru. Tiroit için Endokrinoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. daha sağlıklı olur. Gebe kalmanız dileğiyle...

Özür dilerim, biraz alınganlık yaptım sanırım :KK17:
Geçmiş olsun.
Cevabınız için teşekkürler. Şu an gebelik var. 6. haftam dolana kadar dostinexe devam ediyorum.

doktor bey beni görmemişinizzzzzzz?????

çok geçmiş olsun. Ben klinik takibimde progesteron düzeyine bakmıyorum. Düzensiz adetleriniz olduğunua göre doktor kontrolünde gebe kalmanız daha kolay olacaktır. Bu arada 3 düşük yaptığınız için bazı testlerin yapılması lazım. Gebe kalmanız dileğiyle...

bora bey merhaba
ben 5 aylık evliyim ve 2 aydır korunmuyoruz fakat adet düzensizliğim olduğu için doktora gittim progestan verdi günde 3 doz ve folbiol kullanıyorum şuan birde vagiflora verdi gece 1 kez uyguluyorum ilişkiye girmediğimiz zamanlarda peki bu ilacı şimdi 26sında bırakıcam doktorum bıraktıktan 3 gün sonra adet olacaksın olmazsın hamilesin dedi sizce ihtimal nedir kalabilir miyim bu ay 2 yada 3 günde bir ilişkiye giriyoruz

şimdiden teşekkürler

cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim doktor bey. Size de çok geçmiş olsun bu arada, cevaplarınızın arasında gördüm.
Bugün ultrasonla bakıldı, bir anormallik yoktu, tekrar beta hcg için kan vermem istendi. şimdilik bu şekilde, tam bir şey söylenmedi, takip edelim dendi.
Ben bir şey daha sormak istiyorum;bilmiyorum mantıksız mıdır; bu beta hcg değeri düşmesini beklemeden, yeni bir hamileliğin oluşması mümkün müdür? Yoksa sağlıklı bir gebelik için bu değerin düşmesini beklemek ve ondan sonra mı tekrar denemek gerekir?
şimdiden çok teşekkürler.

tekrar yumurtlamanın olabilmesi için bhcg nin düşmesi gerelkiyor. Yani isteseniz de hamile kalamazsınız...

bora bey merhaba
ben 5 aylık evliyim ve 2 aydır korunmuyoruz fakat adet düzensizliğim olduğu için doktora gittim progestan verdi günde 3 doz ve folbiol kullanıyorum şuan birde vagiflora verdi gece 1 kez uyguluyorum ilişkiye girmediğimiz zamanlarda peki bu ilacı şimdi 26sında bırakıcam doktorum bıraktıktan 3 gün sonra adet olacaksın olmazsın hamilesin dedi sizce ihtimal nedir kalabilir miyim bu ay 2 yada 3 günde bir ilişkiye giriyoruz

şimdiden teşekkürler

İlişki düzeni gebe kalmanız için ideal, o zaman doktorunuzun dediği gibi gebe kalacaksınız...

X