gebelikte ev temizliği nasıl yapıyorsunuz?

sadece ağır şeyler kaldırmıyorum uzanmıyorum o kadar diğer yemek bulaşık temzilik her işimide kendim yapıyorum yavaş yavaş hem benim için spor olmuş oluyo rahatlıyorum evimi temiz görmek moralimi düzeltiyo kocacığımda yardım ediyo ama sırf hamileyim diyede ona yüklenmiyorum ikimizde gerekn neyse onu ortaklaşa yapıyoruz fazla abartıya kaçılmamamsı taraftarıyım hamilelik bir hastalık değil bence tamam bunda riskli gebelikler farklı ama benim dayımın hanımı halı bile yıkamıştı yani rabbim koruduktan sonra hiç bişey olmuyo haaa bende tüp bebkle hamiş kaldım yeterince dikkat ediyorum ama abartmıyorum sadece rabbim sağlıklı doğumlar nasip eğlesin herpimize inşallah

benim de esim hamileligimi ogrendigimziden beri yardimci oluyor Allah razi olsun.Hatta temizlik isini komple ona yukledim desem yalan olmaz,bende bulasik ve yemek isini ustlendim.Esimi umursasamda umursamasamda yapacak bi sey yok,ikimiz de isten ayni vakitte ve yorgun argin geliyoruz,hatta onun isi masa basi ben ogretmenim,butun gun ayakta kosturuyorum.Bir de eve gelince temizlik yaparsam bu beni gereginden fazla yorar.Gebeligimde bir takim sorunlar da yasiyorum ama hic bi sorun yasamasam ve hatta calismiyor bile olsam,yine de esimden yardim isterdim.Simariklik baska,temkinli olmak baska.

bende 38 haftalığım bugün mutfak dolaplarını çıkardım sildim tencerelerimi cifle bi güzel sildim parlattım koltukların altlarını sildim ütümüde yaptım halılarımı havalandırdım yerleri sildim belim koptu şimdide dinleniorum

çok garip değilmi..acaba diyorum eskiden büyüklerimiz ne yapıyorlardı.o soğuk havalarada çamaşırları ve bulaşıkları elle yıkamak,evin işini yüklenmek ve bunları karnında cocuğuyla yapmak.ve bizim bahsettiğimiz seye bakın.evin temizliğinden bahsediyoruz.herşey bitti, bir o kaldı.yani ben sahsen evimin işini yapamayacak kadar acizsem,peki neden evlendim?yok kimyasallar yok detarjanlar...biliyorsunuz belki ama bunlar hamilelik dışında da zararlı şeyler..peki ne yapmalıyım.kocam benim ve bebeğim için çalışıp işten eve yorgun argın dönerken ben ona:
-kocacığım bir temizliğe el atıver'mi diyeceğim.ve bir tek tatil günü olan pazarını temizlikle zehirmi edeceğim?ben bunu kocama yapamam sahsen.şimdiye kadar nasıl temizliğimi kendim yaptıysam hamile kaldığım günden beri hala kendim yapıyorum.

Kesinlikle sana katılıyorum arkadaşım hamileliğinde bi risk yoksa ve kendini iyi hissesiyorsam neden yapmayım .Bende 28.haftamdayım ve hala temizliğimi kendim yapıyorum.Sadece bulaşıklarımı yıkarken çok ayakta kaldığımda çok bulaşığım varsa o zman yardım alıyorum ama evimin temizliği bana ait.dediğin gibi asiyan eskilerin yaptığı fedakarlıkların ev işlernin yanında bizimkilerde işmi yani bende düşünmüyor değilim

ilk 3 ayımı yatarak gecirdigim için sagolsun kcoamın cok yardımı oldu ama ii oldugumdan beri ben yapıyorum cok zorlandıgım durumlarda kocam yardım ediyo sagolsun ama kızlar dediginiz gibi adamın bi pazarı var aksamları zaten yorulmus geliyo iş yaptırmak olmas bende aynı düsüncedeym eve geldiginde evi derli toplu temiz bulması baska eve gelip temizlik yapamk baska ay yazık ben ona kıyamıyorum ama mecbur kaldıgımız zmnlardada yapmalarında bisey yok bence

bende 38 haftalığım bugün mutfak dolaplarını çıkardım sildim tencerelerimi cifle bi güzel sildim parlattım koltukların altlarını sildim ütümüde yaptım halılarımı havalandırdım yerleri sildim belim koptu şimdide dinleniorum

:) doğuma yakın kadınlarda acayip bir enerji olurmuş ve ev temizliğine girişirlermiş.Acaba doğum yakın mı ki?

Ben de bol bol harekete başlayacağım, eğilip kalkmak bile faydalıymış son zamanlar.

arkadaşlar neden eskilerle mukayese ediyorsunuz ki?Düşünsenize çoğunuz bütün gün dışarıda çalışıyor,ayrıca bugüne kadar beslenmeniz vs.. çok farklı ve de şimdiki hamile kalınan yaşlara bakın eskiden hamile kalınan yaşlara bakın.Eskiden 30'lu yaşlarda ancak istenmeyen gebelikler meydana geliyormuş şimdi ise 30'da başlanıyor neredeyse,ben 23 haftalık hamileyim 30 yaşındayım asla ama asla 28 yaşımdaki enerjim bile yok bunu da hesaba katın.Benim annem beni 17 yaşında doğurmuş,varın hesabını yapın.

:))) 3 gün sonra meleğim doğucak.. ve ben bıraktım artık tüm temizlik işlerini :))) ama düne kadar hep kendim yaptım desem yalan olmaz.. tamam büyük işlerde eşimden pazar günleri yardım da aldım.. zaten söylememe gerek yok. kendisi yaptırmadı sağolsun ama sürekli de ona iş yaptırmak bana göre değil.. geçen hafta badanacı geldi.. ben de camları fln sildim o arada.. sadece misafir odamınkini 1 hafta önce eşim silmişti uzanma diyerek.. ama diğer camlarım hep balkondan silinebildiği için sorun olmadı yani.. mutfak dolaplarımı da sildim.. ütülerimi de yaptım,vitrinlerimi de sildim.. yavaş yavaş ama hepsini kendim yaptım... annem de yapayım dedi kadın ama ona da kıyamadım.. zaten kim olursa olsun arkadan bi posta da ben silerim :))) onun için kendim yapmak en iyisi..

doğuma gitmeden şööyle bi süpürüp silerim diyodum ama dün dotorumuz eşimin yanında 3 gün hiç bir iş yapmıcak normal doğmasın oğlan deyince :) sıkı yönetime girdim sanki.. akşam bulaşıkları bile eşim yıkadı :)))

ama bende çok yorulmadan,abartılmadan,ağır işlerde yardım alarak herkesin kendi evinin günlük işini yapabileceği taraftarıyım... sonuçta hamileyizz.. hasta değill.. zaten insan yorulduğunu ve bir sorun olucağını kendi anlıyo yani..

bende hamileliğim boyunca ev temizliğimi kendim yaptım.sağolsun eşiminde yardım ettiği zamanlar oldu.hele bu aralar boyaydı,cam temizliği,perdeler,ütüler,halılar derken peek bir yoruldum ama herşey bebişlerimizi en güzel şekilde karşılamak için.

ah kizlar,benim de cok yakin bir arkadasim buyuk temizlige girismis gecenlerde,ardindan hemen kanama,simdi dusuk riski var demis doktor,yatiyor ama deger miydi,tertemiz olsa evimiz nolur ki,yada esimiz yapsa eline mi yapiscak,incileri mi dokulcek.Gebeligimin basindan beri gorustugum her doktor her seferinde,sakin agir kaldirma,kendini yorma dedi,bunu benim keyfim olsun diye tavsiye ettiklerini sanmiyorum.Dikkat edin,takmayin temizligi bu kadar hamilelik doneminde.

hamile kalmadan öncede yardım ederdi halada yardım ediyor. yardım ile temizliği kocama yaptırmak arasında büyük fark var. ilk başlarda doktor özellikle süpürge yapmayacak dedi kendi yanında söyleyince süpürge silmeişlerini o yaptı toz, toparlama işlerini ben hallettim. o dönem geçince normale döndük. işlerimi ben yapıyorum ama mesela yatağın bazasını açmam, çamaşırları makineden çıkartırım o nereye asıcaksam taşır ben asarım. hayat müşterek yardımcı olması bence çokta güzel bazen gelince yatıyor olursam ne iş yaptın neden yordun kendini diye kızar. ama şimdi değil her zaman böyleydi. eğer sadece hamilelikte böyle olsa burnundan getirirdim zaten. yemekten yorulduğum şu günlerde de sofrayı toplar sağolsun. o olmasa yanmıştım ben kimse yardım etmiyor çünkü.

eskiden annelerimiz tabi tarlada çalışan annelerimiz doğum yapınca ertesi gün doğru tarlaya gidermiş kaynana kaynata kayın oooff hepsi bir aradaymış doğurana kadar iş yaparlarmış küçükten evlenince çocuk gibiler zaten valla bende doğum yapana kadar iş yaptım bigün önce bütün temizliğimi yaptım gelen giden olur diye:CüvCüv::hulya:

Temizlik yapıcam diye kaydım düştüm geçenlerde. Hatta konu bile açmıştım. Bence de değmez arkadaşlar. Sakın ola temizlik için kendinizi riske atmayın. Bırakın kocişler yapıversin ağır işleri. Sonuçta bu hayatı eşlerimizle müşterek yaşıyoruz. Ve karnımızda taşıdığımız can ikimize ait. Benim eşim de sağolsun yapar hep. Ama bazen çok yoruluyor işlerinden dolayı. Evde bile çalışıyor sabahlara kadar. Kıyamadım ben yapayım dedim düştüm ve çok korktum. Bebeğime bişey olmadı Allah'a şükür ama ağzımın payını da aldım yani... 2 haftada bir kadın tutuyoruz geri kalan zamanlarda sadece dağınıklığı topluyorum. Toz alıyorum... Gerisi de umrumda değil bebeğim doğuncaya kadar :))

34 haftalığım şuan, bütün işlerimi kendim yapıyorum, tabi cam- kapı silmek yok, yerleri de viladayla siliyorum

valla 26 haftalık hamileyim hiçbirşeye elimi sürmüyorum desem yeridir
temizliği annem yapıyor arada
eşim de toparlamama çamaşırları asmama yardım ediyor ütüsünü bile kendi yapıyor
Allah ikisinden de razı olsun
bende bel fıtığı var geçen haftalarda temizlik yaptım o da kıytırık bişey
iki gün yerimden kalkamadımm
ve de çalışıyorum zaten sabah 8 akşam 7
bir haftasonum var cumartesi eşim genelde evde olur ona vakit ayırırım pazarları da kendime
önceden pazarları temizlik yapmaya çalışırdım

ben çok ağır işler yapmıyorum. yaptığım zaman belimin ağrısından duramıyorum. eşimde sağolsun yapma diyor. valla bu yüzden laf söz edecek varsa ederse etsin benim ve yavrumun sağlığı daha önemli. ev taşıma planımız var bi türlü taşınamadık ama hafif hafif onun hazırlıklarını yapıyorum ama ağır şeylere dokunmuyorum.

ben oğluma hamileyken yer silmede çok zorlaıyordum
deterjanlara karşı aşırı ilgim vardı
yumuşatıcı koklamadan uyuyamıyodum içime sokuyodum nerdeyse ama oğum oldu hala bende o kaldı
deterjan hastalığı şimdi markete gittiğimde ilk baktığım yer deterjannnnnnnsempatiksalakcinni

ben çok ağır işler yapmıyorum. yaptığım zaman belimin ağrısından duramıyorum. eşimde sağolsun yapma diyor. valla bu yüzden laf söz edecek varsa ederse etsin benim ve yavrumun sağlığı daha önemli. ev taşıma planımız var bi türlü taşınamadık ama hafif hafif onun hazırlıklarını yapıyorum ama ağır şeylere dokunmuyorum.

aaa canım ne tesadüf biz de taşınma hazırlığı yapıyoruz ama ne zaman olacak bilmem bu ay da kaldı :KK43:(

hamileliğim boyunca tek bi işe elimi sürmedim ablam annem ttoplamama utuye yardım ettıler ayda birde kadın geldi oldu bıttı düşük tehlikem vardı rıske alamazdım evı supurucem dıye ...sımdı her işimi yapıyorum bebeımede bakıyorum kocamada bakıyorum evımede bakıyorum..hrşey yolunda... kadın gelıcek durumum olmasaydıda hıc zzorlamazdım ınanın bebişlerimiz herşeyden kıymetlı ...

X